Trajtimi i mjeteve juridike popullore tracheitis


Trajtimi në shtëpi i tracheitis: receta popullore

Kur sëmundja tracheitis njerëzit jo gjithmonë të trajtuar këtë sëmundje të veçantë, konfuze me të ftohtë të përbashkët. Sidomos në sezonin e ftohtë ftohtë - një dukuri e zakonshme.

Megjithatë, trajtimi i hershëm i tracheitis është thelbësor për të parandaluar zhvillimin e komplikacione të rënda.

Çfarë tracheitis: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Tracheitis eshte nje semundje e karakterizuar nga inflamacion trake. Ajo vjen në dy forma: akute dhe kronike.

Kryesore shkakton tracheitis e mëposhtme:

 • Hipotermi.
 • Reduktuar imunitet.
 • Alergjia.
 • Kontaktoni me trup të huaj në trake.
 • Pirja e duhanit.
 • Alkoolizmi.
 • Ndotja atmosferike.
 • Sëmundjeve të tjera.

Tracheitis Simptomet përfshijnë:

 • Një kollë e thatë që të bëhet i lagësht me një pështymë shkarkimit.
 • Dhimbje gjemba gjoksi, e cila ndodh gjatë sulmeve kollitjes.
 • Përkeqësimit të shëndetit. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dobësi dhe të qenët i përgjumur, ethe. Në disa raste, është rritur nyjet limfatike.
 • Dhimbje fyti, kongjestion i hundës, etj

Në fakt trajtimit tracheitis në shtëpi mund të jetë shumë efektive, është e rëndësishme për të diagnostikuar sëmundjen dhe të fillojnë trajtimin.

Trajtimi i metodave tracheitis tradicionale mund të jetë më efektive nëse ju kombinohen me terapi tradicionale nën mbikëqyrjen e një specialisti. Folk trajtim tracheitis rrit ndjeshëm efektet e tradicional dhe promovon procesin e shërimit.

Trajtimi i tracheitis në të rriturit

Ajo është shumë efektive në trajtimin e të rriturit tracheitis mund të bëhet zierje e anise me mjaltë dhe konjak.

 • Për të përgatitur një zierje duhet të marrë një gotë me fara anise, një gotë mjaltë, një çift i lugë raki dhe një gotë me ujë.
 • Të fillojë në 200 ml ujë duhet të vlim fara anise, shtoni përbërësit e mbetur dhe të ziej për ngrohje të ulët për 15 minuta atë.
 • Përgatitur përzierje duhet të merret çdo 30 minuta lugë gjelle.

Trajtimi i tracheitis tek fëmijët

Fëmijët tracheitis manifestohet më shpesh nga pezmatimi i mukozën e laring dhe trake. Është e rëndësishme të mbani mend se foshnjat trajtojnë atë në shtëpi pa mbikëqyrje mjekësore është e papranueshme.

Në këtë sëmundje, fëmijët kanë nevojë për të siguruar të pijshëm të tepruar, të tilla si çaj me limon, lëngje natyrale nga agrumet, infusions bimor. Ju gjithashtu mund të përdorni Inhalations mjaltit.

 • Ajo duhet të jetë tretur në ujë lugë mjaltë, zgjidhje të ngrohtë në një banjë me ujë dhe të shpenzojnë mbytje për dhjetë minuta.

Ju mund të bëni inhalimit të eukalipt dhe urtë:

 • Në pesë gota e ujit për të shpërndarë dy lugë përzierje barishte me urtë dhe eukalipt, shtoni 10 pika e jodit lugë të vajit anise.
 • Vlim përzierje.
 • Fëmija duhet të thith avujt zgjidhje nuk është më shumë se 8 minuta.

Trajtimi i tracheitis shtatzënë

Është e njohur se gjatë shtatzënisë me kujdes duhet të përdoret si ilaç dhe popullore mjetet juridike. Para së gjithash, ju duhet për të kuruar kollë në nënën e ardhshme.

Për starters, ju mund të përdorni mustardë, nuk fërkim gjalpë gjoks shkrirë. Barna antivirale mund të përdoret vetëm si një masë e fundit dhe me rekomandimin e mjekut.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore tracheitis, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i tracheitis: receta shtëpi

Trajtimi i tracheitis akute

Për formën akute e sëmundjes është zakonisht ethe karakterizuar. Nëse temperatura është normale, ju mund të përdorni mustardë. Trajtim ideal shtëpi është mjaltë dhe qumësht. Me këtë pije warms të gjithë trupin. Kryesisht pini pije medicinale para gjumit.

Gjithashtu pako patate të efektshme:

 • Ju duhet të valoj 3 patate të mëdha, pure me një pirun dhe shtoni pak vaj lëkurës.
 • Përzierje patate nevojë për të vënë në peshqir gjoks hollë dhe të mbuluar me polietileni.
 • Dërgo në për gjysmë ore.

Trajtimi i tracheitis kronike

Në tracheitis kronike të dobishme për të bërë thithjen. Ju mund të valoj patate, pure atë pak dhe thith me avull, e mbuluar me një peshqir. Është e rëndësishme që të mos djegur, ndërsa trake, duke e bërë thithjen e intervale të vogla të dytë.

Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë çaj me nenexhik. Në çaj nenexhik ju mund të shtoni gëlqere, degë butë. Në formën kronike është e rëndësishme për të përjashtuar hipotermi dhe vazhdimisht të ngrohtë.

Trajtimi i tracheitis alergjike

Nga tracheitis alergjik mund të hiqet nga ferrë. Për ta bërë këtë, të marrë një lugë gjelle lëng ferrë çdo 2 orë. Nëse sëmundja ndodhi gjatë sezonit të ftohtë, lëng mund të zëvendësojë supë nga gjethet e ferrë.

 • Për të përgatitur supë duhet të krijoj një lugë gjelle tharë lë filxhan me ujë të valë.
 • Përzierje duhet të vlim, ikjen dhe të ftohtë.
 • Merrni të njëjtën skemë si lëng Blackberry.

Trajtimi i rrepkë tracheitis

 • Për një shërim të shpejtë mund të marrë lëng të rrepkë. Është e rekomanduar për të pirë një lugë gjelle lëng tri herë në ditë.
 • Ju mund të përgatitur këtë përzierje shërimit: lëng rrepkë përzier me mjaltë në sasi të barabarta dhe për të marrë 1 tbsp. lugë përzierje tre herë në ditë.

Trajtimi i tracheitis hudhër

Në trajtimin e këtyre specialistëve sëmundjes shpesh rekomandoj duke bërë thithjen e hudhër dhe qepë. Ju duhet të bëni një llapa e hudhër dhe qepë, derdh ujë të valë dhe të thith avull.

Përdorimi i hudhër do të sjellë përfitime të mëdha dhe ftohjet. Ky produkt jo vetëm që rrit imunitetin, por edhe në mënyrë efektive vret bakteret.

Trajtimi i mjaltit tracheitis

Honey - një ilaç që gjatë sëmundjeve virale është e rekomanduar për të shtuar çaj ose hani me çaj të nxehtë. Kur tracheitis mund të vë llapë shëruese që do të përshpejtojë dhe lehtësojë sëmundjen e shërimit.

 • Duhet të marrin një lugë gjelle mjaltë, mustardë pluhur, vaj vegjetal, përzierje përbërësit, banjë me ujë të ngrohtë.
 • Shtoni në përzierje një lugë vodka dhe përzierje tërësisht.
 • Përzierje terapeutik duhet të mbështjellë me napë dhe vihet një kompresë në natën.
 • Nga ndjenja mëngjes sëmurë shumë më mirë.

Trajtimi i bimëve tracheitis

Bimeve për trajtimin e kësaj sëmundje rekomanduar një zierje. Shumë efektive është çaj hithër, e cila ndihmon në lehtësimin kollë, pështymë shkarkimit të lehta. I hithër thatë pluhur duhet të krijoj litër ujë të vluar dhe të lënë për një ditë.

Gjithashtu për trajtimin e tracheitis dhe përmirësimin kollitje përdorim rigon ekstrakt:

 • 10 gram e rigon të derdh një gotë me ujë të valë dhe mbush.
 • Merrni tri herë në ditë për një të tretën e qelqit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe TB artikull mjete trajtimin popullore.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur tracheitis sëmundje ^

Tracheitis Parandalimi përfshin masat e mëposhtme:

 • forcimin e sistemit imunitar;
 • higjienën personale;
 • Refuzimi i shprehive të këqija;
 • Përdorimi i komplekseve vitaminë;
 • jetese aktive;
 • ushqimin e duhur;
 • Mungesa e supercooling fortë.

Ushqim dietik në tracheitis përfshin përdorimin e sasive të mëdha të lëngjeve. Ju mund të pini lëngje, pije frutash, pije frutash dhe teas brewed dhe TEAS bimor. Në dietë e rekomanduar për të prezantuar produktet, steamed.

Sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes duhet të japë përparësi për produktet që përmbajnë proteina. Është gjithashtu e rëndësishme për të eliminuar mungesën e vitaminave nëpërmjet përdorimit të frutave të freskëta dhe perimeve.