Mjete Polio Trajtimi popullore


Trajtimi në shtëpi poliomelitit: receta popullore

Polio shqetësuar Egjiptianët e lashtë në shekullin e 4-t para Krishtit. Bota moderne është përkujtuar nga vetë sëmundja në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20 u zbulua natyrës virale.

Çfarë është poliomelitit, simptoma, shkaqet, Periudha e inkubacionit ^


Poliomieliti është një sëmundje infektuese akute karakterizuar nga sistemit nervor qendror dhe mund të çojë në zhvillimin e paralizë.

Rreziku i poliomelitit është në pasojat e saj të rënda të lidhura me çrregullime psikologjike dhe aktivitetit të dëmtuar mendor. Pasojat e sëmundjes zakonisht fillojnë të shfaqen pas 30 vjetësh.

Paraliza e fëmijëve në fëmijët nën 5 vjet - më të zakonshme. Për këtë arsye sëmundja është quajtur shpesh "paraliza infantile". Megjithatë, ka raste në të rriturit.

Nuk janë format e mëposhtme të poliomelitit:

 • kurrizore;
 • bulbar;
 • Pontin;
 • entsefaliticheskaya;
 • të përziera.

Përveç kësaj, në varësi të simptomave dhe sëmundja ka Neparalitychna formë paralizuar. E dyta është mjaft e rrallë, vetëm 2% e pacientëve.

Shkaqet Poliomyelitisit

Polio virus merr në trupin e njeriut gojë, pastaj përhapet të gjithë sistemin e tretjes. Sëmundja është e përqendruar kryesisht në feçe.

Ky virus zorrëve mund të jetojnë për një kohë të gjatë për të frutave dhe perimeve në ujërat e zeza në feces. Sëmundja mund të infektohen nëpërmjet ujit, ushqimit, dhe fluturon bartin virusin.

Shpërthimet e infeksioneve të poliomelitit shpesh ndodhin në pranverë dhe verë. Arsyet kryesore për përhapjen e infeksionit përfshijnë të ujit dhe ujërave të zeza sistemeve të dobëta të pastër, sanitare dhe higjienike parregullsi varfër, veçanërisht në institucione.

Simptomet e poliomelitit

Periudha e inkubacionit është shpesh 7-12 ditë. Ka katër faza të Polio secila me tiparet karakteristike:

 • Faza Preparalitychnu. Zgjat nga një deri gjashtë ditë. Simptomë e parë e sëmundjes - ethe, dobësi të muskujve dhe letargji. Fillon dispepsi, dmth kapsllëk, diarre ose vjellje. Fillimisht, poliomelitit mund të përzihen me të ftohtë të zakonshëm.
 • Paralitik. Në fazën e dytë shpesh zhvillon paraliza e armëve dhe këmbët mund të jetë bust i befasuar.
 • Tonik. Kjo periudhë e sëmundjes karakterizohet nga restaurimi i aktivitetit motorik të grupeve të caktuara të muskujve.
 • Mbetur. Nuk janë paraliza e vazhdueshme e disa muskuj.

Shmangni kontaminimin e vaksinës poliomelitit do të ndihmojë. Megjithatë, procedura mund të kryhet vetëm pas konsultimeve me një specialist dhe në mungesë të contraindications.

Vaksina mund të jetë dy llojesh:

 • Pika Polio që kanë rozë. Ata pikoj në bajamet e fëmijëve Palatine apo indet fyt limfoid, kështu që ata nuk do të ndjehen një shije të pakëndshme.
 • Vaksina është e paketuar në shiringa për administrimin e injeksioneve.

Mjetet juridike Polio Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk e poliomelitit: receta shtëpi

Trajtimi i poliomelitit në fëmijët

Aloe është përdorur për të rimarrë fëmijët të cilët janë nën moshën 5 vjeç. Ne kemi prezantuar aloe në kofshë. Skema Pranimi vijon:

 • 4 ditë - 0.5 ml ditore;
 • 25 ditë - 0.5 ml çdo 5 ditë;
 • 28 ditë - një injeksion në intervale prej 4 ditë;
 • 8 ditë - injeksion përditshme.

Pasi të tilla një kurs duhet të bëjë pushim javë dhe në fund të trajtimit, duke futur aloe 14 ditë.

Trajtimi i poliomielitit në të rriturit

Gjatë trajtimit të poliomelitit është shumë e rëndësishme që pacienti ishte i pranishëm lëng dietë qershi, fruta të freskëta dhe perime. Ata kishin nevojë për të rritur imunitetin dhe për të zvogëluar temperaturën e trupit.

Trajtimi vaktsynoasotsiyovanyy poliomelitit

Nëse ju gjeni formën vaktsynoasotsiyovanyy e sëmundjes pacienti duhet të izolohet. Për fat të keq, drogës efektive kombëtare ose një recetë për një shërim të plotë nuk ekziston. Mjekët përshkruajnë vitaminat, aminoacidet, imunoglobulinat.

Trajtimi në shtëpi është e mundur vetëm gjatë periudhës së rimëkëmbjes. Ajo konsiston në mbajtjen e sesioneve të masazh, fizioterapi, terapi fizike dhe trajtimit të ujit.

Trajtimi i poliomelitit: forcimin e imunitetit

Në të gjitha fazat e sëmundjes janë të inkurajuar për të marrë një zierje e hips u rrit. Me ajo përmirëson ndjeshëm gjendjen e imunitetit të pacientit dhe rrit.

 • Ju duhet të derdh një lugë hips u rrit gotë me ujë të valë dhe mbush për gjysmë ore.
 • Merrni tri herë në ditë për një gjysmë lëng shërimit qelqi.

Trajtimi i poliomielitit aloe

Kjo recetë mund të përdoret vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Aloe - një barishte medicinale, e cila kontribuon në shërimin e suksesshëm të sistemit nervor.

 • Për të rriturit duhet të marrin 1 ml ekstrakt dhe aloe injeksione në kofshë për dy muaj.
 • Pas procedurës duhet të jetë në një pozicion shtrirë në shpinë një tjetër 20 minuta.

Trajtimi i poliomielitit celandine

Gjatë fazës akute të sëmundjes rekomanduar lëng i celandine:

 • Lëng celandine për të pirë çdo ditë, duke filluar me një rënie dhe rritjen e dozës çdo ditë deri në 10 pika. Është e këshillueshme për të shpërndarë lëng në qumësht.

Nëse freskët papërpunuara vështirë për të marrë, ju mund të përdorni bar të thatë:

 • Ajo duhet të marrë 50 g celandine, vendi 1,5 gota ujë të vluar, të lënë për një orë dhe tendosje.
 • Pini një lugë gjelle 4-5 herë në ditë, supë para-ngrohjen.

Trajtimi i mjaltit poliomielitit

Honey - një produkt i shkëlqyer që ndihmon të fitojë shumë sëmundjeve të zorrëve, duke përfshirë poliomelitit. Mjekësinë popullore rekomandon që të përgatisë një pije efektive.

 • Duhet të marrë një litër ujë të nxehtë dhe të shpërndajë në të 50 gram mjaltë të lëngshme.
 • Merrni një gotë 3-4 herë në ditë.

Trajtimi i Propolisi poliomelitit

Kjo produktet e bletës si Propolisi është një agjent antibacterial. Që nga ajo është e mundur për të përgatitur një tretësirë.

 • Duhet të grimcuar Propolisi për të marrë një lugë ëmbëlsirë dhe plotëso atë ½ filxhan me ujë të nxehtë.
 • Për të mbështetur në një banjë me ujë për dy orë, pastaj të filtruar duke përdorur pambuk ose garzë.
 • Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i bimëve poliomelitit

Bimor ka qenë gjithmonë një mënyrë efektive për të luftuar infeksionet e zorrëve. Në mënyrë tipike, copëtuar papërpunuara (1 lugë gjelle) derdh një gotë me ujë të zier, dhe filtri.

Për të përmirësuar gjatë poliomelitit rekomanduar concoctions e bimëve të tilla si Wort Shën Gjonit, yarrow, hithrat, nenexhik, etj Para se të përdorni recetave popullore është shumë e rekomanduar që të konsultoheni me një specialist.

Ne ju rekomandojmë të lexoni mjetet juridike popullore artikull Trajtimi i difterisë në fëmijët dhe të rriturit.

Parandalimi dhe këshilla për të mbrojtur veten nga poliomelitit ^

Kur simptomat e para të poliomelitit është një domosdoshmëri për të konsultoheni me një mjek që diagnoza e sëmundjes dhe të emërojë terapi kompetent. Për të parandaluar sëmundjen, procedura vaksinimi është kryer.

Është e rëndësishme të mbani mend se vaksina është e sigurt dhe të shëndetshme, por ka contraindications, të cilat përfshijnë:

 • ethe;
 • imunosupresioni dhe mungesës së imunitetit;
 • janë alergjik ndaj streptomicinet.

Për të parandaluar sëmundje, duhet të kryejnë rregulla të thjeshta:

 • pini ujë të zier vetëm;
 • koha për të vaksinohen;
 • kujdes larë fruta dhe perime;
 • respektojnë rregullat e higjienës;
 • mbesin nën mbikëqyrje mjekësore pas vaksinimit.