Trajtimi i mjeteve juridike popullore hip


Trajtimi në shtëpi i hip: receta popullore

Sëmundjet e hip mjaft e përbashkët, jo vetëm në të moshuarit, por edhe të rinjtë.

Shfaqja e dhimbje në hip dhe pamundësisë për të dalë normalisht tregojnë se urgjentisht duhet të shihni një mjek dhe të fillojnë trajtimin.

Sëmundje hip: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Sëmundja më e zakonshme e hip përbashkët janë:

Artrit

Artrit - sëmundje, karakterizuar nga inflamacion dhe lezionet e përbashkët.

 • Inflamacion ndodh si rezultat i infeksionit në trup, lëndimit, çrregullime metabolike, mungesa e vitaminave, etj
 • I shoqëruar nga sëmundje dhimbje të forta, përtypje, ënjtje dhe ngurtësi e lëvizjes.
 • Ndonjëherë temperaturën e trupit, pacienti ankohet për dobësi dhe lodhje.

Osteoarthritis

Procesi Artroz- degjenerative, i shoqëruar nga shkatërrimin gradual të kërc. Mungesa e trajtimit kompetent mund të çojë për të përfunduar shkatërrimin e indeve në zhvillimin e përbashkët të hernia intervertebral.

 • Ne të zhvilluar sëmundje nëpërmjet metabolizmit, mosfunksionim hormonal, lëndimit, predispozicion gjenetik dhe shpërndarjen pahijshme ngarkesës.
 • Elasticiteti i kërc mund të humbur si rezultat i moshës lidhur me ndryshimet që ndodhin në trup.
 • Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje të forta gjatë lëvizjes, përtyp dhe forcën e muskujve faqet e prekura përreth.
 • Reduktuar lëvizshmërinë e hip përbashkët, ajo shtohet dhe fillon të shtrembëroj.

Arthrosis

Arthrosis veshin përbashkët është shkatërrimi progresive e indeve.

 • Sëmundja mund të jetë i lindur apo zhvilluar si rezultat i rrjedhjes së dëmtuar të gjakut, ngarkesës tepruar, lëndimit.
 • I shoqëruar nga coxarthrosis dhimbje të forta (dhemb ose të mprehtë), e cila në fillim vetëm i jep siklet të pacientit, dhe përfundimisht fillon të shqetësojë atë vazhdimisht.

Dysplasia

Dysplasia - sëmundje kongjenitale të shkaktuara nga zhvillimi pahijshme e të përbashkët. Mund të çojë në dislokimit (subluxation) të kokës femurit.

 • Shfaqja e sëmundjeve të shkaktuara kryesisht nga trashëgim.
 • Rreziku i dysplasia u rrit në rastin e podalik fetusit.
 • Nëse nëna ka ndonjë sëmundje gjinekologjike, helmim gjaku i shtatzënisë dhe oligohydramnios, gjasat e lartë se fëmija do të dysplasia.

Bursit

Bursit - inflamacion në membranën synovial e përbashkët dhe akumulimi në të e sasive të tepërta të lëngjeve.

 • Zhvilluar nga ngarkesës tepruar, pasi lëndimet, hipotermi.
 • Mungesa mbipeshë dhe e ushtrimit gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion.
 • Ajo karakterizohet nga rritja e dhimbje të thellë akute gjatë lëvizjes dhe në pushim, rënduar gjatë natës.

Masakër

 • Therje - dëme si pasojë e lëndimit, i shoqëruar nga këputje e enëve të gjakut.
 • Për të parandaluar humbjen e plotë të lëvizshmërisë së përbashkët dhe komplikime të tjera të rrezikshme në shenjat e para të therje duhet të kontaktoni një specialist.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore hip, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i hip, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Të sigurojë trajtim të hip në shtëpi mund të jetë vetëm me lejen e mjekut. Siç duhet duke përdorur recetave kombëtare mund të lehtësojë ndjeshëm simptomat dhe shërim me shpejtësi.

Trajtimi i artritit e hip përbashkët

 • Përgatitja e kripë tryezë (4 tbsp) dhe një litër ujë të pastër të ftohtë.
 • Salt tretur në ujë, pour një zgjidhje në formën e akullit dhe vendin në frigorifer.
 • Aplikoni një kub akulli të përbashkët dhe të prisni derisa ajo shkrihet.
 • Pastaj perebyntuvaty zonën e prekur, të përfundojë një shall të ngrohtë dhe të lënë për 4 orë.
 • Zgjidhja Shpëlaj është e nevojshme.
 • Është e këshillueshme për të kryer procedurën për çdo ditë për 4 javë.

Trajtimi i osteoarthritis hip përbashkët

 • Beat me mikser ose lëvizje një proteine ​​dhe përzierje me një lugë gjelle miell të zakonshëm.
 • Rezulton masë e butë të zbatohet në zonën e prekur, të mbuluar me letër ose polietileni të përhershme dhe të konsoliduar shall leshi.
 • Mbani compress gjatë natës dhe në mëngjes lani lëkurën me ujë të ngrohtë.
 • Për të kryer procedurën çdo ditë deri zhdukjen e plotë të simptomave.

Trajtimi i Arthrosis e hip përbashkët

Heqin qafe e Arthrosis e hip përbashkët me sukses ndihmon mjaltë - liker limoni.

 • Ajo duhet të jetë prerë tre kube të vogla të limon me lëvozhgë, pastaj të vënë ato në një vëllim jar prej 3 litra dhe derdh dy litra ujë të valë.
 • Shto 3 lugë infuzion mjaltë të lëngshme, trazim dhe të ftohtë.
 • Supë ardhshëm duhet të filtrohen nëpërmjet një sitë ose napë.
 • Merrni një lugë gjelle në ditë për 30 ditë.

Kjo do të thotë kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga ulcera në stomak.

Trajtimi i dysplasia hip

Duhet të theksohet se trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet të kryhet në një institucion mjekësor. Ulja dhimbje ndihmon supë lë rrush pa fara.

 • Ju duhet të plotësoni një lugë gjelle e grimcuar thata ose gjethe të freskëta gotë me ujë të nxehtë dhe mbush për një orë.
 • Marrë ekstrakt filtruar një filxhan tremujorin e katër herë në ditë.
 • Pini një pije për një muaj.

Trajtimi i bursit hip

Për të mposhtur këtë sëmundje, ju duhet të përgatisin një përzierje terapeutik të sasi të barabartë të mjaltë, qepë dhe tërfili ëmbël.

 • Sapun dhe mjaltë duhet të shkrihen në një banjë me ujë dhe u përhap në mënyrë të barabartë në leckë pambuku, vë në qull me miell misri të lartë qepë.
 • Apliko një fashë në zonën e pacientit, të sigurt polietileni përfundojë dhe një shall të ngrohtë.
 • Lini compress gjatë natës.
 • Për të kryer procedurën e rekomanduar ditore për 14 ditë.

Trajtimi bruised hip

Vaj për të ulur dhimbjen dhe ënjtje në thertore është e lehtë për të përgatitur në shtëpi.

 • Ju duhet të përzihen 200 g qepë copëtuar dhe rrëshirë bredh, shtoni vaj ulliri (50 g) dhe sulfate bakrit (15 g).
 • Sjellë përzierje në një çiban, pastaj të ftohtë dhe lyej atë zonën e prekur çdo ditë për tre javë.

Trajtimi i hequr në fytyrë nervore hip

 • Ajo duhet të pres të jetë me kujdes rrënjë selino (250 g), limon (3 copë.) Dhe hudhër (120 g).
 • Të gjithë përbërësit duhet të vendosen në tre-litër jar dhe plotëso atë deri në krye me ujë të valë, pastaj të përfundojë një batanije.
 • Mbush 12 orë.
 • Pije filtruar është e rekomanduar për të pirë gjysmë ore para ushqimit për një filxhan në ditë.
 • Për një kurs të trajtimit duhet të pini 3 banka ilaçe.

Trajtimi i inflamacionit të hip përbashkët

Humbjen procesin inflamator të jetë e mundur, duke përdorur tretësirë ​​alkoolit me lule e gështenjë kali.

 • Për përgatitjen e tij duhet të marrë kali gështenjë ngjyrë (30 g) dhe alkool (600 ml).
 • Komponentët përzierje dhe të vënë në një vend të errët për dy javë.
 • Ju mund të fshij përbashkët mjekësi e përditshme para krevat, dhe ju mund të merrni ilaçe brenda: 2 lugë tri herë në ditë.
 • Kohëzgjatja e terapisë 30 ditë.

Para se të përdorni këtë recetë popullore duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Trajtimi i dhimbjeve në hip përbashkët

Herd - një bimë medicinale, e cila ka qenë përdorur që nga kohërat e lashta në mjekësinë popullore për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion.

 • Për të përgatitur një infuzion shërimit, 2 lugë grirë papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë e nevojshme.
 • Pas 20 minutash, kur bari japin pronat e tyre të dobishme e ujit duhet të thahet pije.
 • Merrni 2 lugë tri herë në ditë për një muaj.

Trajtimi i bimëve hip

Procesi inflamator ndihmojë në mënyrë efektive për të hequr zierje nga e njëjta rrënjë majdanoz, leh shelg, çel elderberry (50 g) dhe 5 të lë hithër.

 • Të gjitha materialet e papërpunuara duhet të bluaj në një pluhur duke përdorur mulli.
 • Një lugë gjelle pluhur bimor duhet të bëjë një gotë me ujë të nxehtë dhe të mbush për 10 minuta.
 • Filtruar nëpërmjet napë dhe pije dy herë në ditë për një gjysmë gotë para ushqimit për një muaj.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe Trajtimi artikull mjete popullit gju.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të mbajtur të shëndetshëm hip ^

Për të parandaluar sëmundjet e hip përbashkët, është e nevojshme për të kryer këto rekomandime:

 • Ndiqni dietë dhe peshë kontrollin.
 • Dietë duhet të jenë produkte të pranishëm qumështit, fruta, perime, drithëra, pelte dhe peshku pelte.
 • Rregullisht kryer e thjeshtë ushtrime fizike dhe ushtrime në mëngjes. Ushtrime terapeutike përmirëson qarkullimin e gjakut, rritjen e fleksibilitetit.
 • Shmangni ngarkesa të tepërta në nyje. Në vazhdim të një sport, pesha e trupit duhet të ndjeshme. Not shumë të dobishme ose ski.
 • Shmangni hipotermi dhe të zgjatur draftet shpenzuar.