Trajtimi mjete popullore vlim


Trajtimi vlim: receta shtëpi.

Vlim ose vlim formuar në lëkurë, i shoqëruar nga dhimbje të forta dhe parehati.

Për trajtimin e formacioneve inflamatore purulent ka shumë receta të vjetra popullore, duke lejuar një kohë të shkurtër të shpejt të hequr ndezjen, hequr përmbajtja e saj dhe të përshpejtojë shërimin.

Çfarë është i thatë (vlim) dhe abrasions: Shkaqet, Llojet ^


Abrasions - është një proces inflamator i shkaktuar nga aktivizimi i infeksionit Staph që është lokalizuar në follicles flokët apo fshikëz dhe indet përreth lidhës.

Për ethe sëmundje karakterizohet, përkeqësimit të shëndetit dhe pamjen e lëkurës të shtrënguar, të dhimbshme dhe të inflamacionit purulent nyje, të quajtur vlon.

Furunculosis barazim faktorët e mëposhtëm:

 • Microtrauma lëkurës;
 • Zbrazje e sistemin imunitar;
 • Hipotermi të shpeshta;
 • Sëmundje të ndryshme - ftohjet, diabeti, mangësi vitamina, sëmundjet e sistemit endokrin, etj .;
 • Kequshqyerja;
 • Shkelje bruto i rregullave të higjienës.

Vlon vijnë në tre lloje - problematike, nënlëkurës dhe abstsedyruyuschyy ose absces. Ekzemë vulën mund të goditur në fytyrë, duart, këmbët, qafën, sqetull, mbrapa, mollaqe apo ijë.

Folk trajtim vlim synon largimin efikas dhe plagë shëruese pa dhëmbëza. Për këtë kërkesë janë mjete të tilla popullore për trajtimin e vlon si bimë (aloe, Ficus), herbs, vajra dhe produkteve të bletëve. Përveç kësaj, të mirëpritur trajtojnë boils mjetet juridike në shtëpi - kripë, qepë, hudhër, patate të papërpunuara, sapun, etj

Shtëpi trajtim vlim përfshin gatim jo vetëm fasha ose ointments, por concoctions që të pastrojë gjakun, redukuar inflamimin dhe forcimin e trupit.

Vlim trajtim gjatë shtatzënisë

Transporti dhënë në trup gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë një rënie në hemoglobinës apo imunitetit të dobësuar. Gjatë kësaj periudhe gruas prirur për formimin e vulave të dhimbshme të lëkurës që bartin një rrezik të caktuar për të fetusit.

Në formimin e vlon gjatë shtatzënisë është e rekomandueshme të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj për kursin e duhur terapeutik.

Trajtimi i vendas vlim përfshin forcimin trupin e nënës shtatzënë duke përdorur dietë të fortifikuar, ushtrime të veçanta dhe përdorimin e forcim concoctions përbërë prej atyre bimëve që nuk janë të kundërindikuar gjatë shtatzënisë.

Vlim trajtim në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi vlon në shtëpi: recetave.

Trajtimi i vlon në fytyrë

 • Tri herë në ditë për të vajos vaj vlim kamfor;
 • Gjethet e freskëta të rodhe ziera në qumësht dhe pastaj të siguruar atë për një natë për të nënshkruar.

Vlim trajtim në hundë

 • Rrënjët Luleradhiqe pres, derdh ujë të valë për tre orë në normën prej 10 gr: 250 ml të përditshme dhe për të marrë tre lugë 5 herë;
 • Sapun pres, pour qumësht 1: 2, trashje në vlim, pastaj të aplikojnë përzierje në vlim dhe të sigurt.

Trajtimi i vlon në vesh

 • Nivelet e hudhër grirë me qepë, lehtë të skuqura tyre në vaj, dhe pastaj të bashkëngjitni vend të lënduar.
 • Lë boronicë, bagëtinë dhe butë përzierje, lugë Mbledhja derdh ujë të valë për 1.5 orë, tendosje dhe për të marrë ushqim për 100 ml katër herë në ditë.

Trajtimi i vlon në ijë

 • Muzik dy lugë Manaferrat kulpër, i hedh ujë të vluar për 4 orë, pastaj të marrë në infuzion prej tre gota të përditshme;
 • Delli lë tërësisht të larë, pres dhe vlim për të rregulluar. Compress të përdorni gjatë natës.

Vlim trajtim nën krahun e tij

 • Gjethe Blackberry kombinuar me lule kumak 2: 1, pastaj dy lugë lëndëve të para të krijoj 250 ml ujë të vluar për gjysmë ore dhe do të marrë 100 infuzion ml katër herë;
 • Liri mbarsur me vaj, vë ajo grimcuar hudhër dhe të vënë një kompresë të vlon.

Trajtimi i vlon në mollaqe

 • Merrni dy fletët e Ficus, bluaj në një mulli mishit, të tjera vendoset në ujë të valë për të zbutur.
 • Pastaj përzierje kashopodibnu vënë në letër Ficus butë dhe të rregulluar atë për të nënshkruar, duke e lënë për një natë.

Trajtimi vlim mjaltë

 • 50 oz. mjaltë, 50 g. shkrirë sapun lidhur me miell, kuzhinier tortë dhe bashkëngjitni të chiryu gjatë natës;
 • Mix mjaltë me miell thekre për konsistencën e formimit të trasha balte, vlim dhe pallto të lartë të aplikoni një fashë.

Trajtimi vlim beeswax

 • Natyrore gjalpë (4) shkurajuan, të kombinuar me qiri copëtuar bee (1) dhe ngrohjes pa sjellë përzierje në një çiban.
 • Në formën e nxehtësisë për të bërë vëllimit rezultuar vlon, konsolidimin dhe compress të lënë gjatë natës.

Trajtimi vlim hudhër

 • Merrni një karafil të hudhër, të prerë një pjatë të hollë dhe të montuar në chire. Hudhër compress duhet të zbatohet në një fazë të hershme të maturimit çiban;
 • Përzierje hudhër integruar, vaj ulliri, një ashkël pak sapun dhe disa pika të pemë çaji vaj komerciale. Atëherë të gjithë përbërësit e nevojshme për të aplikuar ngrohjes në zonën e abscesit.

Trajtimi vlim aloe

 • Prerë një letër tre-vjeçare e aloe, të prerë dhe të ngritur mbi ulcerat suva, duke ndryshuar në mënyrë periodike.
 • Tul i aloe ekstrakt përmbajtjen e përkryer purulent dhe përshpejton shërimin.

Qepë trajtim vlim

 • Qepë pjekur përzier me sapun kokosit 2: 1 dhe vënë në vlim katër herë në ditë;
 • Përgatitja e një përzierje e slurry pjekur qepë, lugë gjelle mjaltë dhe një lugë gjelle miell, vënë në plagë, fiksimin e salcë.

Ointments Trajtimi vlim

 • Pluhur e bimëve të thata thata lule (5 oz.) Connect 30 oz. vaj vegjetal dhe lugë ëmbëlsirë e mjaltë. Rezultuar vaj për të vënë në vula me vendosjen band-ndihmës në krye. Numri i trajtimeve - dy;
 • Nivelet e gjalpë, tul aloe dhe pisha rrëshirë përzierje, shkrihet në një banjë me ujë pas ftohjes dhe lyej zonën e prekur.

Trajtimi i vlon barëra

 • 10 copë. Qentë Rodhe zier për 20 minuta në 200 ml ujë të valë. Rezulton supë duhet të merret një herë në ditë;
 • Fresh pres lule tërfili, bluaj me gjalpë natyral dhe të bashkangjisë në një absces.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike djegiet popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur vlon ^

Abrasions - shumë e pakëndshme, shumë të dhimbshme dhe sëmundje shumë të rrezikshme, por ajo mund të shmanget duke ndjekur këto masa parandaluese:

 • Mbajtja industriale, familja dhe higjienën personale;
 • Prania e një dietë të plotë të ekuilibruar;
 • Trajtimi në kohë i lëndimeve të antiseptics lëkurës;
 • Futje të rregullt të barnave që rrisin sistemin imunitar, shtesa minerale dhe komplekset vitaminë.