Trajtimi i mjeteve juridike popullore pleurit


Trajtimi në shtëpi i pleurit: receta popullore

Procesi i trajtimit pleurit është kompleks dhe duhet të mbikëqyret nga një specialist.

Sëmundja zakonisht është rezultat i disa sëmundje, trajtim shumë komplikuar dhe ngadalësuar rimëkëmbjen.

Çfarë është pleurit mushkërive, simptomat, shkaqet, llojet e ^


Pleurit është një sëmundje e mushkërive në të cilën përflakur membrana e tyre - pleurë. Ajo zakonisht prek vetëm një mushkëri.

Kohezgjatja e trajtimit të sëmundjes varion nga disa ditë në disa javë.

Ekspertët pleurit klasifikohen në llojet e mëposhtme:

 • fibrinës dhe exudative;
 • pa mikrobe dhe infektive;
 • purulent;
 • shpërndarë dhe encysted.

Shkaqet e pleurit:

 • lodhje të rënda, hipotermi;
 • dietë paekuilibruar;
 • intolerancës të drogës;
 • marrja e infeksioneve të ndryshme, kërpudhat, virus, etj .;
 • tumoreve malinje, p.sh. metastazat në pleurë, kanceri i mushkërive, pleurës;
 • sëmundje që rezulton nga lëndimet e gjoksit;
 • komplikacione pas operacionit.

Simptomet kryesore të pleurit në vijim:

 • dështim të frymëmarrjes, dhimbje në gjoks;
 • kollë të rënda;
 • ethe;
 • dobësi, të qenët i përgjumur;
 • zbehje dhe cianozë edhe disa të lëkurës.

Trajtimi duhet të jetë gjithmonë në spital, pasi trajtimin në shtëpi të ushtrimit pleurit pamundur. Megjithatë, si praktikë mjekësore, trajtimin kombëtar të pleurit, përveç terapi konvencionale, nuk është më pak efektive. Vini re se trajtimi i metodave pleurit tradicionale duhet të mbikëqyret nga një specialist.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore pleurit, recipes shtëpi ^

Receta tradicionale për trajtimin e pleurit

Trajtimi i pleurit exudative

Gjatë trajtimit, pleurit është themeluar shumë mirë lëng aloe.

 • Për të përgatitur ilaç duhet të marrë përbërësit e mëposhtme: lëng aloe (100 ml), mjaltë të bardhë, vaj, buds thupër (75 g), lule Linden, zemrën (1 filxhan).
 • Lule Linden dhe buds thupër të krijoj nevojshme 400 ml ujë të vluar, vlim për rreth 20 minuta, pastaj të lënë për dy orë.
 • Në supë që rezulton duhet të shtoni një mjaltë dhe lëng aloe pak.
 • Përzierje rezultuar duhet të jetë dush të ngrohtë e ujit dhe të ftohtë.
 • Pastaj shtoni pak vaj.
 • Mjekim pritjes duhet të jetë 3 herë në ditë për dy lugë.

Trajtimi i pleurit thatë

Ajo është shumë efektive në trajtimin e pleurit thatë pas recetë me lëng panxhar:

 • 100 ml lëng të përzihen me një gotë mjaltë dhe banjë me ujë të ngrohtë.
 • Përzierje duhet të merret para ngrënies 4 herë në ditë.
 • Gjatë gjithë ditës ju duhet të pini rreth gjysmë një përzierje qelqi.

Ky ilaç jo vetëm që promovon shërim të shpejtë, por gjithashtu përmirëson oreksin dhe shëndetin e përgjithshëm.

Trajtimi i purulent pleurit

Për të hequr qafe të pleurit purulent është e rekomanduar për të duhur të kombinuar mjekësi tradicionale dhe trajtim kombëtar, pasi që ky lloj i pleurit është shumë e rrezikshme për jetën e pacientit.

 • Trajtim efektiv mund të gatuaj përzierje terapeutik të miell gruri (6) tbsp pluhur mustardë (2 tbsp), lule kumak, mjaltë (2 lugë), vodka (1/4 filxhan) ulliri naftës (1 filxhan).
 • Ne duhet me kujdes të zhvendoset të gjitha komponentët e vendosur në një kavanoz dhe e vënë atë në një vend të errët për 7 ditë.
 • Nga përzierje përgatitur është e rekomanduar për të ngjesh pacientin.

Trajtimi i pleurit osumkovaniya

 • Ne duhet të marrë 300 gram qepë dhe 500 ml verë e bardhë e thatë.
 • Qepe pres nevojë dhe plotëso atë me verë.
 • Nga pije terapeutik duhet të shtoni gjysmë gotë me mjaltë të lehta.
 • Mbush mjetet e rekomanduara për 7 ditë në një vend të errët.
 • Pas pije duhet të tendosje dhe të marrë një lugë gjelle përpara se të hahet.

Trajtimi i pleurit Borsuchym yndyrë

Për të përgatitur fondet e nevojshme për të blerë yndyrë farmaci Badger.

 • Ju duhet të marrë 250 gram yndyrë dhe 300 gram gjethe aloe që kërkohen më parë pres dhe prerë gjemba.
 • Të dy përbërësit duhet të jenë tërësisht të përzier dhe shtoni ato në një filxhan mjaltë.
 • Përbërja rezultuar e rekomanduar që ju të vendosni në furrë për 15 minuta, pastaj thahet, duke lënë vetëm lëng.
 • Prano do të thotë që ju duhet çdo ditë përpara se të hahet një lugë gjelle.

Trajtimi i rrepkë pleurit

Rrepkë është përdorur shpesh për sëmundjet e frymëmarrjes.

 • Për të përgatitur mjetet e nevojshme mrekulli për lëng rrepkë e zezë, p.sh. një gotë e gjysmë.
 • Gjithashtu duhet mjaltë në të njëjtën sasi, që është edhe gjysma xhami.
 • Këto dy përbërësit duhet të jenë të përziera tërësisht dhe vendin në frigorifer për ruajtje.
 • Merrni barishte nevojshëm lugë gjelle tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i pleurit rrikë

 • Për të përgatitur trajtimit përzierje do të duhet: 150g rrënjë rrikë, tre limon i vogël.
 • Ju duhet së pari të grirë me kujdes rrënjë rrikë, pastaj shtrydh lëng nga limon.
 • Komponentët duhet të jenë të përziera tërësisht.
 • Është e rekomanduar për të marrë një gjysmë lugë çaji "magjike" potions dy herë në ditë: në mëngjes dhe para gjumit.
 • Brenda pak ditësh ndjerë shumë më mirë.

Trajtimi i qepëve pleurit

Mjekësisë tradicionale rekomandon duke përdorur një ilaç universal si qepë. Ajo është e mjaftueshme për të vetëm pres qepë, e vënë atë në një tas dhe kreu tilting dhe të mbuluar me një peshqir, thith erë qepë.

Me fytontsydam përfshira në qepë, trajtimi është shumë efektive, veçanërisht në qoftë se bëhet procedurën dy herë në ditë.

Trajtimi i mjaltit pleurit

Për trajtim në shtëpi mund të përgatisë një mjet i shkëlqyer me mjaltë.

 • Ajo do të marrë lugë gjelle mjaltë, dhjamë derri, një gotë qumësht dhe vezë.
 • Së pari ju duhet të shkrihet mjaltë, shtoni verdhë veze mjaltë, ndarë më parë nga proteina dhe yndyrë të baldosa.
 • Të gjithë duhet të përzierje dhe shtoni një gotë qumësht të nxehtë.
 • Përdorimi herbs nevojë në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Mundësisht pas pijshëm nuk shkojnë jashtë dhe të shtrihem, përfundoi një batanije të ngrohtë.

Trajtimi i bimëve pleurit

Asistent efektive në luftën kundër sëmundjes është bimë medicinale pleural. Trajtojnë atë duke përdorur supë është shumë e thjeshtë për t'u përgatitur.

 • Ju duhet të zërë rrënjë jamball (1 pc.), Wort barishte Root keqkuptim i Shën Gjonit (2 tbsp. L.).
 • Me mbledhjen doni të shtoni barishte shpendëve Polygonum, nënën dhe njerka, lule të thata, lë të shikojnë trifletësh.
 • Hidh 2 lugë të mbledhur dy gota me ujë të valë dhe të vënë në një termos.
 • Mbush gjithë natën.
 • Marrë 1/3 filxhan tre herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore tracheitis. 

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur pleurit sëmundje ^

Siç e dini, shkaku i pleurit në shumë raste është paraprirë nga sëmundja. Kjo është arsyeja pse parandalimi i pleurit është e drejtuar kryesisht për trajtim.

Shumica e ekspertëve rekomandojnë shpenzimet e një masazh parandaluese, i cili në fakt parandalon akumulimin e lëngjeve në trup. Ushtrime shumë efektive terapeutike, e cila përmban kthyeshëm dhe anim.

Ushqimi për pleurit

Ushqyerit terapeutik në pleurit pretendon të shpejt ta redukuar inflamimin dhe të rritur imunitetin. Për ta bërë këtë, ndiqni këto rregulla:

 • Ne duhet të reduktojë konsumin e ushqimeve që përmbajnë sasi të mëdha të karbohidrateve dhe ushqime të kripura.
 • Është e rekomanduar për të reduktuar sasinë e lëngjeve të përdorura në 700 ml në ditë.
 • Duhet të theksohet se trupi duhet të marrin vitamina, sidomos vitaminë A, e cila është në ushqime të tilla si mëlçi, qumësht, peshk, etj
 • Përveç kësaj, trupi pleurit nevojë për vitaminë P, e cila mund të merret duke ngrënë fruta agrume, hikërror dhe rrush pa fara e zezë, dhe vitaminë D, që përmbahen në veshkat dhe mëlçinë.
 • Është e rekomanduar që të përfshijë një meny të salads, karrota, casseroles djathë dhe supave qumështit.
 • Eliminuar plotësisht mish nevoje, të konservuar dhe ushqime të kripur.