Trajtimi i mjeteve juridike popullore pezmatim i fytit


Trajtimi i mjeteve juridike pezmatim i fytit shtëpi shpejt heq inflamacion të laring.

Ndihma e parë dhe efektive në trajtimin e pezmatim i fytit mund të sigurojë mjetet dhe metodat e mjekësisë tradicionale që shpejt, të butë dhe painlessly mund të ndikojnë në fyt mucous.

Shkaqet dhe simptomat e pezmatim i fytit ^


Pezmatim i fytit - inflamacion që mbulon Mukoza e fytit dhe shkakton ënjtje e litarët vokale.

Shkaqet e pezmatim i fytit sëmundjes janë:

 • Infeksionet bakteriale dhe virale, ftohjet, gripit;
 • Pneumonia, bronkit;
 • Stimuj Ndikimi - alkooli, pluhur, nikotina;
 • Alergjia;
 • Tensioni i fortë i litarët vokale si rezultat i kënduar, bërtiste ose fjalime publike.

Pezmatim i fytit është i ndarë në tri lloje -, formën akute dhe kronike fytit. Për të gjitha tre llojet e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme të shqiptuara të dhimbshme:

 • Ndjenja e thatësi, kruarje dhe gudulisje në gojë;
 • Kollë;
 • Ngjirurit e zërit ose humbje të plotë;
 • Ethe të lehtë;
 • Dhimbja që ndodh në procesin e gëlltitjes ushqim;
 • Dhimbje koke.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i pezmatim i fytit në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Folk i bimëve pezmatim i fytit - receta.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e shpejtë të pezmatim i fytit përbëhet nga bimor (mjekësisë bimore) të ndryshme, disa perimeve dhe lëngje frutash, mjaltë të freskët, mjedër, vajra, jod dhe komponente të tjera. Ata kanë për qëllim të gjitha në reduktimin maksimal të inflamacionit, zbutjen efektive dhe shërim litarët vokale.

Trajtimi Folk i pezmatim i fytit ofron metodat e mëposhtme Wellness:

 • Përdorimi i TEAS bimor dhe broths;
 • Kompresa të ngrohta;
 • Këmbët ngrohjes;
 • Thithja;
 • Lani.

Trajtimi i pezmatim i fytit në të rriturit

Nga një nga simptomat kryesore të inflamacionit në të rriturit përfshijnë dhimbje të fytit dhe ngjirurit e zërit. Faktorët e zakonshme e shfaqjes së tyre është hipotermi, zakone të këqija, u zhvendos ftohjet apo infeksione. Tensioni i vazhdueshëm i litarët vokale janë këngëtarë veçanërisht të prirur, oratorëve, aktorë dhe mësuesit.

Ndihma e parë për pezmatim i fytit me sukses të bëjë këto trajtime në shtëpi:

 • Hot këmbë ujë të dush me pluhur mustarde të marra menjëherë para gjumit.
 • Kripë shpesh bimor dhe gargarë.
 • Përveç kësaj në mënyrë të përkryer të kontribuojë në përmirësimin e trajtimit të naftës detit buckthorn si lubrifikim të fytit mukozës dhe për të marrë qumësht të ngrohtë me mjaltë.

Trajtimi i pezmatim i fytit tek fëmijët

Trajtimi i pezmatim i fytit në fëmijët e përfshin ndërmarrjen e hapave të menjëhershëm për të parandaluar komplikacione të mëtejshme. Një gjendje e dhimbshme në fëmijët fillon të shfaqet me kollë të thatë dhe të ftohtë, atëherë nuk është ngjirurit e zërit, ngjirurit e zërit zë, shoqërohet me dhimbje kur gëlltitjes.

 • Locion për trajtimin e pezmatim i fytit tek fëmijët është e dëshirueshme për të filluar me regjim shtrati dhe ushqim të butë.
 • Tjetra, ju duhet të sigurojë mjaft fëmijës pije e lëngjeve - qumësht me mjaltë, çaj me mjedër dhe TEAS bimor.
 • Efektet e dobishme në trajtimin e pezmatim i fytit të sigurojë të naftës eukalipt mbytje dhe vaj buckthorn detit lubricating mukusit.

Trajtimi i pezmatim i fytit shtatzënë

Trajtimi i pezmatim i fytit gjatë shtatzënisë përfshin refuzimin e antibiotikëve dhe barnave të fuqishëm. Prandaj kërkesa gjatë kësaj periudhe gëzuar mjete popullore.

Masat për të cilat turistik ka nënën shtatzënë me pezmatim i fytit sëmundjes, si më poshtë:

 • Përdorimi i rregullt i lëngjeve të ngrohtë;
 • Gargling zierje e bimëve;
 • Thithja (perime, vaj ose bimor);
 • Sigurimi pushim të plotë vokale.

Trajtimi i pezmatim i fytit akute

 • Patate fruta lëng të ngrohtë deri dhe hani tri herë në ditë për 150 ml;
 • Në 200 ml lëng të freskët panxhar të shtoni një pak uthull molle. Përdorni një pije të lëngshme;
 • Gjysma tul limon slurry u përzier me një gjysmë shekulli. l. mjaltë të freskët të lëngshme dhe të shpërndajë ngadalë në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i pezmatim i fytit kronike

 • Fruta të thata, gjethet dhe rrjedh e raspberries bluaj, të krijoj ujë të vluar (disa shekuj. L. kimik 200 ml) në orë. Merrni 120 ml tri herë në ditë;
 • Shpëlaj zgjidhje alkaline - sode me ujë 0.5 tbsp 200 ml ose përdorimi i alkaline ujit mineral - "Essentuki" "Borjomi";
 • Për një trajtim të suksesshëm të laringjit kronik dobishme Borsuchym lyej yndyrë gjatë natës për efekt ngrohjen gjoks.

Trajtimi i nje pezmatim i fytit fytit

 • Bërë inhalimi dy herë në ditë e naftës - pesë gota ujë duke përdorur lugë anise, mente, vaj eukalipt ose buckthorn detit;
 • Për të eliminuar kollë dhe pështymë shekullit vendas. l. Nëna dhe njerka 0.5 filxhan ujë të vluar për dy orë. Supë të ngrohtë duhet të merret tri herë në ditë për 70 ml.

Trajtimi i Propolisi pezmatim i fytit

Propolisi - i njohur mjet anastezik, agjent antimicrobial dhe antibacterial që ndihmon të shpëtoj nga mikrobet dhe redukuar inflamimin dhimbshme.

Propolis përdoret sukses në trajtimin e ngjirurit ose humbje e zërit në formën e tinctures:

 • Mix katër lugë 10% tretësirë ​​alkool e Propolisi, 8 c. l. Lë Kalanchoe dhe 7 lugë mjaltë të freskët të lëngshme.
 • Përzierje në shumën e nevojshme për të shpërndarë lugë çaji (jo gllabërim) dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje.

Trajtimi i mjaltit pezmatim i fytit

 • Mix mjaltë dhe limon lëng 2/1 dhe të marrë çdo 30 minuta në lugë çaji;
 • Përzierje divorcuar nga tre lugë mjaltë dhe 250 ml ujë të ngrohtë propolaskyvat fyt disa herë;
 • Mix lëng rrepkë me mjaltë në proporcione të barabarta dhe të marrë në natën e 3 shekuj. l.

Trajtimi i bimëve pezmatim i fytit

Phytotherapy në trajtimin e pezmatim i fytit përbëhet nga një numër të bimëve me pronat e ndryshme medicinale. Për trajtimin e sëmundjeve të fytit është shumë i dobishëm për të aplikuar concoctions të tilla pije:

 • Sage, kamomil, nenexhik - dhe tre pjesë të përzierje kopër dhe shekullit të krijoj. l. përzierje në një gotë me ujë të vluar për disa orë.
 • Mallow dhe nënën dhe njerka në 5 pjesë, 4 pjesë të urtë dhe të butë fletë krijoj në vëllim 2 tbsp 500 ml ujë të vluar për 2 orë.
 • Për përbërjen e me gojë është si vijon - trumzë, fara liri, karamele mente, kamomil dhe nënën dhe njerka në pjesë të barabarta. Përzierje derdh ujë të valë (50 oz. Në 500 ml) dhe vihet në zjarr për 6 minuta. Dërgo supë birrë për disa orë dhe për të marrë katër herë në ditë, një filxhan të tretë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike grykët (grykët) popullore.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizuar gjendjen e pacientit me pezmatim i fytit ^

Për një lehtësim të suksesshëm të pacientit në trajtimin e pezmatim i fytit rekomanduar ndiqni këto këshilla mjekët:

 • Fillimi i trajtimit të drejtpërdrejtë nga simptomat e para të sëmundjes;
 • Shmangni tensionit papritur Na votën;
 • Kufizo zakone të këqija - pirja e duhanit, alkoolit;
 • Përdorni termikisht dhe mekanikisht pakët dietë.

Në mënyrë për të parandaluar sëmundje pezmatim i fytit e nevojshme të përdorë rregullisht sezonin e procedurave, të mbajtur sistem të fortë imunitar dhe të ndjekin higjienës orale.