Mjetet juridike popullore trajtim të ftohtë


Metodat tradicionale të trajtimit të rinitit shpejt të rivendosur frymë hundës.

Rinitit është një nga proceset më të padëshirueshme që ndodhin në trup, pavarësisht të sezonit.

Me kërkesa e saj për trajtim të veçantë është përdorur jo vetëm ilaçe, por edhe shumë mjete efektive popullore.

Shkaqet dhe simptomat e zakonshme të ftohtë (rinitit) ^


Hundë i lëngshëm apo rinitit - një gjendje e dhimbshme të shkaktuara nga inflamacion dhe ënjtje e mukozën e sinuseve. Simptomet kryesore të mëposhtme të përbashkët të ftohtë:

 • Hundë konstante zihet fryma;
 • Përkeqësim të frymëmarrjes;
 • Shkarkimi nga sinuseve hundës mukusit të qarta ose fluide purulent;
 • Ndjenja e gudulisje dhe djegie në hundë.

Simptomat e dhimbshme e ftohtë të përbashkët është shoqëruar shpesh me një rënie në performancë, përkeqësimit të shëndetit, çrregullime të gjumit dhe dhimbje koke.

Rinitit është i ndarë në tri lloje:

 • Akute (normale) rinitit. Nuk është një periudhë e SARS dhe ARI;
 • Rinitit alergjik. Arsyet për shfaqjen e saj janë alergeneve të ndryshme, në shtëpi apo rrugë pluhur, pupla, leshi, kafshët shtëpiake, polen dhe të tjerët. Simptoma të tjera të rinitit alergjik mund të formojnë sytë e përlotur dhe teshtimë të vazhdueshme;
 • Rhinitis kronik. Proces shumë i gjatë inflamator që ndodh shpesh për shkak të trajtimit jo të plotë të formave akute të ekspozimit të ftohtë ose të zgjatur në stimujve të ndryshme.

Folk trajtim të ftohtë përfshin shumë receta shëndetësore, të cilat përfshijnë të pijshëm takime bimor, larje, mbytje, ngrohje dhe pika të ndryshme shtëpi.

Përparësitë kryesore të trajtimit kombëtar të rinitit janë:

 • Të gjitha komponentët e nevojshme në dispozicion në shtëpi;
 • Praktikisht ka contraindications;
 • Në trajtimit reduktohet manifestim kombëtar të efekteve anësore.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i rinitit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtim efektiv i mjeteve juridike popullore rinitit.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e shpejtë të rinitit të ketë një efekt më të butë në mukozën e hundës se droga efektive dhe rezultatet tregojnë së shpejti. Ndër recetat më të njohura popullore për trajtimin e rinitit janë në vijim:

 • Lëng perime - patate, karrota, panxhar dhe qepë;
 • Propolisi dhe mjaltë;
 • Bimët në shtëpi - Kalanchoe, aloe, alte;
 • Bimor - kamomil, Calendula, borzilok i ëmbël, dhe të tjerët;
 • Hudhër;
 • Prodhimi i naftës - mentolovoe, buckthorn detit, kostum solemn;
 • Kripë Kuzhina.

Trajtimi i ftohtë të përbashkët në të rriturit

Folk trajtim të ftohtë për të rriturit kombinon shumë metoda që nxisin lehtësim të shpejtë të simptomave të dhimbshme.

Një nga mënyrat më efektive për të trajtuar Lavage njerëzve sinus është konsideruar si zgjidhje të ndryshme. Asetet më të zakonshme përfshijnë lavamanit kripur dhe infusions bimor. Përveç kësaj, larja e kombinuar mundësisht me inhalations dhe natën ngrohjes këmbët, por në temperaturë normale.

Trajtimi i ftohtë të përbashkët në fëmijë

Trajtimi i ftohtë të përbashkët në fëmijët me mjete popullore rekomandohet pas moshës 3 vjeç. Në trajtimin e fëmijëve të rinitit, ndryshe nga të rriturit, duhet të zgjidhen me shumë kujdes për ndeshjen e fondeve në mënyrë që të mos dëmtojë mukozën delikate hundës. Fëmijët e dëshirueshme për të aplikuar këto metoda terapeutike për të luftuar undead:

 • Këmbët e ngrohjes duke përdorur fasha mustardë dhe kripë banja;
 • Thithja e naftës qiparisi, patate dhe bimor;
 • Përdorni lëngje perime, mjaltë dhe vajra (buckthorn detit, bredhi, eukalipt, perime) si instalacioni në hundë.

Mjetet juridike popullore trajtim të ftohtë gjatë shtatzënisë

Trajtimi Folk i rinitit në gratë shtatzëna kërkon një qasje shumë të kujdesshëm, sepse në këtë periudhë detyra kryesore - për të mos dëmtojnë shëndetin e fëmijës. Më e përshtatshme për gratë shtatzëna mjete popullore rinitit përfshijnë:

 • Përdorni pije të nxehtë të fortifikuara - infuzion bimor me mjaltë, TEAS u rrit, komposto Berry;
 • Përdor si pika receta me panxhar, qepë dhe lëng hudhër, vajra, Kalanchoe, aloe dhe mjaltë;
 • Sinus masazh;
 • Inhalimi termike e bimore, vajra esenciale e pemë çaji dhe mente.

Procedurat Night Termike rreptësisht të ndaluara gjatë shtatzënisë.

Trajtimi i akute rinitit mjetet juridike popullore

Mjekësisë tradicionale përfshin shumë receta që ndihmuar të heqin qafe një të ftohtë të ftohtë. Këtu janë ato më të efektshme dhe të njohura:

 • Kamomil, Calendula ose eukalipt lë në masën lugë gjelle derdh ujë të valë (200 ml) për 20 minuta. Rezultuar infusion përdorur si një shtyer ngrohtë të hundës deri 4 herë në ditë;
 • Tea, brewed me raspberries dhe limon;
 • Lëng kuqe panxhar përzier me mjaltit 5: 2 dhe përdoret si një rënie tre herë në ditë.

Trajtimi i rinitit kronike

Trajtimi Folk i njerëzve kronike rinitit ofron receta e mëposhtme:

Shpëlarje sinuset

 • Në të ngrohtë zier vëllimin e ujit prej 200 ml shtuar shtatë pika e lugë jodit kripë dhe llokoçis mirë;
 • Bimor infuzion - tsp Calendula ose eukalipt lë derdh 300 ml ujë të vluar për 20-30 minuta.

Ngrohje këmba

 • Mustardë duhet të plotësoni në çorape dhe nuk xhiruar ato gjatë ditës apo natës për të bashkëngjitni për thembra të këmbëve mustardë aplikacione të veçanta.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore rinitit alergjike

Si ndihmës së parë për alergjik formë përdoret rinitit solevoe ose limon (lëng dhe ujë 1: 1) të lahet, të cilat do mukozën e përkryer të qartë hundës nga alergeneve irrituese.

Për të eliminuar ënjtje e mukozën e hundës në rinitit alergjike është e dobishme që të përdorë inhalimi i bimëve:

 • Shtatë lugë përzierje e nenexhik, kamomil, rigon, çel bli derdh një litër ujë të vluar dhe të sjellë për të valë.
 • Pastaj supë duhet të insistojnë më maj 20 minuta dhe shtoni 3 pika vaj esencial të nenexhik ose eukalipt.

Trajtimi i aloe ftohtë

Lëng i kësaj bime të veçantë ka tonik, antibacterial dhe detoxification pronave.

 • Për të përdorur aloe si një trajtim duhet varrosur lëng shtrydhur disa herë në ditë në dy pika në çdo sinuseve.

Trajtimi i Kalanchoe ftohtë

Kalanchoe - një bimë medicinale, e cila ka veti antibacterial dhe anti-inflamator që ndihmojnë për të hequr simptomat e bukura rinitit dhe shërim me shpejtësi.

 • Në një lëng të ftohtë futur në hundë Kalanchoe dy pika 2-3 herë në ditë.

Trajtimi i një hudhër të ftohtë

 • Lëng hudhër mund të përdoret si hundë pika të holluar vetëm vajra, mjaltë ose formë lëng.
 • Hudhër më popullore recetë bie për të trajtuar një të ftohtë të ardhshëm - vaj buckthorn detit dhe lëng i hudhër duhet të jenë të përziera në proporcione të barabarta dhe të futur në hundë për 4 herë në ditë për çdo ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike pneumoni (pneumonia) popullore.

Këshilla të dobishme se si për të normalizuar dhe lehtësuar frymëmarrjen hundës ^

Për të lehtësuar normalizimin e frymëmarrjes hundës dhe të rekomandojnë mjekët përdorin këto këshilla:

 • Shmangni hipotermi;
 • Përdorni një shami të pastër, kur nxjerrjen lëng nga Mukoza e zgavrën e hundës;
 • Shmangni faqet që përmbajnë alergene - përqendrimet e kafshëve, ajër të thatë, dhoma me pluhur dhe një tjetër;
 • Rregullisht të pastër hundë duke përdorur larjes ose pambuk shkopinj;
 • Merrni pije e fortifikuara;
 • Nuk lejojnë ftohjes poshtë.