Mjetet juridike popullore Trajtimi i djegieve


Mjete popullore Trajtimi djeg ndihmën e parë.

Efekti në lëkurë të temperaturave të ndryshme të larta apo kimikateve mund të shkaktojë djegie një masë të caktuar.

Mjekësisë tradicionale është në gjendje të ofrojë ndihmën e nevojshme e parë dhe trajtimin e djeg lëndime, vetëm nëse ajo është e dëmtuar shtresa e lartë e lëkurës.

Si rezultat i lëndimit në shtresat më të thella, që ndikojnë në nervat, muskujt dhe yndyrë shtresë të, pacienti duhet të jetë në spital menjëherë.

Shkaqet, Llojet dhe simptomat e djegiet ^


Bërns bëri thirrje dëmtimin e lëkurës nga ekspozimi ndaj ngrohjes, energjisë elektrike apo kimikatet. Varësisht nga thellësia e lëndimeve plagë djegur janë të ndarë në të parë, të dytë, shkallës së tretë dhe të katërt. Megjithatë, ato janë bërë edhe për të dalluar mes llojin e dëmit:

 • Termike - flaka ndikim, objekte të nxehtë, ujë të ngrohtë, me avull të nxehtë;
 • Kimikatet - kimikatet shtëpiake, acidet, alkalet, kripëra të metaleve të rënda;
 • Diellore - rezultat i afat-gjatë (qesharake) të qëndrojnë në diell;
 • Beam - të lehta ose rrezatim jonizues;
 • Rrezatimi.

Burns prirur për çdo pjesë të trupit ose të trupit - duart, këmbët, bark, fytyrë, ezofag, gjuhës, fyt, dhe të tjerët.

Simptomet e lëndimit djegur varet nga shkalla e saj:

 • Faza e parë - ënjtje dhe skuqje e pëlhurave të sipërme, të shoqëruar nga djegia dhimbje:
 • Faza e dytë - dhimbje, detashment e shtresës së sipërme të lëkurës, formimin e flluska dhe flluska të lëngshme;
 • Faza e tretë - humbja e të gjithë shtresës së lëkurës nekrozë të jetë e mundur;
 • Faza e katërt - një i fuqishëm zhuritje të lëkurës, yndyrë, muskujve, tabelë dhe madje edhe kockat.

Trajtimi Folk i djegieve të pranueshme vetëm nëse dy fazat e para të shkatërrimit të zonave të vogla të trupit. Vetëm në këtë rast trajtimi në shtëpi nga djegiet efektivisht të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve, të zvogëlojë ënjtje dhe djegur me skuqje.

Mjekësi në shtëpi mbledhura nga recetave që përfshijnë një shumëllojshmëri të mjeteve juridike popullore për trajtimin e djegieve, më të njohura janë:

 • Produktet e qumështit - salcë kosi, kos, kefir;
 • Mjaltë dhe beeswax;
 • Liri, perime, ulliri, kedri, buckthorn detit, luledielli, gjalpë bukuroshe;
 • Patate, yolks vezë, lakër, uthull;
 • Bimëve medicinale - Kalanchoe, Sophora japoneze, gjethe delli, aloe, Wort Shën Gjonit, acaroj, rodhe, çel bli, etj

Duke e bërë trajtimin e mjeteve juridike djegiet në shtëpi, duhet të ndjekin rregulla të rrepta higjienike:

 • Përdorin për të pastruar kompresa sterilizuar garzë, fashot apo leckë;
 • Për të lidhur komponentet e nevojshme përdorni një enë të pastër;
 • Para rajon trajtimit djegur tërësisht duar të pastra apo të veshin dorashka sterile e disponueshme.

Trajtimi i djegieve në fëmijë

Fëmijët, për shkak të jetës së tyre aktive, shpesh të plagosë të lëkurës me familjen. Shkaqet djegiet në këtë moshë mund të shërbejë si një sobë të kuqe të nxehtë, zjarr, hekur, ujë të ngrohtë, avullit të nxehtë etj

Në lezione të butë të lëkurës duhet të trajtohet me ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe lyej zonën e prekur fëmijën perime (detit buckthorn) vaj të ose pastë dhëmbësh.

Trajtimi i mëtejshëm i djegieve shtëpisë përfshin përdorimin e kremra nga patate ose lëng patate, lë aloe ose nënës zierje dhe njerka.

Trajtimi i djegieve në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i shpejtë i djegieve: receta shtëpi.

Trajtimi i djegieve termike

 • Njomet napë në buckthorn detit, bashkëngjitni për të djegur, të qëndrojë për rreth 20 minuta, pastaj të ndryshojë compress naftës;
 • Në zonën e butë larë plagosje me ujë të ftohtë, aplikoni pastë dhëmbësh dhe do të lejojë që të thatë.

Trajtimi i djegiet kimike

 • Si rezultat i kimikateve spot djegur duhet të lahen në ujë të rrjedhshëm për 10-15 minuta, atëherë trajtojnë me një zgjidhje të sode buke (e acidit) apo një zgjidhje të dobët të acid limoni (nga liquors).
 • Pas trajtimit në vendin plagë në vijim zbatohen alternuar fasha - garzë ngjyhet në buckthorn detit holluar me vitaminë E dhe pëlhurë mbarsur me nënën zierje fortë dhe njerkës apo lisi.

Trajtimi i djegieve rrezatimit

 • Mix lëng aloe me vaj buckthorn detit (1: 1), njomet një leckë të pastër në të dhe, duke ndryshuar në mënyrë periodike, të aplikojnë një kompresë në zonën e prekur.
 • Këto dy komponente mund të përdoren veçmas ose së bashku.

Trajtimi i djegien nga dielli

 • Në krem ​​yndyrë kosi shtoni disa pika të naftës vitamina A, E dhe të aplikoni në lëkurën e djegur nga dielli;
 • Me lëndime të djegur, zona të mëdha të trupit duhet të përgatisë zierje e fortë e kamomil, Calendula dhe Hypericum, derdh atë në ujë për të marrë dush 15 min.

Trajtimi i djegieve me blisters

 • 20 vezë vlim, zhvishem dhe të ndarë yolks nga proteina;
 • Pastroni pan ndezur, i vendosur mënjanë për të ftohur;
 • Në yolks pure enë të pastër, ata vënë në një tigan, pastaj vendosni për ngrohje të ulët për 45 minuta;
 • Pas yolks pjekje hedhur pëlhurë me najloni ose poliestër, dhe pastaj shtrydh ato me të lëngshme;
 • Vaj rezultuar vezë është aplikuar në zonën e djegur dy herë në ditë;
 • Keep it duhet të jetë në frigorifer.

Trajtimi i djegieve nga ujë të valë ose avull

 • Zierje të fortë të Calendula lidhur me vazelinë (1: 2) dhe përzierje lyej zonat e prekura;
 • Bardhë whipped tërësisht veze zbatohen në zonën e prekur, të qëndrojnë për disa kohë dhe del me të larë, pa lënë përzierje të thatë.

Trajtimi Jodi nga djegiet

Për të neutralizuar efektet kimike të jodit duhet të jenë tërësisht të larë zonën e prekur me sapun dhe ujë, pastaj buckthorn yndyrat e detit.

Në vaj, vende të djegura e rekomanduar për të aplikuar herkulesovuyu ftohur qull lidhur me një numër të vogël të mjaltit.

Trajtimin e djegieve uthull

Me plagë të lehta djegur lëkurën e mirë veprim antiseptik dhe astringent ka uthull molle holluar me ujë, e cila është e nevojshme për të njomet leckë dhe të aplikojnë për vendin e lënduar.

Megjithatë, djegia e lëkurës me uthull, ajo duhet të përpunohen menjëherë për 10 minuta në ujë të rrjedhshëm, atëherë trajtojnë zgjidhje plagë sode dhe të aplikojnë një garzë sterile fashë.

Trajtimi i djegieve të acidit

Burn lëndimeve në lëkurë mund të shkaktojnë acidet e mëposhtme kimike - acetik, sulfurik, nitrik, hydrofluoric dhe komponimet e tjera agresive.

 • Në shtëpi, vend i djegur duhet të lahen në ujë të rrjedhshëm të dobët për të paktën 10 minuta.
 • Hapi i ardhshëm është neutralizimi i acidit duke përdorur sapun, sode ose zgjidhje limoni.

Nëse ka pasur një shkatërrim i madh, në këtë rast, pas aplikimit hapat e nevojshëm duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

Trajtimi Syri i djegiet

 • Lugë buds thupër e lë derdh 450 ml ujë, të vënë në 5 minuta në zjarr të valë, pastaj të lënë për një orë dhe që rezultojnë sytë supë pije;
 • Në një filxhan të valë tbsp vësh ujë lule tërfili, të përballojë orë infuzion pads pambuku lagësht dhe të bashkangjisë në sy.

Trajtimin e djegieve gjuhën

 • Bashkangjisni një copë akulli të gjuhës;
 • Përgatitja zierje e kamomil ose lisi leh dhe e përdorin atë si një gojë të rregullt pije.

Trajtimi i djegieve esophageal

 • Lugë Violet derdh ujë të valë (200 ml), të lënë për dy orë dhe për të marrë gjatë gjithë ditës;
 • Holluar në një gotë me qumësht, dy teaspoons mjaltë natyral dhe të freskët të marrë në një kohë.

Trajtimi i djegiet nga kandil deti

 • Vendi Uzhalennoe kandil deti të jenë të përpunuara sode, kripë apo zgjidhje të dobët amoniakut, atëherë aplikoni akull mbështjellë me një leckë të pastër.
 • Zona përreth djegur duhet të lyej xhel me aloe vera.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe morrat artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të lehtësuar gjendjen e pacientit në një djegur ^

Si ndihmës së parë për lëndime djegur është për të ftohur vendet e prekura Veting ujë të ftohtë. Për të shmangur efektin serë në një plagë të freskët nuk mund të vënë vaj. Për dezinfektimin plagë mund të trajtohen me një zgjidhje të dobët të sode ose mangan.

Për të shmangur djeg një numër masash parandaluese:

 • Shmangur ekspozimit të zgjatur diell;
 • Vëzhgoni masat e sigurisë kur punojnë me kimikate dhe substancave djegur;
 • Mos lejoni fëmijën tuaj messing me zjarr, fishekzjarre dhe fishekzjarre;
 • Në përputhje me rregullat e sigurisë nga zjarri;
 • A mos i lënë kapacitetin në dispozicion në terren me të nxehtë të lëngshme - supave, fruta, ujë të valë, etj