Trajtimi i mjeteve juridike thyerje popullore


Trajtimi i frakturave në shtëpi: receta.

Pika e kthesës - forma më e dhimbshme e lëndimit që kërkon trajtim të kujdesshëm dhe të zgjatur.

Përveç terapi të drogës, të përbërë nga ndreqim, imponuar suva, tërheqje, fizioterapi dhe procedurat e tjera mbetet ilaç popullor popullore, teknikat e të cilit të ndihmojë të përshpejtojë procesin e shërimit dhe shërimin e zonave të lënduar në periudhën e rehabilitimit.

Shkaqet, simptomat dhe llojet e frakturave ^


Thyerje - një lëndim të kockave me shkelje të pjesshëm ose të plotë të integritetit të saj.

Për zonat fushore plagosur karakterizuar nga simptomat e mëposhtme - dhimbje, dhimbje të kockave shëmtuar në prekje, lëvizshmëri të kufizuar dhe ënjtje.

Shkaqet e përbashkëta të frakturave të përfshijnë:

 • Fall ulje të pasuksesshme;
 • Goditjet e forta;
 • Aktiviteti i tepërt fizik;
 • Aksidentet, aksidentet;
 • Osteoporozën.

Thyerje klasifikohen në llojet e mëposhtme - të hapura, të mbyllura, të plotë, të pjesshme, fragmentim, compression, spiral, gjatësisë, tërthor, i mënjanuar, pa paragjykim dhe pykë. Ky lloj i lëndimit më goditi pjesët e trupit të tilla si tazobedrennaya kockave, duart në terren apo këmbët.

Trajtimi Folk frakturë është në gjendje të ofrojë ndihmë më efektive në formën e heqjes së edemë, dhimbje, inflamacion, forcimin e indeve të eshtrave, të nxitur metabolizmin dhe për të përshpejtuar procesin e rigjenerimit. Për këtë mjekësinë popullore jozyrtare përdor mjetet e mëposhtme:

 • Ulliri, vaj bredhi;
 • Bimeve medicinale - comfrey, dëllinjë, Heather, degët bredhi, mustaqe të artë dhe kështu me radhë .;
 • Vezë pule, qepë, mjaltë, sallo, limon.

Frakturë në familje përbëhet nga përgatitur fitovanny, ointments, poultices dhe vrima të brendshme që kontribuojnë jo vetëm rritjen plotësuese të eshtrave, por forcimin e tyre.

Fëmijët, ndryshe nga të rriturit, duke rezultuar në aktivitet të lartë janë shumë më të prirur për thyerje. Trajtimi i lëndimeve më të rënda të shoqëruara me vendosjen hedhur me emërimin e barnave të caktuara. Megjithatë, në plagosje të rënda fëmija duhet të jetë në spital menjëherë, dhe, nëse është e nevojshme, për të kryer operacionin.

Trajtim në periudhë të rimëkëmbjes në shtëpi përfshin një fizioterapisti dhe masazhet veçanta. Përveç kësaj, duhet të sigurojë fëmijën e ushqyer mirë dhe vitaminë - kompleksin mineral.

Në të moshuarit, si pasojë e osteoporozës në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e frakturave të ndryshme ashpërsi. Procesi i trajtimit është mjaft e gjatë dhe mund të jetë i komplikuar nga prania e sëmundjeve të tjera.

Periudha e rehabilitimit për moshuarit parashikon fizioterapi, natyrisht terapeutik masazh dhe gjimnastikë. Përveç terapi primar në këtë moshë nevojë për të trajtuar me mjeteve shtëpi në formën e fasha, aplikimet dhe shtrëngohet marrjes infuzione brendshme.

Trajtimi i frakturave në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi mjete popullore: recetave të vjetra.

Trajtimi i thyerje hip

 • Dy lugë hips grimcuar vënë në një termos, derdh 0.5 litra ujë të vluar për 6 orë.
 • Merrni infuzion rezulton është shypshynovyy nevojshme 4 herë në ditë.

Trajtimi i dorës thyerje

 • Vaj Bredhi marrë 10 pika me gojë tri herë në ditë.
 • Pas heqjes suva aplikuar vaj përditshme bredh në zonat e dëmtuara.

Trajtimi i një këmbë të thyer

 • Lidhu mumje e tretur natyrore (jo tableta) me 15 pjesë të mjaltit, pastaj përzierje tërësisht.
 • Mjekim rezultuar duhet të merret dy herë në ditë para ushqimit për tbsp brenda një jave.

Trajtimi i klavikul thyerje

 • Sprigs Fresh e dëllinjë përzier me gjalpë në një raport prej 1: 1, të vënë në furrë për disa orë, pastaj tendosje dhe të ftohtë.
 • Vaj terapeutik është aplikuar në zonën e klavikul dhe masazhin butësisht për disa minuta.

Trajtimi i thyerje legenit

 • Qepë Rastolchennuyu, 15 gr. sulfat bakri pluhur, 50 gr. vaj ulliri dhe 25 gram. rrëshirë pishe për të lidhur, nxehet për gjysmë ore, pa lënë vlim.
 • Përfunduar vaj duhet të aplikohet në rajonin e legenit çdo ditë.

Trajtimi i thyerje kurrizore

 • Lidhu me dhjamë derri pluhur rrënjë comfrey freskët, pastaj lyej ato thyerje;
 • Shegë zhvishem thatë, pres, një tbsp numër vendosen në 200 ml ujë të vluar dhe kuzhinier për 20 minuta. Pastaj, supë që rezulton është holluar me ujë dhe për të marrë një gjysmë gotë tri herë në ditë.

Trajtimi i dorës thyerje

 • Rrënjë Comfrey (të freskëta) hekura, vënë në napë dhe të sigurtë në dorë;
 • Mix rrënjë integruar comfrey me mjaltë në pjesë të barabarta dhe për të marrë një gjysmë lugë çaji tri herë në ditë.

Trajtimi i thyerje të këmbës

 • Mix pjesë të barabartë të rrënjë të freskëta rodhe, lule jargavan, luleradhiqe, nëna dhe njerka, plotësoni ato në një enë qelqi dhe i hedh vodka në ¾ në javë.
 • Tretësirë ​​bimor marrë duhet të fshij zonën e këmbë.

Trajtimi i frakturave të gishtave

 • Insistojnë brenda dy orëve barishte shqopë për litër ujë të vluar, të ftohur pak dhe vendin në një gishtat zierje për 15 minuta.

Trajtimi i sup thyerje

 • Përgatitja komponente - tre limon, tre vezë, 30 gr. Verë Cahors ose konjak tbsp mjaltë.
 • Vezë e para të kombinuar me mjaltë, predhë e thatë, hiqni film brendshme, pres dhe i hedh lëng i tre limon.
 • Pas shpërbërjes së plotë të shell përziejnë atë me Cahors dhe vezë të papërpunuara të përziera me mjaltë.
 • Hiq përzierje e përditshme, pastaj të marrë 25 gram. një herë në ditë.

Trajtimi i thyerje të këmbës

 • Përgatitja e supë me twigs bredhi, fshini të ndalet për 15 minuta.
 • Me pranimin e banja tillë faqes thyerje duhet të fshij bredh naftës.

Trajtimi i frakturë nazale

 • Ngroh paraprakisht një dush me ujë të vaj perimesh, shtoni të njëjtën mumje shumën, tar pishe dhe pak ujë, pastaj ngrohjes për pesë minuta, nxitje të vazhdueshme.
 • Përzierje bërë thith leckë garzë dhe të vënë në hundë për dy orë. Kjo compress duhet të aplikohet dy herë në ditë.

Trajtimi i një nofull të thyer

 • Vendi në një banjë me ujë të grimcuar lë mustaqe artë mustaqe dhe vaj ulliri, një të ngrohtë të mirë, atëherë të lënë për një orë.
 • Përzierje përfunduar duhet të rubbed në zonën e nofulla çdo ditë për dy herë.

Trajtimi i coccyx thyerje

 • Përzierje e mjaltë Linden, me pjesën e kripë kuzhinë dhe dy pjesë mustardë thatë.
 • Përzierje rezultuar të zbatohet si një kompresë në tailbone gjatë natës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni sprains artikull Trajtimi mjete popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të dhënë ndihmën e parë për thyerje ^

Ndihma e kualifikuar e parë për thyerje të mund të sigurojë vetëm personel mjekësor. Para ardhjes së tyre viktima duhet të jetë në pjesën tjetër të plotë për pronën gjymtyrë dëmtuar. Për të lehtësuar gjendjen e pacientit do të painkillers si Analgin, tempalgin, Nurofen dhe të tjerët.

Pas lirimit të tij nga gjymtyrët suva ka një numër i procedurave që synojnë forcimin e kockave:

 • Emëruar terapeutik mjeku në varësi të gjymtyrë dëmtuar;
 • Fizioterapia;
 • Masazh të veçantë shërim;
 • Droga pritjes kaltsesoderzhaschih.

Një rol të rëndësishëm në shërimin luan terapi dietë, e cila ka për qëllim për të pasuruar trupit ushqyesve të rëndësishme. Ju duhet të bëni menu tuaj me produktet e mëposhtme:

 • Qumësht, produktet e qumështit;
 • Lumi yndyror dhe peshku në det;
 • Mishit dhe shpezë;
 • Perime të freskëta, fruta dhe drithërat (bollgur, hikërror);
 • Arra.

Masat themelore preventive për të parandaluar thyerje e mëposhtme:

 • Kujdes të lëvizin në sipërfaqe të rrëshqitshme;
 • Vëzhgoni rregullat e sigurisë dhe të trafikut;
 • Hani ushqime të pasura me kalcium, vitamina dhe minerale;
 • Kufizo zakone të këqija;
 • Forcimi i muskujve dhe indeve të eshtrave nëpërmjet ushtrimit.