Trajtimi i flashes nxehtë në mjetet juridike popullore menopauzë


Trajtimi i flashes nxehtë në menopauzë: receta shtëpi

Kur menopauza është simptomat më të shpeshta dhe të pakëndshme janë të nxehtë flashes ngrohjes e tij.

Në mënyrë që të zvogëlojë ose të shpëtoj nga këto, edhe pse e shkurtër, por dukuri mjaft të pakëndshme, mundësisht në lidhje me dietën dhe drogës farmaceutike mjekësi caktuar përdorimi popullore.

Mjeteve të përdorura për këtë, jo vetëm që mund të sigurojë një efekt i dobishëm për trupin nga Tides, por edhe të ndihmojë në zgjidhjen simptoma të tjera menopausal.

Çfarë është menopauzë hot flashes në: shkaqet, simptomat ^


Tides në menopauzë - është proceset më të zakonshme të lidhura menopauza, kohëzgjatja dhe intensiteti janë individuale për çdo organizëm.

Shkaqet e flashes menopauzë nxehtë në vijim:

 • Ndryshimi dramatik në nivelet hormonale;
 • Reduktuar estrogjenit dhe hormonet;
 • Shkelja e thermoregulation.

Në varësi të gjatësisë së trupit shfaqje periodike të sillet baticës nga 1 vit deri në 5 vjet ose edhe më lart, dhe kohëzgjatja e tyre varion nga 30 sekonda për 3-5 minuta. Tides rrezikshme që mund të nxisin atherosclerosis, osteoporozën, pagjumësi dhe kushtet e tjera të rrezikshme.

Hot flashes gjatë menopauzës kanë simptomat e mëposhtme:

 • Ndjesi e papritur e ngrohjes të fortë në trupin e sipërme;
 • Skuqje e lëkurës së qafës dhe fytyrës;
 • Palpitations zemrës;
 • Frymëmarrje vështirësi;
 • Marramendje, dhimbje koke, të dridhura,
 • Dobësi, të përzier;
 • Rritja e djersitje.

Tides ngrohur gjatë menopauzës tek gratë e kaluar nga 20 sekonda deri disa minuta dhe duke shkaktuar lëkurë çastit shtyer, hyperhidrosis dhe takikardia. Në flashes pak të rënda të nxehtë e menopauzës mund të ketë jo më shumë se 6-8 herë në ditë, dhe në të rënda këto procese të ndodhë më shumë se 20 herë.

Si për të reduktuar hot flashes gjatë menopauzës:

 • Perdorimi i terapine e zevendesimit te hormoneve;
 • Sedativë pritjes, mundësisht me origjinë bimore;
 • Përdorimi i barnave antihipertensive që të normalizuar presionin e gjakut.
 • Përjashtimi i alkoolit ushqimit, kafeinë, e ëmbël, ushqimet pikante dhe yndyrore;
 • Një qëndrim i kufizuar në diell.

Trajtimi Folk nga hot flashes gjatë menopauzës përbëhet nga shumë teknika, kryesisht e përbërë nga mjete të tilla të sigurta dhe efektive si bimëve dhe rrënjët, produktet e bletëve, i freskët apo manaferrat thata dhe të bëra fllad lëngje natyrale.

Nëpërmjet trajtimin e flashes nxehtë në shtëpi duke përdorur mjekësi tradicionale, dietën dhe një mënyrë jetese të shëndetshme mund të reduktojnë ndjeshëm kohëzgjatjen e tyre dhe manifestimin më të ulët intensitetin e simptomave të pakëndshme dhe të dhimbshme.

Trajtimi Tides mjetet juridike popullore, receta shtëpi ^

Tides trajtimit në shtëpi: mjete popullore

Tides Trajtimi mjaltë

 • Merrni 100 ml lule mjaltë, përziejnë atë me të njëjtën pjesë të lëng të freskët panxhar, pastaj të marrë atë dy herë.

Tides trajtim Valerian

 • Vërtit një lugë rrënjë sanëz, e plotësoni atë me ujë (xhami), le vlim dhe të lënë për 8 orë. Pranuar qetësues supë tri herë në ditë në një lugë gjelle.
 • Në supë mund të përdoren tretësirë ​​alkoolit e rrënjë dhe duke numëruar 20 pika në një gotë me ujë.

Tides Trajtimi murriz

 • Shtrydh lëng nga fruti i murriz, lidheni atë me alkool 95% në raport 1: 2, dhe të vënë në 14 ditë në një vend të freskët.
 • Infusion duhet të përdoret në sasi të tilla - 40 pika tre herë në ditë.

Tides Trajtimi i urtë

 • Urtë e thatë (lugë) për t'u lidhur me ujin (2 gota), le të qëndrojë, pastaj të filtruar.
 • Merrni këtë pije në vend të çajit duhet të jetë, duke shtuar pak mjaltë.

Tides Trajtimi Rowan

 • Përgatitja komponentët e mëposhtëm - vodka 200ml vërtetë, 200 gr. Hiri mal Fresh (fruta).
 • Lidhu me vodka Rowan, vënë në frigorifer, të lënë për një muaj.
 • Të marrë ilaçin tuaj duhet të jetë tri herë në ditë për një lugë çaji.

Trajtimi i kuq furçë rrymat baticore

 • Një litër vodka për të vënë 150 gram. furçë të kuqe për 30 ditë, duke lënë protsidzhuyuchy duhet të marrë këtë tretësirë ​​e përditshme para ngrënies për 30 ml tri herë.
 • Në tinctures, efekti i shquar do të shtojë supë brushat e kuqe (1 lugë gjelle / 200 ml) në çaj.

Tides Trajtimi limon

 • Bluaj në pluhur shell thata e pesë vezë, kombinojnë atë me një limon të mirë copëtuar pjekur dhe të lënë për 7 ditë.
 • I përgatitur do të thotë që ju duhet të marrë një muaj tre herë në ditë në një lugë gjelle.

Tides Trajtimi koriandër

 • 1 tbsp fara koriandër bie në gjumë në vodka 100ml mirëfilltë, të vënë në 15 ditë në një vend të errët, lëkundje përzierje të përditshme.
 • Pas tretësirë ​​koha specifikuar është filtruar dhe të përdoret çdo ditë 50 pika.

Tides Trajtimi polen

 • Polen, jo më shumë se 1 lugë çaji, duhet të merret 15 minuta para se vakt mëngjes, larë poshtë me një gotë me ujë të ngrohtë të pastër.

Tides Trajtimi herbs

 • Mix pjesë të barabarta lë ferrë, balsam limon dhe trumzë;
 • Dy lugë Mund të vendosen për 20 minuta në 300 ml ujë të valë;
 • Infuzion të gatshme duhet të pastrohen e barit, e ndarë në dy pjesë dhe të marrin ata gjatë ditës;
 • Kursi i trajtimit - 20 ditë, pastaj një pushim 10-ditor.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore menopauzë.

Parandalimi dhe këshilla se si për të reduktuar hot flashes gjatë menopauzës ^

Në mënyrë që të zvogëlojë frekuencën e shfaqjes dhe intensitetin e flashes nxehtë dhe të rivendosur gjendjen normale të trupit dhe shëndetin, duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për udhëzimet e mëposhtme:

 • Në përputhje me rregullat e caktuara ushqimore - kufizimin proteina dhe mish, refuzimin e kafeinë, alkool, kripë, yndyrë, enët djegëse dhe të ëmbël;
 • Përfshijnë në dietën e perime, bishtajore, fruta, fara liri, manaferrat, drithëra, pije organike të shërbimeve;
 • Ruajtja e një jetese aktive nëpërmjet hiking jashtë, yoga, vallëzim, not ose palestër me ngarkesa optimale;
 • Mbani sistemin nervor, për të shmangur stresin, të bëjnë TEAS qetësues ose sedativë bimor;
 • Veshin rroba mundësisht me pëlhura të bollshme, të rehatshme dhe natyrore (pambuku, liri, fije mëndafshi)
 • Mos vishni ngushta, rroba të ngushta nga pëlhura sintetike;
 • Rregullisht transmetimin dhomën tuaj të jetesës;
 • Kur batica është një duhet të vendosen poshtë dhe të prodhojë breaths thellë dhe të ngadaltë - nxjerr stomak.