Trajtimi i mjeteve juridike popullore sprains


Terapia në shtëpi: receta.

Lloji më i zakonshëm i lëndimeve të muskujve, nyjeve dhe tendons janë shtrirë.

Kur kjo gjendje për të përshpejtuar riparimin e indeve dhe funksionin e dëmtuar trajtimit gjymtyrë tradicional duhet të kombinohet me metoda popullore.

Llojet dhe simptomat e sprains ^


Shtrihen - dëme indeve po mbështet - aparate motorike si rezultat i tensionit të fortë të shkaktuar nga rritja e gravitetit, rënien, sprains, lëvizjen e papritur të vështirë, ngarkesës tepruar në sport apo shkaqe të tjera të ngjashme.

Për sprains manifestim tipike e simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbje të forta gjatë lëvizjes;
 • Ënjtje të moderuar ose të rënda të zonës së dëmtuar;
 • Vështirësi në lëvizje;
 • Rritja e ndjeshmërisë kur prekur;
 • Shfaqja e skuqje apo bruising.

Klinikisht, ky lloj i dëmit është i ndarë në tri lloje - sprains (tendons), muskuj dhe nyje. Megjithatë, në varësi të plagosurit përfshijnë shtrihen ekspozuar kyçin e këmbës, këmba, paralizoj, mbrapa dhe muskujt hip, qafe, dore, sup ose në krah dhe pjesë të tjera të trupit.

Dallimi në mes shtrihen e muskujve sprains është se në rastin e parë të dëmtuar indet që lidhin muskujt me tendons dhe kockave, dhe në rastin e dytë të jetë i dëmtuar fibrat që lidhin kockë me kockë.

Folk shtrihen trajtim konsiston në përgatitjen e ointments të veçanta dhe fasha mund të zvogëlojë dhimbjen dhe lehtësimin inflamacion. Për ta bërë këtë propozon për të përdorur mjetet juridike popullore mjekësinë popullore për trajtimin e sprains në formën e bimëve të tilla si pelini, e tansy, rrënjët konfuze, lule misri, buds plep, Arnica, livando dhe barishte të tjera anti-inflamator dhe qetësues.

Përveç bimëve, një efekt i madh është trajtimi i sprains mjetet juridike në shtëpi të tilla si hudhër, derri yndyrë, patate të papërpunuara, mjaltë, sapun, uthull molle, vezë, qepë dhe kripë.

Shtëpi trajtim në ditët në vijim me lëndim duhet të shoqërohet me zbatimin e ftohtë, plot me paqe dhe fiksimit të shtrënguar vend të lënduar. Këto rekomandime do të përshpejtojë rigjenerimin e indeve të dëmtuara.

Në lëndimit butë me trajtimin e pacientit duhur të sprains në shtëpi, ku ai medikamente kombinuar me sukses e përshkruar nga një mjek me receta popullore lashta.

Trajtimi i sprains në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi dëme të ligaments mjetet juridike popullore: recetave shtëpi.

Trajtimi Crick

 • Root mashtruese (5 lugë) në orë derdh 250 ml ujë të vluar, pastaj thith infuzion e indeve dhe të sigurt atë në muskujve pacientit.
 • Në konfuze për një procedurë të tillë rekomandohet lule tansy.

Trajtimi i sprains

 • 4-6 mishi prishin lë aloe, të larë dhe pres.
 • Pastaj lidheni me mjaltë, të vënë në napë dhe kravatë të deng sëmurë për gjashtë orë.

Trajtimi i sprains të nyjave

 • Miss mesme qepë në një mulli mishit, lidh me sheqer, pastaj u përhap përzierje në garzë dhe të aplikojnë atë në të përbashkët për dy orë.

Trajtimi shtrihen tendons

 • Gjethet e freskëta të pres hidhur pelinin dhe derdh ujë të valë për 15 minuta.
 • Pas steaming vë në leckë bar bashkangjitur pjezë, të konsoliduar dhe të lënë gjatë natës.

Trajtimi i ndrydhje kyçin e këmbës

 • Mix tul nga patate të papërpunuara me lakër llapa, shtoni mjaltin, vënë përzierje në gazë bashkangjitur në kyçin e këmbës dhe kravatë.
 • Perime compress duhet të mbahen brenda natës.

Trajtimi gju ndrydhje

 • Fshij sapun, të kombinuar një pjesë me dy pjesë ujë dhe vezë e verdhë veze.
 • Përzierje thith garzë, e vënë atë në gju, pastaj fort perebyntuvaty.

Trajtimi shtrihen muskujt kofshë

 • Lugë rrënjët, leh dhe twigs e barberry vlim 5 minuta në një gotë me ujë për të njomet dhe të bashkëngjitni pëlhurë të kofshës.
 • Në pako, kjo zierje është marrë me gojë në formë të dobësuar - 2 tbsp 100 ml qumësht të ngrohtë.

Trajtimi shtrihen mbrapa

 • Përgatitja komponente elektronike - dy kanate pureed freskëta e gjethe delli, dy patate të papërpunuara integruar dhe disa yndyrë derri.
 • Përzierje të gjithë përbërësit, ata vënë në një shtresë e hollë e rrobave bashkangjitur në pjesën e prapme dhe të mbyllë një peshqir të ngrohtë.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - dy orë.

Trajtimi i sprains sup përbashkët

 • Blue balta holluar zierje e fortë e gjethe delli, aplikoni një shtresë e hollë në një çarçaf, e bashkangjitur në sup përbashkët, dhe të sigurt me një përfundojë fashë në rroba të lartë leshi.

Trajtimi i zgjatjen bërryl

 • Tre lugë Tretësirë ​​Calendula (alkool) holluar në 300 ml ujë dhe vendin në frigorifer.
 • Pasi zgjidhja është ftohur mirë, është e nevojshme që të njomet një pëlhurë multilayer dhe të sigurt atë në bërryl.

Trajtimi shtrihen në ijë

 • Bluaj horsetail në pluhur, të përziera me gjalpë natyral të freskët dhe vendin në ditën në një vend të freskët.
 • Rezulton krem ​​duhet të rubbed në zonën pacientët ijë.

Trajtimi i sprains dore dhe gishtat e dorës

 • Elderberry Berries vlim në një vëllim të vogël të ujit, shtoni një lugë gjelle sode, pastaj jepni supë të ftohtë, pastaj të filtruar.
 • Hidh supë në një enë të thellë, derdh ujë të nxehtë, zhytur në dorën e saj, fshehur dore.
 • Merrni këtë dush është e domosdoshme për të ftohur të lëngshme.

Trajtimi i këmbës ndrydhje

 • Fletë lakër pure mirë dhe të rregulluar këmbë, duke i lënë ata gjatë natës;
 • Qumësht të mirë të ngrohtë, të kombinuar me lëng mishi kamomil, pour atë në një banjë të vogël dhe për të mbajtur atje këmbët të ftohtë.

Trajtimi i qafës ndrydhje

 • Gjysma një filxhan buds thata plep insistojnë në një gotë me ujë të vluar për gjysmë ore. Përzierje rezultuar ishte vendosur në një napë dhe kapem në qafë për disa orë;
 • Fresh thupër pranverë lë të vënë në disa shtresa të napë dhe të bashkangjisë në qafë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni nxirë artikull Trajtimi mjete popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të siguruar elastik ndihmës ^

Ndihma e parë për sprains përbëhet nga tre hapa:

 • Ndikimi i ftohtë si fërkim njollat ​​e lënduar apo vendosjen e një copë akull apo një pako të ftohtë akull;
 • Fixing - imponimi i indeve të shtrënguar, FA SHAT ortopedike apo fashë elastike;
 • Sigurimi pushim të plotë në orët e para.

Për të zvogëluar rrezikun e sprains duhet të përmbahen në një numër të masave parandaluese:

 • Subscribe nga pesha;
 • Rregullisht forcojë indet e muskujve;
 • Në lëvizje me kujdes në sipërfaqe të rrëshqitshme;
 • Rregullisht marrin vitamina, shtesa dhe minerale për të forcuar muskujt dhe kockave;
 • Gjueti teknikë disa stërvitje;
 • Mos ngre objekte shumë të rënda;
 • Saktë në zgjedhjen e këpucë.