Trajtimi i mjeteve juridike popullore dyspnea


Trajtimi Folk i dyspnea: receta shtëpi.

Gulçim është një proces patologjik, në të cilin ekziston një mungesë e oksigjenit në trup.

Si rezultat i provokuar shkaqet e saj janë mjaft të ndryshme, ata duhet të fillojnë të diagnostikuar si duhet dhe vetëm pastaj do të vazhdojë për trajtimin menjëhershëm.

Çfarë është gulçim (dyspnea): shkaqet, simptomat, llojet ^


Gulçim ose dyspnea - një shkelje të thellë dhe frekuencën e frymëmarrjes, i shoqëruar nga mungesa e ajrit.

Kjo gjendje shkakton sëmundje të mushkërive, enët e gjakut, sistemin nervor ose të zemrës, reaksion alergjik, çrregullim i rëndë nervor, aktiviteti i tepruar fizik, trashje dhe astmë.

Simptomat janë shortness vështirësi frymë frymë (thith ose nxjerr), karakterizohet nga wheezing, fishkëllimë dhe për të ndryshuar ritmin me frekuencë.

Gulçim për të klasifikuar format të tillë - të zemrës, psikogjenike, mushkërive, trurit, espirator (vështirë për të marrë frymë), inspiratory (vështirë për të marrë frymë), të përziera dhe hematogjene.

Trajtimi Folk i dyspnea vlen kryesisht do të thotë origjinë bimore të destinuara për përgatitjen e decoctions medicinale, infusions dhe inhalations.

Shumica popullore mjete dyspnea, mjekësi informale rekomanduar në vijim:

 • Hudhër, gjalpë, limon, patate, mjaltë;
 • Bimeve medicinale - trumzë, gjethe thupër, Motherwort, celandine, balsam, murriz dhe të tjerët.

Trajtimi i dyspnea tek fëmijët

Fëmijët dyspnea mund të shkaktohet frymëmarrjes, mushkërive apo të zemrës sëmundje, alergji apo astmë. Suksesi në trajtimin dyspnea në fëmijët do të varet nga diagnoza e saktë të shkakut.

Ky proces, shkaktuar nga sëmundje të frymëmarrjes ose bronkit, është në terapi të drogës apo procedurave në kuadër të trajtimit në shtëpi të dyspnea.

Në praninë e sëmundjeve të rënda të fillojnë të dyspnea vetë nuk duhet, si në këtë rast, ai nuk i eliminon konfiskimet pa ndihmë.

Trajtimi i dyspnea në të moshuarit

Më dyspnea ndodh në njerëz të moshuar trupi prirur zemrës, enëve të gjakut dhe sëmundjet pulmonare cilëve.

Në këtë moshë të mjeteve juridike në shtëpi për trajtimin e dyspnea them, por përpara se të mjekësisë tradicionale, duhet të identifikojë shkakun e saj. Për këtë qëllim, është e dëshirueshme që të kthehet në një terapist, i cili gjatë inspektimit dhe diagnozën e sëmundjes, përshkruajnë një kurs të rekomandimeve të trajtimit.

Trajtimi i dyspnea në shtëpi: receta popullore ^

Trajtojnë gulçimë në familje: receta popullore.

Trajtimi i dyspnea kardiak

 • Farërat pelin vaj derdh vaj vegjetal në një raport prej 1: 4 deri 12 orë. Pranuar këtë tretësirë ​​vijon - tri pika të përzier me lugë çaji sheqer dhe ngadalë rozsmoktaty.
 • Procedura kryhet në mëngjes.

Trajtimi i dyspnea psychogenic

 • Motherwort grimcuar në numrin e tbsp Hidh një gotë me ujë të vluar për një orë. Merrni infuzion rezulton është e nevojshme dy herë në ditë.
 • 20 gr. Melissa insistojnë në 250 ml ujë të vluar dhe të marrë gjatë gjithë ditës në tri doza të ndara.

Trajtimi i dyspnea inspiratornoy

 • Merrni herbs copëtuar 2 - trumzë, 5 - manaferra, 4 - Motherwort dhe Udraf, 3 - të përjetshme dhe përzierje.
 • Mbledhja lugë pour gati për 40 minuta me ujë të zier dhe të marrë gjatë gjithë ditës në vend të çajit.

Trajtimi dyspnea espirator

 • Në 700 ml ujë të valë vënë 4 tbsp lë boronicë (mund të jetë me manave) për 3 orë, pastaj tendosje, shtoni mjaltin (lugë çaji) dhe pini gjatë ditës.
 • Fletë boronicë të frutave (st.l) krijoj një filxhan me ujë të valë dhe të marrë në sulmet dyspnea.

Trajtimi i gulçim pas sulmit në zemër

 • Një litër ujë të valë vënë 50 gr. lule dhe fruta e murriz, të ngrohtë dhe le të qëndrojë për dy orë.
 • Kjo zierje duhet të ndahet në dy pjesë (dy ditë) dhe secili të marrë gjatë ditës.

Trajtimi gulçimë bronkit

 • Lidhu dy copa të nënës alte dhe njerka dhe disa rigon. Nga kjo mbledhjes marrin tbsp, derdh 500 ml ujë të vluar për 20 minuta, pastaj tendosje. Merrni infuzion duhet të jetë pas një vakt për ½ filxhan tri herë në ditë.
 • Valoj patate me lëkurat, vendoseni në një tas të thellë dhe të marrë frymë në atë për 10 minuta.

Trajtimi i dyspnea në astmës

 • Një zhvishem hudhër, fshij, të kombinuar me copëtuar tre limon me lëvozhgë, vendin e tyre në një enë qelqi, derdh pesë ditë litër ujë të zier.
 • Infuzion tendosura duhet të merret para ushqimit për shekuj me radhë. l.

Trajtimi për alergji gulçim

 • Cook Tarifa - 5 pjesë me disa urtë, 8 pjesë lulet e kulpër, 3 pjesë kamomil nenexhik.
 • Lugë gati për mbledhjen e vënë në një termos, derdh 250 ml ujë të vluar dhe të lënë për 8 orë (mundësisht brenda natës).
 • Merrni infuzion rezulton është e nevojshme para se një vakt në 4 orë.

Trajtimi i gulçim kur ecin dhe aktiviteti fizik

 • Një çift krerët e hudhër grimcuar për kashopodibnoho shtetit, pastaj derdh vaj i parafinuar perime 400 ml në vëllim, përzierje dhe vendin në frigorifer.
 • Të marrësh vajin e hudhër është që të jetë si më poshtë - lugë lidheni vaj lugë lëng limoni dhe marrë para ngrënies tre herë në ditë.

Trajtimi i gulçim nga të nxehtit

 • Merrni 2 tbsp ca balsam, oe limon me kamomil, pour 450 ml ujë të vluar, kapacitet të përfundojë në orë, pastaj tendosje.
 • Në infuzion rezulton drogës shtuar tri lugë lëng limoni gjatë ditës dhe të marrë dy - tre orë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore mosmbajtjeje urinar.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar frymarrje ^

Një person që vuajnë nga gulçim, duhet të sigurojë oksigjen normale ventilimit në mushkëri. Për të rritur këtë proces, pacienti duhet t'i përmbahet teknikat shtesë të mëposhtme shëndetësore:

 • Ushtrime të frymëmarrjes mjekësore, përmes së cilës mushkëritë e fortë dhe gjakut është e pasuruar me oksigjen;
 • Ushtrim Neintensyvni që gradualisht të ndihmojë në forcimin e sistemit të frymëmarrjes, enët e gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe funksionin e zemrës. Ju mund të përdorni në këmbë ose vrapim të lehta jashtë, gjimnastikë në mëngjes ose not.

Duke ndjekur këto rregulla të thjeshta e parandalimit mund të parandaluar dyspnea:

 • Të refuzojë apo të reduktuar alkoolit, caffeine dhe cigare;
 • Ruajtja shtet të qëndrueshëm psiko-emocionale;
 • Në shenjë e parë e frymarrje menjëherë të konsultoheni me një specialist;
 • Forcimi i zemrës dhe enët e gjakut e përdorur stërvitje të lehta dhe të frymëmarrjes ushtrime të rregullta.