Trajtimi i sup mjeteve juridike popullore përbashkët


Trajtimi i sup përbashkët në shtëpi: receta popullore

Një strukturë e veçantë anatomik dhe një sërë funksionesh të ekzekutueshme bëjë përbashkët supe në trupin e njeriut të vërtetë mjet unik.

Megjithatë, ngarkesa e tepruar mbi supe shpesh provokojnë zhvillimin e inflamacionit dhe një lot pjesshëm të muskujt dhe tendons.

Sup sëmundje të përbashkët: simptomat, shkakton ^


Dhimbje në shpatullën e ndoshta i njohur për shumë njerëz. Kjo nuk është befasuese, sepse supe - pjesa më aktive e sistemit musculoskeletal.

Sëmundjet e sup përbashkët kanë një natyrë të ndryshme. Me kusht që ata mund të ndahen në dy grupe:

 • sëmundjeve që lidhen me ndryshimet degjenerative që çojnë në shkatërrimin e indeve,
 • Sëmundje që kanë një natyrë inflamatore.

Gjenden shpesh në praktikën mjekësore në vijim sëmundje supe të përbashkët:

 • Periarthritis është një komplikim serioz i qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk dhe lezione degjenerative është tendons që të bashkangjisë në kockë. Për herë të parë e dhimbjes atje gjatë natës për asnjë arsye. Gradualisht rritet intensiteti dhimbje, pacienti ndjen parehati të fortë gjatë lëvizjes gjymtyrë, sidomos kur ngritjen e dorës dhe të çojë atë në anën.
 • Osteoarthritis është karakterizuar nga zhvillimi i ndryshimeve degjenerative në kërc me shkatërrim të mëvonshëm. Dhimbja ndodh kur të marrë ndonjë lëvizje. Mungesa e trajtimit në kohë dhe kompetent mund të çojë për të përfunduar pronë të përbashkët.
 • Bursit. Si rezultat i akumulimit të panevojshme të lëngjeve synovial në qese, ka ënjtje të zonës sup, skuqje, dhimbje, rënduar nga ngutshme, gamë të kufizuar të lëvizjes.
 • Myositis - një shkatërrimin e indeve të muskujve dhe inflamacion. Nuk ka dhimbje në muskujt e sup, e cila rritet kur shtypet. Për shkak të fortë tensioni dhe dobësi e muskujve mobilitetit të përbashkët është humbur, ka ënjtje dhe skuqje.
 • Depozitimi i kripërave të kalciumit. Ky proces ndodh në njerëz të moshuar se 30 vjet. Kur dhimbja depozitat kripë është ndjerë vazhdimisht.
 • Dislokimi - dëme të përbashkët dhe zhvendosja e kockave. Nuk ka dhimbje me lëvizje dhe presion, gjë e shëmtuar të dukshme, ënjtje, skuqje.
 • Therje karakterizohet nga dhimbje të forta në nyje, ënjtje, dhe madje edhe cianoza e lëkurës.

Një tipar i përbashkët i secilit prej sëmundjeve të mësipërme janë dhimbje, të cilëve rritet me intensitet gjatë lëvizjes. Në disa raste, lëvizshmëria e përbashkët kufizuar.

Arsyet për shfaqjen e dhimbje në supet dhe zhvillimit të sëmundjes përfshijnë:

 • lëndim shpatull, mungesa e trajtimit të duhur dhe të plotë;
 • predispozicion gjenetik;
 • Trajtimi i vonuar i sëmundjeve infektive;
 • sjellje të keqe;
 • hipotermi;
 • mungesa e ushtrimit, duke qenë në një pozicion duke punuar;
 • ushtrim të tepruar, që ndikojnë në shpatullën;
 • aktivitetet që lidhen me heqjen e peshave;
 • Lëvizja e rastësishme e papritur;
 • dietë e çekuilibruar.

Trajtimi i sup mjeteve juridike popullore përbashkët, recipes shtëpi ^

Trajtimi Popullore e supe përbashkëta, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Trajtim ideal për lindjen e dhimbje në shpatull është të kontaktoni mjekun tuaj. Megjithatë, trajtimi i përbashkët shpatullën në shtëpi është gjithashtu e mundur, në qoftë se e saktë kombinim i tij me terapi tradicionale. Receta tradicionale janë komplementare dhe mund të dobësojë shenjat kryesore të sëmundjeve të përbashkët - dhimbje dhe inflamacion.

Trajtimi sup periartrita përbashkët

 • Një copë gazë, palosur në disa shtresa, ju duhet të njomet në një zgjidhje të kripur (2 gota e ujit në 50 gram kripë).
 • Apliko një fashë mbi shpatullat e tij, për të mbajtur polietileni të ngrohtë dhe i lidhin një shami.
 • Hold compress nga mbrëmja deri në mëngjes.
 • Për të kryer procedurën për çdo ditë për dy javë.

Trajtimi i osteoarthritis e sup përbashkët

 • Ju duhet të përzierje 50 gram gjethe thupër, ngjyra elderberry, luleshtrydhe fruta dhe u rrit hips.
 • Mbledhja lugë çaji duhet të krijoj 200 ml ujë të valë.
 • Mbush për 5 minuta, pastaj të ftohtë dhe filtruar përmes garzë.
 • Ju duhet të pini një zierje dy herë në ditë për një gotë përpara se të hahet.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 20 ditë.

Trajtimi i kripës sup depozitat përbashkët

Mustardë ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, të normalizuar metabolizmin në indet dhe shpërbërjen e kalciumit në nyje.

 • Gjumit është e nevojshme për të vënë mustardë në lëkurë, dhe në krye gjethe delli vënë.
 • Compress konsoliduar polietileni dhe do ta lidhë një shall të ngrohtë.
 • Në mëngjes, hiqni fashë dhe pije lëkurën me ujë të ngrohtë.
 • Përsëriteni procedurën rekomandohet për aq kohë sa dhimbje të përbashkët nuk do të ndalet.

Trajtimi i dislokimit të sup përbashkët

Fuqinë shëruese ka zierje të brioniyi rrënjë. Vënë kompresa të kërkuara pasi mjekët vpravlyat nyje dhimbshme.

 • Materialet Muzik para për të marrë një lugë çaji dhe të krijoj atë me ujë të ngrohtë (0.5 L).
 • Pije vlim për ngrohje të ulët për 15 minuta.
 • Next ju keni nevojë për të filtruar të drogës dhe t'i jepte për të ftohur.
 • Vënë fasha rekomanduara në mbrëmje, të lënë në mëngjes.
 • Përdoreni këtë metodë të trajtimit të zhvendosjes në shërim të plotë.

Trajtimi i bursit sup përbashkët

Të zvogëlojë sasinë e lëngjeve synovial në ndihmë të përbashkët shërimit vaj në bazë të mjaltit.

 • Për përgatitjen e saj për përzierje mjaltë të lëngshme (2 lugë), alkool (3 lugë) dhe lëng aloe (1 lugë).
 • Në mbrëmje, përzierje duhet të aplikohet në lëkurë, vënë kapem film dhe të përfundojë leckë të ngrohtë.
 • Në mëngjes, hiqni fashë.
 • A keni nevojë për të compress mjaltë çdo ditë deri në ënjtje të zbresim dhe dhimbja vazhdon.

Trajtimi bruised sup përbashkët

Infuzion është përgatitur nga gjethet e freskëta ose të thata e Kastrati, dhe heq dhimbjen dhe ënjtje.

 • Dy lugë gjethe copëtuar duhet të bëjë një gotë me ujë të vluar, vlim për 5 minuta dhe të ftohtë.
 • Është e këshillueshme të pini pini tri herë në ditë para se vakt 1/3 filxhan.
 • Vazhdojë për të pirë përzierje për tre javë.

Trajtimi i myositis sup përbashkët

Ulja e tensionit dhe sup dobësi e muskujve duke përdorur zierje e horsetail.

 • Gjethet e thata duhet të grimcuar në një mulli kafeje për shtetin pluhur.
 • Herbs gjysmë filxhan duhet të përzihen me 200 gram gjalpë.
 • Masë homogjene duhet të vendoset në një kavanoz qelqi dhe ngrij.
 • Në fashë garzë duhet në mënyrë të barabartë të shpërndarë sasi të vogla të qetë dhe të aplikojnë atë në shpatullën e prekur. Mbi të lidhin një shami.
 • Mbajeni për 3 orë. Vaj vënë fasha deri simptome mbi fikët jo.

Trajtimi i inflamacion të përbashkët sup

Lamtumirë me inflamacion dhe dhimbje në përbashkëta mund përgatitjen e Propolisi terapeutike vaj.

 • Ajo duhet të marrë një pjesë (3 gram) e Propolisi dhe shtoni atë në nutryanoho 60 g yndyrë derri.
 • Ky mjet që rezulton është e rekomanduar për të fshij në zonën e prekur brenda natës.
 • Bëni fërkimit të përditshme për të përfunduar zhdukjen e simptomave.

Trajtimi i dhimbjeve në sup përbashkët

Lëng Luleradhiqe është një mjet i shkëlqyer anti-inflamator dhe analgjezik në mjekësinë popullore.

 • Ajo mund të jetë përzier me lëng karrote në proporcione të barabarta. Droga marrin duhet të jetë për aq kohë sa dhimbja vazhdon.
 • Gjithashtu lëng përdoret për fërkim supet. Procedura duhet të kryhet një herë në ditë për zhdukjen e sëmundjes.

Trajtimi i sup bimëve të përbashkëta

Medicine bimor është një trajtim shumë efektive që ndihmon të harrojmë për dhimbje në shpatullën e tij.

 • Është e nevojshme për të përgatitur mbledhjen e bimëve medicinale, e cila përfshin: fara e majdanoz dhe rrënjë luleradhiqe (1 lugë gjelle), leh buckthorn (3 lugë) dhe gjethe nenexhik (1.5 lugë).
 • Komponentët përzierje dhe pour dy gota me ujë të valë.
 • Për të maksimizuar bari i dha pronat e tyre të dobishme ujë, ju duhet të pini në zjarr dhe vlim për 5 minuta.
 • Supë është ftohur dhe filtruar duke përdorur garzë.
 • Merrni përzierje tre herë në ditë për 2 lugë për 30 ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe bërryl artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të mbajtur të shëndetshëm supe të përbashkët ^

Për të parandaluar dhe për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të sup përbashkët, ju duhet të ndiqni këto rregulla dhe rekomandime të thjeshta:

 • Mbani jetës sedentare. Ju mund të bëni not, gjimnastikë dhe vallëzimi. Mundohuni të ecin më.
 • Pesha Kontrollit. Një dietë të ekuilibruar dhe të moderuar do të ndihmojë për të sjellë trupin kthehet në normale.
 • Limit mbante barrën, që të mos krijojë një barrë të panevojshme.
 • Reduktuar përmbajtjen e kripës e menusë, por të rrisë konsumin e ushqimeve të pasura me vitamina dhe minerale. Qumësht dhe peshku duhet të jetë i pranishëm në dietë.
 • Për të ruajtur gjendjen e mirë të kërc pini të paktën 1,5 litra ujë të pastër në ditë.
 • Ju duhet të lënë duhanin dhe alkoolin pijshëm.
 • Të bësh ushtrime në mëngjes dhe të kryejnë gjimnastikë që përmirëson fleksibilitet dhe lëvizshmërinë e supe.