Trajtimi bruises mjetet juridike popullore


Trajtimi Folk bruises, recetave.

Ndikimi i fortë mekanik i disa artikujve në pjesët e trupit kontribuon në formimin e një dëmtimi të mbyllur, i quajtur masakër.

Në këtë rast, një ilaç popullore shumë e popullarizuar është teknika në dispozicion të cilat do të zvogëlojë në mënyrë efektive dhimbje, ënjtje lehtësimin dhe përshpejtimin e shërimit.

Llojet dhe simptomat e goditje ^


Therje - një lëndim i mbyllur për të indeve të buta, nyje apo organeve të brendshme me pak dëme në strukturën e tyre. Ato kontribuojnë në shfaqjen e rënies (akull, guri, asfalt) greva ose objekteve të hapur.

Simptomat Fytyrat janë dhimbje të mprehta të shurdhër, skuqje, ënjtje dhe shfaqjen e një hematoma të vogël. Varësisht nga ashpërsia, ky lloj i lëndimit është i ndarë në katër faza:

 • Faza e parë - dëme të vogla të indeve të buta;
 • Faza e dytë - formimi i një hematoma me ënjtje;
 • Faza e tretë - dëme të muskujve, tendinave apo nyjeve;
 • Faza e katërt - një dëmtim të fortë për të indeve ose organeve të buta dhe të kockave, duke çuar në shkeljen e paaftësisë së tyre.

Varësisht nga ku dëmi i bërë për të dalluar mes shembje të brendshme, shpatull, parakrah, bërryl, tailbone, gjoks, bërryla, këmbët, këmbët, gishtat, shpinë, trurit dhe organeve të tjera apo nyjeve.

Trajtimi Folk bruises jep rezultate të shkëlqyera në prani të dy fazat e para. Për të tretë-shkallë trajtim lëndim në shtëpi përdoret mundësisht si një metodë shtesë në kursin e caktuar terapeutik.

Për mjetet juridike të kërkesës së brendshme trajtime të shumta popullore për trajtimin e bruises, të tilla si mjaltë, djathë, patate, lë lakër, qepë, alkool, sapun, pluhur kamfuri, herbs (aloe, gjethe delli, pelin, fara liri dhe kështu me radhë.) vaj bredh dhe të tjerët.

Shtëpia Trajtimi bruises përbëhet nga procedurat e mëposhtme:

 • Marrja ointments shtëpi dhe përzierjet e rëndë;
 • Përdorimi i fasha anti-inflamator dhe absorbable;
 • Gatim banja terapeutike;
 • Përdorimi i concoctions medicinale.

Bruises trajtimit te fëmijët

Aktiviteti i lartë i fëmijëve shpesh çon në formimin e lëndimeve të tyre të ndryshme, njëra prej të cilave është masakër. Në këtë rast, për të ulur dhimbjen dhe gjakderdhje tërheqja është e dëshirueshme për ta bërë vendin e lënduar të ftohtë për disa minuta. Nëse përpjekja formuar një plagë të hapur, ajo duhet të dezinfektohet me peroksid hidrogjeni dhe gjelbër të shkëlqyer.

Me plagë të lehta e indeve mjekësia popullore ofrohet pas trajtimit të mjeteve juridike në bruises në shtëpi:

 • Gjethe delli ose majdanoz lahen, pure, dhe bashkëngjitni të lëndimit;
 • Muzik zonën e prekur me tretësirë ​​e Calendula, atëherë zbatohen bodyaga.

Bruises trajtimit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi bruises mjete popullore në shtëpi: recetave.

Trajtimi i grushta indeve të buta

 • Mjaltë të freskët të kombinuar me tul aloe, për të vrarë dhe masakër perebyntuvaty;
 • Copë e sapun butësisht fshij zonën e prekur.

Bruises Trajtimi joints

 • Qepë Muzik, shtoni gjethe delli pluhur (gjelle) dhe mjaltë (lugë). Got për të vënë një kompresë në përballoi përbashkët 02:00;
 • Dragua bluaj freskët dhe numri tre lugë mbush 200 ml vodka për shtatë ditë. Pastaj infuzion, leckë lagësht dhe të aplikojnë atë në joints.

Trajtim këmbë bruised

 • Made zierje e fortë të luleve e rozmarinë e egër dhe i hedh në ujë për të marrë një dush për 15 -20 minuta;
 • Në 500 ml 6% uthull të vënë një çift të krerëve copëtuar hudhër, atëherë hiqni enë në një vend të errët gjatë natës. Përbërja e përgatitur duhet të rubbed në këmbët e një zone të pacientit.

Trajtimi bruised duart

 • Djathë hekura patate, e vënë atë në napë dhe të bashkangjisë në anën e një dore;
 • Zhvishem banane brenda fix në dorë për dy orë.

Trajtimi bruised brinjë

 • Lugë lule Calendula thata të sjellë një çiban dy gota me ujë të valë, pastaj të lënë për 2,5 orë. Lejo supë nevojë për 100 ml katër herë në ditë.
 • Në të njëjtën supë mund të shtoni pak mjaltë në atë indet e lagësht bashkëngjitni në brinjë dhe fashë tjetër perebyntuvaty ngushtë.

Trajtimi thumb bruised

 • Grass bodyagi bluaj në pluhur, holluar me ujë të zier për kashopodibnoho shtetin, vënë në gishtin tuaj dhe perebyntuvaty;
 • Vaj Bredhi për të njomet fashë dhe i lidhin ato për të shënuar një gisht.

Trajtimi gju blanë

 • Gjethet e freskëta të lakër lidhin një orë në gjunjët e tij, pastaj të ndryshojë;
 • Pres sagebrush thatë, përzierje me vazelinë dhe vendin në furrë për disa orë. Përfunduar vaj rubbed në gju tri herë në ditë.

Trajtimi coccyx bruised

 • Përzierje dhe vlim në banjë me ujë 10 llamba kashopodibnu, 150 gr. Sulfate bakrit, 180 gr. pluhur rrëshirë, 100 gram. hala grimcuar bredh dhe 400 ml gjalpë.
 • Rezulton vaj të djegur duhet të rubbed në tailbone gjatë natës.

Trajtimi lënduar Shef

 • Kamfuri alkoolit garzë të lagur dhe të aplikojnë atë në vendin e lëndimit kokë;
 • Salt theksoj pan, derdh në një qese pëlhurë dhe zbatohet për bruises.

Trajtim këmbë bruised

 • Zier në ujë të kripur të vënë një fletë gji, horsetail, thupër, kamomil dhe të lënë të ftohtë.
 • Pastaj, në infuzion tensionuar duhet të jetë peshqir i lagur dhe e lidhi për këmbë.
 • Kjo ngjesh mirë të përdorni gjatë natës.

Mjekimi sup bruised

 • Sapun pres, të kombinuar një e verdhë veze të papërpunuara vezë, përzierje dy herë në ditë dhe të fshij një shpatull lënduar;
 • Letër rodhe shtrirje, bashkëngjitni supe, krye të imponojë celofan dhe të sigurt me një fashë.

Trajtimi bruised sy

 • Fara milled liri të vendosura në një qese leckë, zhytur në ujë të vluar, të bashkëngjitni lëndimit dhe të lejojë të freskët. Numri i procedurave - tre në çdo ditë;
 • Woodlice (KOPSHT bimëve jeshile) shpëlarë dhe të vënë në një orë e gjysmë para se të zonës së pacientit.

Trajtimi i therjes kurrizore

 • Lule e Arnica derdh ujë të valë për dy orë në një lugë çaji raport:. 200 ml, pastaj të marrë dy lugë tri herë në ditë para ushqimit;
 • Në një banjë të mirë të nxehtë me ujë të shtoni kripë deti me një supë të fortë kamomil, pastaj të marrë trajtimet me ujë për 30 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe edemë artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të dhënë ndihmën e parë në vrasjen ^

Gjatë ditës së parë të ndihmës për zbatimin bruises do të përdorni akull ose kompresa të ftohta. Pas trajtimet ftohtë e rekomanduar për të vënë në zonat e sëmura e jo-steroidal, vaj anti-inflamator dhe qetësues.

Pas 24 ditë është e këshillueshme për të marrë ndonjë mjete të përshtatshme dhe në dispozicion për shërimin e shpejtë të lëndimeve.

Baza e masave parandaluese është minimizuar situata traumatike. Për ta bërë këtë, ndiqni këto rekomandime:

 • Me kujdes të zgjidhni këpucë të rehatshme, sidomos në periudhën e dimrit, pranverës;
 • Vëzhgoni masat, kur hipur mbi patina rul, biçikletë, patinazh, ski dhe të tjerët.
 • Përdorni pajimet dhe pajisje mbrojtëse kur të bërë sporte të caktuara, ku rreziku i lëndimit rritet në mënyrë dramatike.