Trajtimi i mjeteve juridike popullore sinusit


Trajtimi në shtëpi i sinusit: receta popullore

Në ditët e sotme shumë njerëz vuajnë nga sinusit. Ne e dimë se sëmundja nuk zhvillohet ashtu siç shpesh është rezultat i një të ftohtë ose alergji.

Çfarë është sinusit: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Sinuziti është një sëmundje infektive që karakterizohet nga ndodhja e inflamacionit në sinuseve të hundës.

Kur një person është i shëndetshëm, sinuset nazale janë të mbushura me ajër, dhe kur një të ftohtë - lëngu grumbullohet në sinuseve dhe ka një terren i favorshëm mbarështimit për mikrobet.

Otolaryngologists Mjekët thonë se trajtimi i metodave popullore sinusit mund të jetë një plotësues i shkëlqyer për terapi konvencionale. Megjithatë, të dyja metodat e duke u shpëtoj prej sinusit duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Sinuziti mund të ndodhë në mënyra të ndryshme: në akute ose kronike. Varësisht nga ku lëngu akumulon sinuset, dallojmë këto lloje të sëmundjes:

 • Sinusit (sinuses nofullës);
 • Sinusit (sinus frontal);
 • Sfenoyidyt (pykë sinus);
 • Etmoidit (labirint slatted).

Shkaqet e sinusit:

 • Kongjestion i hundës kronike;
 • Hipotermi të shpeshta dhe të rënda;
 • Progresi trajtuar ftohjet apo SARS;
 • Ndryshimin formën e septum nazal, si rezultat i dëmtimi;
 • Reaksion alergjik;
 • Dhëmbët inflamacion.

Simptomet kryesore të sinusit:

 • Shkarkimit purulent gjelbër-verdhë;
 • Sulmet e kollë e thatë, e rëndë gjatë natës;
 • Kongjestion konstante hundës, gulçim, përkeqësimin e erë;
 • Skuqje e lëkurës rreth hundës;
 • Ndjenja e compression, e cila aplikohet fillimisht në hundë ose në hundë dhe pastaj bëhet një dhimbje koke;
 • Rritja e temperaturave, lodhje, humbje e oreksit.

Në shenjat e para të sëmundjes duhet të kontaktoni një specialist i cili do të përshkruajnë një trajtim efektiv. Rëndësishmja, trajtimi i sinusit në shtëpi pa përdorimin e terapisë drogës dhe hardware është e padëshirueshme, sepse ajo mund të çojë në komplikacione të rënda si meningjit ose infeksion i palcës kockore.

Simptomet e sinusit në fëmijë

Për të diagnostikuar sinusit në fëmijët nganjëherë është më e vështirë se sa të rriturit për shkak se simptomat e tyre janë manifestuar në fëmijë nuk është e theksuar kështu. Simptomat kryesore:

 • Shkarkimi purulent nga hunda;
 • Përkeqësimi i përgjithshëm mirëqenien;
 • Goja e keqe.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore sinusit, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk i sinusit: receta shtëpi

Sinusit shpesh zhvillohet si rezultat i një të ftohtë të mëparshme. Ndonjëherë, manifestimet e sëmundjes zhduken pas terapisë konvencionale, por pas një kohe përsëri atje. Në këtë rast, të vijnë në trajtimin kombëtar të ndihmës efektive plotëson tradicionale.

Trajtimi i sinusit akut

Forma akute e sëmundjes mund të trajtohen me sukses me patate, e cila është përdorur për mbytje.

 • Disa patate çiban, pure dhe vendin në pan.
 • Atëherë ju duhet të përkulem mbi kapacitetin dhe frymë tymi patate disa minuta, duke e bërë pushim të dytë në mënyrë që të mos djegur veten.
 • Për efikasitet më të madh duhet të mbulojë kokën me një peshqir.

Trajtimi i sinusit kronik

Si një ilaç për formën kronike të sëmundjes është ilaç i përsosur i bazuar në hudhër dhe uthull. Përgatitja është e thjeshtë:

 • Duhet të pres hudhër në një mulli mishit dhe të krijoj 2 gota valë slurry ujit, duke shtuar se një lugë uthull molle.
 • Pastaj ju duhet të marr frymë me avull për 10 minuta, duke mbuluar kokën me një peshqir.
 • Bëjë inhalations kërkohet tre herë në ditë.
 • Pas një mbrëmje të procedurës mundësisht menjëherë të shkojnë për të fjetur.

Trajtimi i purulent sinusit

Nëse forma akute e sëmundjes filloi qelb, është e rekomandueshme të përdorni recetë e mëposhtme:

 • Fshij sapun, shtrydh lëng qepë, shtoni mjaltë, gjalpë dhe qumësht. Të gjithë përbërësit janë marrë në sasi të barabarta, për shembull, 2 teaspoons.
 • Përzierje rezultuar duhet te ngrohur ne nje banjo me uje.
 • Aplikoni më poshtë: një shtupë lagur kashtsi 2 dhe të vendosur në hundë për 5 minuta. Dalja e qelb do të fillojë pas një kohë.

Trajtimi i sinusit alergjike

Kur sinusit shkaktuar nga alergeneve, larje mund të bëhet duke përdorur kripë të përbashkët ose kripë deti. Është e nevojshme për të përgatitur një zgjidhje, duke shtuar një çift i lugë kripë në një gotë me ujë të ngrohtë. Lavatrice bërë dy herë në ditë.

Heqin qafe e mundim ndihmon lëng aloe. Nevoja për të shtrydh lëng nga gjethet e aloe dhe varrosur disa pika lëng tri herë në ditë.

Trajtimi i mjaltit sinusit

Honey - produkt i ëmbël që ndihmon të shpëtoj të sëmundjes. Në mjekësinë popullore, e përdorur recetë e mëposhtme:

 • Përgatitja zgjidhje mjaltë-panxhar. Në një lugë çaji mjaltë duhet të merren 3-4 lugë lëng panxhar.
 • Përdorur këtë mjet të hundës instalacioni 5 pika në çdo vrimë hunde 5 herë në ditë.

Trajtimi i Propolisi sinusit

Përdorni Propolisi për të hequr qafe të sëmundjes mund të jetë si më poshtë:

 • Lehtesirat mbytje. Për ta bërë këtë, ujë pour valë rekomandohet tretësirë ​​alkoolit prej Propolisi. Numri i tij duhet të jetë e tillë që zgjidhja u bë i errët. Tymi respirable e kësaj zgjidhjeje duhet gjysmë ore, e mbuluar me një peshqir.
 • Për instalacioni hundës. Pjesë e Propolisi duhet të ngrijë kur i grimcuar, shtoni një lugë çaji vaj perimesh, të tilla si ullirit. Kjo përzierje duhet të vlim dhe cool.

Para se të përdorni Propolisi është i rëndësishëm për të siguruar asnjë reaksione alergjike. Është e rëndësishme për të marrë produktin në një farmaci ose dyqan specialiteti.

Trajtimi i rrepkë sinusit

Është e rekomanduar për të përdorur rrepkë zi. Për shkak të sasi të madhe të ushqyesve, ajo ndihmon për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion, pastrimin e mukusit nga sinus.

 • Perime të mesme duhet të pres në rende.
 • Pastaj të vendosni radishes në napë dhe shtrydh mirë.
 • Lëng rezultuar varros në hundë disa pika tre herë në ditë.

Trajtimi i qepëve sinusit

Onions - një mjet universal që ndihmon të shpëtoj prej sinusit. Përdorni një përzierje e qepë për t'i shtyer hundë.

 • Ju duhet me kujdes të pres një qepë të madhe, pure atë kashopodibnoyi qëndrueshmëri, derdh një gotë me ujë të valë dhe llokoçis mirë.
 • Kur ftohur ilaç, ju duhet të shtoni një lugë mjaltë, të lënë të thotë një disa orë, ikjen.

Trajtimi i sinusit Kalanchoe

Për një terapi efektive në shtëpi është e rekomanduar për të përgatitur një pomadë të bazuar në Kalanchoe, aloe, qepë dhe rrënjët e çiklamin, i cili është i përsosur në mënyrë që të lyej sinuset.

 • Që secili komponent duhet të shtrydh një lugë çaji me lëng, shtoni një përzierje prej 10 g vaj Vishnevsky.
 • Për procedura për të marrë 2 swabs pambuku, do t'i zhytë në një ilaç dhe ngjitur në vrimat e hundës.
 • Mbajeni për rreth gjysmë ore, përsëritet 3 herë në ditë për 20 ditë.

Trajtimi i bimëve sinusit

Bimor kur sinusit është që të përdorin lëngjet e mishit si gjethe delli, kamomil ose Calendula. Përgatitja e tyre mjaft të thjeshtë:

 • Ne duhet të marrë lugë çaji çdo lloj bimësie dhe të mbledhë rezultojnë krijoj 3 gota ujë të valë.
 • Supë është përdorur për t'i shtyer hundë.
 • Gjithashtu e dobishme për të vënë kompresa mbi ballin e tij, hundë dhe hundë. Është e këshillueshme për të kryer procedurën para gjumit.

Rëndësishmja, zgjedhja e trajtimit korrekt garanton një rezultat të mirë dhe një shërim të shpejtë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin otitis vesh: Trajtimi i mjeteve juridike popullore në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur sinusit ^

Parandalimi i sinusit të përfshijë aktivitetet e mëposhtme:

 • Forcimi i imunitetit me anë të kalitje, duke marrë vitaminat;
 • Ventilimi i rregullt i lokaleve;
 • Bëni ushtrime të frymëmarrjes;
 • Parandaluar thithjen e tymit të duhanit, pluhuri, ekspozimit ndaj alergeneve;
 • Ushqimin e duhur, të hahet fruta dhe perime;
 • Aktiviteti fizik;
 • Gjendja pozitive;
 • Trajtimi në kohë të ftohtë, të ftohtë.

Siç e dini, çdo sëmundje është shumë më e lehtë për të parandaluar se kurë, dhe sinusit nuk është përjashtim. Pas rregullat bazë dhe udhëzimet, ju mund të shmangur zhvillimin e kësaj sëmundjeje.