Trajtimi i mjeteve juridike popullore periodontitis


Trajtimi në shtëpi i periodontitis: receta popullore

Periodontitis - një lloj i sëmundjes çamçakëz, e cila, në qoftë se trajtimi i vonuar mund të çojë në humbjen e dhëmbëve plotësisht të shëndetshëm.

Kur sëmundja periodontitis mjekësi tradicionale plotëson trajtim konvencional, duke ndihmuar për të përshpejtuar procesin e shërimit, lehtësimin inflamacion dhe përshpejtimin riparimin e indeve çamçakëz.

Çfarë është sëmundja periodontale: shkaqet, simptomat, llojet ^


Periodontitis është një sëmundje inflamatore, goditur dhe shkatërruar indet periodontale të indeve të eshtrave që lidh kockave me rrënjë e dhëmbit.

Faktorët kryesorë që provokojnë periodontitis - një shkelje bruto i higjienës orale, malcim nullesh, mungesa e vitaminave dhe mineraleve në kurora traumatike dietë, gurit, çorapë.

Sëmundje gum periodontitis është i ndryshëm nga se pari - pasojë e infeksionit, dhe i dytë - pasojë e sëmundjeve të caktuara. Përveç kësaj, këto dy forma të sëmundjes çamçakëz ndryshojnë etiologji, shkakton disa simptoma dhe shenja.

Për periodontitis karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Mishrat e gjakderdhje, gjenetikisht, erë të pakëndshme nga goja;
 • Shfaqja e livadhit midis dhëmbëve, dhëmbët shakiness;
 • Xhepat pamjen zubodesnevyh;
 • Rritja e ndjeshmërisë dhe dhimbje në mishrat.

Periodontitis të klasifikojë llojet e mëposhtme - akute, kronike, shkallë të butë, të moderuar ose të rënda të lokalizuara, përgjithësuar dhe agresive.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e periodontitis janë shumë të ndryshme, por ata ndajnë një drejtim të përbashkët - të hequr dhimbjen dhe inflamacion dhe përshpejtuar shërimin. Për trajtime të trajtimit të popullarizuara të periodontitis përdor bimët medicinale, bimeve, produkteve të bletëve dhe vajra të ndryshme bimore apo formën e transmetimit.

Trajtimi i sëmundjes periodontale tek fëmijët

Trajtimi i drejtpërdrejtë i periodontitis ka kualifikuar fëmijët e fëmijëve mjek - dentist, teknikë e cila synon eliminimin e problemit dhe për të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të mishrat.

Trajtimi i dhëmbëve të periodontitis përbëhet nga një riorganizimit të heqjes goja, pllakë me një gur, pas së cilës sipërfaqe është trajtuar me dhëmbë të veçanta njollë.

Trajtimi i mjeteve juridike periodontitis në shtëpi - një procedurë e madhe shtesë parandaluese që do të aplikohen nga zierje e bimëve si aplikacioneve apo shpëlarje.

Trajtimi i periodontitis në gratë shtatzëna

Kur pllakë apo guri, rrit ndjeshmërinë e mishrat dhe gjakderdhje, grua shtatzënë duhet të kontaktoni menjëherë dentistin tuaj, e cila zhvillohet në gur ose heqjen e pllakatë dhe procedurat do të jetë i projektuar kurs pije e preservatives mishrat dhe gels anti vajosje ose ointments.

Është po aq e trajtimit të popullarizuara në shtëpi të periodontitis, duke përfshirë mjetet e sigurta dhe efektive me origjinë bimore, përdoret si gargarë, fasha dhe banjot për frymë.

Trajtimi i periodontitis në shtëpi: receta popullore ^

Recipes tradicionale për trajtimin e periodontitis

Trajtimi i periodontitis akute

 • Në një gotë me ujë për të vënë Comfrey copëtuar, të mbushur atë me ujë të valë, e ndjekur nga banjë me ujë të ngrohtë për 20 minuta.
 • Pas ftohjes, supë duhet të thahet dhe pije atyre rum për dy minuta.

Trajtimi i periodontitis kronike

 • Lidhu me vaj qiparisi e naftës detit buckthorn, njomet garzë në të dhe për masazh mishrat për 8 minuta.
 • Fresh (mund të jenë të ngrira) manaferrat hirit mal aronia kombinuar me mjaltë (200 gr. 50 gr.) Dhe të marrë gjatë gjithë ditës në mes të ngrënies. Ditën tjetër, të përsëritur procedurën, por me manaferrat kulpër.

Trajtimi i periodontitis përgjithësuar

 • Lidhu me pjesë të barabarta e bli-çel Calendula, pastaj tbsp përzierje në një gotë, derdh ujë të valë dhe të lënë për 40 minuta.
 • Pas nastoyitsya përzierje, ajo duhet të thahet dhe shpëlarje gojën e saj gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i periodontitis lokalizuara

 • Me gjethet e Kalanchoe shtrydh lëng për të njomet atë leshi pambuku ose garzë dhe të aplikojnë për 30-40 minuta në mishrat e prekura.
 • Mblidhni dy manushaqe, pjesë e kopesë dhe gjethe delli. Pastaj, në vlerë prej dy lugë, e vënë përzierje në një enë qelqi, derdh 250 ml ujë të vluar për dy orë. Aplikoni infuzion duhet pije apo një tre-minuta banja.

Fryma trajtim në periodontitis

 • Dy lugë hala pishe pour 400 ml ujë të vluar, pastaj të sjellë një çiban, të mbajtur në ngrohjes për 3 minuta, pastaj le të ftohtë.
 • Rezulton pisha supë duhet shpëlarje gojën të paktën 5 herë në ditë.

Trajtimi i mishrat e gjakderdhje në periodontitis

 • Tsp lisi leh derdh ujë të valë nga një gotë, vlim për 10 minuta dhe do të lejojë të freskët. Rezulton supë është përdorur për ujitje e gojës.
 • Përzierje e pastë dhëmbësh ose pluhur me një majë e pluhur rrënjë ëmbël flamurin dhe përzierje të lahen dhëmbët të paktën tre herë në ditë.

Trajtimi i Propolisi periodontitis

 • Bluaj 30 gram. Propolisi, ata vënë në një shishe të errët, derdh 15 ml të alkoolit të pastër mjekësore dhe nxitje herë pas here, prisni derisa Propolisi shpërbëhet.
 • Hypericum ne nje sasi prej 60 gram. shtohen solucionit që rezulton dhe largimin e të gjithë përmbajtjen për 15 ditë.
 • Zgjidhje të gatshme duhet të jetë i holluar në një gotë me ujë në një sasi prej 30 pikave dhe të aplikoni për shpëlarje.

Trajtimi i bimëve periodontitis

 • Përgatitja tarifë - violet, kamomil, i urtë, tufë. Pagesa bimor në vlerë prej tre lugë 1,5 derdhur ujë të zier për gjysmë ore, dhe pastaj të filtruar.
 • Infuzion droge përdoret për banja me gojë dhe 15 - fasha minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore periodontitis.

Parandalimi dhe këshilla se si për të parandaluar periodontitis ^

Periodontitis mund të ndihmojë të hequr qafe të ndonjë ushqim, i cili është i nevojshëm për të shëndetshëm dhëmbët dhe mishrat. Dietë ditore duhet të përfshijë ushqime të pasura me kalcium (ushqim qumështit), fosfor dhe acide polyunsaturated (arra, ushqim deti), proteina (produktet e mishit), vitaminë C (fruta dhe agrume), minerale dhe vitamina A, E, B dhe të tjerët ( perimet e papërpunuara dhe fruta).

Parandalimi i periodontitis përbëhet prej masave që synojnë ruajtjen e shëndetin e mishrat e dhëmbëve. Për këtë qëllim, është e dëshirueshme për të ndjekur në mënyrë rigoroze këto udhëzime të thjeshta:

 • Pastrimi i rregullt i zgavrën me gojë - në mëngjes dhe para se të shkojnë në shtrat;
 • Përdorni pas çdo vakt apo zgjidhje flossing (infuzione) për shpëlarje;
 • Trajtimi në kohë i dhëmbëve;
 • Dy herë në inspektim rutinë vit në dentisti.