Mjete popullore Trajtimi Psoriasis


Trajtimi i psoriasis: receta shtëpi.

Për trajtimin e psoriasis mjekësisë konvencionale ofron përdorim terapeutik terapi vaj, fizioterapi, phototherapy selektiv, dhe shumë procedura të tjera.

Megjithatë, në mënyrë efektive për të hequr qafe këtë sëmundje të lëkurës mund të kombinohet vetëm me mjekësinë tradicionale dhe terapi dietë.

Çfarë është psoriasis: Shkaqet dhe simptomat ^


Psoriasis - një karakter dermatosis kronike infektive që prek lëkurën e tërë trupit ose pjesëve të tij individuale.

Shkaqet e psoriasis mund të shërbejë dehje alkoolit, trashëgim, stresi të rënda, ndryshime hormonale, ekspozimit të zgjatur diell, hipotermi ose ekspozimit të zgjatur në mjekim të fortë.

Simptomet kryesore të psoriasis janë:

 • Shfaqja e kuqe apo të ndritshme - papules trëndafili luspa (spote) se më vonë formojnë pllaka të mëdha;
 • Kruajtje të rënda të lëkurës të prekur;
 • Dobësi.

Në varësi të paraqitjes fillestare fazë dhe vendosjen e procesit patologjik të sëmundjes ka shumëllojshmëri të tillë - pustular, i ndotur, seborrheic, blyashkopodibnyy, shputës, lotsjellës, Reverse, artropaticheskiy, vulgare dhe llojet e tjera të psoriasis.

Trajtimi Folk psoriasis kombinon disa metoda:

 • Ndikimi i brendshëm dhe i pastër;
 • Terapi Jashtme - banja, ointments, fasha.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e psoriasis operojnë në disa fusha:

 • Për lehtësimin inflamacion me kruarje aplikuar produkteve të bletëve, katranit thupër, hala pishe, kamomil, celandine, Calendula, lisi leh, tufë dhe të ëmbël;
 • Për të përmirësuar sistemin imunitar fortifikuar pijet e ofruara - çaj me raspberries, Rowan, limon, boronicë ose hips;
 • Zbutur efektin në vajrat e lëkurës sëmurë jap bukuroshe, avokado, kajsi ose vaj. Vaj buckthorn detit përdoret si shërim.

Përveç kësaj, trajtimi në shtëpi e psoriasis shoqërohet me marrjen bimor brendshëm, kanë për qëllim anti-inflamator, carminative, choleretic dhe pastrimi veprim.

Megjithatë, trajtimi i këtij lloji psoriasis do të jetë efektive vetëm nëse pacienti do të përmbahen në terapi dietë në psoriasis dhe për të eleminuar nga tuaj turshi dietë, mish, turshi, ëmbëlsirat, alkoolit, yndyror dhe ushqime të skuqura.

Trajtimi i psoriasis në fëmijët

Fëmijët Terapia dermatosis duhet të jetë menjëherë për të shmangur përparimin e mëtejshëm. Psoriasis ndodh apo pjesët e trupit të fëmijës - gjunjë, mollaqe, bërryla, koka, krahët, këmbët, gjoks apo papules tërësisht mbulon tërë trupin, duke përfshirë edhe fytyrën.

Një qasje gjithëpërfshirëse përfshin ndikimin detyrueshëm shëndetësor e drogës, kujdes të rregullt higjienike, disa mjete popullore dhe një dietë të pasur me vitamina dhe kufizimin yndyrna shtazore.

Në dermatoses rritur të ndjekur pothuajse të njëjtën terapi që është caktuar për fëmijën. Trajtimin e psoriasis mjetet juridike në shtëpi si banjot bimor ose me fasha ointments natyrore mund të zbatohet pavarësisht nga mosha. Megjithatë, ilaçe për fëmijët dhe të rriturit të ndryshojnë nga njëri-tjetri dhe mund të caktohet vetëm dermatolog.

Trajtim efektiv i psoriasis në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Psoriasis në shtëpi: receta

Trajtimi i lëkurës psoriasis

 • Insistojnë në një termos natës tbsp liri 200 ml ujë të vluar dhe pini me stomak bosh në mëngjes;
 • Birch yndyrat tar pllaka orë, pije dhe pastaj aplikoni ekstrakt celandine. Numri i rekomanduar i procedurave - 15.

Trajtimi Psoriasis flokët

 • Zierje përgatitur me tre litra ujë dhe tre gjethe mustaqe artë pije kokën tuaj pas larjes;
 • Dy lugë elderberry zezë pour 0,5 litra ujë të vluar, të lënë për disa orë dhe për të marrë 100 ml pas ngrënies.

Nail Psoriasis Mjekimi

 • Me bimor mbledhur me urtë, celandine, radhazi, leh lisi dhe kamomil, të marrë tre lugë, të lënë për 40 minuta në 300 ml ujë të vluar në një banjë me ujë;
 • Supë e gatshme tendosje dhe derdh në një enë të thellë;
 • Pas 15 minutash zhytur në të lëngshme thonjtë bimor të sëmurë;
 • Procedura duhet të përsëritet disa herë në ditë.

Trajtimi i psoriasis në fytyrë

 • 400 gr. gjalpë përzier me 30 oz. Propolisi, të sjellë në valë, reduktimin e ngrohjes dhe për të mbajtur përzierje për 10 minuta. Pastaj tensionuar krem ​​përfunduar aplikuar në zonën e prekur disa herë në ditë;
 • Kimik twigs hips djegur, duke rezultuar hirit të përzier me 1/1 vazelinë dhe fshij në lëkurë e përditshme.

Trajtimin e psoriasis në gjenitale

 • Mix 15 gr. mjaltë të lëngshme, 35 gram. vaj eukalipt dhe 15 gram. Lëng Kalanchoe;
 • Përzierje e fundit për 3 ditë në një vend të errët;
 • Mori vaj për lyerjen e zonat e prekura.

Shputës Psoriasis Mjekimi

 • Lule të thata e tërfili 4 tbsp vendoset në garzë dhe zhytur në ujë të vluar për një minutë. Pastaj otzhatuyu garzë me tërfili për 2 orë për të bashkëngjitni për bazë, duke siguruar rroba;
 • Në gjalpë ngrohur vënë Propolisi 60 gram. / 8 oz., Shtoni 10 pika të vitaminës A dhe tërësisht llokoçis. Atëherë një zgjidhje e garzë të lagur, të vënë në vend lënduar dhe fix. Është e këshillueshme për të kryer procedurën gjatë natës.

Trajtimi Psoriasis sode

 • Në një gotë me ujë për të holluar çift lugë Rezulton zgjidhja e sode buke dhe të fshijë pllakë;
 • Në banjë me ujë të nxehtë shtoni 500 gr. sode dhe kamomil supë. Pastaj dip në një banjë për 30 minuta, pastaj jepni lëkurën tuaj të thatë veten.

Trajtimi i qepëve psoriasis

 • Prerë pastrohet qepë, përfundoi në garzë dhe aplikuar disa minuta në zonat e prekura.
 • Pas trajtimit lëkura është larë qepë dhe ajo është aplikuar moisturizer me shtuar atij vitaminës A.

Trajtimi i vezës psoriasis

 • Kur rrahur me lugë çaji vaj buckthorn detit Shto vezë ëmbëlsirë lugë uthull.
 • Pacientët përzierje lyej fusha gjatë natës.

Trajtimi Psoriasis me peroksid hidrogjeni

 • Dy herë gjatë ditës duhet të lubrifikuar me peroksid hidrogjeni papules psoriatic.

Trajtimi Psoriasis celandine

 • Mix vazelinë, celandine alkoolit dhe vaj liri në raport 1: 2: 4 dhe yndyrat pllaka herë në ditë;
 • Celandine pluhur përzihet me vazelinë 1: 1 dhe përbërja rezulton e fshij në zonën e prekur. Procedura kryhet dy ditë me një interval prej katër.

Herbs trajtim Psoriasis

 • Ngjyhet bluaj chaga gjatë natës në një mulli mishit dhe derdh ujë të valë për dy ditë në raport 1: 5. Infuzion është marrë tri herë 0,5 gota pasi të hahet;
 • Mix pjesë të barabartë të marra acaroj, rrënjë rodhe, bagëtinë, e ëmbël dhe të ajrit. Lugë Bimor derdh 200 ml ujë të vluar, vlim për 4 minuta dhe pastaj të lënë për një orë. Me këtë supë lyej lëkurën e prekur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin dermatit mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar psoriasis ^

 • Shmangni kushtet e thatë apo të ftohtë klimatike;
 • Përdorni doreza kur kontakti me detergjenteve dhe disinfectants;
 • Rregullisht të forcuar sistemin imunitar;
 • Shmangur overheating diellor, djegie, apo dëme të tjera të lëkurës.