Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitë


Trajtimi në shtëpi i mastitë: receta popullore

Mastopatia referohet sëmundjeve femra, trajtimi i të cilave është i pamundur pa ndihmën e profesionistëve.

Megjithatë, krahas trajtimit mjekësor, një metodat efektive shëndetësore miratuar të përdorë për mjekësi tradicionale, e cila është plotësisht e natyrshme, të sigurt dhe nuk përmban kimikate.

Çfarë është gjirit: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Mastopatia - një sëmundje e cila karakterizohet me formacione beninje të gjirit. Simptomet kryesore të mastitit janë dhimbje të rregullt ose periodike në zemrat dhe pamja e vulave në gjoks.

Shfaqja e mastitit kontribuojnë në këta faktorë negative:

 • Background hormonal;
 • Sëmundjet e veshkave, mëlçisë, tiroide ose ovarian
 • Stresi të vazhdueshëm, neurozë, depresion;
 • Abortet e shpeshta.

Sëmundja është e ndarë në dy lloje kryesore - mastopathy nyjore dhe shpërndarë. Megjithatë, sipas humbjen e gjirit formë përhapur e mastitit është e ndarë edhe në cistike, dhe të përziera fijor ose fibro - cistike.

Trajtimi Folk e mastitit pse terapi është një shikime plotësuese, por jep rezultate të shkëlqyera dhe në mënyrë të konsiderueshme përshpejton procesin e shërimit. Mjetet juridike popullore për trajtimin e mastitit përbëhet nga përbërësit natyral me origjinë bimore që janë të sigurta për shëndetin dhe nuk mbajnë kimikate të dëmshme.

Mjekësi informal zakonisht përdoret metoda tradicionale trajtim të tillë të mastitë:

 • Konsumi i brendshëm i infusions ose decoctions;
 • Prodhimi i ointments mjeksore;
 • Përdorimi fasha.

Trajtimi në shtëpi i mastitë përbërë nga bimëve, rrënjët medicinale, produkteve të bletëve, produktet vegjetale (qepë, panxhar, lakër, etj) dhe vajra. Efektiviteti dhe ndikimi pozitiv që mund të sigurojë trajtim të mjeteve juridike në shtëpi Inflamacioni i gjirit do të varet nga rregullsia e procedurave të aplikimit.

Trajtimi i mastitë në shtëpi: receta popullore që ndihmuan ^

Trajtimi Folk e mastitit: receta shtëpi

Trajtimi mastitit fijor

 • Mix një lugë gjelle kafshët, kamomil, acaroj, yarrow, atëherë vendin e tyre në një gotë, derdh ujë të valë dhe të lënë për 1,5 orë.
 • Ndarja Infuzion përgatitur në dy pjesë, një për të marrë gjatë ditës, pjesa e dytë fasha për përdorim natën.

Trajtimi mastitë cistike

 • Rrënjët e rodhe pres, shtoni ujë (01:10), vlim për 2-3 minuta, pastaj të lënë për një orë. Rezulton supë antitumor në vëllimin e 200 ml për të marrë gjatë ditës.
 • Merrni barabartë fletë pjesët butë, manaferrat e kuqe malit hirit, u rrit hips, lule kamomil, rrënjë luleradhiqe dhe rodhe. Rezultuar Vëllimi përzierje e 4 tablespoons vënë në një termos, derdh një litër ujë të valë dhe mbush brenda natës. Morning infuzion terapeutik duhet të thahet dhe të marrin ditë të paktën pesë herë për 100 ml.

Trajtimi i fibro-cistike mastopathy

 • Kalanchoe lë larë, grimcuar në një mulli mishit, pastaj lidheni me të njëjtën sasi të mjaltit të freskët, e vënë përzierje në një kavanoz qelqi dhe për të mbajtur në frigorifer. Merrni ilaçe duhet të jetë në lugë çaj çdo mëngjes.
 • Gjethet e rodhe për të larë jashtë, bashkëngjitni të gjirit, bllokohet dhe të lënë gjatë natës.

Trajtimi i mastopathy shpërndarë

 • Fresh rrënjë rodhe grimcuar në një mulli mishit në shumën prej 100 gram. të përziera me 100 gram. mjaltë, 100 gram. naftës pluhur dhe lëng limoni çiftet. Përzierje duhet të vihet në çarçaf, aplikuar për të compress gjoksin dhe të lënë gjatë natës.
 • Lë lakër grimcuar në një blender apo mulli, kombinuar me kos, pastaj përzierje në leckë dhe të bashkangjisë në gji në orë.

Trajtimi mastopathy nyjore

 • Lë nënën dhe njerka, e kombinuar me rodhe lë të bashkëngjitni gji dhe të lënë gjatë natës.
 • Merrni mbi lugë gjelle kafshët, Leonurus dhe yarrow, ata vënë në një kavanoz, derdh ujë (0.5 l) të vluar dhe të lënë për dy orë. Lejoni të krijoj nevojë për 200 ml para ngrënies tre herë.

Trajtimi i mastitë shpërndarë cistike

 • Furçë të kuqe me një lugë gjelle pour 1,5 gota ujë të vluar, të përfundojë mirë dhe të lënë për një orë.
 • Rezulton infuzion i shërimit që do të ndërmerren gjatë ditës.

Trajtimi i mastopathy shpërndarë fibrocystic

 • Merrni dy lugë piper malësor, i hedh atyre një gotë me ujë të ngrohtë dhe të lënë për 10 orë.
 • Infuzion të gatshëm duhet të jetë i lagur leckë apo multilayer garzë dhe të aplikojnë në gjoks për një orë çdo ditë.

Trajtimi i Inflamacioni i gjirit shëllirë

 • Përgatitja e një zgjidhje të 10% kripë (90 oz. Prej ujë, 10 gr. Salt), peshqir të lagur në të, të bashkangjisë në gji, për ta mbajtur atë në krye një tjetër përfundojë (e thatë) peshqir dhe të lënë në mëngjes.
 • Kohëzgjatja e kësaj procedure është 14 ditë.

Trajtimi i Inflamacioni i gjirit lë lakër

 • Fresh fletë lakër larë, lyej brenda gjalpë ose mjaltë natyrore lules bashkëngjitni gji dhe të sigurt.
 • Lakra vë llapë është e dëshirueshme që të përdorin gjatë natës.

Trajtimi i Inflamacioni i gjirit vaj

 • Gjethet celandine dhe bluarje te një pluhur në një sasi prej 1 lugë përzier me 2 lugë gjalpë i shkrirë, pastaj të vënë në një banjë me ujë dhe ngrohjes për 15 minuta. Marrë vaj duhet të trajtohen në gjoks pacientët çdo ditë.
 • Për t'iu kundërvënë ointments mund të përdoret me bimë të freskëta celandine, grimcuar dhe të lidhur mirë në të njëjtat pjesë me vazelinë.

Trajtimi i bimëve mastitë

 • Përgatitja mbledhjen e bimëve - rigon, Sage, furçë të kuqe, lule misri, Calendula. Pastaj, në një gotë me ujë të vendosur tbsp herbs, të sjellë në vlim dhe të lënë për disa orë.
 • Merrni zierje duhet të jepet brenda dy javësh dy herë çdo ditë për një gjysmë gotë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i fibroids mitrës pa mjetet juridike popullore kirurgji.

Parandalimi dhe këshilla se si për të parandaluar mastopathy ^

Për të shmangur ose zvogëluar rrezikun e mastitit duhet në mënyrë strikte të respektojë këto masa parandaluese:

 • Veshin të brendshme të rehatshme;
 • Shmangni qëndrimit të zgjatur në diell të hapur (rajoni qafë);
 • Rregullisht inspektojë gjoks;
 • Nëse është e mundur, të përjashtojë abortit;
 • Shmangni stresin dhe neurozë;
 • Ruajtja jetën rregullt seksuale me një partner të rregullt.