Mjete Përdhes Mjekimi popullore


Popullore ndihmon për të trajtuar me sukses përdhes xhiruar sulm prekur nga cerma.

Shqetësime të pasakta ose metabolizmin në trup mund të shkaktojë sëmundje përdhes.

Përdhes ndodh kur përdorimi i tepruar i ushqimeve të pasura në purines si substancat, duke rezultuar në trup grumbulluar kripë dobët shpjegueshëm e acidit urik, i quajtur urate.

Nëse urinës prodhuar shumë ose veshkat nuk punojnë për arratisjen e saj nga trupi, i urinës acid kripë Kristal mbledhur shokët dhe të vendosen në zgavrën e përbashkët.

Shkaqet dhe simptomat e përdhes ^


Prania e kripërave në nyje është faktor irrituese, por prania e tyre të çon në sulmet e para të sëmundjes vetëm kur tërësia e kushteve për sulme podager, të cilat përfshijnë:

 • Konsumi i tepruar produktet purinosoderzhaschih dhe alkoolit.
 • agjërimi i zgjatur;
 • lëndime të përbashkët;
 • forcimin e aktivitetit fizik, dhe si rezultat, më shumë përqendrimi i urate në gjak.

Nën ndikimin e faktorëve të provokuar indet lidhës dhe muskujt prisustavnye ndezur, nuk ka dhimbje akute - i ashtuquajturi sulm i përdhes.

Me frekuencën më të madhe të përdhes prek nyjet e gishtin e madh:

 • Të shtohet këmbë, rritet në vëllim, këmbë ngjan një dorëshkrim ariu.
 • Ka të përbashkët skuqje të purpur, ndjeshmëria e saj rritet ndjeshëm, duke prekur të sjellë dhimbje.
 • Sulmet e përdhes zgjat për 4 ditë, pastaj zhduken. Rikthim ndodh me një pushim prej rreth një në tetë muaj. Më shumë sulme janë të përsëritura shpesh, dhimbje bëhet kronike.
 • Joints gradualisht humbasin lëvizshmërinë e tyre, është shkatërrimi i handbags kërc kyçeve dhe dëmtimit të dhëmbëve të përbashkëta në eshtra ngjitur depozituara kripë-sodium urate.

Kristal Urate depozituar në formën e nenlekure në pjesë të ndryshme të trupit, duke formuar nyje mbushur belesovatoy masiv - tophi. Depozitimi i urate natriumi provokon inflamacion të gju dhe bërryl bursit sustavah-. Nisur përdhes rrjedhë procesi i çon në urolithiasis - veshkave urate depozitimin dhe inflamacion i veshkave, pyelonephritis.

Trajtim efektiv i përdhes në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i përdhes mjetet juridike në shtëpi: receta popullore.

Për të lehtësuar vuajtjet e pacientëve me trajtimin e përdhes kombëtar ka një listë shumë të gjerë të produkteve. Në trajtimin e mjeteve juridike në shtëpi përdhes janë përdorur gjerësisht ointments jashtme, fasha dhe kërcëllimë. Trajtimi i ndërtimit të përdhes zgjatur me sukses dhe përdorimi i vazhdueshëm i mjeteve juridike popullore.

Trajtimi i duarve përdhes

Trajtimi i përdhes në duart përdorur proshutë të freskët:

 • Proshutë pakripur freskët të prerë në pjatë të vogël të numrit të pacientëve me gishtat mbi dorën e tij.
 • Çdo copë duhet të rubbed në të përbashkët të dhimbshme për të përfunduar pjatë hedh lëng.
 • Aplikuar yndyrë larg. Nëse dhimbja nuk kalon, copat pribintovyvayut në nyje gjatë natës.

Trajtimi i përdhes lëng duart aloe:

 • 50g lë me lëng aloe të përzier me 150 g tretësirë ​​të qepë indian, shtoni 100g mjaltë.
 • Fshij në nyje dhimbshme me shumë kujdes - ju mund të merrni lëkurës inatosur ndjeshme.

Trajtimi i gju përdhes

 • 500 gram kripë jodizuar derdh ujë për të mbuluar, kuzhinier deri avullimit të plotë të lëngshme.
 • Në shëllirë ngrohtë të shtoni 200 g vazelinë ose yndyrë shkrirë pule.
 • Rezulton vaj vënë në strukturën e leshit të vërtetë dhe të bëjë një kompresë në natës gju të përbashkët.
 • Për trajtim më efektiv në të njëjtën kohë të marrë 200 ml mëngjes dhe në mbrëmje zierje e lule gëlqeres për pritjen.

Trajtimi i përdhes në këmbë

 • Polkuska Grate sapun, tretur në 2 litra ujë me një temperaturë prej 40 gradë, të mbushur gjysmën sasinë e kripës në paketë.
 • Këmbët Rozparyuvaty në zgjidhje për 30 minuta.
 • Mos lejoni që zgjidhja të ftohtë, derdhje ujë të ngrohtë.

Trajtimi i përdhes e këmbë

 • 2 kg e peshkut detare ndarë nga kockave vertebral.
 • Peshk Mishi i ndarë në 10 pjesë, secila pjesë është e mbushur në polietileni dhe vendoset në frigorifer.
 • Çdo shkrirë natë, e vënë në një qese plastike në vend të lënduar në këmbën e tij të veshin natën çorape.
 • Në mëngjes peshku për t'u hedhur, të lajë këmbët dhe lyej ndonjë krem ​​për këmbët. Shpenzimet e trajtimit të 10 ditë.

Trajtimi i përdhes jodit

 • 5 tableta aspirina tretur në 10 ml tretësirë ​​të jodit.
 • Nëse ju e humbni ngjyra e zgjidhjes, ata mund të përhapet nyje dhimbshme.
 • Procedura është bërë gjatë natës. Vënë në dorashka të ngrohta dhe çorape të kërkuara.

Trajtimi i përdhes sode

 • Sode buke (3 teaspoons) dhe 9 pika tretësirë ​​jod derdhur 3 litra ujë të ngrohtë - një përbërje dush këmbë. Merrni një dush për 15 minuta çdo mbrëmje për 10 ditë.
 • Kjo është bërë me një përzierje të sode pjekje, mustardë pluhur dhe mjaltë - një lugë çaji çdo komponenti. Në nyje para steaming përzierje është aplikuar gjatë natës, të mbyllura me mbyllur plastike dhe kthehet forcon fashë. Kursi i trajtimit - 2 javë.

Trajtimi i përdhes kafshoj mollë

 • Llokoçis në një gotë me ujë të pastër deri në 2 teaspoons e uthull molle me mjaltë.
 • Merrni tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.
 • Kursi i trajtimit zgjat një muaj. Pas një ndërprerjeje prej 20 ditësh uthull molle me përsëritje mjaltë.

Herbs Përdhes Mjekimi

 • Merrni një lugë çaji me lëng të freskët hithër tri herë gjatë ditës;
 • 20 g Kastrati lë brewed gotë me ujë të valë. Të marrë të paktën 4 servings në ditë.
 • Banjot bimor me herbs të sigurojë një ndikim efektiv në rrjedhën e sëmundjes: 300 g farmaci kamomil pour 5 litra ujë të vluar, të lënë për 2 orë. Hidh në banjë me ujë pas lodhje.
 • Një ndihmon trajtimin e 3 procedurave; të tjerët kanë nevojë për 20 deri në 40 - të gjitha varet nga ashpërsia e shfaqjes së sëmundjes.

Trajtimi i bletëve përdhes (Apitherapy)

Trajtimi në shtëpi përfshin trajtimin e përdhes dhe produkteve të bletëve apyterapyyu.

 • Një gotë e bletëve të thatë vdekur derdh një litër vodka mbajtur në errësirë ​​për 2 javë. Përdorni fërkim infuzion për pacientët pas lodhje nyje.
 • Infuzion ngopura bee (shih. Recetë më lart) të vendosë mbi çarçaf greased më parë me vaj ose yndyrë të kafshëve nyje, të mbuluar me mbyllur plastike dhe të lartë përfundoi me fashë të ngrohtë.

Trajtimi i Propolisi përdhes

 • 100g e Propolisi pour 100 gram vaj vegjetal, banjë me ujë të ngrohtë për gjysmë ore derisa Propolisi tretur plotësisht. Pas ftohjes për të marrë nyje fërkime.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore gastrit.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar podager dhimbje ^

Për trajtimin e sulmeve akute e mjekut përdhes zakonisht emëron marrin drogë anti-inflamator (Diclofenac, ibuprofen, folur, etj). Të ndihmojë në uljen nimezid dhimbje. Lidhur me procesin e mjekimit në të gjitha, trajtimi i dietë përdhes jep rezultate të mira në vendin e parë; Së dyti, pranimi i detyrueshëm i barnave për tërheqjen e purines nga trupi - purinola, alopurinol.

Në sulmet podager duhet të japë paqe dhe pushim të përbashkët. Ilaçe të përshkruara nga mjeku, sëmundja nuk trajtohet, vetëm lehtësimin e dhimbjeve dhe redukuar inflamimin, kështu që ju duhet të kryejë rekomandimet e mjekut për të marrë drogë për të reduktuar urinës në trup. Për dhimbje lehtësim mund të aplikohet në vend lënduar paketë akull për 10 minuta

Në acarimit të sëmundjes është e rëndësishme për të ndjekur një dietë të veçantë duke përjashtuar nga dietë, nënproduktet, peshku yndyror, mish të konservuar, ushqyes supë, mish i kuq, mish i tymosur, salcat pikante, fasule.
Perimet kundërindikuar domate, spinaq, lëpjetë; nën ndalim të rreptë të alkoolit është në formën e birrës, raki, shampanjë, verëra të kuqe. Të gjithë pacientët me përdhes janë të rekomanduara ditë agjërimi. Agjërimi është i ndaluar.

Është e rekomanduar për të pirë ujë më të pastër ose alkaline ujë mineral të zakonshëm, çaj jeshil. Produkte të autorizuar për përdhes: pjekje, qumësht dhe prodhime qumështi, djathë, djathë të butë, pulave mishit të bardhë, peshk, varieteteve të ulët-yndyrë, perime në çdo formë (përveç turshi kripur dhe), fruta, vezë dhe bukë Bakery djeshme (1 copë në ditë), pije (përveç të gazuara), çaj i dobët dhe kafe.

Parandalimi i përdhes sëmundjes:

 • Është e nevojshme për të monitoruar cilësinë dhe komoditet dyqane;
 • Të përjashtuar dëmtime të mundshme dhe dëmtimin e nyjeve;
 • Monitorimi i nivelit të acidit urinës në gjak;
 • Vëzhgoni kulturën e ushqimit;
 • Nuk lejojnë formimin e peshë të tepërt.