Trajtimi i fibroids mitrës pa mjetet juridike popullore kirurgji


Trajtimi në shtëpi e fibroids mitrës: receta popullore

Fibroids mitrës janë një shumëllojshmëri e sëmundjeve gjinekologjike në gratë e moshës riprodhuese.

Në këtë fazë të hershme tumoret mund të hiqet duke përdorur medikamente farmakologjike, të përshkruara nga mjeku juaj dhe metoda të ndryshme të popullarizuara të mjekësisë tradicionale në dispozicion.

Megjithatë, në qoftë se ekziston një rritje e shpejtë e fibroids mitrës, gjakderdhje e rëndë dhe komplikime të tjera të padëshirueshme të nevojshme ndërhyrjen kirurgjikale.

Çfarë është një fijor mitrës, Simptomet, shenjat, llojet ^


Fibroids mitrës (leiomyoma, fibroids) është një tumoreve vetme ose të shumëfishta beninje lokalizuara në myometrium mitrës apo shtresë muskulare. Arsyet kryesore që shoqërojnë formimin e fibroids mitrës përfshijnë:

 • Çrregullime hormonale;
 • Mekanike stresi - lindjes traumatik, aborti shpeshta, curettage diagnostik;
 • Jeta vonë ose herët seksi.

Në formimin e fibroids zakonisht tregon simptomat e mëposhtme:

 • Zgjedhja e bollshme (e bardhë);
 • Periudha menstruale rëndë, i dhimbshëm dhe të zgjatur;
 • Dhimbje në shpinë të ulët dhe më të ulët të barkut;
 • Urinimi vështirësi, kapsllëk rregullt.

Varësisht nga lokalizimin e miomes mitrës në këtë fushë janë të ndarë në llojet e mëposhtme - subserous, submucous, intralihamentarnaya, intersticiale (intramuskular), mitrës mitrës dhe fibromë.

Trajtimi i fibroids mitrës mjetet juridike popullore shumë efektive me decoctions rregullt të përdorimit dhe infuzione e bimëve. Phytotherapy - një nga metodat më të sigurta të trajtimit të fibroids, të cilat mund të shpëtoj prej këtyre tumoreve. Veçanërisht të njohura në mjekësinë popullore përdoret nga këto mjete popullore për trajtimin në shtëpi e fibroids mitrës:

 • Honey, Propolisi;
 • Bimët mjekësore - aloe, celandine, Borovaya mitrës, rodhe, furçë e kuqe, butë, hithër, yarrow, larkspur dhe chaga;
 • Berries - kulpër, hirit mal, të egra u rrit;
 • Prodhimi i naftës - bredhi, buckthorn detit dhe të tjerët.

Kur diagnostikimin këtë trajtim sëmundje e fibroids mitrës në shtëpi duhet të shoqërohet me një ushqim të caktuar, të cilat duhet të jenë të përgatitur nga ushqimet bimore të pasura me fibra dhe proteina.

Përveç kësaj, prania e fibroids në mitër kategorikisht përjashtuar procedurat termike - banja, sauna, banja e nxehtë dhe ekspozimit të zgjatur nën diell. Trajtim efikas, të thjeshtë dhe të arritshme kombëtare e fibroids mitrës mund të ndihmojë në uljen ënjtje, të rivendosur punën prekur organeve dhe normalizuar hormoneve pa përdorur për kirurgji.

Fibroids mitrës, trajtim pa mjetet juridike popullore kirurgji ^

Trajtimi Folk e fibroids mitrës: receta shtëpi

Fibroids Submukoznaya: trajtim

 • Vendin në një enë qelqi prej 200 gram. mjaltë të freskët, 100 ml e shëndetit të alkoolit, 100 gram. copëtuar herbs freskëta celandine, llokoçis mirë dhe për të hequr pesë ditë.
 • Pasi tretësirë ​​është e gatshme, ajo duhet të merret para ushqimit për një lugë ëmbëlsirë, shtrydhur lugë e saj vaj flaxseed.

Fibroids Subserous: trajtim

 • Gjethet e tre aloe larë, të vendosura në një blender, pres, atëherë qull me miell misri me një gotë aloe lidheni me 450 ml verë Cahors dhe 1.5 gota e mjaltit të freskët.
 • Përzierje është vendosur në një enë qelqi dhe vihet në një vend të errët për pesë ditë. Përfunduar tretësirë ​​shërimin (me përmbajtje), duhet të merren nga lugë para ngrënies tri herë në ditë.

Fibroids intersticiale: trajtim

 • Taksa Cook - pjesë të barabarta kore Kalinowa, gjethe boronice, gjethe delli, Calendula, knotweed, fruta hirit mal, carangth qumësht.
 • Dy lugë bimeve të përziera të vendosura së bashku me dy gota ujë në një tigan, vlim për tre minuta dhe për të hequr nga të nxehtit.
 • Supë të nxehtë hedh në një termos, insistojnë orë, pastaj të marrë pjesë të vogla gjatë gjithë ditës.
 • Kjo procedurë duhet të kryhet në mes të periudhave të menstruacioneve.

Fibroids Intralihamentarnaya: trajtim

 • Vendi në një termos dhjetor 5. rrënjë rodhe dhe dy gota ujë të vluar për 12 orë.
 • Rezultuar ekstrakt bimor duhet të merret të paktën 4 herë në ditë për 100 ml.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - një muaj, dhe pastaj 10 ditë pushim.

Trajtimi i qafës së mitrës mitrës

 • Për të vendosur një tbsp kuart Furçë me tbsp kuqe knotweed, pour valë herbs ujit, të përfundojë dhe të lënë për tre orë.
 • Infuzion duhet të ndahet në gjysmë dhe të marrë atë për dy ditë në tre doza të përditshme para ngrënies.

Fibroids (fibromë) e mitrës: mjete popullore Trajtimi

 • Tre nga leh kulpër derdh në një shishe të errët 30 pjesët e vodka dhe mbush javë. Infuzion rezultuar duhet të marrë 30 pika tri herë në ditë para ushqimit.
 • Çdo ditë, në vend të çaj brewed çaji nga gjethet dhe lulet e tojë luleshtrydhe. Në dëshirueshme për të shtuar çaj rrit hips, butë ose mjaltë.

Trajtimi i fibroids mitrës Propolisi

 • Shtupë garzë lagur në vaj propolysnoe dhe shkruani atë brenda natës në vaginë për 10 ditë.
 • 20% Propolisi tretësirë ​​e holluar në një gotë me ujë të ngrohtë në sasi dhe të marrë 20 pika para ngrënies. Numri i trajtimeve të përditshme - tre.

Trajtimi i fibroids mitrës celandine

 • Celandine larë mirë, grimcuar në një mulli mishit ose blender, pastaj shtrydh lëng.
 • Deri në gjysmën e një gotë me lëng shtoni gjysmë gotë me alkool dhe një gotë me mjaltë të lëngshme, përzierje dhe të lënë për një javë në një vend të errët.
 • Mjekim i gatshëm është marrë në tbsp për të ngrënë për dy muaj.

Trajtim Upland mitër miomes

 • Tre lugë Upland vend mitrës në një litër ujë të vluar dhe vlim për 5 minuta.
 • Rezulton supë duhet të ndahet në tre doza dhe të marrë atë gjatë ditës.

Trajtimi i fibroids mitrës bimëve

 • Për tbsp urtë, gjethe butë, hithër, yarrow, knotweed dhe të vënë në një kavanoz, derdh ujë të valë dhe të lënë për dy orë.
 • Infuzion tendosura duhet të merret tri herë në ditë për 100 ml, dhe gjatë natës ata duhet të bëjnë procedurën e douching.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike cysts ovarian popullore. 

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar formimin e fibroids mitrës ^

Masat parandaluese themelore të nevojshme për të parandaluar formimin e fibroids mitrës në femra janë:

 • Vizitat e rregullta tek gjinekologu;
 • Një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të duhur;
 • Mungesa e aborteve të shpeshta;
 • Gji një fëmijë;
 • Një dietë të ekuilibruar dhe duke marrë vitamina;
 • Jeta harmonike dhe të rregullt seksi.