Mjetet juridike popullore Trajtimi i fruth i keq në fëmijët dhe të rriturit


Trajtimi i mjeteve juridike fruth i keq në shtëpi: receta popullore

Më parë, fruth i keq është konsideruar një sëmundje shumë të rrezikshme që goditi së shumti fëmijët e moshës shkollore. Sot gjithnjë e më shumë raste të rriturit infeksionit.

Megjithatë, për shkak të zhvillimit të shpejtë të mjekësisë, kjo sëmundje trajtohet me sukses.

Çfarë është ethe flakë të kuqe: simptomat, shkaqet, Periudha e inkubacionit ^


Skarlatinë është një infeksion akut, e cila karakterizohet nga një kombinim i një skuqje kuqe mbi trupin e angina. Kjo sëmundje është e ekspozuar kryesisht fëmijët nga 1 vit deri në 9 vjet.

Shkaqet fruth i keq

Patogjen skarlatinë - Streptococcus, i cili është gëlltitet nga transportuesi i sëmundjes. Për shembull, me pika pështymë, ndërsa duke folur, kollitjes ose teshtitjes. Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit me objekte të përdorura nga personi i sëmurë. Mund sëmurë si pasojë e përdorimit të produkteve të infektuar.

Streptococcus bie së pari në amygdala, të cilat shtohen, dhe pastaj të përhapet në të gjithë trupin me gjak.

Scarlet ethe: simptomat te fëmijët

Një fëmijë është konsideruar të jetë ngjitëse nga e para deri në ditën e fundit të sëmundjes së tanishme. Kohëzgjatja e periudhës inkubacionit - 3-6 dite. Kështu ka raste kur periudha e inkubacionit zgjat vetëm një ditë ose 11 ditë.

 • Në fazën e parë të sëmundjes, në fëmijët ka një rritje në temperaturën e trupit në 39-40 gradë, dhimbje koke të rënda, të vjella dhe temperaturë.
 • Fyt fillon djegia, gjendra të fryrë nën nofull, dhe fëmija është e vështirë të përtypë dhe madje edhe të hapur gojën e saj.
 • 1-2 ditë një skuqje të lëkurës shfaqet në qafë, ijë, axillary, zonat popliteal.
 • Rash është një njolla të vogla ngjyrë vjollcë.
 • Pas njolla bëhet edhe më e vështirë për gëlltitje.
 • Një javë pas shfaqjes së spoteve të fillojë të zbehet, dhe simptomat pakësohet.

Simptomet e fruth i keq në të rriturit

Simptomat e sëmundjes në të rriturit shfaqen më të theksuara dhe të rënda, ose është i dobët. Periudha e inkubacionit - 10 ditë. Shenjat e para shfaqen 1-2 javë pas infeksionit.

 • Temperatura e trupit në të rriturit, jo zakonisht më shumë se 38 gradë.
 • Pacienti mund mundo dhimbje koke të rënda, dobësi dhe apati.
 • Një sulm i vetëm i të vjella dhe dhimbje të fytit tregojnë infeksion.
 • Në ditën e dytë e sëmundjes ka një skuqje të vogël që është itchy, faqet e kuqe, ai bëhet i kuq dhe nasolabial trekëndësh - bardhë.

Sëmundje të rënda mund të çojë në komplikacione të rënda. Midis tyre:

 • dhimbje të fytit;
 • otitis media;
 • reumatizma;
 • inflamacion i veshkave;
 • sëmundje të përsëritura.

Mjete Scarlet popullore Mjekimi ethe, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i fruth i keq: receta shtëpi

Trajtimi i fruth i keq te fëmijët

Gjatë sëmundjes së tij fëmija duhet të jepet sa më shumë lëng. Veçanërisht efektive është përdorimi i qumështit të nxehtë. Përveç kësaj, rekomandohet shpëlarje:

 • Ajo duhet të derdh një lugë gjelle e xhamit të thata urtë e ujit të nxehtë, të këmbëngulin dhe tendosje.
 • Zgjidhja rezultuar shpëlarje fyt tri herë në ditë.

Për të dobësuar një kollë të fortë mund të gatuaj ilaç shijshme:

 • Ju duhet të përzierje dy lugë vaj ulliri, dy yolks vezë, lugë ëmbëlsirë e miell, dy teaspoons e mjaltë.
 • Dhënia herbs BABY 6-7 herë në ditë në intervale prej dy orë të tëra në një lugë çaji.

Trajtimi i fruth i keq në të rriturit

 • Kjo recetë e njohur popullor dhe efektive shumë kohë më parë. Ju merrni 30 për qind zgjidhje acid limoni. Ata duhet të gargarë disa herë në ditë.
 • Për Rash ishte më e nevojshme për të fshirë verë e kuqe e kuqe, para-ngrohje atë. Mustardë efektive të provojë të jetë vënë në bark ose kraharor.

Trajtimi i fruth i keq në gratë shtatzëna

Terapia fruth i keq gjatë shtatzënisë është konstante pushim dhe të pijshëm lëngjeve. Shumica e mjekëve përshkruajnë trajtim gratë shtatzëna si gargling.

 • Për ta bërë këtë, të përshtatshme të përkryer decoctions e Calendula, kamomil ose eukalipt.
 • Një lugë gjelle e barit të thatë, derdh një gotë me ujë të vluar për 30 minuta, tendosje dhe gargarë 4-5 herë në ditë.

Scarlet Trajtimi ethe: gargarë

Për procedurën, ju mund të përdorni një mjet të mrekullueshëm, të përgatitur në bazë të rrikë.

 • Ju duhet të merrni rrikë rrënjë të vogla dhe fshij atë në një rende.
 • Përzierje rezultuar derdh një litër ujë të vluar dhe mbush për tre orë, pastaj tendosje.
 • Për të kryer shpëlarje të paktën 5 herë në ditë, duke përdorur në lidhje me një filxhan supë dhe çdo herë duke nxitur atë.

Trajtimi i fruth i keq, fasha fyt

 • Për të hequr ënjtje dhe inflamacion i gjëndra qafës së mitrës ngrohja rekomanduar fasha.
 • Ajo përdor një litër ujë dhe një çift i teaspoons e uthull.
 • Duhet lagur peshqir në një zgjidhje të ngrohtë e uthull dhe vënë në qafë, ndryshim kompresë kur ajo fitilin poshtë.

Pako shumë efektive e mishit kungull dhe qumësht. Ato ndihmojnë shpëtoj vlon që shfaqen në fyt. Compress duhet të mbahet deri në gazë me kungull - dries përzierje qumësht.

Trajtimi i buckthorn kuqe ethe

 • Ju duhet të vlim dy lugë detit buckthorn filxhan ujë të vluar, të lënë për një orë.
 • Në këtë kohë ajo duhet të jetë shtypur tërësisht rrënjët e Rhodiola Rosea për të marrë një lugë çaji papërpunuara derdh një gotë me ujë të valë, kuzhinier për 10 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje.
 • Mix dy pije. Merrni dy gota një ilaç kurues ditë në vend të çaj.

Trajtimi Scarlet vajra esenciale

 • Për të lehtësuar frymëmarrjen gjatë sëmundjes, ajo është e rekomanduar për të shpërndarë në një gotë me ujë 20 pika vaj mente. Rezultuar Zgjidhja duhet të gargarë 3-4 herë në ditë.
 • Naftës Bredhi është për t'u vënë në amygdala përditshme. Ju mund të përdorni eyedropper ose pambuku shtupë për të shpifjeve gjalpë. Kryerja e procedurës duhet të jetë dy deri në pesë herë në ditë.

Trajtimi i mjaltit kuqe ethe

 • Ajo duhet të marrë një çift i lugë mjaltë të lëngshme, shtoni atë në 400 ml lëng KALINOV dhe 400 ml ujë të valë.
 • Merrni Përzierje 5 herë në ditë për të ½ filxhan.
 • Trajtimi duhet të vazhdojë për 12 ditë edhe nëse simptomat janë zhdukur.

Trajtimi fruth i keq limon

Decrease produkt i lënduar ndihmë fyt anti-inflamator dhe antivirale - limon. Ju duhet të qartë një limon të vogël dhe të prerë atë në feta.

Ajo duhet të thith në fetë limoni për një ditë në intervale prej një ore. Gjendja e pacientit përmirësohet pas disa ditësh.

Trajtimi i kullosa purpur ethe

 • Përgatitja bar mund të mbledhë lë nënën dhe njerka (3 lugë), gjethe delli (3 lugë) dhe hala pishe (4 tsp).
 • Lëndëve të nevojshme për të bluaj dhe krijoj dy gota me ujë të valë. Insistojnë 40 minuta, kullimin.
 • Merrni tri herë në ditë për 2 lugë. Para se të përdorni përzierje mundësisht të ngrohtë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Polio Trajtimi mjetet juridike popullore

Parandalimi dhe këshilla për të mbrojtur veten nga fruth i keq ^

Vaksinimi kundër sëmundjes nuk ekziston, prandaj, për të parandaluar fruth i keq sëmundje, duhet të marrin parasysh këshillën e mjekëve për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjes:

 • Është e nevojshme për të zbutur trupit për të rritur imunitetin.
 • Dietë duhet të jetë i balancuar.
 • Ju duhet të respektojë higjienë të mirë personale, për të ruajtur pastërtinë në shtëpi.
 • Sëmundja nuk trajtohet në kohë dhëmbëve.

Përkundër faktit se pas sëmundja e parë në njerëz prodhon imunitet të fortë për të ri-infektimit, ka pak rrezik për një kohë të dytë. Megjithatë, raste të tilla janë shumë të pakta.