Trajtimi i zgjatje të mjeteve juridike popullore shpinë


Faqja kurrizore trajtimit zgjatje disk, mjetet juridike popullore dhe receta

Ndryshimet degjenerative në shpinë, i quajtur zgjatje, gjenden në shumë njerëz që ankohen për dhimbje prapa dhe sëmundjet e mbështetjes - sistemit motorik.

Çfarë është një zgjatje kurrizore disk: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Zgjatje nuk është një sëmundje të vetme, por fazë fillestare e osteoartritit, e cila kur trajtim vonuar mund të çojë në hernie intervertebral. 

Proceset degjeneruese mund të ndodhë në cervikale, torakale, mesit dhe mesit - shpinë sakrale.

Si rezultat, çdo ndikim apo ngarkesës në anën e pasme të rrethit të fortë fijor bëhet më e hollë, por jo thyer, si në nxjerrje. Pulposus bërthamë fillon të rritet dhe të bëhet konveks, ndërsa pacienti ndjen dhimbje të forta. Trajtimi i zgjatje e shpinë pa kirurgji është e mundur vetëm në rast të sëmundjes në një fazë të hershme, përkatësisht shfaqjen e hernie vertebral.

Sipas llojit të zgjatje e shpinë është:

 • qendrore (në qendër fryrje të kanalit kurrizore);
 • lateral (zgjatje formuar në të djathtë apo të majtë të shtyllës kurrizore);
 • zadnelateralnoy (shkon drejt e pasme dhe anët);
 • mbrapa (drejtuar mbrapa).

Shkaqet kryesore të proceseve degjeneruese në indet përfshijnë:

 • mënyrë jetese i ulur;
 • osteokondroza;
 • Disqet kequshqyerja intervertebral;
 • ngarkesës tepruar në shpinë për shkak të një sport të energjisë;
 • sëmundje natyrën infektive;
 • dëmtimi;
 • çrregullimeve metabolike;
 • Ndryshimet që ndodhin si pasojë e plakjes;
 • Lëvizjet mprehta.

Rrezik protruzyy disk kurrizore është se ajo mund të zhvillohet pa ndonjë manifestimeve me kalimin e kohës. Vetëm pas ënjtje pulposus bërthamë dhe rrënjë nervore compression atij, shenja protruzyy fillojnë të shfaqen dhe të përkeqësohet me kalimin e kohës.

Simptomet tipike protruzyy:

 • ngurtësi e lëvizjes në shpinë mesit apo të tjera;
 • dukuri e dhimbje gjatë lëvizjes apo aktivitet të fortë fizik;
 • mpirje në këmbë dhe të këmbëve;
 • dobësi e muskujve;
 • shfaqja e marrje mendsh dhe dhimbje koke kur proceset degjenerative në rajonin e qafës së mitrës;
 • presionin e lartë të gjakut;
 • urinim i shpeshtë (nëse compression ndikon në funksionin e palcës kurrizore).

Në shenjat e para të sëmundjes, një nevojë urgjente për të parë një specialist për të shmangur komplikacione të mëtejshme dhe kirurgji.

Trajtimi i zgjatje të mjeteve juridike popullore shpinë, recipes shtëpi ^

Folk kurrizore trajtimi zgjatje disk, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Trajtimi i zgjatje të shpinë në shtëpi mund të bëhet vetëm në kombinim me terapi konvencionale dhe vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Përdorimi i mjeteve juridike popullore mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve, të përmirësuar shëndetin dhe i denjë për përmirësim.

Trajtimi i zgjatje të shpinë qafës së mitrës

Nuancë e bëra nga jargavan, përmirëson shëndetin dhe zvogëlon dhimbjen. Të përgatisë atë shumë thjesht:

 • Ne duhet të marrë një gotë me ngjyrë jargavani dhe plotëso atë me dy gota vodka.
 • Përzierje ishte vendosur në një kavanoz qelqi dhe vihet në një vend të errët për dy javë.
 • Infuzion duhet të rubbed në shpinë para se të shkojnë në shtrat çdo ditë për një muaj.

Trajtimi i zgjatje e shpinë kraharorit

Alkooli tretësirë ​​e Hypericum ndihmon sëmurë për një kohë të gjatë për të harrojmë se çfarë është një zgjatje e shpinë:

 • Për përgatitjen e saj duhet të jetë 100 gram bar dhe lule të Hypericum derdh dy gota vodka.
 • Insistojnë 7 ditë, atëherë filtruar nëpërmjet napë.
 • Çdo ditë para se të shkojnë në shtrat duhet të fshij zonën e prekur dhe të shkoni në shtrat.
 • Kursi i trajtimit - 30 ditë.

Trajtimi i zgjatje e shpinë mesit

Lë thupër janë në gjendje për të përmirësuar metabolizmin në indet dhe të fitojë këtë sëmundje të pakëndshme.

 • Për të përgatitur tretësirë, ju duhet të plotësoni një vëllim kavanoz prej 3 litra lë thupër dhe i hedh vaj të papërpunuara misri.
 • Anije mbyllur duhet të vihet në dritareje për 14 ditë.
 • Përzierje e përditshme duhet të jenë të tronditur. Kur ilaçi është gati, ajo duhet të kryejë nëpërmjet një sitë.
 • Çdo ditë para se të shkojnë në shtrat infuzion duhet të rubbed në bel.

Trajtimi i zgjatje lumbosacral shpinë

Gjë e neveritshme, ose më mirë shporta e saj lule janë përdorur për të bërë zierje medicinale e protrusions:

 • Një lugë gjelle e lëndëve të para duhet të derdh një gotë me ujë të valë.
 • Insistojnë për tre orë, pastaj të filtruar duke përdorur një sitë.
 • Në zonën e prekur duhet të rubbed fluide para gjumit.
 • Për të kryer procedurën për çdo ditë deri në shërim të plotë.

Trajtimi i zgjatje makinë terpentinë

Shumë efektive në protrusions kurrizore disk konsiderohen dush terpentinë:

 • Me një fëmijë sapun gjobë rende fshij kërkohet dhe holluar në një litër ujë të valë.
 • Në zgjidhjen duhet të derdh 30 ml odnovidsotkovoyu oksid salicili dhe një gotë me terpentinë.
 • Bath duhet të plotësoni temperatura e ujit 45 gradë dhe nuk derdh tre lugë të lëngshme që rezulton.
 • Merrni një dush 10 minuta çdo ditë derisa zgjatje zhduket.

Duhet të theksohet se njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës, ju duhet të heqin dorë terapi të tillë.

Trajtimi i zgjatje makinë hudhër

Qëllimi kryesor i përdorimit të produktit të përgatitur nga hudhra - inflamacion hequr dhe dhimbje në protrusions.

 • Ajo duhet të jetë e qartë dhe të shtyjë me një g hudhër mulli mishit 300, pastaj shtoni slurry në 150 ml të alkoolit ose vodka.
 • Përzierje hudhër-alkool duhet të vihet në një vend të errët për 10 ditë.
 • Pas kësaj kohe ilaçi mund të përdoret.
 • Slurry duhet të aplikohet në vendin e lënduar, konsolidimin polietileni dhe një kravatë të ngrohtë leckë, të mbajë rreth 45 minuta në një kuptim të djegur të lehta.
 • Për të kryer procedurën që ju duhet çdo ditë për zhdukjen e sëmundjes.

Trajtimi i zgjatje makinë Kalanchoe

Kalanchoe është i njohur për vetitë e saj anti-inflamator dhe analgjezik. Pako Kalanchoe ndihmuar të heqin qafe edhe drejtimin sëmundje fazë.

 • Gjethet e bimëve duhet të jetë i prerë dhe të aplikohet në vendet e prekura.
 • Është e dëshirueshme për të konsoliduar kasetë e tyre dhe shall leshi.
 • Vendos një kompresë mundësisht çdo ditë para se të shkojnë në shtrat dhe për të mbajtur atë deri në mëngjes për një shërim të plotë.
 • Kështu që ju mund të kombinohen me terapi banjot terpentinë.

Trajtimi i zgjatje disk mjaltë

Ky produkt unik si mjaltit përdoret gjeresisht për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të sistemit muskulor. Për të përmirësuar efektin e saj të marra kombinuar me comfrey barishte.

 • 200 gram comfrey rrënjë freskët duhet kryer përmes një mulli mishit dhe shtoni mjaltë filxhan slurry dhe ¼ filxhan lëng aloe.
 • Të gjithë përbërësit duhet të jenë tërësisht të përziera dhe ftoh.
 • Merrni një jaki lugë gjelle çdo mëngjes para se mëngjesi për dy javë.
 • Pas një kursi pushim 14-ditor mund të përsëritet.

Trajtimi i zgjatje disk bimëve

 • Për përgatitjen e zierje efektive bimor duhet të urtë (100 g) dhe 50 g horsetail, ngjyra kamomil dhe gjethe nenexhik.
 • 4 tbsp përzierje bari duhet të derdh 2/3 filxhan me ujë të valë.
 • Jar i ilaçeve duhet të mbulojë dhe të lënë për një orë.
 • Zaparenu përzierje bimor rekomanduar për të vënë në një leckë pambuku dhe të bashkangjisë në vendin e lënduar, sigurimin e petë dhe një shami.
 • Një orë më vonë të hequr vë llapë.
 • Kryerja e procedurës duke i dhënë çdo ditë deri zhdukjen e sëmundjes.

Zgjatje terapeutik në shpinë

Ushtrime terapeutike në zgjatje kurrizore disk do të përmirësojë lëvizjen e shpinë dhe për të shmangur zhvillimin e sëmundjes. Mjafton të kryer të thjeshtë programin e përditshme ushtrim. Ajo do të marrë jo më shumë se 10 minuta.

 1. Ajo duhet të shtrihen në shpinë dhe këmbët zgjatet drejt. Thelbi i ushtrimit është që të ngrejë supet, duke mbajtur këmbët tuaja dhe qëndroni në këtë pozicion për 10 sekonda. Në pozicionin e fillimit duhet të kthehet ngadalë dhe me kujdes. Ne duhet të kryejnë 15 repetitions me një interval prej 10 sekonda.
 2. Ajo duhet të jetë me katër këmbë dhe duke mbajtur shpinën drejt, ecin në katin e për 5 minuta.
 3. Duke qëndruar në të katër këmbët, ju keni nevojë për të tërhequr të drejtë këmbë dhe të majtë krahun tuaj, pastaj të kthehet në pozicionin e fillimit. Përsëriteni të njëjtën gjë vetëm këmbë majtë dhe dorën e djathtë. Bëni 10 repetitions.
 4. Ajo duhet të shtrihem mbi kurrizin tuaj, bëj këmbët tuaja dhe për të mbajtur duart në anët tuaja. Është e nevojshme për të rritur legen dhe zgjat për disa sekonda në këtë pozitë. Numri i repetitions - 5.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin kurrizore trajtim hernia mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur protruzyy makinë ^

Për të parandaluar ndodhjen e zgjatje të shpinë, ajo është e rekomanduar për të dëgjuar mjekët dhe këshilla të lehtë për të ndjekur ato. Për parandalimin efektiv protruzyy makinë e nevojshme:

 • kontrolli sjellje;
 • monitoruar peshë;
 • kryejnë ushtrime të thjeshta që mund të përmirësojnë lëvizjen e shtyllës kurrizore;
 • të përpiqet të mos mbingarkoj shpinën;
 • më pak shkoni me këmbë apo thembra e sheshtë;
 • duhet shpërndarë ngarkesën mbi shpinë, siç mbante qese të rënda;
 • kujdes ngre pesha;
 • fjetur në një dyshek të ngurtësinë mesme;
 • ushtrim;
 • hani e drejtë.