Trajtimi i zbaticë ezofag mjetet juridike popullore


Trajtimi i zbaticë ezofag në shtëpi: receta

Zbaticë ezofag është një nga varietetet e sëmundjeve të sistemit të tretjes, e cila kontribuon në paraqitjen e lëng stomakut në kontakt me ezofag.

Trajtimi i kësaj sëmundjeje është përputhja e duhur me ushqim të butë, ilaçe destinacion me terapi fizike dhe përdorimin e metodave të mjekësisë tradicionale.

Çfarë është zbaticë ezofag, simptomat dhe shkaqet ^


Refluksit ezofag - një sëmundje e sistemit tretës, që karakterizohet nga dëmtimi në fund mukozës të ezofagut, si rezultat i duke goditur me lëng stomakut.

Shkaku kryesor i zbaticë ezofag është një shkelje e muskul unazor ulët esophageal, e cila fillon të kaloni përmbajtjen e stomakut. Stravohidnohosfinktera tërhequr faktorë mosfunksionim në vijim:

 • Trashje;
 • Kequshqyerja (kafe, alkool, aromë, yndyrore, etj);
 • Ulçerë peptike, gastrit;
 • Shtatzënia;
 • Puna e vazhdueshme në shpatin;
 • Përdorimi i zgjatur i barnave të caktuara.

Ezofag refluksit ezofag karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Belching ose ajër shije të thartë, urth;
 • Djegia dhe dhimbje në gjoks dhe ezofagut;
 • Hiccups, regurgitation.

Klinikisht rënë dakord për të siguruar këto lloje të sëmundjes - akute, kronike, fytit, erozive, neerozivnyy, sipërfaqe, pseudomembranous, flehmanoznyy, skajor dhe peptycheskyy.

Trajtimi Folk i zbaticë ezofag në një fazë të hershme të sëmundjes është një alternativë e madhe për procedurat e shtrenjta ilaçeve. Mjekësi alternative, të paturit e një arsenal të pasur e shumë recetave medicinale në gastro - zbaticë ushqimit synon mbrojtjen dhe largimin e inflamacion i ezofagut, neutralizues rritur aciditetin dhe rritjen stravohidnohosfinktera ton.

Për këtë qëllim, bërë përdorimin e mjeteve të tilla popullore për trajtimin e zbaticë ezofag:

 • Bimeve medicinale, rrënjët dhe lule - ëmbël, flamurin e ëmbël, aloe, kamomil, luleradhiqe, alte, farë liri, ca balsam, oe limon, motherwort dhe shumë të tjerë;
 • Apple musht uthull, lëng patate, fara kopër, u rrit hips, selino.

Trajtimi i zbaticë ezofag në të rriturit

Në mesin e të rriturit zbaticë rrjedhjeve ezofag shoqëruar me urth të vazhdueshëm dhe regurgitation, dhimbje në gjoks, ndjenja e "gungë" në fytin e tij dhe "shurdhim" në stomak.

Për një trajtim më efektiv të gastro - zbaticë ushqimit, përveç ilaçeve farmakologjike, të rriturit duhet të ndjekin udhëzimet shtesë:

 • Gjueti në terapi dietë;
 • Unsubscribe nga veshur me rroba të ngushta përafërt dhe rripa që janë shtypur në bark;
 • Braktisin zakone të këqija ekzistuese;
 • Mos ligët përpara dhe të mos marrë një pozicion horizontal pas ngrënies.

Trajtimi i zbaticë ezofag në fëmijët

Për fëmijët e moshës paraqitja e sëmundjes provokon regurgitation acid, të vjella të shpeshta, hiccups dhe dhimbje në stomak. Pas shqyrtimit të duhur, fëmija i emëruar enveloping preparaty¸ antacid dietë terapi, fizioterapi dhe vitamina.

Në fëmijëve të përjashtuar Home produktet që promovojnë zhvillimin e sëmundjes, të aplikojnë teas medicinale dobët.

Trajtimi i zbaticë ezofag shtatzënë

Presioni në bark ushtruar nga rritja e fetusit gjatë shtatzënisë, shpesh çon në zhvillimin e ezofag dhe manifestimeve esophageal e simptomave shoqëruese.

Gjatë kësaj periudhe, trajtimi bazë është dietë, rregulla të hahet dhe mënyrën e jetesës. Nëse është e nevojshme, një grua shtatzënë emëruar enveloping antacid do të thotë plotësisht të sigurt për të dy fëmijës dhe nënës.

Me mjekësi tradicionale janë të lejuar të përdorin zierje e dobët e kamomil ose Wort Shën Gjonit, dhe lëng patate.

Trajtimi i zbaticë ezofag mjetet juridike popullore, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i zbaticë ezofag: receta shtëpi

Trajtimi i ezofag akute zbaticë

 • Dy lugë fara kopër njëpasnjëshëm vendosur në një gotë me ujë të vluar, të lënë për dy orë, pastaj tendosje dhe pije infuzion katër herë në ditë.
 • Lëng 30 ml Aloe holluar në 50 ml të ngrohtë zier me ujë dhe të marrë në mëngjes në një stomak bosh.

Trajtimi i ezofag kronike zbaticë

 • Rrënjët e larë selino, pres, shtrydh lëng dhe të marrë atë në ushqim në shumën e lugë çaji.
 • Merrni dy lugë nga pelinin dhe nenexhik lugë kamomil, bimeve dhe pastaj përzierje, derdh atyre një litër ujë të vluar për dy orë. Rezultuar filtruar marrë infuzion para ngrënies për gjysmën e një gotë.

Trajtimi i ezofag erozive zbaticë

 • Përgatitja e një koleksion prej 10 gram. fryti i anise, borzilok, kumak, ca balsam, oe limon, rrënjët vdekur-acaroj dhe Gorchakov, pastaj të marrë tbsp Mbledhja, e vënë atë në 200 ml ujë të vluar për tre orë dhe tendosje.
 • Merrni infuzion duhet të jetë gati për çdo orë për 50 ml.

Trajtimi i zbaticë ezofag neerozivnoho

 • Absorbuar dhe përzierje këto barëra: dy lugë kamomil, fara liri, psyllium; një lugë gjelle ca balsam, oe limon, motherwort, rrënjë jamball;
 • Rezultuar vëllimi përzierje dy lugë derdh nja dy gota me ujë, pastaj në 15 minuta në një banjë me ujë të valë, pastaj të këmbëngulë supë për dy orë.
 • Merrni mjekim duhet të jenë të përgatitur katër herë në ditë 0.5 gota.

Trajtimi i zbaticë ezofag sipërfaqes

 • Merrni një lugë ëmbëlsirë në Wort, kamomil Shën Gjonit dhe rrënjë ëmbël flamurin, ata vënë në 500 ml ujë të vluar, vlim dhe të lënë për disa orë.
 • Të gatshëm për të bërë një zierje tri herë në ditë para ushqimit për filxhan ¼.

Trajtimi i zbaticë ezofag fytit

 • Në një bankë dy litër vënë lule luleradhiqe, pour sheqer e tyre (300 gr.), Pastaj grimcuar dhe të presin kur lulet do të lëng.
 • Rezulton shërim shurup duhet të merret tri herë në ditë lugë çaji, i holluar në gjysmë gotë me ujë të ngrohtë.

Trajtimi i ezofag skajor zbaticë

 • Plotësoni një kuart të lule të freskëta kamomil, pastaj plotësoni ato me sheqer dhe e shtypi pas Daisy do Lëng duhet të jetë i holluar me ujë (lugë çaji në një gjysmë gotë me ujë) dhe për të marrë të paktën tre herë në ditë.
 • Rrënja e ëmbël flamur grimcuar në pluhur dhe për të marrë lugë çdo mëngjes, duke pirë ujin e tij.

Trajtimi i ezofag peptike zbaticë

 • Përgatitja komponente - dy lugë larë tharë rose hips, vetëm litër vskypevshyy qumësht.
 • Për të vendosur një qumësht u rrit, largohen 5 orë, pastaj tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës në vend të çajit.

Trajtimi i zbaticë ezofag patate

 • Merrni dy pjesë të ujit për patate larë, vihet në zjarr për një orë, herë pas here duke derdhur ujë.
 • Pas kohës së kaluar supë drenazhuar në një enë dhe të marrë të paktën 6 herë çdo ditë për një gjysmë gotë, mundësisht para ngrënies.

Trajtimi i zbaticë ezofag barëra

 • Një lugë çaji flaxseed pour ½ filxhan me ujë të valë dhe për të hequr natën. Në mëngjes, gati-përziera duhet të merren me stomak bosh.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 5 ditë, atëherë duhet të bëjë dhjetë-pushim.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe gastroduodenitis artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizojë gjendjen e pacientit në zbaticë ezofag ^

Ushqimi për trajtimin e zbaticë ezofag është baza pa të cilat në masë të madhe zvogëlon efektivitetin e një droge dhe trajtimit kombëtar. Në ushqim shëndetësor që ndihmon në lehtësimin inflamacion i ezofagut përfshijnë:

 • Qumësht i thartuar, produkte të ulët-yndyrë qumështit në një lënë pas dore;
 • Supave Këngët;
 • Zier mish ligët ose avull;
 • Mollë pjekur pureed;
 • Qull Semi me gjalpë;
 • Ngjyhet në çaj ose qumësht i krisur;
 • Vezë të fërguara;
 • Qumësht, çaj i dobët, ose TEAS kamomil shypshynovyy.

Rekomandimet kryesore për ushqim është i pjesshëm gjashtë ushqyerit, përjashtimin overeating dhe darkë vonë dhe refuzimin e lëngshme menjëherë pas ngrënies.

Profilaksia e sëmundjes zbaticë ezofag përbëhet nga rekomandimet e mëposhtme:

 • Heqin qafe e peshë të tepërt;
 • Duke refuzuar shumë yndyrore dhe enët djegëse;
 • Futje Kufizimi i barnave që ndikojnë në organet e tretjes;
 • Alkoolit moderuar;
 • Shmangni përdorimin e fast-food;
 • Mos e merrni një pozicion horizontal menjëherë pas një vakt;
 • Veshin veshje të lirshme;
 • Në ujë të papërpunuar të larë poshtë ushqim.