Mjete Opisthorchiasis Trajtimi popullore


Trajtimi në shtëpi opisthorchiasis: receta.

Opisthorchiasis - një sëmundje cili është nënshtruar tek ndonjë dashnor e produkteve të peshkut ose ushqime.

Për nxjerrje e krimbave parazitare kanë nevojë për ilaçe të veçanta Qëllimi dhe dietë.

Përveç kësaj, për trajtimin e njerëzve opisthorchiasis teknikave praktikuar gjerësisht që kanë vetitë natyrore dhe jo-toksike për trupin.

Çfarë opisthorchiasis: shkaqet, simptomat, llojet ^


Opisthorchiasis - një sëmundje të mëlçisë, pankreasit, tëmthit krimba parazitare, të quajtur mace apo dvuustkoy siberian. Ky patogjen hyn në trupin e njeriut nëpërmjet konsumit të papërpunuar, nedoobrabotannoy termikisht ose peshku i kripur.

Riprodhimi dvuustky trupit shkakton simptomat e mëposhtme:

 • Në formën akute - nauze, vjellje, humbje e oreksit, ethe, diarre, dhimbje të barkut dhe muskujt, zgjerimit të mëlçisë, skuqje të lëkurës;
 • Në formën kronike - shfaqet në formën e pankreatitit, hepatiti ose cholecystitis.

Opisthorchiasis një person i plotëson format e mëposhtme klinike - akute, kronike, tyfopodibnyy, holanhitychnyy, bronkopneumonare, hepatoholanhiticheskiy dhe hastroenterokoliticheskom.

Rreziku i kësaj sëmundjeje është mbushur me qelb mëlçisë, traktin biliar dhe shfaqjes së kancerit.

Folk trajtimi opisthorchiasis duhet të kombinohet me një terapi komplekse drogës dhe rreptësisht nën mbikëqyrje mjekësore - sëmundjet infektive. Mjekësisë tradicionale është përdorur gjerësisht mjete të tilla popullore për të trajtuar opisthorchiasis:

 • Bimët mjekësore - Wort Shën Gjonit, leh Aspen, celandine, buckthorn, tansy, dragua, luleradhiqe (gjethet, rrënjët) dhe bimëve të tjera;
 • Fara kungull, hudhër, mjaltë;
 • Hirit gëlqere, tar thupër.

Trajtimi në shtëpi opisthorchiasis përbëhet nga tre faza:

 • Fazën përgatitore - antihistamines dhe qetësuesve, choleretic, pastrues dhe enzimat;
 • Faza e pastrimit të parazitëve me një droge të veçantë protyhelmintnoyi;
 • Faza shërim - procesi i rinovimit të pushtimit të sekretore dhe motorike funksionet.

Mjetet juridike popullore në këtë rast përdoret dy fazat e para të kursit terapeutik.

Rriturit trajtimi opisthorchiasis

Për të hequr parazitëve në mjekësinë tradicionale e të rriturve është përdorur gjerësisht kimioterapia drogës si hlystohonnoho praziquantel, e cila është e kundërindikuar në fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Disavantazhi i kësaj droge efektive është toksiciteti saj të lartë të organeve të brendshme dhe a ndikimi i fortë në sistemin imunitar. Prandaj, është e dëshirueshme për të kombinuar përdorimin e mjekësisë tradicionale.

Shtëpi trajtim opisthorchiasis nuk do të thotë vetëm në mënyrë të konsiderueshme përshpejton procesin e heqjes së parazitëve, por gjithashtu ka një efekt pozitiv në trup.

Fëmijët trajtim opisthorchiasis

Faza fillestare e trajtimit opisthorchiasis dehje shoqëruar nga një rënie në trupin e fëmijës. Terapia e kombinuar përfshijnë antihistamines, antispasmodics, antibiotikët, fondet protivohelmintnyye dhe enzimat ndihmon tretjen e ushqimit.

Trajtimi përfshin ndërtesës opisthorchiasis dietë të rreptë kryesisht përbëhet nga pirët me tepri, konsumin e produkteve të qumështit, mish ligët, fasule dhe drithërat.

Trajtimi opisthorchiasis shtatzënë

Gjatë sëmundjes së opisthorchiasis spital shtatzënë polezhat ku trajtimet synojnë rivendosjen e funksionin e prekur mëlçisë dhe lehtësimin e simptomave alergji. Përveç kësaj, gratë shtatzëna përshkruar pjesën tjetër shtrat me një dietë të veçantë.

Si një Fondet e anti-inflamator dhe choleretic ofroi decoctions e stigmas misri, kamomil, Helichrysum dhe bimëve të tjera që ndikojnë negativisht jo në rritje të fetusit.

Emërimi i antihistamines është bërë nga mjeku shtatzënë.

Opisthorchiasis trajtim në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Folk opisthorchiasis: receta shtëpi.

Trajtimi i opisthorchiasis akute

 • Një gotë të freskët fara kungull pres, të kombinuar me dy yolks pule të papërpunuara, një gotë me ujë të zier dhe tbsp mjaltë.
 • Përzierje medicinale duhet të merren me stomak bosh, dhe pastaj për dy orë për të mbajtur një ngrohje jastëk nën krahun e tij të djathtë.
 • Pas kësaj procedure duhet të presë 10 ditë dhe të përsëritur.

Trajtimi i opisthorchiasis kronike

 • Wort Shën Gjonit (10 oz.) Pour ujë të vluar (200 ml), të lënë për gjysmë ore, pastaj të marrë gjashtë herë gjatë ditës.
 • Twigs gëlqere të djegur, të hirit analizova dhe të vënë në bankë. Lugë llokoçis përzierje në qumësht të nxehtë, shtoni mjaltin dhe për të marrë në një stomak bosh.

Trajtimi tifopodobnoho opisthorchiasis

 • Muzik përmes një mulli mishit lë bimë gjembore të freskëta, shtrydh lëng nga tul rezulton me një napë.
 • Merrni të freskët në mëngjes në një stomak bosh 30 ml për tre javë.

Trajtimi hepatoholanhiticheskoho opisthorchiasis

 • Buds pisha derdh alkool të pastër në një raport prej 200 gram. / 500 ml, vihet në 10 ditë në një vend të errët.
 • Tretësirë ​​Pisha duhet të marrë 20 ml para ngrënies çdo mëngjes.

Trajtimi hastroenterokoliticheskom opisthorchiasis

 • 10 tbsp fara lnya përzier me lugë gjelle karafil, bluaj në një mulli kafeje dhe shtohet në ushqim apo konsumuar në formën e saj të pastër, me bollëk me ujë.
 • Shkalla e përditshme e përzierje nuk duhet të kalojë 30 gramë. në ditë.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - tre ditë, pastaj tri ditë pushim dhe kështu që një muaj.

Trajtim opisthorchiasis hudhër

 • Mix komponentët e mëposhtëm - një gotë alkool, një gotë me lëng panxhar, hudhër copëtuar shishe të mëdha holosasa.
 • Përzierje duhet të insistojë për tre ditë, pastaj tendosje dhe për të marrë tbsp tri herë në ditë për 14 ditë.

Trajtim opisthorchiasis Aspen leh

 • Aspen leh pres, të marrë 10 lugë gjelle, derdh një litër ujë të vluar dhe për të mbajtur të ngrohjes për 20 minuta, pastaj tendosje dhe të ftohtë.
 • Procedurat vijuese për trajtim - dy lugë supë të marrë tri herë gjatë ditës përpara se të hahet.

Trajtim opisthorchiasis tar thupër

Skema e katranit përdorimit thupër - një lugë gjelle në ditë shtoni tar ngrohtë qumësht mëposhtme numër:

 • Dita 1 - një rënie;
 • Dita 2 - dy pika;
 • Dita 3 - tri pika;
 • Dhe pastaj në rend të 10 ditëve, pas së cilës numri i pikave ulur përsëri nga një.

Herbs trajtim opisthorchiasis

Përgatitja numrin e mëposhtëm të bimëve:

 • Shën Gjonit Wort, tansy, tërfili, buckthorn, pelin - 50 oz .;
 • Trumzë - 25 gr .;
 • Fara e grimcuar kungull - 20 gr.
 • Pas gatimit të gjithë përbërësit janë të përziera dhe të merren 4 lugë, i mbushur me 800 ml ujë të valë dhe të insistojnë 04:00.
 • Protyhelmintnyy rezultuar infuzion është marrë kupën e përditshme e gjysmë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore krimba.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur opisthorchiasis ^

Gjatë terapeutik të rëndësishëm për të ndjekur ushqimin, të cilat mund të pengojnë riprodhim dvuustok.

Regjimi Ushqim opisthorchiasis duhet të përbëhet kryesisht nga këto produkte - prunes, mollë, produktet e qumështit, në shtëpi djathë (në dyqan), vezë, lëng, lakër turshi, supave perime, drithëra freskët, grurë apo bukë thekre. Vëmendje e veçantë i është dhënë futje të mjaftueshme të lëngjeve në formën e kokrra të kuqe kosi, lëngje frutash, pije frutash, hips supë, pelte dhe komposto.

Përveç kësaj, një dietë të ekuilibruar duhet të ndiqet pas tërheqjes së parazitëve. Trajtimi diete në këtë rast ka për qëllim rivendosjen e organeve të brendshme të dëmtuara duke hequr skuqur, sheqer, yndyror, djegëse dhe ushqime të tymosur.

Ushqyerit e përditshme, duke u shpëtoj e parazitëve me kalimin e kohës duhet të përbëhet kryesisht nga perime, fruta, produkte qumështi, perime dhe supave të qumështit, qull lëngshme dhe të pijshëm.

Për të shmangur infeksionin opisthorchiasis e rëndësishme për të ndjekur masat parandaluese:

 • Vëzhgoni teknikat e përpunimit të peshkut;
 • Kujdes ndjekin rregullat kriposje, peshk përpunimit termik;
 • Mos u mundoni peshk ose peshk i grirë të para;
 • Kujdes vlim, produktet prosmazhuvaty peshkut;
 • Pas gatim peshku duhet të jetë tërësisht pajisje kuzhinë të pastër dhe të larë duart tuaja.