Mjetet juridike puçrra fytyre Mjekimi popullore


Trajtimin e akneve ilaçeve tradicionale: recetave.

Acne - defektet më të zakonshme të lëkurës, mund të shkaktojnë sundues në e tij morale, fizike, kozmetike dhe problemet estetike.

Efektiviteti i trajtimit të arrihet vetëm kur një qasje gjithëpërfshirëse, e përbërë nga një ushqim të veçantë, përdorimin kozmetike të drogës farmaceutike dhe mjete miqësore popullore.

Çfarë është fytyre: Shkaqet, Llojet ^


Acne - Formimi inflamator të lëkurës, që rezulton nga funksioni jonormal e gjëndra dhjamor.

Dal shtatë shkaqet kryesore të defektit të lëkurës:

 • Pubertet;
 • Dështimi hormonal ose ristrukturimi;
 • Klima;
 • Kequshqyerja;
 • Situata të shpeshta të vështira;
 • Sëmundje Brendshme - zorrë, pankreasit, stomakut;
 • Kujdesit të pasakta ose të pakujdesshëm të lëkurës çdo ditë.

Fytyre, në varësi të shkaqeve të, të klasifikuara në adoleshentët ose të rinjtë, premenstrual brendshme ose nënlëkurës, purulent, ilaçe dhe ftohjet. Lokalizimi më i shpeshtë i këtyre formacioneve të lëkurës - fytyrë, supet, prapa, qafën dhe mollaqe.

Trajtimi popullor puçrra fytyre ofron një koleksion të recetë të ndryshme dhe efektive për të luftuar ato. Për përgatitjen e tyre, mjetet juridike në vijim popullore janë në dispozicion për të ndihmuar në mënyrë të sigurtë të hequr qafe puçrra fytyre:

 • Ushqim - patate, proteina vezë, çaj jeshil, uthull, maja, prej trangujve, kungull, bollgur;
 • Herbs, bimë - buds aloe, i urtë, gjethe delli, Wort Shën Gjonit, pelin, Calendula, acaroj, thupër, etj;
 • Berries - luleshtrydhe, raspberries, boronicë;
 • Lëng limoni;
 • Vajra esenciale dhe kozmetike;
 • Kozmetike balta - zi, të bardhë, blu.

Çdo ilaç popullore anti-inflamator, tonik, pastrimi, qetësues, antimicrobial dhe duke shëruar efekt, manifestohet direkt në lëkurë përflakur.

Trajtimi i akneve kryhet në tre drejtime:

 • Efektet e jashtme me kremra, steaming, fasha, kremra shtëpi, banja dhe procedurat e tjera;
 • Efektet e brendshme - ushqim të ekuilibruar dhe të pasuruar pastruar asamblenë e trupit.
 • Megjithatë, në fazat e rënda të sëmundjes së trajtim fytyre shtëpi duhet të jetë e kombinuar me terapi të përcaktuar nga mjeku juaj.

Trajtimi i akneve në adoleshentët

Shumica defekte të lëkurës të tilla si pimples me të cilat përballet brezit të ri - vajzat apo djemtë e moshës 10 deri 17 vjet. Puçrra fytyre jo vetëm mund të përkeqësohet ndjeshëm pamjen e një të riu, por vazhdojnë të largohen plagët e lëkurës ose plagët.

Në qoftë se ata duket të vogël ata lehtë mund të përballen aplikoni trajtimin e mjeteve juridike në shtëpi puçrra fytyre. Megjithatë, në qoftë se shumë subjekte janë qelbëzim të fortë ose inflamacion, në këtë rast duhet mjekun e kujdesit të kualifikuar - dermatolog.

Në veçanti, për ndërtimin e puçrra fytyre, adoleshentët kanë nevojë të përditshme për fytyrë të pastër e sebum, kozmetike dhe pluhuri rrugë. Për këtë qëllim, është e dëshirueshme që të përdorin pastruar antibacterial gels, kremra, tonics, maska ​​blihen në farmaci dhe paratë e njëjtë, por bërë me përbërësit natyral.

Trajtimi i akneve në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i mjeteve juridike popullore puçrra fytyre, recetave shtëpi.

Trajtimi i adoleshentëve (të vogël) fytyre

 • Dy lugë lule farmaci kamomil, lugë Kumak mbushur dy orë me ujë të zier dhe të përdoret si një infuzion locion tri herë në ditë;
 • Fresh hekura kastravec, vënë përzierje në garzë dhe të aplikojnë kompresë të gatshëm në zonën e përflakur për 15 minuta.

Trajtimi i nënlëkurës (i brendshëm) Fytyre

 • Brendshme fletë Rajoni aloe aplikuar në pimples, të rregulluar dhe të lënë gjatë natës;
 • Maja derdh ngrohtë ujë me tre pika lëng limoni dhe sjelljen e tyre në kashopodibnoho shtetin trashë. Përzierje rezultuar ishte vënë në zonën e lënduar për 20 minuta, pastaj pije me të ngrohtë ndonjë infuzion bimor.

Hormonal Acne Treatment

 • Lugë hithër krijoj dy në gjysmë litër ujë të zier dhe të marrë 100 ml para ngrënies tre herë në ditë;
 • Në 200 ml ujë të vluar të nxehtë për të holluar lugë tretësirë ​​alkooli i Calendula lugë mjaltë. Në zgjidhjen rezulton të njomet leshi pambuku dhe vënë në puçërr për 25 minuta.

Trajtimi i akneve purulent

 • Përzierje argjile të bardhë me lëng domate dhe mjaltë dhe të aplikojnë në lëkurë para-steamed shtresë e hollë për 15 minuta;
 • Disa gjethet e aloe pres, i hedh ujë të vluar për një orë, pastaj vlim për pesëmbëdhjetë minuta, i ftohtë dhe kullimin. Brumi i aloe për të vrarë 15 minuta arsimit purulent.

Ftohjet fytyre Mjekimi

 • Rrënjët Luleradhiqe pres, derdh ujë (filxhan) dhe vlim të vluar për 15 minuta. Supë tensionuar për të bërë mjaltë tri herë në ditë para ushqimit për gjysmën e një gotë;
 • Kamomil supë është e përzier me disa pika të pemë çaji vaj, njomet një leckë dhe të aplikojnë atë në fytyrën tuaj për 20 minuta.

Mjekimi puçrra fytyrës

 • Lidhu 2 tbsp miell tërshërë me të bardhë veze, të vënë në fytyrë të pastër, le të thatë, pastaj pije me ujë të ngrohtë me lëng limoni (200 ml gjysmë lugë çaji);
 • Luleshtrydhe të freskëta pure dhe të aplikoni në fytyrën tuaj steamed për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Trajtimi i puçrra fytyre mbi ballin

 • Supë lisi balta e zezë për të provuar gjendjen kashopodibnoho, e vënë atë në ballin dhe pije me të njëjtën supë pas 15 minutash;
 • Pemë çaji vaj të përzier me ujë të vakët (1: 5), në zgjidhjen rezulton të njomet një disk pambuku dhe të fshijë ballin e tij tri herë në ditë.

Trajtimi i akneve në mjekër

 • Parashchuk mjekër duhet të lubrifikuar lëng përditshme nga manaferrat e kulpër;
 • Në një gotë me ujë të ngrohtë dhe shtoni një lugë çaji mjaltë, lugë Tretësirë ​​Calendula dhe dridhen. Me zgjidhje që rezulton për të bërë Gadgets përditshme dhjetë minuta.

Trajtimi i puçrra fytyre mbi supet dhe mbrapa

 • Mix sasi të barabartë me lëng limoni me alkool mjekësore, pastaj fshij përgatitur rregullisht supet tonik dhe mbrapa;
 • Shkrihet Permanganat kalium në banjë me ujë të ngrohtë për të dobët - Pink dhe të marrë atë për 10 minuta çdo ditë.

Trajtimi i akneve në mollaqe

 • Në lëng të freskët me majdanoz shtuar tri pika lëng limoni, leshi pambuku të lagur në të dhe të fshijë mollaqe dy herë në ditë;
 • Çdo ditë, fshij lëkurën me lëng e gjethe delli mollaqe tri herë;
 • Përgatitja pastrim me krem ​​e fasule milled kafe dhe e futi massaging mollaqe për një minutë, pastaj pije me ujë.

Trajtimi Gjuha fytyre

 • Lyej prekur naftës zonë Rosehip;
 • Përgatitja zierje e fortë të urtë, celandine dhe lisi leh për të përditshmen gojë pesë pije.

Trajtimi i ointments fytyre

 • Për trajtimin e puçrra fytyre sintomitsinovoy përdorur në mënyrë aktive, ihtiolova, zink ose vaj squfurit. Megjithatë vaj mund të përgatisë veten me mjetet juridike natyrore:
 • Shtrydh lëng i lë butë, përziejnë atë me gjalpë dhe rajon yndyrat pimples, duke lënë krem ​​gjatë natës. Në mëngjes, pije zierje e leh lisi.

Trajtimi i bimëve puçrra fytyre

 • Lidhu me rrënjë bari ngatërruar gjuetarët në pjesë të barabarta.
 • Dy lugë mbledhja rezultuar derdh 400 ml ujë të vluar dhe vihet në zjarr për 20 minuta.
 • Supë tensionuar duke marrë tri herë çdo ditë për një gjysmë filxhan.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore elbi. 

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur pimples ^

Roli kryesor në kompleksin e masave parandaluese merr dietë mjekësore puçrra fytyre që përjashton grup të caktuar të produkteve:

 • Pije alkoolike të gazuara;
 • Pasticerie - ëmbëlsira, pies, çokollatë (përjashtuar hidhur);
 • Tymosur, erëza, ushqime të kripura dhe yndyrore;
 • Patate të skuqura.

Është e këshillueshme që të përfshijë në dietë produktet tuaj të dobishme të tilla si:

 • drithëra,
 • perime të freskëta,
 • produktet e qumështit,
 • manaferrat,
 • fruta,
 • ushqime proteinike.

Përveç kësaj, metodë e rëndësishme është për të pastruar zorrë, zvogëlon dehje dhe largon toksina të dëmshme nga trupi. Pastrimi i zorrëve mund të kryhet me anë të trajtimit ditë për kefir, fruta të thata, mollë, hikërror dhe produkte të tjera.

Ndër masat parandaluese mund të minimizuar pamjen e puçrra fytyre, si më poshtë:

 • Dy herë në ditë (në mëngjes, në mbrëmje) të pastruar fytyrën me një xhel të veçantë dhe locion (tonik);
 • Gjithmonë të hequr grim para se të shkojnë në shtrat;
 • Mos hani ushqim hedhurinë që mund të bllokoj trupin;
 • Hani i rregullt dhe i balancuar;
 • Merrni vitamina;
 • Mos përdorni alkool-bazuar mjet për largimin e yndyrshme;
 • Shmangni hipotermi dhe skica;
 • Një herë në javë për të pastruar fytyrën - maskë, lëkurë, steaming dhe procedura të tjera.