Mjete Meningjiti Trajtimi popullore


Trajtimi në shtëpi i meningjitit: mjetet juridike popullore

Meningjiti - një sëmundje shumë e rrezikshme e cila është në vendin e 10 në mesin e shkaqeve të vdekjes nga sëmundjet infektive.

Sipas statistikave të vendit tonë, sëmundjet e pikut meningjiti llogaritë për sezonin e ftohtë është vjeshtë vonë, dimrit dhe në fillim të pranverës.

Çfarë është meningjitit, simptomat, shkaqet, llojet e ^


Meningjiti është një inflamacion të membranave të trurit dhe palcës kurrizore. Patogjenët sëmundje - viruset dhe bakteret.

Shpesh kjo sëmundje kanë tendencë për fëmijët dhe të moshuarit nëpër nesformyrovavshehosya ose imunitet të dobësuar. Është e rëndësishme të kujtojmë se trajtimi i meningjitit në shtëpi është rreptësisht e ndaluar, si terapi të pasakta ose vonuar mund të shkaktojë komplikime të rënda.

Llojet e meningjitit:

 • në varësi të natyrës së inflamacionit (i lëngshëm, purulent);
 • në varësi të shkakut të inflamacionit (bakteriale, virale, fungale);
 • në varësi të kursit të sëmundjes (reaktive, akute, subakut dhe kronik).

Shkaqet:

 • viruset ose bakteret, të cilat ndikojnë në rreshtim të butë e trurit;
 • Enteroviruseve që hyjnë në trup nëpërmjet ushqimit, i poshtër;
 • infeksion Streptococcus në sapolindur gjatë lindjes;
 • komplikimet e shytave, rubeolës, otitis media, sinusit, etj .;
 • trauma kokë;
 • kafshimet e insekteve apo brejtësit e infektuar;
 • kontaktoni me njerëz nasopharyngitis sëmurë ose Meningococcemia.

Simptomat e meningjitit

 • Simptomat fillestare shpesh ngjajnë simptomat e gripit të ftohtë të përbashkët ose. Në pacientët me rritjen e temperaturës së trupit, nuk është dobësi dhe dhimbje të muskujve. Për disa kohë janë shenja karakteristike të sëmundjes. Këto përfshijnë:
 • Dhimbje të forta në kokë. Kjo dhimbje përhapet në të gjithë kokë, po rritet në mënyrë të shpejtë që të bëhet e padurueshme. Të vjella shoqërohet me të fortë dhe të rritur në masë të madhe në qoftë se pacienti ndryshon pozicionin e trupit.
 • Nëse një person është goditur menynhokokkom më duket i nxituar e tij të trupit. Ajo mund të jetë si lezione të vogla, në qoftë se forma është dritë, dhe në formën e spoteve të madh qershi qoftë formë e rëndë.
 • Vetëdije hutuar.
 • Humbja e nerva kafkës, duke shkaktuar strabismus.
 • Tensioni në muskujt e qafës.
 • Në foshnjat, sëmundja për të manifestuar si konvulsione, diarre, të vjella, pulsimesh Fontanelle, ankthi të rëndë dhe refuzimin për të ngrënë.

Mjetet juridike Meningjiti Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i meningjitit: receta shtëpi

Trajtimi i meningjitit metodat popullore është e mundur vetëm në qoftë se recetave shtëpi do të plotësojë terapi tradicionale. Në çdo rast, të gjitha veprimet duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Trajtimi i meningjitit viral

Meningjiti viral zakonisht ndodhin në sfondin e sëmundjeve të tilla infektive si fruthi apo li e dhenve. Zierje Linden është përdorur si një plotësues për terapi të drogës. Ky medikament ka anti-inflamator efekt, analgjezik. Përveç kësaj, ajo në mënyrë efektive nxit sistemin imunitar.

 • Për të përgatitur çajin duhet të jetë brewed gëlqere ¼ filxhan Lime Blossom litër ujë të valë.
 • Pas përzierjes nastoyitsya për 10-15 minuta, ajo mund të përdoret.
 • Doza e rekomanduar - ½ filxhan tri herë në ditë.

Trajtimi i meningjitit bakterial

Meningjit bakterial eshte shkaktuar nga depërtimin e bakterieve ne trupin si meningokoku, Pneumococcus, Haemophilus influenzae. Simptomat e kësaj forme të sëmundjes është shumë e vështirë.

Lehtësuar gjendjen e njeriut që ka një formë bakteriale e meningjitit, ju mund të përdorni infuzion të ngjyrës livando:

 • Ju duhet të shtoni 3 lugë të çel livando thatë në 400 ml ujë të valë.
 • Përdorimi i rekomanduar infuzion e një gotë në mëngjes dhe para gjumit.

Trajtim meningjiti jet

Meningjit Jet quhet nganjëherë rrufe, si ajo është për disa orë mund të jetë fatale për pacientin. Prandaj, trajtimi i tij duhet të fillojë menjëherë.

Herbs ndihmëse dhe anticonvulsant të gatuaj mjaft lehtë:

 • Ajo duhet të përzierje një lugë të ngjyrës livando, rrënjë sanëz, aguliçe, gjethet e mentes dhe rozmarinë.
 • Lugë mbledhjes për të bërë një gotë me ujë të vluar për 5 orë dhe tendosje.
 • Merrni filxhan ¼ para çdo vakt.

Trajtimi i meningjitit lëngshëm

Lehtësimi pacient me meningjit i lëngshëm mund të përdorni nenexhik. Kjo përzierje është një plotësues efektive për terapi të drogës.

 • Mix 20 g gjethe nenexhik, balsam limon, fruta koriandër dhe derdh alkool holluar (200 ml alkool shpërndajë 250 g ujë).
 • Insistojnë përzierje e dy ditë, dhe pastaj të bëjë fasha, aplikuar garzë përzierje ngjyhet në tempuj dhe qafën.

Trajtimi i meningjitit entsefalitnoho

 • Për të reduktuar dhimbje gjatë sëmundjes, ju duhet të përgatisin infuzion e hala bredh.
 • Hala pishe janë përdorur edhe për të bërë banja qetësues.

Ajo duhet të mbahet mend se aplikimi i rrugës kombëtare të jetë e mundur vetëm pas konsultimit me një specialist.

Trajtimi i meningjitit me tuberkuloz

Në mjekësinë popullore për të reduktuar dhimbje në meningjitit përdorur decoctions të urtë.

 • Për të përgatitur atë, ju duhet të derdh 2 lugë barishte 50 ml ujë të valë.
 • Përzierje duhet të insistojnë 2 orë dhe tendosje.
 • Është e rekomanduar për të marrë një ilaç 50 ml 4 herë në ditë.

Trajtimi i meningjitit lulekuqe

Siç e dini, të shpëtoj nga meningjiti është e mundur vetëm me ndihmën e trajtimit spitalor të kryhet nën mbikëqyrjen e një specialisti. Si një terapi shtesë rekomanduar tretësirë ​​lulekuqe:

 • Për përgatitjen e tij duhet të bluaj me kujdes lulekuqe misri në një mortajë apo të mbajë ato përmes një mulli mishit.
 • Për çdo dy teaspoons lulekuqe duhet të marrë një gotë qumësht të nxehtë.
 • Më tej, përbërësit duhet të jenë të përziera dhe të vënë në një termos, këmbëngulin gjithë natën.
 • Merrni një lugë gjelle e përzierje tre herë në ditë për një orë para se një vakt.

Trajtimi i Kastrati meningjitit

Kastrati - kokrra të kuqe që shuan në mënyrë efektive redukton dhimbje dhe ethe. Edhe në kohët e lashta ky produkt është dhënë pacientëve në mënyrë që të fitojë një ethe.

Përgatitja boronicë ekstrakt është shumë e thjeshtë:

 • Ju duhet lugë gjelle e manave grimcuar dhe derdh 200 ml ujë të valë.
 • Pastaj të vënë në një termos dhe insistojnë 4-5 orë, pastaj tendosje duke përdorur garzë.
 • Do të thotë të përgatitur për të dhënë pacientit 75 ml tri herë në ditë.

Trajtimi i hips meningjitit

Për shërimin e meningjitit është e rekomanduar për të marrë një zierje e hips u rrit. Ai do të heq dhimbje koke të rënda, për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, të kapërcyer dobësi dhe apati.

Zierje përgatitur si më poshtë:

 • 1 tbsp. lugë kokrra të kuqe të egra u rrit krijoj dy gota me ujë të valë, përsëri të sjellë një çiban, insistojnë natë, atëherë filtruar.
 • Merrni ilaç rekomanduar 2 herë në ditë për 100 ml.

Trajtimi i bimëve meningjitit

 • Zgjidhje e shkëlqyer popullore që ndihmon për të ulur dhimbjen dhe të qetë të pacientit - një zierje e kamomil. Është e rekomanduar për të përdorur për gatim ose lehtësimin dush për çaj pirja.
 • Në pacientët me këtë sëmundje janë të shqetësuar dhimbje koke të padurueshme. Për të hequr atë, ju duhet të pini supë nenexhik. Ne jemi vetëm një lugë gjelle e lë brewed filxhan ujë të vluar, të lënë për disa orë dhe tendosje.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore fruth i keq në fëmijët dhe të rriturit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur meningjit sëmundje ^

Parandalimi i sëmundjes përfshin masat e mëposhtme:

 • Vaksinimi.
 • Kontakti Limit me njerëzit që vuajnë nga meningjiti.
 • Larje me dorë me sapun dhe ujë pas kontaktit me një pacient.
 • Duke përdorur mjetet juridike kur të detyruar të qëndrojnë në të njëjtën dhomë me pacientë.
 • Trajtimi i duhur dhe në kohë i sëmundjeve virale.
 • Masat për përmirësimin e imunitetit.

Shto që duhet të trajtojnë seriozisht sëmundjen në shenjë e parë e kontaktit në institucionet shëndetësore.