Trajtimi i osteoarthritis e mjeteve juridike popullore mesit


Trajtimi në shtëpi i sëmundjes mesit degjenerative disk: receta popullore

Osteokondroza mesit është më e zakonshme në meshkuj të përfshirë në punën e vështirë, dhe gratë gjithmonë të ulen në kompjuter.

Veçori e kësaj sëmundjeje është se ajo së shumti prek njerëzit 30 deri 50 vjet.

Çfarë është osteokondroza e shpinë mesit: Simptomat, shkakton ^


Osteokondroza mesit kurrizore është një shkelje e lëvizshmërisë dhe shkatërrimi i disqe intervertebral në rajonin e mesit - lumbosacral. Trajtimi i gabuar ose vonë të kësaj sëmundjeje mund të çojë në komplikacione të tilla si dhimbje të nervit shiatik dhe hernia intervertebral.

Shkaqet e sëmundjeve degjenerative disk mesit janë të ndryshme. Faktorët kryesorë që kontribuojnë në shkatërrimin e indeve të shtyllës kurrizore përfshijnë:

 • predispozicion gjenetik;
 • çrregullimeve metabolike;
 • ndryshimet në trupin e lidhur me plakjen;
 • mbipeshë;
 • sjellje të keqe, ngarkesës pahijshme në shpinë duke veshur këpucë të pakëndshme;
 • lëndimet kurrizore;
 • Puna që është i lidhur me rritjen e barrës ose të gjetur në një pozicion për një kohë të gjatë;
 • mënyrë jetese i ulur;
 • këmbët e sheshtë;
 • stresi shpeshta dhe ekstreme;
 • pirja e duhanit dhe të pijshëm.

Simptomet e mesit - osteokondroza sakrale janë, kryesisht, dhimbje të forta në shpinë që i jep skaj të ulët. Dhimbja mund të jetë kollë akute që ndodh për shkak të një lëvizje të vështirë, apo të shurdhër dhe dhemb, rritje gjatë prirjet, hipotermi ose pas një situatë e vështirë. Pas një dhimbje gjatë pushimit të largohem pak.

Ka shenja të tjera të rëndim të sëmundjes:

 • tensioni i muskujve;
 • reduktuar ndjeshmërinë e lëkurës, lëkurë, thatësi, cianozë;
 • kufizojnë lëvizjen;
 • scoliosis;
 • çalim.

Trajtimi i sëmundjes - një proces mjaft të gjatë që kërkon durim dhe një qëndrim serioz. Për forcimin e ilaçeve të dobishme për të trajtuar sëmundje degjenerative disk mesit në shtëpi.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore mesit osteoarthritis, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk nga sëmundje degjenerative disk, mjetet juridike në shtëpi mesit dhe receta

Metodat tradicionale të trajtimit për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjen, hiqni ndezjen paralajmërojnë përkeqësimin përsëritura. Megjithatë, para se të përdorni ndonjë mjetet juridike popullore për t'u konsultuar me një specialist.

Trajtimi i mesit - osteokondroza sakrale

Supë nga gjethet e simptomave lehtësi rodhe ndihmë dhe shërim me shpejtësi:

 • Lë grimcuar Tërësisht e bimëve për të marrë një lugë gjelle e lëndëve të para.
 • Pastaj derdh një gotë me ujë të valë bari, të qetë dhe të filtruar përmes garzë.
 • Në leckë të lagur bar dhe atë të bashkëngjitni mbrapa, siguruar polietileni dhe shall leshi.
 • Pas 20 minutash, hiqni fashë.
 • Vendos kompresa është e rekomanduar ditore për 30 ditë.

Rastirki me mesit osteokondroza

Të ndihmojë kurë sëmundje elderberry tretësirë ​​e manave:

 • Për përgatitjen e tij për të pour 100 gram lëndëve të para 400 ml të alkoolit.
 • Vendin përzierje në një kavanoz qelqi dhe të lënë për 7 ditë.
 • Përdorimi për fërkim tretësirë ​​bel.
 • Procedura kryhet mundësisht jashtë çdo ditë në kohën e gjumit për tre javë.

Vaj për trajtimin e sëmundjeve të mesit degjenerative disk

Vaj, i cili do të lehtësojë dhimbjet në shpinë, shumë e lehtë për të gatuar në shtëpi:

 • Ju duhet të marrë në proporcione të barabarta derri yndyrë, dhe patate pure dhe rrënjë rrikë. Të gjitha komponentët përzierje tërësisht.
 • Fshij zonën vaj prekur dy herë në javë para gjumit.
 • Procedura duhet të jetë për aq kohë sa inflamacion në shpinë mesit nuk ka kaluar.

Keqësimi i sëmundjeve degjenerative disk mesit, trajtim

Zvogëlojë dhimbjen gjatë rëndim të sëmundjeve degjenerative disk mesit ndihmon vaj shërimin kone hop:

 • Ju duhet të marrë 3 lugë copëtuar kone hop dhe përzierje e tyre me të njëjtën sasi të gjalpë.
 • Ne kemi nevojë për të vënë vaj në anën e pasme në mbrëmje dhe të lënë gjatë natës.
 • Shpifjeve zonën e prekur duhet të jetë çdo ditë derisa simptomat zhduken.

Trajtimi i mesit osteoarthritis mjaltë

Mjetet nga mjaltit është shumë efektive ne trajtimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore.

 • Për të përgatitur përzierje të ngjesh për përzierje mjaltë (100 g), gjethe aloe, grimcuar më parë në një mulli mishit (50 g) dhe raki (400 ml). Mbush 3-4 ditë.
 • Slurry lëngshme të shpifjeve përsëri, lidhin një fashë dhe një shall të ngrohtë.
 • Të lënë gjatë natës.
 • Vendos fasha një herë në 7 ditë, derisa sëmundja nuk tërhiqen.

Trajtimi i mesit osteoarthritis hudhër

 • Ne kemi nevojë për të nxitur përmes një mulli mishit karafil hudhër për të marrë një lugë gjelle.
 • Shtoni dy lugë qull me miell misri derri yndyrë dhe përzierje tërësisht.
 • Fshij prapa gatuar në nevojë vaj në kohën e gjumit dhe të lënë atë në lëkurë brenda natës.
 • Për të kryer procedurën çdo ditë për një muaj.

Trajtimi i disk degjenerative mesit sëmundjes rrikë

Në bazë të rrikë mund të përgatisë një tretësirë ​​efektive alkoolit e mesit sëmundje degjenerative disk:

 • Ne duhet të marrë një filxhan e gjysmë të rrikë integruar dhe përzierje të lëndëve të para me të njëjtën sasi të alkoolit.
 • Përzierje duhet të zbatohen në zonën e prekur vetëm për një orë para gjumit.
 • Atëherë hiqni fashë dhe pije lëkurën me ujë të ngrohtë.
 • Fasha Ti do të duhet një ditë për dy javë.

Trajtimi i osteoarthritis mesit me Leeches

Leeches mund të lehtësojë pacientin nga inflamacion dhe dhimbje. Hirudotherapy në gjendje për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në muskuj, të sjellë kripë dhe acid laktik. Shushunjë kontribuojnë në rigjenerimin e disqe intervertebral dhe heqjen e inflamacionit.

Ju duhet të shpenzojnë rreth 7-10 seanca me shushunjat kohëzgjatje prej 30 minutash. Intervali midis trajtimeve - 5 ditë. Pas rrjedhës së këtij terapi pacienti do të harrojmë për poyanichnom osteokondroza.

Trajtimi i mesit sëmundje degjenerative disk me herbs

Një agjent i shkëlqyer analgjezik dhe anti-inflamator është një zierje bimor nga gjethet e rodhe, rrënjë luleradhiqe dhe Wort barishte Shën Gjonit.

 • Të gjithë përbërësit pluhur janë marrë në pjesë të barabarta.
 • Mbledhja lugë duhet të bëjë një gotë me ujë të vluar për 5 minuta dhe ikjen.
 • Tjetra ju duhet të njomet leckë në bar dhe të vënë në zonën e problemit për 10 minuta.
 • Për të kryer procedurën për çdo ditë derisa të shërimit të plotë të osteoarthritis.

Gjimnastikës në osteokondroza mesit

Ushtrime të thjeshta që janë të dëshirueshme për të kryer çdo ditë, për të ndihmuar në përmirësimin e fleksibilitetit të shtyllës kurrizore dhe të shpëtoj nga osteoarthritis:

 • Ajo duhet të jetë në të katër këmbët. Për frymëzim nga ana e tij duhet të heqë këmbën e djathtë dhe dorën e majtë dhe nxjerr rënia e tyre. Përsëriteni të njëjtën gjë me këmbën e majtë dhe të djathtë. Ne duhet të përpiqemi për të mbajtur këtë pozicion për aq kohë sa të jetë e mundur.
 • Është e nevojshme që të bie në gjunjë para një karrige dhe të vënë në palme dorën e tij të shtrirë. Ajo duhet të marrë frymë thellë dhe të bëj shpinën. Në nxjerr, ngadalë të kthehet në pozicionin e fillimit. Bëni 10 repetitions.
 • Duke qëndruar në të katër këmbët, ju duhet të përpiqen për të kthyer trupin në një anë, pastaj tjetri. Përsëriteni 5-7 herë kthehet në çdo drejtim. Me kalimin e kohës, shpinë bëhet më pak e kufizuar, dhe amplituda e shpatet mund të rritet.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin kraharorit Trajtimi osteokondroza mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur rikthim të mesit sëmundje degjenerative disk ^

Për të parandaluar zhvillimin e osteoarthritis ose ri-mprehje e tij, rekomandimet e thjeshtë duhet të ndiqen:

 • Mundohuni të reduktuar ngarkesën në shpinë, pikërisht për të monitoruar sjellje duke ulur dhe në këmbë, pesha më pak heqë.
 • Çdo ditë për të dhënë pak minuta ushtrime në mëngjes dhe terapi fizike për të forcuar muskujt e mbrapa dhe shtypni.
 • Shmangni ekspozimit të zgjatur në të ftohtë, skica.
 • Eliminimi zakone të këqija, kohë për trajtimin e sëmundjeve infektive.
 • Monitor peshë, i kushtoj vëmendje për dietën osteokondroza. Nuk janë si shumë ushqime të pasura me kalcium, kalium dhe magnez. Është e rekomanduar për të hequr menu tërë dhjamin, e ëmbël, pikante, ushqime të kripura dhe i tymosur. Ushqime të rekomanduara gatuaj ose t'i përgatitur ato për një çift.
 • Kryerja e vetë-masazh, duart fërkoni ose masazh mbrapa me mjete të posaçme.
 • Rregullisht vizitoni mjekun dhe të monitoruar shëndetin.