Mjete Frontita Trajtimi popullore


Frontita trajtimit në shtëpi: mjete popullore

Për fat të keq, të ftohtë mund të shqetësojnë njerëzit, jo vetëm në të ftohtë, por edhe në sezonin e nxehtë. Në qoftë se koha nuk mund të shërohet, ai kthehet në sinusit.

Ashtu si llojet e tjera të sinusit, kjo sëmundje mund të ndodhë në formën akute, dhe mund të jetë një gjendje kronike që do të përkeqësohet nga koha në kohë.

Në çdo rast, problemi frontita duhet të merren seriozisht dhe të marrin të gjitha hapat e nevojshëm për të shpëtoj prej tij.

Çfarë është sinusit: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Sinusit është lloj i sinusit, të tilla si inflamacion i mukozës së sinuseve ballore, të cilat janë të vendosura mbi bazat sy. Kjo sëmundje mund të zhvillohet në formë akute ose kronike.

Përveç kësaj, frontita dallojë llojet e mëposhtme:

 • purulent;
 • polypous;
 • polypozno-purulent;
 • fytit.

Trajtimi Folk frontita sot shumë e zakonshme. Kjo është arsyeja pse pacientët shpesh fillojnë trajtimin e një sëmundje me përdorimin e mjekësisë alternative recetë.

Arsyet Frontita:

 • infeksion prekje;
 • lakim e mur ndarës hundës, të lindur apo për shkak të lëndimeve;
 • adenoids, në të cilat shpesh zhvillojnë sinusit;
 • reduktuar vetitë mbrojtëse të organizmit;
 • reaksion alergjik.

Simptomat frontita:

 • Dhimbje kur prekur sinus ballore;
 • temperaturë deri në 39 gradë;
 • kongjestion i hundës, vështirësi në frymëmarrje;
 • dobësi dhe lodhje, të qenët i përgjumur;
 •  pështymë në mëngjes për shkak të stekanyem e nasopharynx;
 • emisionet e erë.

Kur ju shikoni këto shenja, ajo është e rekomanduar për të parë një specialist. Vetëm një mjek-otolaringolog mund të vendosë nëse trajtimi frontita në shtëpi në rastin tuaj.

Danger sinusit frontal

Trajtimi frontita metodat popullore në lidhje me terapi tradicionale duhet të jetë i detyrueshëm. Në qoftë se koha nuk të shpëtoj të sëmundjes, mund të përjetojnë pasojat e mëposhtme të rënda:

 • inflamacion i syve;
 • osteomielit;
 • meningjiti.

Mjetet juridike Frontita Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Frontita trajtimit Folk: receta shtëpi

Trajtimi i frontita akute

Forma Frontita akute mund të kurohet me sukses përgatitjen e ëmbëlsira balte:

 • Holluar baltë me ujë ose kamomil supë në mënyrë që ajo ishte në përputhje të ngjashme me një paste trashë.
 • Është e rëndësishme që Tortilla ishte e ngrohtë.
 • Topa gatuar vendosur mbi ballin.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 2 orë.

Mos u shqetësoni nëse keni ndonjë dhimbje kur shtypet. Pra, ajo duhet të jetë, dhe dhimbje të kenë pak durim. Kjo procedurë duhet të bëhet çdo ditë për dy javë.

Trajtimi i frontita kronike

Para kronike Inhalimi shumë i dobishëm bazuar në patate:

 • Ajo duhet të jetë zier, grimcuar dhe e vendosi në një enë.
 • Pas kërkohet anim kokën tuaj dhe thith tym perime.
 • Për efikasitet më të madh duhet të mbulojë kokën me një peshqir apo batanije.

Gjithashtu i përshtatshëm për mbytje kamomil supë, shtoni atë në qoftë se disa pika të eukalipt dhe Tea Tree naftës. Përsëriteni procedurën disa herë në ditë.

Trajtimi frontita pa birë

Për të marrë frontita shpëtoj pa kirurgji, ju duhet të larë hundën. Mënyra më e zakonshme - kripë holluar.

 • Në një gotë me ujë të zier por të ftohtë për të shpërndarë një lugë kripë dhe disa pika të pemë çaji vaj.
 • Për të kryer procedurën - 3-4 herë në ditë.
 • Përbërja e përgatitur është e shkëlqyer zgavrën znezarazyt hundës dhe shpejt lehtësimin inflamacion.

Është e rekomanduar për të kombinuar këtë metodë me groposjen e Cyclamen hundë.

Trajtimi frontita 2 ditë

Kurë sinusit në një kohë shumë të shkurtër, praktikisht e pamundur, megjithatë, është që të përshpejtojë dukshëm procesin e shërimit. Mënyra më efektive - mbytje.

 • Muzik gjysmë kreu i hudhër, shtoni 100 ml uthull molle dhe 100ml ujë të valë, të sjellë një çiban.
 • Breathe zgjidhje të tri herë në ditë për 15 minuta.
 • Pas 2 ditësh duke u përmirësuar.

Trajtimi frontita mjaltë

Honey - një mjet efektiv që mund të përdoret për të përgatitur një pije ose një krem ​​mjekësore:

 • Shtrydh lëng nga dy portokall, shtoni një lugë çaji kanellë dhe të njëjtën sasi të mjaltit.
 • Pije është marrë çdo mëngjes përpara se të hahet.

Ndihmojë në uljen e inflamacion vaj për përgatitjen e të cilit vijon:

 • Marrë në sasi të barabartë të mjaltë, lëng Aloe, çiklamin, qepë dhe vaj Vishnevsky.
 • Të gjithë përbërësit janë të përziera tërësisht.
 • Ngopura ilaç swabs pambuku të vendosura në vrimat e hundës për 20-30 minuta.

Trajtimi i Propolisi frontita

Ju duhet të blini në farmaci tretësirë ​​të alkoolit të Propolisi apo të përgatisë atë vetë:

 • Është e nevojshme për të vlim me ujë në një tigan të vogël, të shtoni atë lugë çaji tretësirë, pastaj thith avujt supë, duke mbuluar kokën me një peshqir.

Efektive të provojë rënie, receta e cila është si më poshtë:

 • Merrni një pjesë të vogël të Propolisi ngrirë shtypur atë dhe derdh një lugë vaj perimesh, pastaj të lënë për 3 ditë.
 • Drip hundë disa herë në ditë 2-3 pika, duke e bërë të sigurt nuk ka alergji të Propolisi.

Trajtimi gji frontita fletë

Shpëtoj e sinusit frontal mund të përdorni fletë gji, e cila ka veti antibacterial:

 • Ajo duhet të jetë 10 gjethe të vogla brewed tre litra ujë dhe përsëri të sjellë një çiban. Pastaj kuzhinier për ngrohje të ulët për pesë minuta.
 • Për inhalimi duhet të anim kokën tuaj mbi anije e supë, të mbuluar me një peshqir dhe merrni frymë tymi për pesë minuta.
 • Procedura duhet të kryhet çdo ditë para se të shkojnë për të fjetur për një javë.

Qepë trajtim frontita

Procedura për të përdorur një hark nuk është shumë e këndshme për shkak të erë e saj të veçantë, por është e efektshme. Ajo duhet të përgatisë zgjidhje e mëposhtme për të larë hundë:

 • Rub qepë integruar të vogël, derdh një gotë e gjysmë me ujë dhe shtoni gjysmë lugë çaji mjaltë.
 • Insistojnë përzierje të nevojshme për 5 orë, ikjen.
 • Uji ujitur hundë qepë rekomandohet 3 herë në ditë.

Trajtimi frontita Cyclamen

Mjet i shkëlqyer për të bërë pika - Cyclamen.

 • Në ujë, lëng duhet te holluar ne nje raport prej 4: 1. ujit preferueshme përdorim pjekur.
 • Varrosur hundë si vijon: 2-3 pika në secilën vrimë hunde në kohën e gjumit.

Ky mjet do të reduktojë ndjeshëm inflamacion dhe shërim me shpejtësi.

Herbs trajtim frontita

Kjo edhe ndihmë supë Hypericum, e cila është e lehtë për të përgatitur:

 • Ju duhet të plotësoni të bimëve ujë të zier, të këmbëngulë, tendosje dhe lani hundë zgjidhje të tri herë në ditë.
 • Para se duke e përdorur atë keni nevojë për një të ngrohtë pak.

Me një lëng lugë celandine dhe të njëjtën sasi e lëng është e rekomanduar për të përgatitur një përzierje të kamomil për varrosje hundë:

 • Pikoj 2 pika në çdo vrimë hunde disa herë në ditë.
 • Kjo barishte është efektive në frontin polypoznom.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore sinusit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur frontita ^

Qëllimi kryesor i parandalimit frontal sinusit: rrisin vetitë mbrojtëse të trupit, trajtimin e sëmundjeve virale, si dhe vizita të rregullta otolaringolog.

Për të shmangur frontita, ju duhet gjithashtu:

 • i kushtoj vëmendje për trajtimin në kohë të përbashkët të ftohtë, gripit dhe SARS-it;
 • durimin e trupit, sidomos në sezonin e ftohtë;
 • nuk mbiftohem;
 • marrë vitamina;
 • të heqë dorë nga zakone të këqija;
 • hani e drejtë;
 • sportive.