Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteoarthritis


Trajtimi në shtëpi i osteoarthritis: receta popullore

Aktualisht, për shkak të urbanizimit të popullsisë dhe të kryejë mënyrë jetese i ulur, shumë njerëz vuajnë nga sëmundje degjenerative manifestimeve disk.

Kjo sëmundje e rrezikshme mund jo vetëm të sjellë siklet, ndërsa shoferi, edhe të çojë në paaftësi.

Çfarë është osteokondroza: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Osteokondroza shpinë është kequshqyerja në kërc, gjatë të cilin ka defekte intervertebral disk, redukton fleksibilitetin dhe mobilitetin e tyre.

Arsyeja kryesore që shkakton sëmundjen - load gabuar në shpinë. Faktorë të tjerë që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes përfshijnë:

 • Mosha. Simptomat më të shpeshta të sëmundjes fillojnë pas 35 vjetësh. Edhe pse në ditët e sotme ka edhe raste të osteoarthritis në rinjve.
 • Lakim të shpinë, sjellje të pasakta.
 • Aktivitetet, i cili siguron heqjen e përhershme, lëvizjet e papritur, etj
 • Zgjatur duke qenë në një pozitë të pakëndshme, për shembull, puna e përhershme në kompjuter.
 • Ngarkesa e tepërt në sistemin musculoskeletal përmes banesë.
 • Ndërprerja e papritur e aktivitetit fizik.
 • Çrregullime metabolike dhe trashje.
 • Një dietë e çekuilibruar, sasia e pamjaftueshme e lëngjeve të përdorura dhe ushqyesve.
 • Lëndimit.
 • Veshur me një çantë të rëndë mbi një shpatull vetëm, fle mbi jastëkët e butë, këpucë të pakëndshme.
 • Stresi rregullt.
 • Mbingarkesat shpinë gjatë shtatzënisë.

Simptomet e osteoarthritis plotësisht varet nga lloji i sëmundjes:

 • Qafës osteokondroza - forma më e zakonshme dhe të rrezikshme të sëmundjes, e cila mund të shkaktojë uria oksigjenit të trurit. Në këtë formë të sëmundjes humbur ndjeshmërinë e muskujve dhe të lëkurës, qafën, i shqetësuar në lidhje me dhimbje të mprehtë. Nuk është një dhimbje koke të rëndë, lëvizjet e papritura dhe në krye përkeqësimit dëgjim, vizion, tringëllimë në veshët duket.
 • Osteokondroza gjoksit. Karakterizohet nga dhimbje në shpinë dhe shpatullën zonës teh gjatë mbytje / tym, shtypur rruaza.
 • Mesit. Nuk është një dhimbje e fortë, e cila heq dorë dhe në rritje në lëvizjet e të mprehta. Mund të bëhet këmbët heshtur. Në gratë, cikli menstrual është crashing.
 • Osteokondroza sup. Shfaqja e papritur e dhimbje në shpatullën përbashkët, të cilat japin qafë, krah, përtypje të vdekur dhe lëvizshmëri të kufizuar supe.

Trajtimi i vonuar sëmundje degjenerative disk mund të shkaktojë një numër të komplikacione të rënda, të cilat përfshijnë:

 • dhimbje të nervit shiatik;
 • dhimbje dhe mpirje në këmbë;
 • nevralgji ndër brinjëve;
 • dhimbje të nervit shiatik;
 • hernie;
 • fryrë disk përtej kontur të rruazë.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteoarthritis, recipes shtëpi ^

Trajtimi Folk e osteoarthritis, mjetet juridike në shtëpi dhe receta

Nëse ju shikoni, ne mund të kuptojmë se trajtimi i sëmundjeve degjenerative disk në shtëpi është i bazuar kryesisht në ngrohjen e shpinë. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se nuk rekomandohet asnjë procedurë mjekësore pa konsultim paraprak me një specialist.

Për të arritur një rezultat pozitiv dhe në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e shërimit, është e rëndësishme që të kombinohen të saktë metodat tradicionale dhe folklorike të trajtuar sëmundje degjenerative disk.

Trajtimi i sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk

Për të mposhtur sëmundjen, ju mund të përgatisë ngrohjen përsosur ilaç:

 • Nevoja për të shtrydh lëng nga gjethet e aloe që u kthye 50 ml, shtoni 100 g mjaltë dhe 2/3 filxhan vodka.
 • Të gjitha komponentët përzierje dhe mbush për 12 orë.
 • Dy herë në ditë për të vënë kompresa, leckë të lagur në mjekësi, duke qafën e saj dhe të mbështjellë me një shall të ngrohtë.
 • Të mbajë deri në pëlhurë është e thatë.
 • Kursi i trajtimit duhet të vazhdojë deri sa të rëndë është e përfunduar.

Trajtimi i osteokondroza kraharorit

 • Në proporcione të barabarta duhet të Birch buds, nenexhik, rrënjë luleradhiqe dhe fruta të koriandër.
 • Grimcuar përzierje përbërësit dhe për të marrë tre lugë mbledhjen barishte.
 • Sheqer të para dhe një gjysmë gotë uji të nxehtë, vlim për 5 minuta, shtoni gjalpë supë (75 g) dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për 20 minuta.
 • Mjetet rezultojnë filtruar nëpërmjet napë dhe të përdorin për fërkim.
 • Është e këshillueshme për të bërë në fërkim të natës dhe të mbyllë të prekur shall leshi zonë.
 • Në mëngjes ju mund të lani lëkurën me ujë të ngrohtë.

Për të kryer procedurën për çdo ditë për 30 ditë.

Trajtimi i sëmundjeve degjenerative disk mesit

Rrikë do të reduktojë ndjeshëm dhimbje dhe me shpejtësi e shërimit nga osteokondroza mesit.

 • Lë rekomanduar për të derdh mbi ujë të valë dhe të bashkangjisë në shpatull.
 • Kapem ata kanë nevojë për një shall të ngrohtë.
 • Është e këshillueshme për të vënë një kompresë para gjumit dhe për të mbajtur gjatë natës.
 • Numri i procedurave 5-10. Nëse është e nevojshme mund të përsëritet çdo tre muaj.

Trajtimi i sup osteoarthritis

Ulja e dhimbje në shpatullën e përbashkët ndihmë selino i madh.

 • Duhet të pres 50 g selino dhe vlim atë litër ujë të nxehtë.
 • Insistojnë për 10 orë dhe filtruar nëpërmjet një sitë.
 • Merrni një lugë gjelle e bimëve tri herë në ditë.
 • Kursi i trajtimit - 30 ditë. Pas një 2-jave trajtimi pushim tretësirë ​​mund të përsëritet.

Trajtimi i bankave osteoarthritis

 • Para masazh procedura Jar duhet me kujdes të shpifjeve vazelinë mbrapa.
 • Tërhoq 5 cm nga shpinë duhet të vihet 8-10 kavanoza nxehtë.
 • Për ngrohje duhet të ndez një copë leshi pambuku zhytur në alkool, dhe për disa sekonda për ta vënë atë në bankë.
 • Kohëzgjatja e procedurës - 25 minuta. Kur ju duhet të hiqni me kujdes kavanoza.

Farmacitë mund të blini kanaçe e silikoni që nuk kanë nevojë për ngrohje. Është e rekomanduar që bankat ngrohja deri çdo ditë për 10 ditë.

Trajtimi i osteoarthritis gji fletë

Substancat thelbësore të përfshira në fletë gji, lehtësisht penetron lëkurës dhe për të përmirësuar metabolizmin.

 • Për të përgatitur shërimin tinctures të derdh 17 gji të vogël lë 0.5 litra vodka.
 • Përzierje ishte vendosur në një shishe qelqi të errët dhe të lënë për tri ditë. Mundësisht disa herë në llokoçis përzierje ditë.
 • Është e rekomanduar për të fshij zonën e prekur me të lëngshme, të përfundojë atë me fletë metalike dhe të lidhë një shall të ngrohtë.
 • Mbani brenda natës compress.
 • Për të kryer procedurën në baza ditore për 30 ditë.

Trajtimi i kripës osteoarthritis

 • Është e rekomanduar për të marrë kilogram pako të kripës, mundësisht miell i pasitur, shtoni 3 lugë pluhur mustardë dhe një gjysmë gotë me ujë.
 • Përzierje është vënë në një ngrohje të ulët, ngrohjes në 50 gradë.
 • Masë e butë e ngrohtë të zbatohet në zonën e prekur, për të konsoliduar polietileni dhe do ta lidhë një shall leshi.
 • Mbani compress për aq kohë sa kripa fitilin poshtë.
 • Atëherë është e nevojshme për të hequr compress, fshij lëkurën me një peshqir të lagur dhe të jetë në një gjendje të shtrirë nën një batanije të ngrohtë një tjetër 2 orë.
 • Procedura për të kryer çdo ditë për 5 ditë.

Trajtimi i orizit osteoarthritis

Fig përkryer pastron trupin dhe përmirëson metabolizmin, kështu që përdoret me sukses në mjekësinë popullore për të trajtuar sëmundjet e shpinë dhe nyje.

 • Nevojë për të larë dy lugë oriz rrumbullakët, derdh ujë (1/2 filxhan) të valë gjatë natës.
 • Oriz në mëngjes është gati për përdorim. Ju duhet të hani një pjesë të orizit, pa gjalpë dhe kripë, pas 04:00 nuk kanë nevojë për të pirë ujë dhe të hani çdo ushqim.
 • Kohëzgjatja e orizit të pastër - 2 muaj.

Trajtimi i osteoarthritis me Leeches

Leeches ndihmuar të heqin qafe e osteoarthritis dhe të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit. Sigurisht hirudotherapy (trajtimi me Leeches) - 7-10 seanca.

 • Në zonën e prekur të vënë disa shushunjat.
 • Rreth 30 minuta ata të bashkëngjitni veten, atëherë ata ik.
 • Procedurë të përsëritur kërkon në intervale prej 5 ditësh.

Hirudotherapy përmirëson qarkullimin e gjakut, largimin nga vendi të inflamacionit dhe produkteve laktik acid të dekompozimit, duke rezultuar në inde disqe intervertebral rivendosur funksionin e tyre. Megjithatë, kjo metodë është e mundur vetëm pas konsultimit me një specialist.

Trajtimi i bimëve osteoarthritis

Bimor ka konsideruar gjithmonë shumë efektive. Humbjen osteokondroza mund të përdorni një zierje e Wort, rodhe dhe luleradhiqe rrënjë Shën Gjonit. Të gjithë përbërësit janë marrë në sasi të barabarta.

 • Mbledhja lugë duhet të derdh një gotë me ujë të vluar për 5 minuta.
 • Nga të lëngshme filtruar duhet të jetë dy herë në ditë, të vënë një kompresë në zonën e lënduar.
 • Të mbajë për 10-15 minuta.
 • Për të kryer procedurën brenda 30 ditëve.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin trajtimin e osteoartritit të mjeteve juridike popullore mesit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur osteokondroza ^

Ushqimi i duhur është ndoshta kushti më i rëndësishëm për shërim të suksesshëm. Ushqimi osteokondroza përfshin kufizojnë përdorimin e kripës dhe sheqerit. Ajo duhet të përjashtojë nga menuja e kafe, yndyrore, skuqur, ushqim me erëza dhe i tymosur, pijet alkoolike.

Dietë e osteokondroza pacientit duhet të bazohet në një përdorim të preferuar të tyre të dobishme për të nyjeve dhe të produkteve shpinë:

 • perime të freskëta, fruta, manaferrat dhe bimëve;
 • vaj ulliri;
 • produktet e qumështit;
 • mish ligët;
 • Produktet e proteinave;
 • ushqime qe permbajne vitamina A, B, C, D, kalcium, fosfor, mangan etj

Është e këshillueshme që të pini shumë lëngje, dmth, 1.5 litra ujë të pastër në ditë.

Për të parandaluar zhvillimin e osteoarthritis, për të tërhequr vëmendjen për masat e saj parandaluese. Mjaftueshme për të bërë rekomandime të thjeshta:

 • pesha e kontrollit, ngarkesa në shpinë nuk është rritur;
 • vizitoni fabulën, rregullisht të angazhohen në terapi fizike dhe duke bërë vetë-masazh;
 • monitoruar sjellje që nuk rri shtrembër;
 • mbajtur shpinën për të shmangur hipotermi, lëvizjet e papritur;
 • hani e drejtë dhe do të çojë një jetë aktive;
 • të ndaluar pirjen e duhanit dhe të pijshëm.