Mjete migrenë Trajtimi popullore


Trajtimi në shtëpi i migrenë: këshilla dhe receta.

Një lloj dhimbje koke është migrenë, e cila ndodh shpesh në vajzat e reja dhe gratë.

Për masat e saj të trajtimit të nevojshme gjithëpërfshirëse që përfshijnë:

 • Terapia e barnave;
 • Teknikat njerëz;
 • Masazh;
 • Warning faktorët e jashtëm.

Çfarë është një migrenë: shkaqet, simptomat, llojet ^


Migrenë është një sëmundje neurologjike që karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Një dhimbje e fortë dhe e dhimbshme, të ngrirë apo episodik në një ose të dy gjysmat e kokës, në pjesën e përkohshme dhe shikimet;
 • Të përzier, të vjella;
 • Intolerancës akut ndaj zhurmës me zë të lartë nga dritë e ndritshme;
 • Të qenët i përgjumur, dobësi.

Sulmet migrenë mund të provokojnë atmosferë, ose me fjalë të tjera, simptoma neurologjike - motor, vizuale, ndijor, auditory ose vestibular.

Faktorët kryesorë që shkaktojnë migrenë, si më poshtë:

 • Ndryshimet hormonale;
 • Predispozicion gjenetik;
 • Kushtet e motit dhe ndryshimet klimatike;
 • Stresi fizik apo nervor, mungesa e gjumit, stresi të rëndë;
 • Ndritshme, erë të mprehtë, zhurmë me zë të lartë;
 • Dhunim i sistemit nervor qendror ose rrjedhjen e gjakut në tru shkak të vasoconstriction.

Migraines janë të klasifikuara në format e mëposhtme - klasike ose Aura, e zakonshme (pa atmosferë), syrit, qafën, barkut, hemyplehycheskaya, retinal dhe basilar.

Trajtimi Folk i sulmeve migrenë me oferta për të luftuar përmes përdorimit e infusions medicinale, decoctions, teas dhe banjot me fasha aplikimit. Për këtë ilaç jozyrtare janë përdorur gjerësisht mjetet juridike popullore për migrenë:

 • Berries - boronicë, mjedër, rrush pa fara;
 • Mjaltë, qumësht, hudhër, lakër;
 • Bimeve medicinale - Nëna dhe njerka, kamomil, livando, rozmarinë, gëlqere, rigon, nenexhik, Valerian, etj

Trajtimi i migrenë në gratë

Sulmet në gratë mund të jetë shkaktuar nga ndryshimet hormonale - cikle menstruale, shtatzënisë ose moshës menopauzës.

Trajtim të integruar të koke është sulme anti-migrenë dhe reduktimin frekuenca e shfaqjes së saj.

Në ndërhyrjen mjekësore është e rekomanduar për të aplikuar një trajtim shtesë në shtëpi të migrenë, i përbërë nga fasha, decoctions, banja, yoga, masazhet dhe të qëndrojnë jashtë.

Trajtimi i migrenë te fëmijët

Trajtimi i drogës i sulmeve migrenë, e natyrshme në të rriturit dhe fëmijët është shumë e ndryshme. Droga të rriturve analhezyruyuschye nuk mund në asnjë rast të përdoret tek fëmijët.

Terapia, kryhen në shtëpi, mund të ndihmojë të shpëtoj prej sulmeve dhimbje si më poshtë:

 • Për fëmijën organizoi një vend të qetë, të errët dhe shtrat të rehatshëm;
 • Në rajonin e kokës është aplikuar një kompresë të ftohtë;
 • Për një fëmijë të përgatitur pije të ëmbël. Më të mirë për këtë qumësht me mjaltë, Kalyna ose lëng rrush pa fara ose çaj ëmbël me limon.
 • Nëse kjo dhimbje zgjidh, ju mund të jepni tuaj dozë paracetamol fëmijës varet nga mosha.

Trajtimi i migrenë në shtatzëni

Si në fëmijëri, shtatzënisë dhe migraines nuk mund të shkojnë në shumë medikamente dhimbje. Prandaj, në shumicën e rasteve, janë të zbatueshme vetëm për metodat e mëposhtme:

 • Kryen dritë stërvitje, not;
 • Masazh kokë;
 • Shëtitjet e rregullta në ajër të pastër;
 • Aplikimi fasha të ftohta;
 • Kontrasti dush të ngrohtë;
 • Përdorimi concoctions balsam limon, kamomil ose u rrit hips në sasi të vogla.

Trajtimi i migrenës në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Folk i migrenës: receta shtëpi.

Trajtimi i migrenë kronike

 • Lugë fruta Dogwood zier në 200 ml ujë një minutë, dhe pastaj të japin birrë për 30 minuta dhe për të marrë çaj në vend.
 • Dy lugë kamomil drogës derdh për 20 minuta në një pintë ujë të valë, pastaj të marrë në formën e ngrohjes 1/3 filxhan katër herë në ditë.

Trajtimi i migrenë me atmosferë

 • Paul syze kulpër derdh 500 ml ujë të vluar, le të qëndrojë, pastaj tendosje, shtoni mjaltin dhe pini në vend të çajit.
 • Njomet një peshqir në ujë akull, shtrydhur nga dhe të bashkangjisë në ballin.

Trajtimi i sulmit migrenë

 • Lugë lule tërfili të mbushur një gotë me ujë të zier, 40 minuta, tendosje dhe për të marrë 80 ml tri herë në ditë.
 • Pas 20 minutash, derdh 200 ml valë lugë ujë rigon, pastaj të marrë infuzion gjatë ditës.

Trajtimi i migrenë qafës së mitrës

 • Lugë Wort bari Shën Gjonit derdh 200 ml ujë, vihet në zjarr tre minuta, pastaj le të qëndrojë. Supë është përdorur gjatë ditës për 50 ml.
 • Kreu më i ulët nën lavazheve vagjinore ngrohtë (ose të ftohtë Fakultativ), pastaj kalojnë masazh në anën e pasme dhe qafës zonë.

Trajtimi i okulare (sy) migraines

 • Përgatitja zierje e fortë e rigon nga Melissa, shtoni disa pika vaj livando, atëherë lagur një peshqir dhe e vënë atë në kokën e tij për 30 minuta.
 • E njëjta zierje është e dobishme kur larjen e kokës në rastin e dhimbjes.

Trajtim migrenë barkut

 • Përgatitja mbledhjen e rigon, fruta, butë, lule gëlqeres, dhe nënës dhe njerkës. Në dy gota me ujë të valë që të marrë tre lugë Mbledhja, lëri ata për rreth një orë dhe të marrë gjysmën e supë në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Mbi ¼ filxhan lëng shtrydhur nga rrush pa fara e zezë për të marrë tri herë në ditë.

Trajtim migrenë basilar

 • Kur sulmet dhimbje të lë lakër apo gjethe rodhe, bashkëngjitni kokë në gjysmë ore.
 • Përgatitja e supë (2 lugë në 300 ml ujë të vluar) me rosehip, gjethe delli, rigon dhe të marrë atë për të ½ filxhan para ngrënies përditshme.

Trajtimi i migrenë hemiplehicheskoy

 • Mix komponentët e mëposhtëm - dy pjesë gëlqere, dy copa të butë dhe rrënjë sanëz.
 • 3 tbsp mbledhja rezulton pour dy gota me ujë të vluar për një orë.
 • Merrni infuzion drogës duhet të jetë gjatë ditës në ½ filxhan katër herë.

Trajtimi i migrenë molle uthull

 • Holluar në katër gota e ujit dy gota uthull molle dhe vihet në zjarr. Kur e shihni me avull duhet të anim kokën tuaj dhe thith atë për disa minuta.
 • Tsp mjaltë të freskët të kombinuar me 1 lugë Uthulla e Molles dhe të marrë gjatë vakt.

Trajtimi i bimëve migrenë

 • Cook tarifë - Melissa, Shkumë, fletë thupër, alte, Valerian, meadowsweet.
 • Mbledhja duhet të bluaj në një pluhur për 50 gram. përzierje dhe pour tre orë 500 ml ujë të valë.
 • Supë duhet të merret pas ushqimit tri herë e gjysmë në ditë filxhan.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe dhimbje koke artikull mjete trajtimin popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar sulmet migrenë ^

Në sulme të rënda migrenë ndihmës së parë mund të jepet në shtëpi. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të marrë një analgjezik, për të marrë një pozicion horizontal për të siguruar veten me vend të qetë dhe të errët një kompresë të ftohtë në ballë.

Masat parandaluese përfshijnë rregullime dhimbje koke jetesës si më poshtë:

 • Mos konsumoni alkool, caffeine, ndaluar pirjen e duhanit;
 • Rregullisht përdorë ngarkesa të lehta aerobike;
 • Vëzhgoni dietë kohë dhe të ekuilibruar;
 • Shmangni shkakton faktorët sëmundje - stresi, lodhje, fle sëmurë etj
 • Rregullisht kaluar kohë të lirë jashtë.