Trajtimi i mjeteve juridike popullore sëmundjes periodontale


Trajtimi në shtëpi i sëmundjes periodontale: receta popullore.

Sëmundjes periodontale është një lloj i sëmundjes çamçakëz që mund të çojë në humbjen e dhëmbit.

Në këtë rast, procedura terapeutike dhe parandaluese janë kryer në zyrën e dhëmbëve, por për të rivendosur gjendjen e shëndoshë të mishrat mund dhe duke përdorur mjekësi tradicionale.

Çfarë është sëmundja periodontale: shkaqet, simptomat, llojet ^


Sëmundjes periodontale - një sëmundje që prek okolozubnoy ose inde periodontale. Simptomat e sëmundjes vëmëndshëm vijim:

 • Burimi erë fryma;
 • Mishrat e gjakderdhje kur brushing (të rralla);
 • Dhimbje në mishrat në përdorimin e ushqimit;
 • Gurgullimë dhe ënjtje të vogël të mishit të dhëmbëve;
 • Ekspozimi qafën dentare dhe rrënjët.

Shkaqet e sëmundjes periodontale janë:

 • Disa sëmundje - diabeti, sëmundje tiroide, kardio - vaskulare të sistemit, stomaku dhe zorrët;
 • Predispozicion trashëguar.

Sëmundjes periodontale të klasifikojë llojet e mëposhtme - akute, kronike, të përgjithshme dhe lokale.

Dallimi kryesor nga periodontitis sëmundje çamçakëz është i pari nuk është nxitëse dhe distrofike shkaktuar nga dështimet e caktuara në trup.

Trajtimi Folk i sëmundjes periodontale mbi efektivitetin e terapisë drogës nuk japin, por që të arrihet optimale - rezultat pozitiv është e dëshirueshme për të kombinuar me ilaçe të caktuara.

Në mjekësinë popullore përdoret zakonisht shërimin popullore pas trajtimit për sëmundjen periodontale:

 • Bimeve medicinale - Rose, fletë boronicë, lisi leh, violet, acaroj dhe shumë të tjerë;
 • Produktet e bletës;
 • Vegjetale dhe vajra esenciale - bredhi, buckthorn detit, ullirit, limon, eukalipt, pemë çaji;
 • Bimët - Kalanchoe, aloe.

Trajtimi i mjeteve juridike në shtëpi periodontale sëmundje përbëhet nga procedurat e mëposhtme:

 • Shpëlaj dhe banjot;
 • Gjimnastikës dhe masazh;
 • Ujitjes, fasha, banja.

Trajtimi i sëmundjes periodontale tek fëmijët

Fëmijët sëmundjes periodontale përparon shumë shpejt, është e dëshirueshme për të parandaluar atë në fillim. Kjo duhet të kontaktoni menjëherë duhur dentar trajtim dhe ekzaminimet mjekësore endokrinolog, immunologist, mjek apo neurolog.

Aplikoni mjetet juridike popullore për fëmijët si teknikë më të dëshirueshme rekreative, pas konsultimit me mjekët.

Trajtimi i sëmundjes periodontale në femra shtatzëna

Sëmundjes periodontale gjatë shtatzënisë - një dukuri e rrallë, por dukuri e saj në nënën e ardhshme duhet të kontaktoni menjëherë një dentisti të kualifikuar për procedurat e nevojshme mjekësore dhe qëllimin kryesor të trajtimit.

Trajtimi në shtëpi i sëmundjes periodontale duke përdorur komponente natyrore ofrojnë analgjezik shtesë të sigurt dhe veprim antimikrobik. Për ta bërë këtë, një grua shtatzënë duhet rregullisht shpëlarje gojën tuaj dhe të bëjë kremra nga supë lisi leh, kamomil ose comfrey.

Trajtimi i sëmundjes periodontale në shtëpi: receta popullore ^

Metodat tradicionale të trajtimit të sëmundjes periodontale: receta.

Trajtimi i periodontitis akute

 • Mix dy lugë lisi pluhur leh me një lugë çaji ngjyra gëlqere, vendin e tyre në një tas, derdh një gotë me ujë të vluar për tre minuta dhe për të mbajtur dritat në.
 • Pasi supë ka ftohur, ajo duhet të thahet dhe shpëlarje gojën pesë herë në ditë.

Trajtimi i periodontitis kronike

 • Fashë ose leshi pambuku vaj bredhi për të njomet dhe të vënë në mishrat për 15 minuta.
 • Holluar në një gotë me ujë të ngrohtë 3 pika të pemë çaji vaj, pastaj pije gojën tuaj.

Trajtimi i sëmundjes avancuar periodontale

 • Leh lisi i ri nga një lugë çaji të mbushur një gotë me ujë të vluar për një orë, pastaj tendosje, lloji ekstrakt në gojë dhe të mbajë për tre minuta.
 • Lugë rrënjë comfrey vendosur në një termos (st.l), pour 250 ml ujë të valë dhe mbush brenda natës. Në mëngjes, tendosje infuzion dhe e përdorin atë si një kompresë ose shpëlarje.

Trajtimi i fryma me periodontitis

 • Përgatitja e mbledhur - fletë boronicë, violet, lisi leh, Calendula, Wort Shën Gjonit. Merrni dy lugë mbledhjes herbs, vendin e tyre në një kavanoz, derdh 400 ml ujë të vluar, të vënë në një banjë me ujë për 30 minuta.
 • Pasi zierje ftohur e bimëve, ato duhet shpëlarje gojën të paktën 6 herë në ditë.

Trajtimi i gjakderdhje mishrat me periodontitis

 • Mustaqe Gold Letër lajë, pres, derdh një gotë me ujë të vluar për disa orë. Rezulton supë përdorur për shpëlarje procedurave.
 • Dy lugë hithër derdh 200 ml ujë, orë valë, atëherë përdorni infuzion për banjot (lloji në supë gojë për 2-3 minuta).

Trajtimi i peroksid hidrogjeni sëmundjes periodontale

 • Peroksid hidrogjeni 3% i holluar me ujë (1: 1) dhe pas brushing zgjidhje pije sipas gojën për disa minuta.
 • Në smalt dendur që nuk është i prirur për të ndjeshmërisë, peroksid hidrogjeni nuk mund race.

Trajtimi i kripës periodontitis

 • Pesë gram kripë për të kombinuar me 15 gram. mjaltë të freskët, të aplikojnë përzierje në një disk pambuku dhe lëvizjet e sakta të ngadaltë fshij mishrat e saj në këtë zonë rreth 10 minuta.

Trajtimi i Propolisi periodontale sëmundje

 • Propolisi (ekstrakt alkoolik) 15% në shumën e 20 pika të lidheni me një gotë me ujë të ngrohtë, pastaj pije zgjidhja është e qartë.
 • Një pjesë e Propolisi natyrore shtrihet për wafers hollë dhe të bashkangjitur në mishrat e pacientit gjatë natës.

Trajtimi i ointments sëmundjes periodontale

 • Lëkurat banane thatë, pres dhe numri 2 tbsp vendosur në një mulli me 3 tbsp kripa e detit. Pas rëndë tyre shtohet në vaj ulliri përzierje dhe për të sjellë të smetanoobraznoho shtetit.
 • Rezulton krem ​​duhet të rubbed në zonën e mishrat dhe të lënë për 8-10 minuta, pastaj pije gojën tuaj.

Trajtimi i sëmundjes periodontale me herbs

 • Një grusht i bimëve në një gjethe ferrë, Hypericum, barbarozë dhe Burnet pomisyty në një termos, derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për dy orë.
 • Rezultuar infuzion bimor duhet shpëlarje gojën tuaj, ndërsa gjakderdhje mishrat.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Gum mjete trajtimin popullore.

Parandalimi dhe këshilla se si për të parandaluar sëmundjen periodontale ^

Në trajtimin primar dhe sekondar, sëmundja periodontale është e nevojshme për të vëzhguar dietë racional dhe të shëndetshme të përbërë nga ushqime të pasura me vitamina, fibra, acidet polyunsaturated, minerale dhe pribiotikami. Për këtë ditë menu duhet të përfshijë perime të freskëta, fruta (sidomos agrume), drithëra, ushqim deti, arra, qumësht dhe produkte të qumështit.

Metodat e parandalimit që parandalojnë sëmundjen periodontale janë:

 • Respektimin rigoroz të higjienës orale;
 • Refuzimi i shprehive të këqija dhe konsumimit të produkteve të ëmbël;
 • Vizitat e rregullta te dentisti;
 • Vitamina;
 • Trajtimi në kohë i sëmundjeve që provokojnë sëmundje periodontale.