Mjete TB Trajtimi popullore


Droga Njerëzit TB: receta shtëpi

Duke përdorur receta popullore për trajtimin e tuberkulozit ishte e rëndësishme që nga kohët e lashta. Për fat të keq, sëmundja nuk është shëruar menaxhohet plotësisht për sa kohë që praktika mjekësore e barnave anti-TB u prezantua.

Megjithatë, përvoja e trajtimit në shtëpi do të jetë shumë i dobishëm, sepse duke përdorur mjetet juridike popullore mund të rritur imunitetin dhe për të zvogëluar dehje, e cila në mënyrë të pashmangshme zhvillohet kur sëmundje tuberkulozi.

Çfarë është tuberkulozi: simptomat, shkakton ^


Tuberkulozi është një sëmundje kronike infektive që shkakton bacil gungë. Bartës i infeksionit të rrezikshme është një person i infektuar. Në 20 vitet e fundit janë shpesh raste të vështira. Kjo është për shkak të faktit se sëmundja ka përshtatur ndaj antibiotikëve, ajo u shfaq forma të reja.

Llojet e tuberkulozit:

 • Forma qendrore ose infiltrative karakterizohet nga formimi i xhepat e sëmundjes, e cila mund të ketë të madhësive të ndryshme.
 • Formulari i shpërndarë është e karakterizuar nga një numër i madh i foci të sëmundjes.

Shkaku kryesor i sëmundjes është depërtimi i baktereve të tuberkulozit -vozbuditelya trupi. Infeksioni ndodh si rezultat i komunikimit me pacientin. Një person i cili ka një formë të hapur të tuberkulozit, infeksion të rrugëve të frymëmarrjes kalon nëpër.

Infeksioni mund të transmetohet metodë ushqyes ose miqve. Në rastin e parë, bacil gungë lëshuar në traktin gastrointestinal, në rastin e dytë - të hyjë në trupin e njeriut nëpërmjet një pushim në lëkurë.

Shkaqet e sëmundjes janë edhe:

 • ndotja e mjedisit;
 • zakone të këqija, të tilla si varësia nga droga, alkoolizmi dhe pirja e duhanit;
 • kushtet e këqija të jetesës, dietë joadekuate, tendosje nervor;
 • sëmundjet: diabeti, sëmundjet e peptike, patologji të mushkërive;
 • imunitet të ulët.

Simptomat e tuberkulozit karakterizohen nga dehje e përgjithshme të organizmit dhe janë për shkak të faktit se produktet e inflamacionit në gjak. Simptomet kryesore përfshijnë:

 • shëndeti i dobët;
 • dobësi dhe të qenët i përgjumur;
 • dhimbje koke dhe marramendje;
 • mungesa e oreksit, çrregullimeve të gjumit, pra, humbje peshe;
 • djersitje të fortë;
 • temperaturë deri në 37-37,5 gradë.

Këto simptoma janë manifestuar në një fazë të hershme të sëmundjes. Atëherë sëmundja bëhet më e rëndë me simptoma tipike të tilla si kollë, dhimbje gjoksi, gjakderdhje me pështymë.

Tuberkulozi në fëmijët ndodh lehtë, duke pasur parasysh faktin që sistemi i tyre imunitar është shumë më e ulët se në të rriturit. Trajtimi TB për fëmijët është në kujdesin intensiv, gjatë së cilës patogjene janë të shkatërruara, dhe trajtim mbështetës.

Trajtimi TB në shtëpi pa një vizitë në specialistin e pamundur, pasi që sëmundja është shumë e rrezikshme dhe madje mund të kërcënojnë jetën njerëzore. Megjithatë, trajtimi kombëtar i tuberkulozi pulmonar, në kombinim me ilaçe, mund të jetë shumë efektive.

Mjetet juridike popullore trajtimit TB, receta shtëpi ^

Receta popullore TB: trajtim në shtëpi

Trajtimi tuberkulozi infiltrative

Forma Infiltrative e sëmundjes është quajtur gjithashtu fokale. Trajtimin e tuberkulozit fokale kryer ekspert, i cili emëron metodë komplekse. Terapia e barnave mund me sukses të plotësojë mjetet juridike popullore. Megjithatë, duhet të theksohet se ilaçe krejtësisht të zëvendësojë ilaçet tradicionale është rreptësisht e ndaluar.

Për trajtimin e tuberkulozit është e rekomanduar Depërtojnë të përgatisë një përzierje e mjaltë dhe delli gjethe:

 • Për përgatitjen e tij kanë nevojë për të bërë tul nga gjethet e freskëta e gjethe delli dhe vendoseni në një kavanoz qelqi.
 • Në krye të hedhur një shtresë e mjaltë, slurry dhe shtresa atëherë alternative deri sa banka është e mbushur deri në fund.
 • Atëherë banka duhet të mbulojë dhe të varrosur 3 muaj.
 • Pas kësaj kohe, ju keni nevojë për të gërmoj dhe shurup, të lëshuar, kullimin dhe vlim në banjë me ujë.
 • Merrni një lugë gjelle 30 minuta përpara se të hahet.

Trajtimin e tuberkulozit shpërndarë

Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e përzierje e mëposhtme terapeutike:

 • Ne duhet të marrë 100 ml lëng aloe dhe 100 gram gjalpë, derri yndyrë dhe 2 lugë kakao.
 • Yndyrë dhe gjalpë duhet të shkrihen rreth ngrohjes ulët, pastaj shtoni përbërësit përzierje gatuar tjera.
 • Marrë një ilaç lugë gjelle për 30 minuta përpara se të hahet.

TB trajtim Medvedkov

Përfitimet kapustyanky është se qelizat e bardha të gjakut nga gjaku i saj i aftë për vrasjen e viruseve.

Merrni pluhur e medvedok thata rekomanduar në dy faza.

 • Faza e parë - pas 3 ditësh përdorimin e pluhur do të përjetojnë një rritje në peshë të shënuar dhe për të përmirësuar imunitet. Kjo do të expectorant kollë.
 • Faza e dytë e trajtimit është 3 muaj për parandalimin e sëmundjes dhe për shërim përfundimtar.

Propolisi trajtimit TB

Propolisi është gjithashtu një trajtim i shkëlqyer për tuberkulozin. Merrni këtë mjet mund të jetë në formën e tinctures alkoolit:

 • 15 pika tretësirë ​​duhet të jetë i holluar në ¼ filxhan qumësht.
 • Merrni rekomandohet 2 herë në ditë për tre javë.

Përgatitur Propolisi alkoolat si më poshtë:

 • Duhet të marrin 2 lugë Propolisi copëtuar dhe plotëso atë me 10 lugë vodka.
 • Pas përzierje dhe vënë mbush në një vend të errët, 10 ditë tendosje.

TB trajtim Borsuchym yndyrë

Badger yndyrë është shumë i dobishëm në tuberkulozi për shkak të faktit se ai përmban ushqyesve janë zhytur shpejt në gjak dhe për të përmirësuar metabolizmin, rritjen e imunitetit, të ndihmuar luftën e infeksionit trupi.

Badger yndyrë është shitur në farmaci në formën e shtojcave dietike. Për TB është e përzier shpesh me mjaltë i shkrirë. Merrni këtë automjet për 2 javë për 30 minuta përpara se të hahet.

TB trajtim dylli molë

Përgatitja e larvat mola dylli gjithashtu shumë efektive. Mjet është e pasur me magnez, zink dhe ushqyesve të tjera. Tretësirë ​​Wax molë mund të shkatërrojë shell shkopinj Koch.

Përgatitja e drogës me mola dylli të thjeshtë:

 • Ju duhet të plotësoni 5 g larvat 50 g të alkoolit dhe të insistojnë 7 ditë.
 • Ky ekstrakt është e rekomanduar për të marrë dy herë në ditë për 20 pika.

Trajtimin e tuberkulozit hudhër

 • Hudhër dhe pres nevojë të përdorin atë në mes të ngrënies. Numri i hudhër ngrënë në ditë që të rritet gradualisht në 3-5 kokat.
 • T'u përdorur për trajtimin e hudhër mund të mbyllë atë në letër thithjes dhe avujt e saj. Kursi i trajtimit zgjat 3 muaj.

Trajtimi TB rrikë

 • Rrënja e rrikë duhet hekura dhe mbulojnë një kavanoz tre-litra, të plotësojë atë plotësisht.
 • Banka duhet të shtojë hirrë e qumështit të lopës.
 • Banka e rekomanduar për të mbyllni kapakun dhe e vënë atë në një vend të ngrohtë. Mbush 4 ditë.
 • Merrni e nevojshme për të korrigjuar tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies në gjysmën e numrit të gota.

Herbs trajtimit TB

Trajtim bimor mund të bëhet me Wort një barishte të thatë Shën Gjonit:

 • Ne duhet të marrë 100 gram të bimëve dhe pour 2-3 gota ujë të valë.
 • Zierje 30 minuta, pastaj të lënë për një orë.
 • Rezulton supë duhet të thahet dhe të shtoni në atë gjysmë kilogram tul e aloe dhe të njëjtën sasi e mjaltë, verë e thatë të bardhë.
 • Vënë në frigorifer dhe të lënë për 10 ditë.
 • Ilaç i përgatitur bimor duhet të marrin një lugë gjelle çdo orë për 5 ditë. 25 këto ditë do të thotë që ju duhet të pini çdo 3 orë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin astma Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si të mbrojnë veten e tyre nga TB ^

Ka mënyra të ndryshme për të parandaluar tuberkulozin, të cilat ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes në të dy fëmijët dhe të rriturit.

Parandalimi i tuberkulozit fëmijëve:

 • Vaksinimi. Vaksinimi i parë është 5-6 fëmija ditëlindjen. Lejohen të hyjnë vaksinën vetëm plotësisht fëmijë të shëndetshëm.
 • Vaksinimi shtesë 7, 14 dhe 17 vjet. Para se të bëni vaksinim provë, që tregon se fëmija nuk është i infektuar me TB.

Parandalimi i TB në të rriturit:

 • Higjienën personale.
 • Rregullt ekzaminim kalon flyorografi. Nevoja e tij për të bërë një të tillë çdo vit. Mos kini frikë nga ekspozimi i gjatë X-ray, si atë pak.
 • Jetese aktive, aktiviteti fizik dhe sportiv.
 • Ushqyerit. Dietë e një personi të shëndoshë duhet të jetë i pasur me vitamina dhe elemente të tjera të dobishme.
 • Alkooli dhe pirja e duhanit duhet të shmanget, si në zakone të tilla të këqija shpesh të jetë tuberkulozi.