Trajtimi i mjeteve juridike popullore diarre diarre


Trajtimi në shtëpi i diarreja: receta popullore.

Diarre - alokimi i shpeshtë i feces të lëngshme, mund të sjellë siklet dhe dhimbje.

Ndihma e parë dhe efektive në këtë proces është në gjendje të sigurojë mjekësi tradicionale duke kufizuar futje e produkteve medicinale të shtrenjta.

Çfarë është diarre (diarre): shkaqet, simptomat, llojet ^


Diarre, ose diarre - një gjendje patologjike karakterizuar nga thirrje të shpeshta për të pastroj, kashopodibnym lëngshme ose stools përlotur, cramping, rizyamy ose dhimbje barku.

Shkaqet e diarre janë:

 • Kequshqyerja, helmimi;
 • Stresi i rregullt;
 • Infeksion akut zorrëve;
 • Infeksionet virale;
 • Sëmundjet parazitare.

Diarre të bëjnë dallimin midis formave të mëposhtme - akute, kronike, osmotike, sekretore, pas antibiotikëve exudative dhe psikogjenike.

Trajtimi diarre Folk ofron një listë të objekteve që janë synonte heqjen efektin sorbirujushchie ndezjen, duke hequr toksina provokojnë diarre dhe rivendosjen trupin e ujit - bilancit kripë.

Shërimi receta e mjekësisë tradicionale përfshin mjetet e mëposhtme popullore efektive për diarre:

 • Patate, oriz, karrota, mjaltë;
 • Bimeve medicinale - Bergenia, lisi leh, pelini, nenexhik, flamuri i ëmbël, Wort Shën Gjonit dhe kështu me radhë .;
 • Berries - blueberries, raspberries, qershi, hirit mal, kalë dori, kulpër.

Trajtimi i diarre në të rriturit

Diarre në të rriturit, i shoqëruar nga temperatura të larta dhe asnjë përkeqësim duke eliminuar veten. Ndonjëherë kjo antidiarrhoeal dritë përdorur barnave OTC.

Trajtimin e diarresë mjetet juridike në shtëpi në gjendje të shpejt të eliminuar simptomat fillojnë. Për këtë ju mund të përdorni oriz-ujë apo Bergenia bimor infuzion.

Në praninë e dehje të rënda dhe gjak në feçe mjeku të caktuar nga terapi antibiotike.

Trajtimi i diarre te fëmijët

Diarre në një fëmijë mund të lidhet me shumë faktorë - helmim, infeksionet e zorrëve, ilaçe apo ushqime të gabuar.

Para se të vazhdojmë me trajtimin e drejtpërdrejtë të diarre, ju duhet të gjeni shkaqet e kësaj gjendje. Nëse ju keni një fëmijë së bashku me çrregullime gastrointestinale të përzier, të vjella, temperaturë dhe dhimbje barku, duhet menjëherë të përdorë kujdesit mjekësor.

Nëse diarre në një fëmijë nuk shkaktojnë simptoma të rrezikshme, ajo mund të hiqet me një ilaç në shtëpi - zierje bimor dobët, lëng Rowanberry ose çaj me raspberries.

Trajtimi i diarre në shtatzëni

Diarre - fenomen i padëshirueshëm që mund të përballet me nënën shtatzënë. Në këtë rast, përdorimi i terapisë drogës varet nga shkalla, kohëzgjatjen dhe natyrën e çrregullimit të zorrëve.

Trajtim në shtëpi për gratë shtatzëna me diarre përbëhet nga dietën e përkohshme të veçantë dhe disa mjete miqësore popullore në formën e supë oriz, pelte kokrra të kuqe dhe shegë lëkurë zierje.

Trajtimi i diarre në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Folk i diarresë: receta shtëpi.

Trajtimi i diarre akute

 • Dy lugë qershi thatë derdh 250 ml ujë, të vënë në zjarr, vlim për 2 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për 1,5 orë. Merrni zierje duhet të jepet në dy doza të ndara gjatë gjysmës së parë të ditës.
 • Paul derdh gota oriz 4 gota ujë, vlim deri tenderit, pastaj thahet dhe rezulton supë çdo tre orë për të bërë 150 ml.

Trajtimi i diarre kronike

 • Manaferrat kulpër (0.5 gota) Hidh ujë (500 ml), vlim 10 minuta, pastaj thahet dhe të kombinuar me 4 lugë mjaltë.
 • Rezulton supë merret para çdo vakt prej 100 ml.

Trajtimi i diarre pas antibiotik

 • Merrni lugë leh lisi me të njëjtin numër rrënjë ëmbël flamurit, derdh 250 ml ujë të vluar për 45 minuta.
 • Rezultuar infuzion të marrë tre orë gjatë ditës për 100 ml para ngrënies.

Trajtimi diarre me gjak

 • Mblidhni mbledhjen e thatë - tre nga gjethet lingonberry e gjethe delli, dy fruta Rowan, nenexhik dhe eukalipt.
 • Katër lugë Ky koleksion derdh një litër ujë, vlim për një minutë, të lënë për një orë, e ftohtë dhe tendosje.
 • Përdorimi supë duhet të jetë 30 ml. në shtatë herë në ditë.

Trajtimi i diarre dhe të vjella

 • Me konvencionale lëng Kislitsy bar të shtrydh, të lidhur me qumësht (1: 3) dhe për të marrë në të njëjtën kohë.
 • Kore shegë thatë pa pulpë, pres, një lugë numri Derdh një gotë me ujë dhe vlim të vluar për pesë minuta. Supë pranuar shegë prej 50 ml. 15 minuta para ushqimit.

Trajtimi diarre dhe vjellje

 • Thata lë grimcuar butë, pastaj në atë masë tbsp derdh 200 ml ujë, vihet në zjarr dhe vlim për 10 minuta. Pasi supë ka ftohur, tendosje dhe duhet të merret gjatë ditës.
 • Lugë nenexhik lënë për dy orë në një gotë me ujë dhe për të marrë 50 ml tri herë në ditë.

Trajtimi diarre dhe dhimbje barku

 • Dy lugë gjethe dhe manaferrat Kastrati të valoj 8 minuta në 500 ml ujë, pastaj të lënë për një orë.
 • Pas ftohjes, ajo është e filtruar lëngun e mishit dhe të marrin katër truket në ditë për 50 ml.

Trajtimi i diarre urisë

Agjërimi - metodë e pranueshme e trajtimit të një çrregullim zorrëve, ndodh kundër një sfond të helmimit dhe të vjella.

 • Thelbi i trajtimit të diarresë urisë konsiston në përdorimin e lëngjeve dhe në refuzimin e plotë të ushqimit të ngurta për një kohë.
 • Kohëzgjatja e kësaj procedure - jo më shumë se dy ditë.

Trajtimi diarre me ujë

 • Terapia e ujit nënkupton përdorimin e pijshëm të rënda në formën e ujit ende minerale, fruta dhe concoctions bimor, ngjyrues i kuq ose çaj shypshynovoyi.
 • Rubinet uji në diarre papërpunuar rreptësisht të ndaluara.

Trajtimi i bimëve diarre

 • Taksa Cook - 2 pjesë alte rrënjë, 3 pjesë të Wort Shën Gjonit, 4 të frutave Rowan. Lugë Hidh dyshemetë përzierje litër ujë të vluar për 50 minuta, pastaj thahet.
 • Pini infuzion duhet të pranohet nga ½ filxhan 3-4 orë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin mjete të Bariatric popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar zhvillimin e diarre kronike ^

Ushqimi për diarre është themeli mbi të cilin gjithë efektiviteti i trajtimit të diarresë. Ushqyerit terapeutik në këtë proces synon shkarkimin sistemin e tretjes, të zvogëlojë vanitet dhe fermentimin në zorrë. Dietë për diarre zakonisht përfshin produktet dhe enët e mëposhtme:

 • Drithëra të lëngshme - bollgur, oriz, hikërror;
 • Mish të ulët-yndyrë, peshk apo qofte në një në shishe;
 • Fruta - vetëm e pjekur;
 • Zier apo ushqim pureed avull.
 • Produktet e qumështit - është e kufizuar.

Për të parandaluar diarre duhet të respektojë udhëzimet e mëposhtme:

 • Respektojë rregullat bazë të higjienës - përpunimi perime, fruta, peshk dhe larje me dorë;
 • Çdo ditë, hani;
 • Antibiotikët Merrni kujdesshëm;
 • Shmangni situatat stresuese;
 • Përdorni ujë të pastër dhe ushqim të mirë me cilësi.