Trajtimi i mjeteve juridike popullore gju menisk


Faqja menisk Trajtimi inflamacion gju: mjetet juridike popullore

Në praktikë mjekësore, fenomene të tilla si inflamacion apo këputje e menisk, janë të zakonshme.

Trajtimi i lëndimit menisk - një procedurë e njohur për alpinistë, lojtarët, kërcimtarë. Por probleme me gju të përbashkët mund të jenë njerëz të befasuar dhe të zakonshëm.

Çfarë është menisk e inflamacionit gju të përbashkët, simptoma, shkaqet ^


Menisk është kërc gju jastëk në të përbashkët gju që shërben si amortizim. Ajo ka një formë hënë dhe është e vendosur në mes të kofshës dhe këmbë. Kjo strukturë hryaschevydnyy fijor siguron lëvizje të buta, mbron kockat nga fërkim dhe dëmit.

Menisk është dy llojesh: i brendshëm (mesor) dhe e jashtme (lateral). Ata kanë strukturë të njëjtë, por formë të ndryshme dhe mënyrën e lidhjes përbashkët.

Sepse menisk është një pjesë shumë e brishtë e gju të përbashkët, ajo është e prirur për të llojeve të ndryshme të dëmit. Inflamacion zhvillohet në menisk bending të mprehta dhe të shpeshtë të përbashkët. Tjetër shkakton dëme në kërc pads përfshijnë:

 • bien në këmbët drejt gjatë kërcimit të lartë, e gjatë, etj .;
 • goditje e drejtpërdrejtë në gju (duke rënë nga shkallët, goditi një objekt të rëndë);
 • dehje kronike;
 • artrit, gout ose reumatizma;
 • obligacion apo kërc lëndim;
 • Aktivitetet e lidhura me shëtitje të gjatë;
 • lëndimi duke luajtur futboll, hokej, ski në etj

Lëndimi në menisk shoqërohet me karakteristikat e mëposhtme:

 • shprehur dhimbje në gju të përbashkët;
 • kufizim të mprehtë e lëvizjes apo bllok të përbashkët;
 • dukuri e edemë;
 • Paaftësia lakimi ose straightening gju.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore gju menisk, recipes shtëpi ^

Folk trajtim menisk në shtëpi: receta

Duhet të theksohet se trajtimi i menisk në shtëpi nuk është në gjendje për të rivendosur plotësisht shëndetin e pacientit, që synon eliminimin e dhimbje, të zvogëlojë ënjtje ose përmirësimin e funksionit motorike. Në çdo rast, kur simptomat e para kanë nevojë për të parë një specialist i cili do të kryejë një ekzaminim të plotë dhe të emërojë terapi kompetent.

Trajtimi i mjaltit menisk

Infuzion Mjalti është përdorur për të ngjesh.

 • Për të përgatitur atë, ju duhet të marrë një lugë gjelle mjaltë të lëngshme dhe fërkim alkool.
 • Përbërësit duhet të jenë të përziera dhe të shkrihen në një banjë me ujë.
 • Pastaj ftohtë përzierje inkurajuar pak për të mos djegur veten, dhe e vënë atë në gju lënduar.
 • Në krye ju duhet të përfundojë polietileni dhe shall leshi.
 • Mbani compress për dy orë në mëngjes dhe në mbrëmje.

Kryen procedurën për çdo ditë deri në shërim të plotë.

Trajtimi i biliare menisk

 • Ju duhet të blejnë në shishe farmaci e biliare mjekësore.
 • Dy lugë fondeve nevojë për një të vogël dush me ujë të ngrohtë dhe përhapjen tyre fashë gju mbyllur në shall të lartë dhe të ngrohtë.
 • Kohëzgjatja e trajtimit përfundojë - 2 orë.
 • Vendos nevojë për të compress mëngjes dhe në mbrëmje. Pas disa muajsh gjendja e pacientit përmirësohet.

Trajtimi i menisk rodhe

Një trajtim i thjeshtë por shumë efektive për menisk është një paketë e rodhe.

 • Është e nevojshme për të marrë një të freskëta gjethe të bimëve dhe të mbyllë ato gju, sigurimin fashë ose shami.
 • Pas 3-4 orësh letër për të ndryshuar.
 • Në dimër ju mund të përdorni gjethet e thara të rodhe, para rozmochyvshy tyre dhe me ujë të ngrohtë. Ky proces nuk do të 4, dhe 8 orë.
 • A keni nevojë për të përfunduar çdo ditë deri sa dhimbja zhduket.

Trajtimi i qepëve menisk

Heqin qafe e Sëmundjet sukses ndihmon qepë përzierje.

 • Për të përgatitur atë, ju duhet të hekura dy qepë të vogla dhe të shtoni lugë qull me miell misri ëmbëlsirë e sheqerit.
 • Përgatitur ilaç duhet mbështjellë në disa shtresa të garzë bashkangjitur në gju, dhe filmi të lartë dhe të konsoliduar të përballojë gjithë natën.
 • A përfundon rekomanduara për një muaj.

Trajtimi i menisk rrikë

 • Rrënja e rrikë duhet të bluaj me kujdes, për të marrë një lugë gjelle.
 • Pastaj lëndëve të para duhet të vendosen në një enë dhe me avull rreth ngrohjes ulët.
 • Ajo duhet të jetë i thërrmuar rrikë, slurry lagësht marra në inde, e vënë atë në vendin e lënduar dhe i lidhin një shami.
 • Mbajeni për 2 orë, pastaj pije me përzierje me ujë të ngrohtë.

Trajtimi i menisk molle uthull

Uthulla e Molles ka analgjezik dhe anti-inflamator pronave. Zgjidhja uthull është e rekomanduar për të marrë tri herë në ditë.

 • Ju duhet një gotë me ujë të ngrohtë, shtoni një lugë çaji uthull molle dhe të njëjtën sasi të mjaltit.
 • Pi çdo ditë për 10 ditë.
 • Ju pastaj mund të përsërisë kursin pas një ndërprerje 3-ditore.

Trajtimi i menisk derri yndyrë

 • Ju duhet të marrë 200 gram yndyrë brendshëm dhe e vënë atë në ngrohje të ulët.
 • Kur naftës warms up pak, ju duhet të shtoni hudhër copëtuar dhe 2 lugë gjethe të thata eukalipt.
 • Kur masa fillon të vlim, ajo duhet të insistojnë 2 orë, pastaj të shtyjë me napë dhe vendin e bimëve në një kavanoz qelqi.
 • Në një gju lënduar është e rekomanduar për të fshij përzierje dy herë në ditë.

Trajtimi i menisk hudhër

Hudhër tretësirë ​​mund të zvogëlojë në mënyrë efektive dhimbjen dhe për të përmirësuar pacientit mirëqenien.

 • Për përgatitjen e saj ju duhet të pres hudhër (2 kokat) dhe shtoni atë në uthull molle (0.5 litra).
 • Hidh përzierje në një shishe të errët dhe të lënë për një javë.
 • Ilaçet duhet të fshij në zonën e prekur dy herë lëvizjet e përditshme masazh për 10-15 minuta.
 • Kryejë procedurën për të përfunduar zhdukjen e dhimbjes në gju.

Trajtimi i bimëve menisk

 • Për të përgatitur infuzion terapeutik, ju duhet të marrë një lugë gjelle buds thupër, gjethe violet dhe nettles.
 • Të gjitha komponentet e nevojshme për të pres, përzierje dhe pour 500 ml ujë të valë.
 • Përzierje duhet të insistojnë 30 minuta dhe filtruar nëpërmjet një sitë ose napë.
 • Marrë 1/4 filxhan 4 herë në ditë.

Rehabilitimi pas operacionit në menisk

Shpesh kur lëndimi menisk nevojshme kirurgji. Rehabilitimi Kohëzgjatja varet plotësisht nga natyra dhe shkalla e dëmtimit. Pas qepur problemeve me menisk rehabilitimin zgjat 9-12 muaj pas heqjes së menisk - 2-3 muaj. Gjatë periudhës së rimëkëmbjes tregon fizioterapie, lëvizjen e pavarur në paterica.

Pas heqjes suva emëruar fizioterapi. Duhet të bëni disa masazh të thjeshtë dhe ushtrim pasive: vendosni një jastëk nën thundrën dhe të kryejë zgjerimin operuar këmbën; gënjeshtër, lodhje muskujt kofshë për 10 sekonda dhe kështu me radhë. Para se ekzekutimi i tyre duhet të konsultoheni me një specialist.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe bursit artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur inflamacion dhe lëndimit menisk ^

Masat parandaluese për të shmangur dëmtimin e menisk, është që të parandalohen lëndimet ndërsa drejtimin ose në këmbë. Atletët mundësisht veshin pads gju ose përdorni fashë elastike. Njëlloj mënyrë efektive e parandalimit është për të forcuar trupin nëpërmjet ushtrimit dhe një dietë të ekuilibruar.

Para se ndonjë aktivitet fizik duhet të ngrohtë deri dhe të ngrohtë deri muskujt tuaj. Për të shmangur dëmtimin, keni nevojë për forcimin e quadriceps femoris, i cili punon gjatë zgjerimit të përbashkët gju. Ushtrim shumë efektive - ngadaltë uljen dhe heqjen këmbët drejtë, të kryera në një pozicion në këmbë.

Për të forcuar kërc, duke përdorur një dietë të ekuilibruar. Ju duhet të përfshijnë në dietën e përditshme të ushqimeve proteinike, ushqime që përmbajnë kalcium, magnez dhe kalium. Shumica atletët përdorin shtojcave të ndryshme ushqyese të cilat kanë një efekt pozitiv në nyje, kolagjenit, glucosamine ose hondroytyn.

Në përgjithësi, një jetese aktive dhe dietë e duhur, jo vetëm forcimin menisk gju, por edhe të rritur vitalitetin e trupit.