Trajtimi i mjeteve juridike popullore mosmbajtjeje urinar


Trajtimi në shtëpi i mosmbajtjeje urinar: receta popullore.

Urinar mosmbajtjeje - një kusht mjaft të pakëndshme patologjike shkaktohen nga urinim i pavullnetshëm.

Trajtimi i kësaj sëmundjeje është i pamundur pa trajtim të specializuar urological që është e rekomanduar për të kombinuar me mjekësinë popullore, duke i lejuar në shtëpi për të përshpejtuar procesin e shërimit.

Mosmbajtjeje urinar: shkaqet, simptomat, llojet ^


Urinar mosmbajtjeje - një vetë urinë e pakontrolluar pa ndjenja dëshirat. Simptomat e kësaj gjendje janë:

 • Slabovyrazhennoe ose urinim i pavullnetshëm i rëndësishëm;
 • Kërkojnë papritur të urinoj;
 • Urinim i pavullnetshëm kur qesh, stërvitje, teshtitjes, kollitjes, etj

Mosmbajtjeje urinar është për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • Dobësimi i muskujve që kontrollojnë funksionin e sistemit urinar;
 • Një depresion i fortë;
 • Sëmundjeve infektive;
 • Lindja e fëmijës, menopauza;
 • Nisur cystitis;
 • Ndryshimet anatomike në sistemin urinar.

Urinim i pavullnetshëm klasifikohen në disa lloje - stresi, emergjente (imperative), të përziera, natën (urinim i pavullnetshëm), situatës dhe pleqërishte.

Trajtimi Folk e mosmbajtjeje urinar ofron një shumëllojshmëri të mjeteve juridike bimor që kanë veti të shkëlqyera shëruese. Kërkesa të përgjithshme për mjete të tilla popullore që përdoren për të trajtuar mosmbajtjeje urinar - urtë, Kastrati, Wort Shën Gjonit, gjethe delli, yarrow, Kastrati, manaferra, mëndafshi misri, Calendula dhe bimë të tjera mjekësore.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar në gratë

Gratë shpesh duhet të merren me problemin e urinimit të pavullnetshëm. Kjo gjendje është shkaktuar nga një prej këtyre faktorëve - shtatzënisë dhe lindjes, menopauza ose inflamacion të rëndë të sistemit urinar.

Procedura për trajtimin e mosmbajtjeje urinar të përcaktuar nga mjeku urolog ose gjinekologu. Terapia kryesore për këtë përbëhet nga ilaçeve dhe rekomandimeve të caktuara.

Gratë shtatzëna që janë të ballafaquar me problemin e mosmbajtjeje, të rekomandojë produkte të sigurta bimore që synojnë veprimit antispasmodic, antimicrobial dhe anti-inflamator.

Në farmaceutike do të thotë që ju mund të aplikoni trajtimin në shtëpi të mosmbajtjeje urinar si FA SHAT veshur, një ndryshim të vogël të dietë dhe drogës concoctions me boronica të kuqe, u rrit hips, urtë dhe të tjerët të sigurta gjatë shtatzënisë do të thotë.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar në meshkuj

Trajtimi i urinimit të pavullnetshëm në meshkujt varet nga faktorët që shkaktojnë këtë patologjisë - prostatitis, stresi, mosha dhe ndryshime të tjera.

Procedura më e zakonshme terapeutike për mosmbajtjeje urinar në meshkuj është mjekim dhe fizioterapi.

Në shtëpi masat si shtesë njerëzit duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme:

 • Unsubscribe nga alkooli;
 • Kufizojnë konsumin e kafe dhe pije të gazuara;
 • Minimizuar përdorimin e çokollatë, agrume dhe ushqimet pikante.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar në të moshuarit

Urinim i pavullnetshëm - patologji urologjike, e cila shpesh subjekt i moshuar. Për të trajtuar këtë problem përdorur një sërë masash shëndetësore që synojnë eliminimin e shkaqeve të mosmbajtjeje, për të përmirësuar ndjeshmërinë dhe tonin e mureve të fshikëzës.

Trajtimi i mjeteve juridike urinar mosmbajtjeje në shtëpi shumë në mënyrë efektive dhe të përkryer plotëson fizioterapi dhe ilaçe, kështu parandalimin e një operacioni të mundshëm.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar në shtëpi: receta popullore ^

Mjetet popullore për trajtimin e mosmbajtjeje urinare: recetave shtëpi.

Trajtimi i stresit mosmbajtjeje urinar

 • Mix pjesë të barabartë të Shën Gjonit Wort, knotweed, sanëz, HOPS kone, pastaj 2 lugë Mund të lënë për gjysmë ore në 300 ml ujë të valë.
 • Merrni infuzion duhet të jepet dy herë çdo ditë për 1/3 filxhan.

Trajtimi domosdoshme mosmbajtjeje urinar

 • Farat e lugë kopër Hidh dy orë filxhan ujë të vluar, të përfundojë dhe të lënë për tre orë.
 • Pastaj infuzion i tendosje dhe pije në një të shkojnë në mëngjes.

Trajtimi për bedwetting

 • Thatë urtë -. 50 oz, Plotësoni një termos, derdh një litër ujë të vluar dhe le të qëndrojë për dy orë. Merrni infuzion duhet të jetë tre herë çdo ditë për 0.5 gota.
 • Me lule vishnje gjatë prerë leh, pres dhe numri dy lugë të saj Hidh 300 ml ujë të vluar, pastaj vendosja në një banjë me ujë për 15 minuta. Pas një pije të ftohtë gjatë ditës është përdorur në vend të çajit.

Trajtimi i mosmbajtjeje senile

 • Fresh karrota lëng kaluar nëpër një shtrydhëse frutash e perimesh dhe shuma që rezulton lëng në 200ml marrin çdo mëngjes në një stomak bosh.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar kur kollitet

 • Përzierje lugë gjelle Wort, lugë e Shën Gjonit centaury dhe lugë Nëna dhe njerka, pastaj të marrë tbsp Mbledhja, e vënë atë në një gotë me ujë të valë, pastaj të përfundojë për 10 minuta.
 • Pini në vend të infuzion çaj duhet të jetë paraprakisht duke shtuar pak mjaltë.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar gjatë menopauzës

 • Lidhu 2 tbsp lë boronicë dhe manaferrat me 2 lugë Wort Shën Gjonit, dhe pastaj të krijoj tre gota ujë, vlim për 10 minuta dhe për të hequr nga të nxehtit.
 • Supë tensionuar që do të merren tre orë gjatë ditës përpara se të hahet.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar pas lindjes

 • Vendoseni në një pintë ujë 2 tbsp ferrë dhe boronicë fruta, vihet në zjarr për 20 minuta, pastaj të përfundojë një orë.
 • Merrni komposto Berry duhet dhënë 200 ml 4 herë në ditë.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar në cystitis

 • Lugë stigmat misri derdh një gotë me ujë të vluar për gjysmë ore, pastaj të lënë për një orë.
 • Miratimi i infuzion nevojshme gjatë ditës në dy doza të ndara.

Trajtimi për mosmbajtjeje prostatës

 • Një gotë me ujë të valë që të marrë tbsp delli, të lënë për një orë, pastaj tendosje.
 • Merrni infuzion duhet të jetë ushqim në katër orë.

Trajtimi i bimëve urinar mosmbajtjeje

 • Cook Tarifa - 200 gr. Wort Shën Gjonit, 150 gr. Yarrow, 100 gr. lë thupër.
 • Tre lugë Mund të vënë në një termos, pour e tyre brenda natës 600 ml ujë të valë. Në mëngjes, tendosje infuzion gjatë ditës dhe për të marrë katër truket për ushqim.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike diarre (diarre) popullore.

Parandalimi dhe këshilla se si për të parandaluar mosmbajtjeje ^

Për metodë shtesë jo-drogës të terapisë për mosmbajtjeje urinar përfshijnë ushtrime Kegel, e cila përmirëson tonin e muskujve të organeve të legenit. Simple Kegel ushtron ndihmë për të forcuar muskul unazor e uretrës dhe legenit muskuj me lidhjet që mbajnë fshikëzës nga uretrës.

Me punën e rregullt të ushtrimeve të veçanta pas disa javësh do të shihet përmirësim të dukshëm.

Për të parandaluar problemin e urinimit të pavullnetshëm, mundësisht të respektojë rregullat e mëposhtme parandaluese:

 • Fshikëz kohë bosh;
 • Mos të fituar peshë;
 • Trajtimi në kohë fillimin e sëmundjeve infektive;
 • Për të forcuar muskujt e legenit;
 • Rregullisht marrin pjesë urolog për të parandaluar.