Trajtimi përballet me mjetet juridike popullore


Trajtimi përballet me mjetet juridike në shtëpi: receta popullore.

Për trajtimin e lëkurës erizipelë në mjekësinë tradicionale është praktikuar gjerësisht terapi antimicrobial, e përbërë kryesisht nga antibiotikëve, të tilla si erythromycin, ampicillin, dhe të tjerët.

Këto fonde edhe pse në mënyrë efektive lehtësimin inflamacion të lëkurës, por ato mund të ndikojë negativisht në zorrët, veshkat ose organet e tjera.

Prandaj, është e dëshirueshme që të natyrshme, mjetet juridike të njohura dhe popullore trajtim në dispozicion.

Erizipelë (erizipelë): shkaqet, simptomat, llojet ^


Erizipelë, erizipelë, ose - një akut (relapsing) infeksioni i shtresës së sipërme të indeve të lëkurës ose të yndyrshëm të shkaktuara nga bakteriet STREPTOKOKSIKE patogjene.

Shkaku kryesor i streptokokeve erizipelë sëmundje janë që hyjnë në trup nëpërmjet abrasions, shkurtime, abrasions, ose lëkura e dëmtuar. Zhvillimi i shpejtë i infeksionit streptokoksike të kontribuojnë në faktorët e mëposhtëm:

 • Venat me variçe, thrombophlebitis;
 • Hipotermia, temperatura, me diell tan;
 • Imunitet të ulët;
 • Stresi.

Për erizipela rënda ka simptomat e mëposhtme:

 • Dobësi, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve;
 • Të përzier, të vjella;
 • Rritje në temperaturë të trupit më shumë se 38 gradë;
 • Shfaqja në ënjtje të lëkurës, dhimbje, djegie dhe hyperemia (skuqje, blisters, gjakderdhje ose arsim purulent).

Në varësi të etiologjisë dhe rrjedhën e sëmundjes, erizipelë ndarë në disa lloje - skuqur, hemorragjike, korrente, gangrenizuar, bulloz, postoperative, derri (eryzypeloyidu) pustuleznaya, abscesi dhe turi lundrues.

Lokalizimi karakteristikë e inflamacionit erizipelë - fytyrë, duart, qafën, këmbët apo organet gjenitale.

Trajtimi Folk i erizipela ofron mjete të përballueshme, të sigurta, efektive dhe provuar dhe teknikat se ndryshe nga antibiotikët, trupi nuk shkaktojnë efekte anësore të padëshiruara.

Trajtimi në shtëpi përballet me përdorimin e gjerë të këtyre teknikave - përfundon, fasha, banja dhe ointments natyrore. Si bazë për metodat terapeutike janë në vijim mjete të përbashkëta popullore për trajtimin fytyra:

 • Bimeve medicinale - delli, kamomil, drogë, rodhe, yarrow, i urtë, nëna dhe njerka, dhe shumë bimë të tjera;
 • Alkooli tretësirë ​​- Calendula, eukalipt, Propolisi;
 • Manaferrat murriz;
 • Honey, Propolisi;
 • Vajra dhe yndyrna - gjalpë, kamfor, derri, ullirit, perime, buckthorn detit.

Trajtimi përballet shtëpi ju lejon të kombinoni ilaçe, të përshkruara nga mjeku juaj me sëmundje të rëndë, me mjekësi tradicionale dhe alternative, duke rezultuar në më të shpejtë të arritur efekt pozitiv terapeutik - heqjen e djegie, dhimbje dhe ënjtje.

Trajtimi i erizipela në njerëz duhet të fillojë kur simptomat e para të sëmundjes. Në këtë rast, mjeku, pas diagnostikimin e sëmundjes, pacienti emërojë anti-inflamator, decongestants ose droga steroide, i kombinuar ato me fizioterapi.

Mjekësisë tradicionale është shumë efektive në sëmundje të butë, por në qoftë se inflamacion ndodh në të rënda, është e këshillueshme për të trajtuar erizipelë mjetet juridike në shtëpi të kombinuara me terapi të drogës.

Trajtimi përballet në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi përballet me mjetet juridike popullore, receta.

Fytyrat e fytyrës Mjekimi

 • Lule të freskëta kamomil në kërcëlloj nënë-dhe-njerka në pjesë të barabarta, përzierje me mjaltë dhe lyej njollat ​​e lënduar;
 • Mix pjesë të barabartë të luleradhiqe, Calendula, acaroj, manaferra, horsetail dhe lisi leh. Pastaj derdh 450 ml ujë të vluar 4 lugë mbledhjen vlim për 10 minuta. Supë të gatshme duhet të lani fytyrën tuaj.

Trajtimi përballet në duart e

 • Manaferrat murriz fshij mirë dhe të zbatohen në krahun e prekur, duke siguruar rroba;
 • Mix vodka me mjaltë 1: 1 zgjidhje thith napë dhe të aplikojnë për duart në orë. Numri ditor i paketave - të paktën tre.

Fytyrat trajtimi i këmbëve

 • Letër rodhe shtrirje, lyej me krem ​​dhe të bashkangjisë në këmbë për disa orë;
 • Multilayer garzë fashë lëng lagësht patate të freskëta, aplikuar për erysipelatous zhvillohet brenda natës.

Trajtimi i erizipelë bullosa

 • Degët e sipërme të butë me gjethe dhe tri lugë grirë pour 1,5 gota me ujë të vluar për dy orë. Infuzion përdoret për larje;
 • Bluaj gjethe delli freskët, rodhe dhe Kalanchoe në slurry. Pastaj aplikoni atë në zonën e prekur, duke e vendosur një fashë. Compress leje për katër orë.

Trajtimi erizipelë skuqur

 • Çdo tre orë erizipelë lyej derri yndyrë;
 • Gjethet e urtë fshij në një pluhur të përzier me shkumës natyror 1: 1 dhe vend të spërkasë përzierje lënduar, vënë fashë në krye në një orë. Shirit duhet ndryshuar tre herë në ditë.

Trajtimi i erizipela hemorragjike

 • Në një gjethe delli blender bluaj dhe atë të bashkëngjitni erizipelë tri orë. Numri ditor i paketave - tre;
 • Përgatitja e një koleksion të calamus, eukalipt, yarrow, Burnet dhe acaroj. Pastaj një pjesë e koleksionit të përzier me 10 pjesë ujë dhe mbush për tre orë. Rezultuar infuzion të marrë 50 ml katër herë në ditë.

Trajtimi i erizipela derrit

 • Vaj kamfuri derdh në një enë qelqi dhe të nxehta në një banjë me ujë;
 • Get garzë, thith me vaj të ngrohtë dhe të aplikojnë për dy orë në inflamacion;
 • Pas heqjes kompresë të butë të hequr naftës tepërt me një peshqir letre dhe të vënë në vend një orë para se të ftohur letër rodhe;
 • Numri i procedurave të përditshme - tre.

Trajtimi përballet me diabet

 • Bluaj në një rrënjë pluhur përzierje konfuze me vazelinë 1: 4 dhe lyej plagë dy herë në ditë;
 • Rodhe lë mish i grirë, të kombinuar salcë kosi 2: 1 dhe të aplikoni për 20 minuta në zonën rozhistye, të mbuluara me rroba të kuqe.

Trajtimi përballet me venat me variçe ose thrombophlebitis

 • Lakra fletë pure, u përhap me vaj ulliri dhe të vënë një pjesë të letrës lyhet në lëkurë për tre orë, duke siguruar atë me një fashë;
 • Mix gjalpë me lëng buckthorn det aloe 1: 1 dhe lyej lëkurën dy herë në ditë.

Trajtimi përballet me rroba të kuqe

 • Merr një copë të vogël prej mëndafshi të kuq dhe të prerë në copa të vogla;
 • Mix copë mëndafshi me bletë mjaltë natyral dhe të ndajnë përzierje në tre pjesë;
 • Një orë para se të indeve agim - një përzierje e mjaltë dhe të aplikoni në fytyrë kravatë;
 • Procedura përsëritet çdo mëngjes.

Trajtimi përballet me komplotet

Në rast të healers erizipelë janë përdorur gjerësisht jo vetëm produkte të njohura, por edhe komplot, i cili duhet të vidchytuvaty në zbehur hëna. Sistemi është lexuar fjalët magjike për të trajtuar fytyra si vijon:

 • Para koncert në lutje "Ati ynë".
 • Prerë liri, përzierje me mjaltë dhe orë gëlqere para agimit për të vënë leckë mjaltë në vend të lënduar, duke lexuar me fjalët e mëposhtme: "Nga jugu në perëndim dhe nga veriu për të pastruar yjet, të gjithë turi kuqe zhduken dhe do të ikim".

Trajtimi përballet Propolisi

Propolysnaya 30% vaj:

 • Një kilogram e Propolisi pres, derdh 300 ml 96% alkool dhe vlim deri në shpërbërjen e saj;
 • Në banjë me ujë shkrihet 200 gr. Vazelinë dhe shtoni një oz 50. propolisnoy peshë;
 • Llokoçis përzierje deri sa të shpërbëhet dhe do të lejojë të ftohtë për 15 minuta;
 • Filtruar përmes vaj garzë përhapur në kavanoza qelqi;
 • Dozimin - dy herë në ditë për të vajos vendet turi prekur.

Trajtimi përballet ointments

 • Shtrydh lëng nga kamomil dhe yarrow, të përziera me gjalpë në një raport prej 1: 4.
 • Vaj përgatitur bimor për të vajos zonën e prekur tri herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin lez Mjekimi mjete popullit. 

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur sëmundje ri-turi ^

Për të parandaluar përsëritjen e erizipela duhet rreptësisht respektojnë metodat e mëposhtme parandaluese:

 • Shmangni ndryshime të papritura në temperaturë;
 • Në kohë të ndaluar çdo inflamacion në trup;
 • Forcimi i imunitetit;
 • Vëzhgoni rregullat e higjienës personale;
 • Me kujdes të trajtojë Disinfectants ndonjë dëmtim të lëkurës.