Mjete popullore Trajtimi Osteoporozën


Trajtimi në shtëpi: këshilla dhe receta.

Trajtimi i osteoporozës - një proces i komplikuar dhe i gjatë, kërkon një qasje gjithëpërfshirëse. Gjatë kësaj periudhe, pacienti duhet të ndjekë një dietë të veçantë, medikamente dhe minerale - komplekset vitaminë.

Në rrjedhën e përshkruar nga mjeku juaj i rekomanduar metoda terapeutike të mjekësisë tradicionale, që synojnë pezullimin e përparimin e sëmundjes dhe forcimin e kockave.

Çfarë është kockave osteoporozën: shkaqet, simptomat, llojet ^


Osteoporozën - një plagë kockave njerëzore, në të cilën kockat humbasin kalcium dhe të bëhet më e brishtë dhe e brishtë.

Shkaqet e këtij procesi janë:

 • Ritmi i ulur të jetës,
 • mosha apo hormonal ndryshime
 • dietat abuzimi,
 • mosfunksionim i pankreasit ose tiroide,
 • dështimet në tretje,
 • Përdorimi i zgjatur i barnave të caktuara.

Osteoporozën mund të jetë asimptomatike ose maskaradë sëmundje të përbashkët. Shpesh ajo është diagnostikuar kur një frakturë. Megjithatë, sëmundja mund të përcaktohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbje gjatë ndryshimeve të motit, shkatërrimi i smalt të dhëmbëve, brishtësia e pjatë gozhdë dhe flokët;
 • Dhimbje në kraharorit dhe mesit, dhimbje natës.

Të bëjnë dallimin në mes të llojeve të mëposhtme të osteoporozën: lokale, të përgjithshme, fillor, të mesëm glucocorticosteroid, involutive, idiopatike, e lindur, pleqërie, postklimaticheskiy dhe të mitur.

Rreziku i osteoporozën është se humbja e kalciumit shembje të vogël mund të çojë në thyerje, bashkim kërkohet një kohë të gjatë.

Trajtimi Folk osteoporozën përbëhet nga shumë recetave që të kombinuara me zyrtarin farmakologjike terapi me sukses. Për eshtra të fortë dhe absorbimin më të mirë të kalciumit, këto kompensime popullore për trajtimin e osteoporozën:

 • Eggshell, mumje, leshterik, mjaltë, Propolisi;
 • Bimeve medicinale - comfrey, Shabelnik, knotweed, horsetail, buds thupër, rrënjë luleradhiqe, flamurin e ëmbël dhe të tjerët.

Në trajtimin në shtëpi i osteoporozës përfshin procedurat e tilla si brenda përdorin concoctions medicinale apo përzierjet lokale fasha, ointments dhe banjot ngrohjes.

Trajtimi i osteoporozës në gratë

Trajtimi Emërimi i duhur dhe për të arritur rezultate efektive në trajtimin do të arrihet vetëm kur ne të diagnostikuar shkaqet që shkaktojnë sëmundje të femrave.

Përdorimi i barnave për trajtimin e osteoporozën dhe mjete të tjera në shtëpi, do të shoqërohet me refuzimin e zakone të këqija, stilit te jetes aktive dhe të ushqyerit e duhur, në të cilin theksi duhet të jetë në ushqime kalciumit dhe ushqime që përfshijnë vitaminë D.

Trajtimi i osteoporozës në të moshuarit

Osteoporozën në të moshuarit është e rrallë në një fazë të hershme dhe për këtë arsye procesi i trajtimit është mjaft komplekse. Kur diagnostikimin e sëmundjeve kurs terapeutike synon zvogëlimin e dhimbjeve, ngadalësuar humbjen e eshtrave dhe normalizimin e metabolizmit kockave.

Trajtimi i shtëpisë osteoporozën për të moshuarit kombinon masazh, fizioterapi, analgesics, drogë jo-steroidal, corsets (nëse është e nevojshme), një dietë të ekuilibruar dhe mjete popullore dispozicion përdorim të brendshëm dhe të jashtëm.

Trajtimi i osteoporozës në shtëpi: receta popullore ^

Ushtrime terapeutike ndihmon në ruajtjen e densitetit të kockave.

Trajtimi i osteoporozës senile

 • Mix manaferrat dëllinjë e rrënjë comfrey, atëherë tbsp Mbledhja derdh 350 ml nxehtë (ujë jo të vluar) me ujë dhe le të qëndrojë një orë.
 • Ky infuzion, nxit thithjen e kalciumit duhet të merret gjatë ditës.

Trajtimin e osteoporozës postklimakterychnoho

 • Përgatitja e një dush të ngrohtë, pour zierje uji guximshëm leh shelg, dhe pastaj të marrë atë për 20 minuta;
 • Lule murrizat pres, ata vënë në një kavanoz kuart, derdh vaj ulliri dhe vendin në një vend të errët për 7 ditë. Përbërja rezulton është rubbed në pjesën e prekur dy herë në ditë.

Trajtimin e osteoporozës hip

 • Dush të ngrohtë me ujë 25 gr. sulfat bakri, 50 gr. rrëshirë bredh dhe 150 gram. vaj ulliri, pastaj të ftohtë dhe të shtoni 2 tbsp lëng të freskët qepë.
 • Nëse vaj marrë përditshme fshij zonën e dhimbshme.

Trajtimi i osteoporozës e shpinë

 • Lule të freskëta Kamomil, tërfili në vlerë prej 100 gram. derdhur një litër vodka në katin e për tri ditë.
 • Infuzion i gatshëm alkoolike duhet lagur leckë dhe të aplikojnë gjatë natës në zonën e shtyllës kurrizore. Numri i procedurave - 14.

Trajtimi i gju osteoporozën

 • Mblidhni nettles të rinj në prag të lule pranverore, shtrydh lëng nga ajo, përzierje me mjaltë dhe fshij në gju të përbashkët;
 •  Hidh një gotë me valë lugë ujë Hypericum thatë për 40 minuta, pastaj shtoni një fetë limoni, një lugë mjaltë dhe të marrë gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i këmbës osteoporozën

 • Mblodhën në pyjet e buds thupër (200 gr.) Hidh 500 ml holluar në 40%; alkool fërkim dhe të lënë për 7 ditë në një vend të errët.
 • Tretësirë ​​zhytem në garzë multilayer bashkangjitur këmbë dhe të lënë gjatë natës.

Trajtimi i brushave osteoporozën

 • Mix 150 ml infusions pikulnika, malësor zog me 200 ml tretësirë ​​horsetail.
 • Të gjitha komponentët janë plotësisht dridhen dhe të marrin për dy javë lugë përditshme përpara se të hahet.

Trajtimin e osteoporozës limon

 • Në 200 ml të ngrohtë zier me ujë, shtoni lëng shtrydhur nga gjysmë limoni, llokoçis dhe të hani pas një vakt.
 • Zhvishem limon bluaj, i hedh pak ditë 100 ml vodka, dhe pastaj fshij në rezultojnë spote infuzion lënduar.

Trajtimi i vezës osteoporozën (shell)

 • Shell disa vezë të thatë, hiqni kasetë dhe bluaj në pluhur. Në një tbsp numër shtoni pluhur për djathë, salcë kosi ose qull para përdorimit.
 • Pluhur Shell, i hedh lëng limoni për shpërbërjen e plotë të saj, pastaj të marrë lugë çdo mëngjes.

Trajtimi i magnet osteoporozën

 • Magnet në shtëpi është që të përdorin një magnet i madh vendoset në enë.
 • Magnet nevojë për të lëvizur clockwise në zonën e prekur për 15 minuta.

Trajtimi i mjaltit osteoporozën

 • Tri vezë të thyer, vënë së bashku me predha grimcuar në një tas, pastaj shtoni lëng e 6 limon dhe të presim deri në shpërbërjen e tyre (4 deri 7 ditë).
 • Shto përzierje përgatitur prej 150 gram. gëlqere ose mjaltë hikërror, 70 gram. raki dhe përdorimi nga lugë ushqimet e vetme e përditshme.
 • Mbani ilaçe duhet të jetë në errësirë.

Trajtimin e osteoporozës mumje

 • Mumiyo kapacitetit natyror të pak më shumë se një kokë ndeshje tretur në gjysmë gotë me ujë të ngrohtë dhe të marrë dy herë në ditë për 18 ditë.
 • Në mungesë të mumje natyrore mund ta përdorin atë në formë tabletash.

Trajtimi i bimëve osteoporozën

 • Bluaj në baltë, horsetail, knotweed, pastaj prej 200 gram. Hidh një litër ujë dhe vlim për 30-40 minuta.
 • Gjatë muajit, supë që rezulton duhet të merret çdo ditë për 100 ml para ngrënies.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore dhimbje të nervit shiatik.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur osteoporozën ^

Baza e trajtimit të sëmundjes është zgjedhur siç duhet dietë, një dietë e cila duhet të përbëhet nga ushqime që përmbajnë kalcium, vitamina B, A, D, E dhe magnez. Kjo përbërje të përfshira në prodhimet e detit, produkte qumështi, perime, fruta të thata, perime të papërpunuara, fruta, bishtajore dhe drithëra, alga deti, manaferrat dhe arra.

Përveç ushqimit, rol të rëndësishëm ka luajtur me ushtrime të veçanta terapeutike, thyer në sistemet e caktuara. Fokusi është në përforcimin e saj muskujt mbrapa, qafë, gjoks, brez shpatull dhe gjymtyrë të ulëta. Me ushtrime të zgjedhur siç fizike ruajtura densiteti i kockave, përmirëson kripur të saj, përshpejton metabolizmin dhe përmirëson ekuilibrin.

Masat e përbashkëta parandaluese kundër osteoporozën janë:

 • Aktiviteti i moderuar fizik;
 • Ndalohet pirja e duhanit dhe konsumit të alkoolit;
 • Ekspozimi i rregullt në ajër të pastër dhe diell;
 • Ushqim të ekuilibruar pasuruar.