Trajtimi i mjeteve juridike popullore pneumoni pneumoni


Mjetet juridike popullore Trajtimi i pneumonisë në mënyrë të konsiderueshme përshpejton shërimin.

Pneumonia është shumë më efikas dhe më të shpejtë shërueshme nëse kombinohet terapi antibiotike dhe drogës me metodat e mjekësisë tradicionale, e cila ofron një gamë të gjerë të mjeteve të sigurta që të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e shërimit.

Shkaqet dhe simptomat e pneumonisë (ndezja e mushkërive) ^


Pneumonia, ose pneumoni - proces inflamator që ndodh në indet e mushkërive - të rënda infektive.

Agjentët e saj janë mikroorganizma të ndryshme - viruset, adenoviruset, Staphylococcus, Pneumococcus dhe të tjerët.

Përveç kësaj, zhvillimi i pneumonisë prekur drejtpërdrejt nga shumë faktorë:

 • Alkoolizmi, pirja e duhanit;
 • Ulur imunitetin;
 • Pjesa tjetër zgjatur shtrat;
 • Ftohjet Infektive apo traktit respirator.

Pneumonia është i ndarë në katër lloje - alopecia akute, virale, dhe congestive. Për cilindo nga llojet shfaqjen e sëmundjes karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Temperaturë të lartë, ethe dhe të dridhura;
 • Gulçim;
 • Dhimbja në gjoks, kokë dhe muskujve;
 • Djersitja e tepërt;
 • Kollë të fortë;
 • Pafuqi, lëkurë e fortë zbehtë, dobësi, apati.

Trajtim të shpejtë dhe efektiv nga pneumonia në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Folk nga pneumonia do të ndihmojë të përshpejtojë procesin e shërimit sa më shumë të jetë e mundur vetëm në kombinim me medikamente. Procedura bazë që ofron ilaç në shtëpi është ilaç bimor, duke pirë shumë lëngje, fasha dhe mbytje.

Mjetet juridike më të njohura popullore për trajtimin e shpejtë të pneumonisë në vijim:

 • Mjaltë të bardhë;
 • Bimeve medicinale - rigon, buds thupër, lule elderberry, lule bli, acaroj, Wort Shën Gjonit, dhe të tjerët;
 • Lëng Aloe;
 • Hips, Kastrati thata dhe butë;
 • Qepë dhe lëng hudhër.

Trajtimi i pneumonisë tek të rriturit

Infektive - proceset inflamatore në trup e të rriturve, të fillojnë të manifestuar si gulçim, wheezing, djersitje e harlisur e natës, dhimbje gjoksi dhe kollitjes. Mes simptoma të pneumonisë vërejtur dobësi të rënda dhe ethe.

 • Trupi ambulancë fillon për të luftuar kundër pneumonisë mund të ofrojnë pije fortifikuara, anti-inflamator dhe bën të dalë djersë në sasi të mëdha - çaj me raspberries, u rrit hips ose limon, portokall dhe shegë lëngje, TEAS bimor, boronicës dhe lëng boronicë.
 • Kompresa të ngrohta (mustardë ose alkool) dhe inhalimi rekomandohet në mungesë të rritjes së temperaturës.

Trajtimi i pneumonisë tek fëmijët

Ilaçe tradicionale mund të japin vetëm ndihmë shtesë, por shumë efektive në terapinë mjekësore në trajtimin e pneumonisë të fëmijëve.

 • Për të reduktuar simptomat e pneumonisë të tilla si temperaturë të lartë, është e nevojshme për të siguruar fëmijën maksimale për të pirë shumë lëngje - ngrohta Berry pije frutash, komposto frutash, ujë mineral pa gaz.
 • Trajtimi i kollë ndihmon zierje të ngrohtë e nënës dhe njerkës së mjaltë Linden ose mjaltë infused rrepkë lëng.
 • Në fazën përfundimtare të trajtimit të pneumonisë, për një shërim të plotë, ju mund të aplikoni mbytje bredh për shkarkimin e mukusit mbetura në mushkëri. Për më tepër, vaj bredhi është e rekomanduar para gjumit lyej zonën e gjoksit.

Trajtimi i pneumonisë në gratë shtatzëna

Sëmundjet inflamatore të mushkërive gjatë shtatzënisë kërkon rrufe marrë masat e nevojshme trajtimin e duhur.

Së bashku me terapinë e përshkruar nga mjeku gratë tuaja shtatzëna mund të përdorin metodat popullore e mëposhtme të trajtimit të pneumonisë:

 • Vëzhgoni regjimit të bollshme të pijshëm - pije frutash, lëngje frutash (agrume e kufizuar), çaj me mjedër, pini nga ijet;
 • Për efekt ekspektoranti mund të marrë nënën zierje dhe njerka, alte violet ose mjaltë.

Trajtimi i pneumoni akute

Për trajtimin e suksesshëm të formave akute të mjekësisë pneumonia tradicionale sugjeron përdorur këto mjetet juridike në shtëpi:

 • Në 15 cm. Pjesërisht vënë fashë finely copëtuar qepë dhe e vënë atë në një gotë të veçantë ynhalyatsyonnuyu. Frymëmarrja duhet të jetë rreth 10 minuta gjashtë herë në ditë;
 • Supë sweatshop antitussive - të marrë një pjesë të mbledhjes së rigon, raspberries dhe nënën dhe njerka, zaparyty ujë të valë rreth 200 ml. Merrni një ditë të ngrohtë.

Trajtimi i pneumonisë virale

Në trajtimin e pneumonisë virale, mjekët rekomandojnë njerëz përdorin zierje e bimëve:

 • 80 oz. buds e thupër dhe 25 gr. lule Linden derdh 450 ml ujë të vluar dhe për të mbajtur zjarri dy minuta, pastaj thahet. Në të rrallë të bardhë mjaltë 500 gr. shtoni 100 gram. copëtuar Aloe fletë, supë të ngrohtë tendosura dhe 100 ml vaj ulliri. Merrni tri herë në ditë për shekuj me radhë. lugë zbovtavshy para;
 • Një çift i tharë fiq të bardhë fruta derdh 200 ml qumësht dhe vlim për rreth 15 minuta rreth ngrohjes ulët. Pije qumësht përdoret në simptomat e para të sëmundjes në 150 ml dy herë në ditë.

Trajtimi i pneumonisë fokale

 • 100 gr. hudhër grirë përzier me 0.5 kg. patë yndyrë dhe ngrohjes duke përdorur një banjë me ujë. Pastaj përzierje në letër pergamenë me dhe vënë në gjoks nga ambalazhi shall leshi të lartë. Compress aplikohet gjatë natës;
 • 350 gr. vlim gëlqere mjaltë (7 minuta) në një banjë me ujë në 50 gram. buds thupër. Përbërja e përgatitur është holluar me ujë (tsp 250 ml) dhe kanë marrë para gjumit.

Trajtimi i pneumonisë congestive

 • Në natën në një termos vendosur 500 ml ujë të vluar me 4 lugë Manaferrat kulpër. Infuzion është përdorur me mjaltë pasi të hahet tri lugë lugë;
 • Në pneumonia congestive ose mustardë piper suva vendosur në gjoks, duke siguruar një ngrohjes të mirë që e dobëson dhe efekt analgjezik.

Trajtimi i bimëve pneumoni

Antipiretik dhe bën të dalë djersë tarifë:

 • Mix në pjesë të barabarta (nga lugë) rigon, tufë, kamomil dhe u ngrit dhe fruta butë.
 • Krijoj 600 ml ujë të vluar dhe të pini një gjysmë gotë tri herë;

Pagesa antitussive:

 • Hidh 250 ml vluar lugë ujë delli dhe thupër buds thatë, të përfundojë dhe të lënë për dy orë.
 • Merrni 30 ml 4 herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore pezmatim i fytit.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizuar gjendjen e pacientit me pneumoni ^

Masat kryesore preventive për parandalimin e pneumoni përfshijnë:

 • Higjiena e rregullt personale;
 • Mbajtja e sistemit imunitar përmes vitaminave dhe të ushqyerit;
 • Shmangia hipotermi dhe ftohjet sezonale.

Për një rikuperim të plotë pas trajtimit pneumonia rekomanduar më shumë përdorimin e pijeve që i japin toksina mbetura dhe për të përmirësuar sistemin imunitar - pije frutash, pije frutash me buckthorn detit, boronicë, Kastrati dhe raspberries.

Përveç kësaj, është e dëshirueshme për të ngrënë më shumë produkte të qumështit për të rivendosur microflora pas trajtimit mjekësor të pneumonia.