Trajtimi i mjeteve juridike ftohjet popullore


Trajtimi në familje të ftohtë: receta popullore.

Në dimër - trupi pranverë e ndonjë personi mund të jetë ekspozuar ndaj ftohjet. Shumica e ftohjet të ndodhë për shkak të dobësimit të fortë të sistemit imunitar.

Trajtimi i ftohtë në fazat e hershme dhe jo në mënyrë efektive duke përdorur mjekësi tradicionale, e cila nuk do të shtojë inflamacion dhe nuk bllokoj komponentët e trupit që janë të shtrenjta në përgatitjet farmaceutike.

Ftohtë: shkaqet, simptomat, lloje të viruseve ftohtë ^


Ftohtë të përbashkët i takon një grupi të sëmundjeve virale dhe infektive që ndodh kur prekje patogjene, me një supercooling fortë ose përmes kontaktit të ngushtë me njerëz të sëmurë.

Shenjat e simptomave të ftohtë janë:

 • Pafuqi, dhimbje koke, ethe të lehtë;
 • Kollë apo dhimbje të fytit;
 • Hundë i lëngshëm.

Dallimi në mes të një të ftohtë nga gripi, SARS ose ARD është se i pari është në mënyrë të konsiderueshme më të lehta dhe me trajtim në kohë zgjat më shumë se një javë. Pjesa tjetër e sëmundjes ndodhin në një mënyrë të drejtë akute dhe e rëndë - ethe të larta, bllokimet e trafikut të rënda hundës, fytit, etj

Ftohtë të përbashkët është i ndarë në llojet e mëposhtme - infektive, stresi të shkaktuar nga hipotermia ose rinovirusëve. Varësisht nga inflamacion të bëjnë dallimin në mes të ftohtë për rinitit, faringjit, pezmatim i fytit, grykët dhe bronkit.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e ftohjet kanë pronat shëruese natyrore dhe me qëllim të ndikojnë në inflamacion nis të lulëzojë duke shkaktuar një kullojnë hundët, hidhërim, kollitjes dhe simptoma të tjera. Folk trajtimin e ftohjet me procedurat e mëposhtme:

 • Ngrohja deri, fasha, banja, ujitjes dhe mbytje gojë;
 • Gatim decoctions, infusions;
 • Përdorimi i pikat natyrore shtëpi në hundë.

Çdo metodë e mjekësisë tradicionale, që synon marrjen e shpëtoj ftohjet, përbëhet nga antimicrobial mëposhtme, antibacterial, tonik, drogave bën të dalë djersë dhe anti-inflamator;

 • Berries - Kastrati, Kastrati, currants, detit buckthorn, të egra u rrit, butë;
 • Perimet - patate, panxhar, qepë, rrikë, hudhër dhe kështu me radhë .;
 • Produktet e bletës;
 • Bimeve të ndryshme - delli, tufë, kamomil, Wort Shën Gjonit, lisi leh, dhe kështu me radhë:
 • Agrume;
 • Vajra esenciale - limon, eukalipt, bredhi dhe të tjerët.

Trajtimi i ftohtë të përbashkët në fëmijë

Në shenjë e parë e një të ftohtë fëmijës ka nevojë për të filluar terapinë drogës. Në këtë pikë, mund të sigurojë të shkëlqyera ndihmuar në trajtimin e ftohjet me mjetet juridike në shtëpi.

Në rast të kollës së fëmijës, hundë i lëngshëm apo dhimbje në fyt, vijnë për ngrohje mustardë të ndihmës, mbytje, ujitje të bimor ose sode.

Me një rritje të lehtë të temperaturës është e dëshirueshme për të përfunduar fëmijën në shtrat dhe për të siguruar mjaft e fortifikuar pije e lëngjeve.

Trajtimi i ftohjet në shtatzëni

Droga pritjes farmaceutike në shtatzëni është shumë e kufizuar për shkak ftohjet nënat e ardhshme menjëherë të fillojnë procedurat përbërëse trajtojnë ftohjet shtëpi.

Për të rritur rezistencën ndaj patogjeneve dhe prodhimit është e dëshirueshme për të marrë çaj me shtimin e butë, rrush pa fara ose Rosehip, qumësht me mjaltë, çaj kamomil.

Si një antibiotik natyral të dobishme për të shtuar në qepë ushqimit ose hudhër. Këto bimë si aloe apo ndihmë Kalanchoe përballen me një hundë i lëngshëm dhe decoctions e bimëve medicinale që përdoren për mbytje, të lehtësojë sulmet kollitjes.

Trajtimi i ftohtë në shtëpi: receta popullore ^

Ftohjet familje trajtoj, receta e mjekësisë tradicionale.

Trajtimi në simptomat e para të ftohtë

 • Mix pjesë të barabarta lëng boronicë me patate dhe përdorimin përbërjen aktuale në ¼ filxhan tri herë në ditë.
 • Bluaj limon në një mulli mishit, një gotë me boronicë, portokalli, dhe pastaj llokoçis mirë, të ndarë në pjesë të vogla dhe për të marrë përbërjen aktuale brenda natës.

Trajtimi i ftohjet dhe kollë

 • Mix dy pjesë kamomil lule, një nënë pjesë dhe njerka me rigon. Në gjysmë litër ujë të vluar për të marrë tre lugë mbledhja, ata vënë në një termos për gjashtë orë. Pini tani duhet për nxjerrjen filxhan ½ tri herë në ditë para ushqimit.
 • Badger yndyrë lidhur me mjaltë, pasi që numri i tablespoons të marrë në kohën e gjumit.

Trajtimi i ftohjet dhe të ftohtë

 • Lëng të gjysmë limoni holluar në tre gota ujë të valë, shtoni një lugë gjelle mjaltë dhe për të marrë gjatë gjithë ditës.
 • Llokoçis në qepë dhe hudhër lëng holluar me ujë (një rënie me 20 pika të ujit të pastër), pastaj shtoni pak mjaltë me aloe, llokoçis, pastaj dy pika futur në çdo pasazh hundës tri herë në ditë.

Trajtimi i fyt të përbashkët të ftohtë dhe të lënduar

 • Hidh një lugë gjelle lë grimcuar e Kupës rodhe ujë të vluar, të vënë në pesëmbëdhjetë banjë me ujë, pastaj të ftohtë, tendosje dhe të përdorin dy lugë gjashtë herë në ditë pas ngrënies.
 • Ujë të pastër për të zhvendoste gjysma me lëng Kalanchoe për pije në fyt.

Trajtimi dhe të ftohtë temperaturat

 • Manaferrat kulpër zbutur me mjaltë dhe përzierje e 200 ml marra gjatë ditës.
 • Dy lugë raspberries përzier me një lugë çaji fletë e Infuser çajit të zi, i hedh ato në orën tre gota ujë të valë, pastaj të marrë infuzion bën të dalë djersë për dy orë.

Trajtimi i ftohjet dhe dhimbje koke

 • Vaj ose rajonit yndyrat mente tempuj yll me krahët e hundës tri herë në ditë.
 • ½ lugë elderberry pour në 20 minuta 200 ml ujë të vluar, pastaj tendosje dhe të marrë në dy herë gjatë ditës.

Trajtimin e ftohjet hudhër

 • Karafil hudhër bluaj, derdh 100 ml qumësht të nxehtë për disa minuta, pastaj të marrë formën e ngrohjes.
 • Hudhër të kalojë nëpër një rende, kombinuar me mjaltë gëlqere (1: 1) për të marrë në natën me një lugë gjelle, përzierje zapyvshy me ujë të ngrohtë.

Trajtimi i vodka ftohtë

 • Në vodka natë këmbët e lagësht, veshin çorapet e ngrohtë leshi në shtrat.
 • 25 gr. lidhur me vodka 25 gr. Lëng rrepkë ose mjaltë dhe pini para gjumit.

Trajtimi i mjaltit të ftohtë

 • Lëng shtrydhur i një limoni Mix 100 gram. mjaltë dhe për të marrë dy lugë me çaj të nxehtë butë para shtrat.
 • Një hekura vogël turnips, shtrydh lëng, lidheni atë me lugë gjelle mjaltë, të sjellë një çiban, pastaj pas ftohjes për të marrë tre herë në ditë në një lugë tryezë.

Trajtimi me herbs për ftohjet

 • Lidhu nivelin e kopesë, kamomil, gjethe butë dhe Hypericum. Merrni me bimor dy tbsp, derdh 500 ml ujë, pastaj të sjellë një çiban.
 • Dërgo supë birrë për dy orë, pastaj shtoni një lugë gjelle mjaltë, të ndarë në katër sasi të barabartë dhe të marrë gjatë gjithë ditës, duke filluar në mëngjes.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe Kollë artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla për të mbrojtur veten nga ftohjet ^

Ndihma e parë të paçmuar me ftohjet mund të sigurojë natyrore, bimor dhe mjetet juridike natyrore janë pa paragjykim për të shpejt të ndihmuar trupin të përballuar me sëmundje. Këto kryesisht përfshijnë përdorimin e frutave agrume, pije frutash Berry dhe concoctions bimor.

Efektivisht në gjendje për të ndihmuar një gargarë fyt sode zgjidhje lënduar, dhe përflakur hundës lëng Mukoza ilaçe houseplants.

Për të mbrojtur kundër ftohjet janë këto masa parandaluese:

 • Merrni barna antivirale gjatë epidemive;
 • Jo mbiftohem;
 • Shmangni stresin;
 • Më të dobishme dhe të hani ushqim të fortifikuara;
 • Jo një persona ftohtë e kontaktit;
 • Rregullisht transmetimin dhomën tuaj të jetesës.