Trajtimi i mjeteve juridike popullore pectoris


Pectoris në vitet e fundit në mënyrë të konsiderueshme më të rinj dhe ndodh në 20-25 vjeç

Kohët e fundit, rastet e angina ndodhur vetëm në pleqëri, por sot sëmundja nuk i kurseu edhe të rinjtë.

Me pectoris duhet të luftojnë në fazat e hershme të zhvillimit, për të parandaluar komplikimet e tilla të tmerrshme si infarkt miokardi.

Çka është angina: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Pectoris, ose angina pectoris - një formë e sëmundjeve koronare të zemrës. Sëmundja ndodh për shkak të shkeljes së koronare të qarkullimit dhe të oksigjenit uria e muskulit të zemrës - miokardit.

Me fjalë të tjera, një sulm të papritur të dhimbjes në gjoks. Rreziku i angina është kryesisht në rrezik të lartë të infarkt miokardi.

Llojet e pectoris:

 • Pectoris Exertional (të qëndrueshme) - një kusht që ndodh si pasojë e tendosje fizike ose emocionale. Sëmundja mund të jetë shkaktuar nga faktorë të tjerë, që mund të shoqërohet me rritjen e normës së zemrës dhe presionin e gjakut.
 • Pectoris paqëndrueshme karakterizohet nga sulmi i papritur, ndonjëherë edhe kur personi qetë.
 • Pjesa tjetër angina (variant) - faza e rëndë e sëmundjes, e cila ndodh edhe kur personi është në pushim. Shpesh manifestohet gjatë natës gjatë gjumit, duke rezultuar në vrull enëve të gjakut.

Shkaqet e pectoris:

 • Mosha. Në moshën 50-60 vjeç rreziku i "angina pectoris" u rritën në mënyrë të konsiderueshme. Edhe pse paraqitja e ndoshta 20-25 vjeç.
 • Predispozicion gjenetik. Rreziku i sëmundjes rritet nëse të afërmit janë në mesin e njerëzve me këtë diagnozë.
 • Mënyrë jetese i ulur, mungesa e aktivitetit fizik. Më shumë palestër muskujve të zemrës, aq më lehtë mbart ngarkesën.
 • Ushqyerit paekuilibruar.
 • Nivele të larta të kolesterolit në gjak.
 • Pirja e duhanit dhe alkoolizmi.
 • Prania e sëmundjeve kronike, diabeti.
 • U rrit presioni.
 • Stresi shpeshta dhe mosbalancim.

Simptomet kryesore të pectoris:

 • parehati dhe shkatërrimtar dhimbje gjoksi;
 • dhimbje në zemër;
 • ndjesi e trupit të huaj në gjoks.

Sëmundja kërkon hospitalizimin e detyrueshme, megjithatë, duke kombinuar mjekësor dhe popullore zemrën trajtojnë pectoris mund të përballen me sukses. Vini re se trajtimi i pectoris në shtëpi do të jetë efektive vetëm nëse sjellja e tij nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore pectoris, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i pectoris, receta shtëpi

Trajtimi i pectoris

Për trajtimin e angina rekomanduar çaj me mente. Kjo në mënyrë efektive eliminon dhimbje të ngrohtë dhe të mirë-qetësues.

 • Për ta bërë këtë, ju duhet të merrni 4 lugë nenexhik të thata dhe të krijoj atë me një litër ujë të valë.
 • Mbush çaji duhet të jetë brenda dy orësh.
 • Përdorimi mjet mund të në vend të çajit.

Trajtimi i pectoris pushimi

Ilaç efektiv popullore - supë pule.

 • Duhet të gatuaj një supë të pasur pule.
 • 10 minuta para se ajo është e gatshme, ju hedhin atë një hudhër pastruar më parë.
 • Para përfundimit të gatimit finely copëtuar majdanoz nevojë dhe të shtoni në supë terapeutik.
 • Ushqimi i gatuar duhet të ftohtë dhe kullimin.
 • Majdanoz dhe hudhër zier rekomanduar fshij nëpër një sitë dhe shtoni të lëngshme.
 • Merrni ½ filxhan përpara se të hahet.

Trajtimi i hudhër angina

Zbutur dhimbjen e një sulmi në zemër me sukses ndihmon hudhër të zakonshëm.

 • Nëse sulmi në fjalë nuk ishte nitroglycerin, është e rekomandueshme që të bëj një karafil të hudhër, pastaj gëlltitni atë. Dhimbja do të kalojë pas 20 minutave.
 • Ju gjithashtu mund të përdorni supë hudhër ose llapa e hudhër për të parandaluar sulmet e angina pectoris.

Trajtimi i mjaltit angina

 • Është e rekomanduar për të përgatitur një ilaç nga përbërësit e mëposhtme: 1 litër mjaltë, lëng limoni 10 dhe 5 kokat e vogla hudhër.
 • Hudhër mish i grirë dhe tërësisht të përziera me lëng limoni dhe mjaltë.
 • Përzierje duhet të vendoset në një bankë, banka mbyllni kapakun dhe të lënë për 7 ditë.
 • Merrni një ditë për 4 lugë.

Trajtimi i limon angina

Limon - jo vetëm agjent shkëlqyer antimikrobial, ajo është përdorur sukses për trajtimin e sëmundjeve të zemrës.

 • Mjekësinë popullore rekomandon për të ngrënë një lëvore limoni para çdo vakt. Ajo mund të jetë rubbed në rende, pres blender ose të ketë pjesë. Brenda një jave të sulmeve do të bëhet më pak dhe për të përmirësuar shëndetin.
 • Ju gjithashtu mund të përzierje lëng të dy limon me një gjethe pak lëng aloe dhe 0.5 kg mjaltë. Insistojnë javë, të marrë 3 lugë para ngrënies.

Trajtimi i aloe angina

Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e një bimë që është në pothuajse çdo shtëpi - aloe. Është e dëshirueshme që centrali ishte më i vjetër se 3 vjet.

 • Ju duhet të shtrydh lëng të një lë pak e aloe dhe vendoseni në një kavanoz qelqi.
 • Pastaj shtoni lëng të dy limon dhe 0.5 kg mjaltë.
 • Bankë private e rekomanduar që ju të vendosni në shelfin e poshtme të frigoriferit.
 • Pranojmë të thotë nevojë çdo ditë një orë para ngrënies.

Trajtimi i verës angina

Sulmi i angina pectoris, siç e dimë, mund të ndodhë edhe gjatë gjumit. Nuk është një verë e bazuar ilaç popullore që ndihmon në parandalimin konfiskimet. Megjithatë, para se duke e përdorur atë duhet të konsultoheni me një specialist.

 • Në 200 ml verë doni të shtoni para-copëtuar hudhër dhe pak kripë.
 • Përgatitur të thotë që ju duhet të pini para se të shkojnë në shtrat për 30 ditë.

Trajtimi i pectoris Valerian

 • Fresh rrënjë sanëz duhet të pres.
 • Në mbrëmje kam vënë një lugë rrënjë copëtuar në një termos dhe derdh një gotë me ujë të valë.
 • Supë duhet të insistojë gjatë natës, pastaj thahet.
 • Merrni zierje nevojë çdo ditë për 1/3 filxhan përpara se të hahet.

Trajtimi i murriz angina

Murriz është një mjet i shkathët që është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut. Fryti i murriz mund të përgatisë shërimin çaj.

Mblidhni Murriz mund të zotërojnë në verë dhe të thatë e tyre në diell për të arritur në vend.

 • Katër lugë frutave krijoj një litër ujë të valë.
 • Më të mirë për të bërë çaj në një termos për të mbajtur pronat e saj të dobishme.

Trajtimi i bimëve pectoris

 • Për trajtimin e kësaj sëmundjeje është edhe mbledhja e përshtatshme bimor të bimëve yarrow, Wort Shën Gjonit dhe rrënjë sanëz.
 • Të gjitha herbs duhet të merren në mënyrë të barabartë. Një lugë gjelle e përzierje barishte për të derdh një gotë me ujë dhe të sjellë një çiban.
 • Vlim për 5 minuta, pastaj të lënë për 2 orë dhe tendosje.
 • Pini 70 ml tri herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike sëmundje koronare të zemrës (CHD) popullore.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur goditje ^

Parandalimi i pectoris është për qëllim kryesisht në parandalimin e zhvillimit të arteriosklerozës dhe përbëhet nga parimet e mëposhtme:

 • Ju duhet të jetë aktiv dhe të luajnë sportive.
 • Ju nuk mund të ha tepër.
 • Ajo duhet të heqin qafe e zakone të këqija të tilla si pirja e duhanit dhe alkoolit të pijshëm.
 • Rregullisht vizitoni mjekun.

Për të parandaluar pectoris sëmundje është thelbësore dietë të saktë dhe të balancuar. Një dietë e shëndetshme të ekuilibruar është e nevojshme për të parandaluar trashje, nivelet e kolesterolit dhe normalizimin e sheqerit në gjak dhe njom trupin me ushqyesve të nevojshme.

Parimet themelore të dietës në pectoris dhe sëmundjeve të tjera të zemrës:

 • Është e nevojshme për të reduktuar sasinë e yndyrës në dietën, tymosur, ushqim kripur dhe erëza.
 • Përdorni sa më shumë të freskëta, ushqime natyrale - fruta, perime, manaferrat dhe bimëve.