Trajtimi i mjeteve juridike popullore edemë


Trajtimi i edemë në shtëpi: receta popullore.

Ënjtje sinjal probleme serioze në trup dhe është një simptomë e zakonshme e shumë sëmundjeve.

Ato kontribuojnë në mënyrë efektive në lehtësimin e recetave të mjekësisë tradicionale, por është e këshillueshme që të përdorin ato pas kalimit të studimeve klinike dhe laboratorike, duke i lejuar ata për të diagnostikuar llojin dhe shkaktojnë.

Shkaqet, Llojet dhe simptomat e edemë ^


Edemë - është grumbullimi i lëngjeve të tepërta në indet, subcutaneously - indit yndyror apo organeve të brendshme. Pamja e tyre tregon praninë e sëmundjeve të mëposhtme:

 • Venat me variçe, trombozë deje, thrombophlebitis;
 • Sëmundjet e veshkave, fshikëzës, zemrës, mëlçisë, tiroide,
 • Pezmatim i lëkurës, urtikaria,
 • Arthritis, përdhes;
 • Elb, konyuktivit.

Përveç kësaj, ënjtje mund të jetë për shkak - për thyerje apo goditjet gjatë shtatzënisë apo nga ekspozimi për një alergjen specifike.

Ndahen si vijon edemë - hidremicheskoy (veshkave), mekanike, alergjik, kaheticheskie (zemrës), ndenjur, neuropatike, inflamatore dhe limfatike degjenerative. Ënjtje mund të lokalizuara në këto zona të trupit - këmbët (këmbët, këmbëve), armëve, fytyrë, qepallat, abdomen, joints, etj

Trajtimi Folk edemë synon heqjen e lëngjeve të ndenjur tepërt nga trupi dhe për të përmirësuar qarkullimin. Më shpesh përdoret për këtë qëllim, i tillë që njerëzit rrjedhin fluide për trajtimin e edemë:

 • Bimeve medicinale - liri, gjethe delli, bearberry, horsetail, trumzë, knotweed, rodhe, Adonis, hryzhnik, lë thupër dhe diuretike bimë të tjera;
 • Berries - u rrit, kulpër, fiq;
 • Farat e kopër, majdanoz, karrota në krye;
 • Kungull, rinds shalqi, patate, mjaltë.

Trajtimi në shtëpi i edemë përfshin përdorimin e këtyre fondeve brenda vendit si një çaj, zierje ose infuzion, dhe jashtë në formën e fasha, kremra shtëpi ose ointments ndaj fërkimit.

Trajtimi i edemë në të moshuarit

Njerëzit e moshuar shpesh kanë tendencë ënjtje. Arsyeja kryesore për ndodhjen e tyre në të moshuarit është një metabolizëm të ngadalshëm, sëmundje të zemrës, trombozë venoz dhe sëmundjeve të tjera.

Trajtimi i shtëpisë edemë pleqsh duhet të përfshijë masat e mëposhtme:

 • Miratimi i kursit terapeutik përshkruar nga mjeku juaj;
 • Aplikimi receta popullore, duke hequr puffiness;
 • Ulja në minimum përdorimin e kripës, turshi, turshi dhe produktet e tymosur;
 • Mos të fituar peshë.

Trajtimi i edemë në shtatzëni

Rreziku i ënjtje e gjymtyrëve në rritje në gjysmën e dytë të shtatzënisë, kur fetusi fillon të ushtrojë presion në rritje mbi organet më të madhe të brendshme, duke penguar rrjedhjen venoz.

Presioni në rritje në enët e gjakut të veshkave provokon një tërheqje e ngadaltë e lëngjeve. Megjithatë, ënjtje mund të shoqërohet nga dështimet në të veshkave, zemrës ose mëlçisë.

Së bashku me trajtimin terapi të drogës e edemë mundur mjeteve juridike në shtëpi duke përdorur decoctions butë që nxit urinimin e gjetheve ose boronicë fruta kulpër dhe dietë të veçantë të.

Trajtimi i edemë në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i edemë shtëpisë: receta popullore.

Trajtimi edemë ndenjur

 • Gjethet e Kalanchoe plotësoni një 500 ml qelqi jar, e plotësoni atë me vodka, insistojnë në një vend të errët për 14 ditë, pastaj fshij ato ndodhin fryrë;
 • Rrënjët, rrjedh, lë copëtuar finely majdanoz, ata vënë në një termos dhe derdh 500 ml ujë të vluar për 10 orë. Pastaj infuzion i tendosje, shtoni lëng të gjysmë limoni, ndajnë atë në gjashtë pjesë të barabarta dhe të marrë dy ditë në tri herë në ditë.

Trajtimi i edemë kardiake

 • 30 pika tretësirë ​​e Calendula holluar me ujë dhe për të marrë tri herë në ditë për rreth një muaj para ngrënies;
 • Përgatitja mbledhjen e Shën Gjonit Wort, gjethe delli, bearberry, acaroj dhe u rrit hips. Art. l. përzierje derdh 400 ml ujë, vlim për 5 minuta dhe të lënë për një orë. Lejo supë për katër orë.

Trajtimi i edemë veshkave

 • Për t'u përballur me nevojën e infuzionit për të mbledhur të rinj pranverë gjethet e thupër;
 • Në të ngrohtë zier vëllimin e ujit prej 400 ml vendosur 100 gram. Gjethet e imët ndërprerë;
 • Pas 05:00 ekstrakt ikjes dhe të lënë në shfaqjen e sedimenteve;
 • Pas zgjidhjes lëngun thupër duhet të jenë të shkyçur nga sedimenteve;
 • Merrni tri herë në ditë para ushqimit për gjysmën e një gotë.

Trajtimi i distrofike edemë

 • Mix tre llojet e natyrore të freskëta lëngje - karrota, limon, kastravec.
 • Pastaj 200 ml të lëngshme që rezulton holluar zier ujë të ngrohtë për 250 ml dhe për të marrë gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i edemë inflamatore

 • Një gotë copëtuar thupër pranverë lë derdh një litër ujë të vluar, pastaj shtoni një lugë kripë. Pas tetë orësh slurry rezulton vënë në garzë dhe të aplikuara në vend përflakur;
 • Mix patate të papërpunuara integruar me disa pika të arborvitae naftës, vënë përzierje në garzë dhe të aplikojnë compress është e gatshme për një orë në një fireplace ndezur.

Trajtimi i ënjtje alergjike

 • Me manaferrat Rowan copëtuar të freskëta shtrydh litër lëng, shtoni 400 gram. sheqer dhe vlim për disa minuta në ngrohje të ulët.
 • Shurup rezultuar është e nevojshme për të shtuar tri lugë në çaj.

Trajtimi i ënjtje këmbë

 • Përzierje e terpentinë me dy pjesë vaj pluhur të ngrohtë, pastaj bluaj dhe të mbyllë këmbët e tyre;
 • Fresh lëng kungull të marrë një gjysmë gotë dy herë në ditë.

Trajtimi i ënjtje hundës

 • Në ujë të vluar, shtoni pisha, bredhi ose vaj kedri për pesëmbëdhjetë inhalacion;
 • Kombinoje lëng qepë me vaj perimesh 1: 1 dhe pikoj në hundë.

Trajtimi i ënjtje nën sytë

 • Mint pres, duke përdorur ujë të valë për të zbutur, pastaj e vënë atë në napë dhe të aplikojnë për zonën e syve për 10 minuta;
 • Kastravec masë e butë të vënë një fashë dhe të aplikoni për 10 minuta në sy.

Ënjtje të fytyrës Mjekimi

 • Lugë stigmat misri derdh tre orë filxhan me ujë të valë, pastaj thahet dhe për të marrë një gjysmë gotë para ngrënies dy herë të përditshme;
 • Kopër dhe majdanoz, finely copëtuar, të përziera me krem ​​natyrore dhe të aplikoni në fytyrë për 15 minuta.

Ënjtje të qepallave Mjekimi

 • Tre lugë rose petals derdh 30 minuta 200 ml ujë të vluar dhe të përdoret si një pesë minuta të rregullt fasha për qepallat.
 • E njëjta zierje është e këshillueshme për të aplikuar çdo mëngjes për t'u përballur me edemë, pas ngrirjes atë në kontejnerë.

Trajtimi i ënjtje pas trajtimit dentar

 • Lidhu pjesë lëng aloe në dy pjesë ujë të ngrohtë, pastaj rezulton gojën e zgjidhje pije.
 • Në këtë lloj të edemë është e rekomanduar për shpëlarje gojën me një zierje e thupër, kamomil, dëllinjë, horsetail, jamball ose boronicë gjethe.

Trajtimi i edemë në thertore

 • Fresh gjethe delli pres lëng, e vënë në napë dhe të aplikojnë për ënjtje pas vrasjes;
 • Përgatitja zierje fortë të Hypericum me yarrow, padisë, njomet një leckë të pastër supë të ftohtë dhe të aplikuar në vendin e ndikimit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike thyerje popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur ënjtje ^

Ënjtje lindin jo vetëm për shkak të sëmundjeve të caktuara, por edhe si rezultat i kequshqyerjes. Prandaj, për të shmangur ënjtje padëshiruar duhet të bëjë dietën tuaj të përditshme me ushqime e mëposhtme - perime (të papërpunuara, gatuar), fruta, mjaltë, produktet e qumështit, mish pa dhjamë dhe drithërat.

Megjithatë, përveç ushqimit nuk janë masa të përbashkëta parandaluese:

 • Rregullisht duke TEAS diuretik bimor ose lëng;
 • Çdo mbrëmje për të gjetur kohë për një këmbë masazh pesë minuta, apo të përgatisë një dush zbutës në prani të ulur zgjatur ose punë në këmbë;
 • Ulja futje të kripës;
 • Rregullisht marrin vitamina të tilla si C, E dhe B;
 • Në praninë e venat me variçe gjithmonë përdorni krem ​​të veçanta;
 • Shmangni stresin e panevojshëm apo emocione (ndikon në zemër), hipotermi (ndikon veshkave) dhe minimizuar alkool (prek mëlçinë).