Trajtimi i stomatit në shtëpi


Trajtimi në shtëpi stomatit: receta popullore

Stomatiti është një inflamacion që ndodh në mukozën orale.

Trajtimi i sëmundjes në shtëpi mund të jetë si droga farmaceutike dhe teknikat kërkesa popullore, e cila në kombinim shumë shpejt të çojë në heqjen e dhimbjes dhe të përshpejtojë shërimin.

Çfarë stomatit, simptomat, shkaqet, llojet e ^


Stomatiti - një shkatërrim të pjesshëm ose i plotë i mukozën e gojës, e cila është e simptomave kryesore të goja e thatë ose të rritur jargëzim, ethe, pamja e gri, të bardhë ose të verdhë pllakë, dhimbje në gojë dhe pamjen e mëngjesit të ndryshme fushëveprimi.

Plagë trëndafil në gojë është e ndarë në disa lloje - aftoz traumatike, candidiasis, herpes (herpes) ose infektive, vezikular, ekzemë, ulcerative, virale, fungale, alergjike dhe fytit.

Shkaqet stomatit:

 • Neglizhimi të higjienës orale;
 • Sëmundje Gum, dhëmb ose zorrët;
 • Dëme mekanike apo termale;
 • Ulur imunitetin;
 • Alergjia;
 • Stresi, dietë e çekuilibruar.

Forma më e zakonshme e kësaj sëmundjeje është gjuha stomatit ose fytit glossitis, për arsye të cilat shpesh janë jo-pajtueshmërisë me higjienës orale, sëmundje e dhëmbëve ose stomak.

Rrezik stomatit është kalimi i saj në një formë kronike dhe paraqitja e komplikimeve të tilla si mishrat e gjakderdhje, humbja e dhëmbëve, thellimin dhe zgjerimin ulcerat pacientëve ose ulcerat.

Trajtimi i stomatiti në shtëpi duke përdorur mjekësi tradicionale është mjaft efektive, në dispozicion dhe plotësisht të sigurt për shëndetin e pacientit. Mjetet juridike popullore përdoren për qëllime rekreative, për të hequr tumore ulqeroze e gojës, të eliminuar acarim çamçakëz, redukuar inflamimin me dhimbje.

Trajtimi i stomatit tek fëmijët

Në varësi të moshës, fëmijët mund të ndikojnë në forma të tilla të stomatiti - candidiasis, herpes, alergjike, aftoz traumatike dhe bakteriale.

Trajtimi i sëmundjes duke përdorur metoda dhe preparatet e ndryshme caktohen duke pasur parasysh moshën e fëmijës.

Nëse procesi goditur një fëmijë, ajo emëroi zgjidhje të veçanta për përpunimin e gojës.

Fëmijët më të vjetër mori ushqim të veçantë të butë, trajtimin e mukozës dhe përdorimin e drogës antifungal.

Trajtimi i stomatit shtatzënë

Duke caktuar droga të tjera të caktuara për trajtimin e stomatiti gjatë shtatzënisë duhet të marrë parasysh jo vetëm punën e tyre, por edhe të sigurisë. Prandaj kryesor mundësisht do të thotë për përpunim lokal dhe ujitjen e gojës.

Zgjidhje ose lëngjet e mishit, të destinuara për metodat terapeutike duhet të zotërojnë analgjezik, antibacterial, plagë shëruese, anti-inflamator dhe antiseptik.

Përveç periudhës terapeutike është e këshillueshme për të marrë një multivitamin, imunomodulues dhe barnave antivirale.

Stomatiti Trajtimi mjete popullore: receta shtëpi ^

Trajtimi i stomatiti në shtëpi: receta popullore

Trajtimi i stomatit aftoz

 • Në 100 ml ujë të ngrohtë të pastër për të shpërndarë gjysmë lugë ëmbëlsirë e tinctures anti-alkool e Calendula dhe çdo tre orë duke rezultuar gojën zgjidhje pije.

Trajtimi i Candida stomatit

 • Bluaj në një mulli kafeje nivelet e Hypericum, kamomil, Yarrow, suksesion, pastaj dy lugë Mbledhja e vendosur në 500 ml ujë të vluar, vlim për 10 minuta dhe le supë të ftohtë.
 • Përdorni supë që rezulton për tabaka dvuhmynutnyh për gojë çdo dy orë.

Trajtimi i herpes stomatit

 • Lidhu lëng Kalanchoe me vaj detit buckthorn dhe butësisht fshij Mukoza përflakur.
 • Tsp peroksid hidrogjeni holluar në 0.5 shekuj. ujë dhe pije Mukoza prekur e gojës.

Trajtimi i stomatit qelbëzues

 • Prerë gjethet e aloe, shtrydh lëng, leshi pambuku të lagur në të dhe të bëjë pesë minuta fasha të pustules.
 • Në fasha lëng mund të holluar me ujë të ngrohtë 1: 1 zgjidhje dhe shpëlarje gojën.

Trajtimi i stomatit ulcerative

 • 50 oz. lisi me të njëjtën sasi të gëlqeres-colored vendas 500 ml ujë të vluar në një termos rreth një orë, pastaj të filtruar dhe përdoren për banjot me gojë.
 • Infuzion i kërpudhat çaj duhet shpëlarje gojën tuaj çdo dy orë.

Trajtimi i stomatit virale

 • Në një gotë me ujë të ngrohtë të pastër për të holluar tre pika të pemë çaji vaj (vaj esencial) dhe shpëlarje gojën marrë raster tri herë në ditë.
 • Naftës u rrit hips yndyrat para-trajtuar me gojë peroksid hidrogjeni disa herë në ditë.

Trajtimi i stomatit alergjike

 • Deti buckthorn naftës për të vënë në marlechku dhe me kujdes të trajtuar stomatitit tyre lokale alergjike.
 • Para kësaj procedure, mundësisht goja larë zierje e kamomil.

Trajtimi i stomatit Propolisi

 • Përgatitja e një tretësirë ​​të alkoolit të Propolisi ose ta blejë atë jashtë raft në një farmaci, njomet atë Q-tip dhe butësisht vënë në para se të shkojnë në shtrat plagë.

Trajtimi i mjaltit stomatit

 • Në gjysmën e një gotë me ujë të ngrohtë zier shpërndajë gjysmë filxhan ½ e qelizave mjaltë dhe zgjidhjen rezulton për pije gojën.
 • Mjaltë përdoret mundësisht në kombinim me zierje anti-inflamator bimor për shpëlarje banjot ose procedurat. Për këtë tbsp mjaltë holluar në një gotë me supë.

Trajtimi i stomatit hudhër

 • Lugë kashopodibnoho hudhër të freskët të përzier me një lugë çaji krem ose kos dhe butë përhapur përzierje në gojë për 5 minuta.
 • Numri i procedurave të përditshme - tre.

Trajtimi i stomatit sode

 • Një lugë çaji sode buke tretur në 200 ml ujë të vluar të nxehtë dhe zgjidhjen rezulton alkaline shpëlaj gojën çdo orë.

Trajtimi i bimëve stomatit

 • Tre lugë Dy lugë kamomil kafshët vendosur në një tas, derdh një litër ujë, vlim për disa minuta, pastaj të lënë për një orë.
 • Zgjidhja përgatitur anti-inflamator dhe antiseptik duhet të jetë të paktën gjashtë herë në ditë, pije Mukoza e prekur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Rosacea Facial mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të parandaluar stomatitit ^

Për cilësinë dhe trajtimin efektiv të çdo lloji stomatiti trajtime të ndryshme duhet të sigurojë masa shtesë për të përmirësuar imunitet.

Për të aktivizuar mbrojtjet dëshirueshme që të fillojë të marrë një vitaminë farmacistin - komplekset minerale dhe takim multivitamin shtëpi me gooseberries, u rrit hips, Kastrati, detit buckthorn, raspberries dhe currants.

Në masat e përgjithshme për të forcuar sistemin imunitar nuk janë vetëm duke marrë vitamina, por një dietë të ekuilibruar, refuzimi i shprehive të këqija, stërvitje dhe trajtimet kalitje.

Për të parandaluar stomatitit rekomanduar për të ndjekur këto masa të thjeshta parandaluese:

 • Sjellja një kujdes të plotë dhe të kujdesshëm nga mishrat me dhëmbët e përditshme;
 • Forcimi i imunitetit;
 • Nëse është e mundur, për të shmangur lëndimet mukozale nga ushqimi të nxehtë, shumë ftohtë, të ashpër dhe të tjera traumatike;
 • Trajtojnë me kohë sëmundjet ngjitëse dhe virale;
 • Shmangni stresin.