Mjete pancreatitis Trajtimi popullore


Trajtimi i pancreatitis në shtëpi: receta.

Efektiviteti i trajtimit të pancreatitis varet nga përdorimi në kohë të drogës dhe një dietë të veçantë të përcaktuar nga mjeku juaj pas një diagnozë të saktë të sëmundjes.

Megjithatë, mjekësi tradicionale është gjithashtu në gjendje të ofrojë një ndihmë shtesë efikase, duke ofruar për të trajtuar receta pankreasit sigurta, të njohura dhe të thjeshtë.

Shkaqet dhe simptomat e pancreatitis ^


Pancreatitis - sëmundje, inflamacion i pankreasit që mbulon, duke e çuar nga enzimat e saj që rrjedhin në duodenum.

Shkaqet e pancreatitis janë:

 • overeating rregullt,
 • përdorimi i shpeshtë i alkoolit,
 • sëmundje virale ose infektive,
 • Përdorimi i zgjatur i barnave të forta,
 • cholelithiasis.

Kanceri pancreatitis pankreatik është i ndarë në tri lloje kryesore:

 • Forma akute;
 • Forma kronike;
 • Pancreatitis Jet.

Sëmundje karakterizohet nga simptomat e dhimbshme e mëposhtme:

 • Dhimbje akute zoster;
 • Diarre përmban pjesë të ushqimit nuk tretet;
 • Fryrje;
 • Pafuqi dhe dobësi;
 • Vjellje, belching ose të vjella biliare;
 • Të veshura me lulëzim të bardhë gjuhën vazhdueshëm;
 • Ndjenja e hidhërim në gojë.

Trajtimi Folk i pancreatitis përfshin efektin antispasmodic, anti-inflamator dhe choleretic moderuar në trupin e pacientit. Përveç kësaj, trajtimi me receta e mjekësisë tradicionale ndihmon për të rivendosur funksion të punës së pankreasit dhe për të rritur rezistencën e trupit.

Kërkesa më e madhe gëzojnë mjete të tilla të njohura për trajtimin e suksesshëm të pancreatitis:

 • Bimeve medicinale - mëndafshi misri, kamomil, Calendula, dragua, Wort Shën Gjonit, etj
 • Honey, Propolisi;
 • Patate, lëng lakër dhe oats:
 • Hips, kulpër boronicë;
 • Mustaqe Artë.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i pancreatitis në shtëpi: receta popullore ^

Pancreatitis Trajtimi mjetet juridike popullore, receta.

Trajtimi i pancreatitis në të rriturit

Shkaqet e shpeshta të kësaj sëmundjeje në të rriturit është abuzimi me alkoolin, dietë shkelur rëndë ose prania e gurëve të tëmthit. Sëmundja në të rriturit shoqërohet me dhimbje të vazhdueshme shurdhër mbi kërthizë, nauze dhe vjellje.

 • Forma akute ose kronike të sëmundjes përkeqësuar sigurojë spital urgjente, ku mjeku caktimin ilaçe, pjesa tjetër krevat, agjërimin dhe të pijshëm alkaline.
 • Jo rëndim i pancreatitis mund të luftojë me sukses në shtëpi, por trajtimi duhet të jetë nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore.

Trajtimi i pancreatitis tek fëmijët

Fëmijët pancreatitis shpesh shkakton dietë të sëmurë (ushqim të shpejtë, patate të skuqura, sode), helmim ushqimor ose përdorimit të zgjatur të ilaçeve të fortë.

Sëmundjet e pankreasit tek fëmijët është i shoqëruar nga kryetari, temperaturë të lartë, të vjella dhe dhimbje në bark.

 • Kur manifestimi nga simptomat e para fëmija menjëherë duhet të jetë shtruar në spital për një trajtim recetë që përbëhet nga një dietë të rreptë, regjim shtrati dhe medikamente.
 • Ndër mjetet juridike popullore trajtimin e pancreatitis tek fëmijët janë të mirëpritur përdorimi i concoctions bimor dobët, patate ose lëng lakër.

Trajtimi i pancreatitis në gratë shtatzëna

Inflamacion i pankreasit në gratë shtatzëna mund të diagnostikuar vetëm nga një mjek, si manifestimi i simptomave të pancreatitis janë shumë të ngjashme me toksicitetit.

 • Në trajtimin e pancreatitis gjatë shtatzënisë duhet të minimizojnë përdorimin e drogës.
 • Si rezultat, theksi në trajtim është në një dietë të rreptë dhe futje e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit.

Trajtimi i pancreatitis akute

 • Lëng karrota shtrydhur dhe patate, përzierje në pjesë të barabarta dhe për të marrë tre herë çdo ditë për 0,5 gota;
 • Lugë Kumak pour 5 orë filxhan ujë të valë. Lejojnë lëngun në 120 ml në formën e ngrohjes me ushqimin.

Trajtimi i pancreatitis kronike

 • Mix dy orë lëng L. qepë me mjaltë dhe pini tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.
 • Tre shekuj. l. stigmat misri derdh ujë të valë (tre gota) dhe të lënë për tre orë. Pranimi i ushtrimit të përditshme tri herë në xhami para ngrënies.

Trajtimi i pancreatitis reaktive

 • Brenda 10 ditëve të marrjes lugë vaj rosehip;
 • Fresh kulpër manaferrat (st.l) e mbushur me ujë të ngrohtë (300 ml) nxehet mirë dhe shtoi lugë mjaltë të freskët. Të gatshëm për të pirë Kalynovy përdoret tri herë në ditë për 20 ditë.

Trajtimi i një rëndim të pancreatitis

 • Tre artë pres letër mustaqe, derdh 4 lugë. ujë të vluar dhe të vënë në 15 minuta në zjarr të ngadaltë. Pastaj supë duhet të insistojnë rreth 6 orë dhe për të marrë 30 ml tri herë para ngrënies.
 • Larë me ujë dhe i derdhni kënaqur brewed rreth 24 orë, pastaj të thata dhe grimcuar në miell. Miell i mëtejshëm i holluar me ujë, zier për 3-5 minuta dhe infused 20 minuta. Pelte gati është marrë çdo ditë në të freskëta të ngrohtë.

Trajtimi i Propolisi pancreatitis

 • 20 pika tretësirë ​​alkoolit shtuar një gjysmë filxhan qumësht të ngrohtë para se të shkojnë në shtrat dhe të marrë;
 • Forcimi simptomat sëmundje është e rekomanduar që të bëj një pjesë të vogël të Propolisi freskëta.

Trajtimi i aloe pancreatitis dhe mjaltë

 • Honey (lugë çaji) të përziera me lëng aloe ose llapa (lugë) dhe përdoret një stomak bosh (40 min. Para ngrënies) për tbsp çdo mëngjes.

Trajtimi i bimëve pancreatitis

Choleretic, anti-inflamator dhe supë antispasmodic:

 • Mix në tbsp kamomil, nenexhik, Calendula, gjethe delli dhe misri stigmat;
 • Me gatuar për të mbledhur tbsp dhe derdh 800 ml ujë të vluar;
 • Përzierje është vendosur për 20 minuta ne nje banjo me uje;
 • Ftohur tendosje supë dhe për të marrë tri herë në 1/4 filxhan, holluar 100 ml ujë të vluar 15 minuta përpara se të hahet.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteoarthritis.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizojë gjendjen e pacientit me pancreatitis ^

Në mjekët fillore dhe të butë stepenizabolevaniya kryejë trajtimin themelor, i cili përbëhet nga fluide, analgjezik, terapi antispasmodic dhe fizioterapi. Në akut pancreatitis ndihmës së parë në shtëpi mund të sigurojë të ftohtë mbulesë në bark.

Përveç kësaj, një rol të rëndësishëm në trajtimin e pancreatitis luan dietë terapeutik që përbëhet nga dietë e mëposhtme:

 • Peshk Lean, mishi i zier, dhe nganjëherë në formë të lënë pas dore;
 • Thata bukë;
 • Këngët supë - vegjetarian, drithëra etj
 • Pije kosi qumësht;
 • Drithëra, casseroles drithëra;
 • Perime të freskëta, të ziera ose të pjekura formë.

Hani skuqur, djegëse, yndyror dhe enët tymosur rreptësisht të ndaluara.

Parandalimi i pancreatitis sëmundjes:

 • Futje Limit i drogës që ofrojnë efekt negativ në rajonin e pankreasit;
 • Ushtrimin e rregullt dhe të hahet si duhet të përputhen me dietë vizatim përditshme;
 • A nuk e abuzimit të alkoolit.