Mjete faringjit Trajtimi popullore


Trajtimi i mjeteve juridike popullore faringjit shpejt ndalon procesin inflamator.

Në trajtimin e faringjit fokusohet në përdorimin e mjeteve juridike të ndryshme popullore që mund të shpejt dhe me efikasitet të japin efekt anti-inflamator dhe të përkryer të zëvendësojë terapi të drogës.

Shkaqet dhe simptomat e faringjit ^


Faringjit - inflamacion, indet limfoide që mbulon Mukoza e pasme dhe të dy muret anësore të faring.

Shkaqet më të shpeshta të sëmundjes faringjit përfshijnë:

 • Hipotermia;
 • Kontaktoni me ajër të ftohtë ose irritues kimike dhe gërryes në fyt;
 • Sëmundje shtyhet - infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes, rinitit, dhimbje të fytit, gripit, sinusit dhe inflamacion të tjera traktit respirator.

Faringjit është e ndarë në akute, kronike, granulose (dëmit te indit limfoid), atrofik (tharjen e membranën mukoze). Për çdo formë të sëmundjes që karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Fyti, ashpër, e thatë, dhimbje djegie;
 • Ndjesi të dhimbshme kur gëlltitjes;
 • Kollë e thatë;
 • Skuqje e mukusit;
 •  Nyjet limfatike Rritja;
 • Në disa raste - ethe.

Trajtimi Folk i faringjit është një procedurave shumë të thjeshta dhe të njohura:

 • Thithja;
 • Lani;
 • Smearing rajonin e brendshme të fytit;
 • Gëlltitja antiseptik, anti-inflamator dhe tonik pije.

Trajtimi i shpejtë i faringjit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i faringjit në shtëpi: receta popullore.

Performancë të lartë tregohet në vijim mjetet juridike popullore për trajtimin e shpejtë të faringjit:

 • Produktet e bletës - mjaltë (gëlqere, hikërror), Propolisi;
 • Bimëve medicinale - tufë, kamomil, i urtë, bli, yarrow, lisi leh, gjethe, butë dhe të tjerët;
 • Berries - u rrit, boronicë, buckthorn;
 • Vajrat - eukalipt, bredhi, gatim.

Trajtimi i faringjit në të rriturit

Sëmundja është faringjit në të rriturit fillon, zakonisht me lot dhe thatësi në fyt, dhe me ndjenjat e dhimbshme që shoqërojnë gëlltitjes funksion. Për të parandaluar inflamacion të mëtejshme duhet menjëherë të fillojnë trajtimin në shtëpi.

 • Efektet e shkëlqyer anti-inflamator të kontribuojnë përditshme inhalimi dhjetë minuta mbajtur katër herë dhe ngrohja lokale fasha.
 • Një pronat antimicrobial mira dhe antibacterial sigurojë shpëlarje rregullt bimor.
 • Në metodat popullore e trajtimit të faringjit është e nevojshme për të siguruar ushqimin e butë, nuk japin efekt shtesë nevrikosshëm në mukozës.

Trajtimi i faringjit tek fëmijët

Infeksionet akute ose ftohjet inflamacion fyt që lindin në fëmijëri, shpesh i shoqëruar nga fyti. Simptomat e dhimbshme e faringjit në fëmijët është shprehur në një kollitjes dobët të thatë, një vështirësi të vogël dhe dhimbje kur gëlltitjes.

Metodat e trajtimit të faringjit mjete popullore që përfshijnë procedurat shtëpi në vijim:

 • trajtimi i parë - qafë termike përfundon,
 • fyt vajosje (bajamet) vaj zgjidhje 1% furatsillina ose Propolisi tretësirë ​​e holluar buckthorn detit,
 • përdorni kamomil ose Sage vrima me mjaltë të ngrohtë.

Trajtimi i faringjit në gratë shtatzëna

Trajtimi faringjit gjatë shtatzënisë duhet të shoqërohet me rregullat e mëposhtme:

 • Sigurimi i plotë pushimi dhimbje të fytit;
 • Pajtueshmëria e butë dhe nuk e irriton dietë mucous.

Terapi Njerëzit ofron nënat e ardhshme këto trajtim mjetet juridike në shtëpi të thjeshtë faringjiti:

 • Përdorni lëngje të bollshme ngrohtë - boronicë, pije frutash buckthorn, qumësht dhe mjaltë;
 • Shpëlaj me një zierje e gjethe delli, Calendula, kone bredh, lisi leh ose eukalipt;
 • Thithja e eukalipt, mente ose nenexhik vajra.

Trajtimi i faringjit akute

 • 10 gr. egra u rrit petals dhe nenexhik përzier me 5 gram. yarrow derdh 200ml ujë të ftohtë, vlim. Shto një lugë çaj me mjaltë dhe pini para se të shkojnë në shtrat;
 • 20 gr. hala halore insistojnë 50 minuta në 200 ml ujë të vluar. Supë është përdorur për inhalacion.

Trajtimi i faringjit kronike

 • Në 300 ml valë tbsp vësh ujë kulpër dhe lisi leh dhe të lënë në banjë me ujë për rreth një orë. Rezulton infuzion i leh duhet gargarë në 5 herë në ditë;
 • Merrni një lugë gjelle kamomil me Calendula, mbuluar me 2 gota (450 ml) ujë të valë dhe të lënë për rreth 1.5 orë. Në lugë çaj bimor shtuar mjaltë dhe për të marrë para ngrënies.

Trajtimi i faringjit atrophic

 • Të shpërndarë në 500 ml lugë e ujit kripë dhe pije një dhimbje të fytit çdo ditë deri në 5 herë;
 • Holluar 200 ml ujë të nxehtë 8 - 10 pika të ndonjë vajrave (livando, portokalli, buckthorn detit, mentolovoe, eukalipt) dhe të marrë frymë përmes zgjidhjes nebulizer.

Trajtimi i Propolisi faringjit

 • Një rënie të vogël Propolisi tretësirë ​​në një kub të sheqerit për resorption ngadalshëm.
 • Shtoje tek cookware alumini 80 oz. Propolisi dhe 60 gram. dylli, pour 400 ml ujë dhe rinxeh mirë në një banjë me ujë dhe të aplikojnë me inhalacion;

Trajtimi i mjaltit faringjit

 • Mix sasi të barabartë të ngrohtë të lëngshme paste hudhër mjaltë. Merrni në lugë çaji çdo ditë disa herë;
 • Mjaltë dhe lëng limoni 1: 1 përzierje dhe për të marrë lugë përditshme katër herë.

Trajtimi i bimëve faringjit

Kur përdorni pije bimor për trajtimin në shtëpi të faringjit shtuar mundësisht herët atyre pak mjaltë.

 • Mix 10 gr. Melissa, 6 oz. kafshët, 4 oz. gjethe delli, vlim në 200 ml ujë dhe të lënë për 40-50 minuta. Gati për të marrë çaj në mëngjes dhe para se të shkojnë në shtrat 50 ml;
 • Alkooli tretësirë ​​e lisi leh, Calendula dhe kamomil holluar me ujë në një raport prej 2: 6 gola për shpëlarje çdo tre orë;
 • Nivelet e (një lugë çaji) të kulpër fruta, leh shelg dhe lisi, lë thupër dhe Hypericum derdh 400 ml ujë të vluar për tre orë. Supë të gatshme duhet të shpëlaj zonës turistike fytin disa herë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe cystitis artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizuar gjendjen e pacientit në faringjit ^

Për të siguruar ndihmë efektive e parë për pacientin me faringjit e nevojshme për të siguruar ushqimin e butë, pushim të plotë zë dhe të përgatisë zgjidhje thithur anti-inflamator dhe pije me mjaltë.

Për të parandaluar faringjiti duhet të ndiqni këto udhëzime të thjeshta:

 • Përdorni procedurën e rregullt sezonit;
 • Forcimi i imunitetit (pije frutash Berry, fruta, vitamina);
 • Përjashtojë stimujve - pirja e duhanit, alkoolit, djegëse ose ushqime shumë të nxehtë;
 • Në kohë të ftohtë dhe të ftohtë të vitit në përpjekje për të mbuluar më mirë qafë dhe mos të marrë frymë e ajrit të ftohtë;
 • Fillojë menjëherë trajtimin për simptomat fillestar e ftohjet.