Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitë


Trajtimi në shtëpi i mastitë: receta popullore

Ura është një sëmundje e zakonshme e gjirit, hasur shumë gra pas lindjes së fëmijës.

Mjekësisë tradicionale përdorur për të trajtimin antibiotikët Inflamacioni i gjirit ztsidzhuyetsya pengohet artificialisht qumështit të gjirit dhe laktacionit.

Së bashku mjekim teknikat e mjeteve juridike popullore trajtimin e mastitit që efektivisht të ndihmojë për të sjellë shërim të përdorur zakonisht.

Çfarë është Inflamacioni i gjirit, Simptomet, shenjat, llojet ^


Përmban ose mastite - është një sëmundje inflamatore e gjirit, e cila karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbje në gji;
 • Ethe, dobësi, të dridhura,
 • Shtim i gjirit, probing vula.

Patogjene Inflamacioni i gjirit janë patogjenë që hyjnë në gjoksin përmes çara që thith nipples. Përveç kësaj, zhvillimi i mastitë kontribuon në mungesën e higjienës dhe jo të plotë të qumështit të gjirit pompimit pas të ushqyerit.

Qyteti (Inflamacioni i gjirit) në gratë ndodh në format e mëposhtme - akute, purulent, laktacionit (pas lindjes) nelaktatsionnyy, i lëngshëm, destruktive, mastitit abstsedyruyuschyy dhe infiltrative.

Përfshin nënat pleqsh - një patologji e zakonshme, e cila jo vetëm që u jep grave një shumë probleme, por gjithashtu parandalon ushqyer më tej fëmijën. Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitit lehtëson pacientin dhe ndihmon të përshpejtojë shërimin. Përveç kësaj, ata janë të sigurt për shëndetin e grave, si i përbërë nga përbërës bimor me origjinë natyrale.

Trajtimi i mastitë në shtëpi përfshin përdorimin e fasha, lan dhe fërkim zonën e gjoksit dhe përdorimin e disa concoctions medicinale anti-inflamator.

Trajtimi i mastitë në gratë

Shpesh ka mastitit gjatë të gjirit të ushqyerit e foshnjës, kur një grua i jep higjienës dhe ztsidzhuye qumështin e mbetur e pamjaftueshme nga gjiri.

Trajtimi i mastitë ushqyerit me qumësht gjiri emëruar pas mjeku do të shqyrtojë, diagnostikuar formën e sëmundjes, urdhrave ilaçeve dhe rekomandime specifike.

Procedurat përfshijnë trajtimin e ndërtimit të Inflamacioni i gjirit, kryesisht e përbërë nga një pezullim i ushqyerjes me gji, përdorimit të qumështit artificial pompimit dhe për të siguruar gjoksin e pacientit ngritur.

Përmban ushqyerja me gji shpesh prek femrat e parë e mori fëmijën. Megjithatë, këto probleme mund të shmanget nëse nëna e re do të kalojnë procedurat e kohën e duhur.

Përmban: mjetet juridike popullore e trajtimit në shtëpi ^

Trajtimi Folk e mastitit: receta shtëpi

Purulent mastitit, trajtim

 • Mishi i kungull të prerë në copa të vogla, pour qumësht dhe kuzhinier atë deri të trasha. Në mishin e ngrohtë duhet të lexohet si një gazë me dy shtresa dhe të rregulluar në gjoks për dy orë.
 • Pjekur qepë pure, të përziera me vaj liri dhe të aplikojnë në gjoks për disa orë.

Inflamacioni i gjirit akute, trajtim

 • Fresh lakër fletë pije, për të sprapsin një çekiç druri anën e saj të brendshme në shfaqjen e lëng. Partia informoi për të bërë një copë për gjoks, bllokohet dhe të lënë në mëngjes. Kjo procedurë duhet të prodhojë çdo mbrëmje deri zhdukjen e plotë të mastitit.
 • Tërfili tharë bari vendosen në një gotë, e plotësoni atë në gjysmë të rrugës, pastaj derdh ujë të valë dhe të insistojnë se gjysmë ore. Në infuzion të ngrohtë duhet të jenë të peshqir të lagur dhe të aplikojnë në gjoks për 20 minuta. Këto pako e dëshirueshme për të kryer disa herë në ditë.

Laktacionit Inflamacioni i gjirit Mjekimi

 • Mix liri apo vaj ulliri me niseshtesë së patates për të marrë një përzierje të trashë, pastaj e vënë atë në gjoksin e tij dhe fashë kravatë. Hold compress duhet t'i jepet rreth dy orë.
 • Merrni mbi lugë gjelle Boudreau, lë arre, Wort Shën Gjonit, rrënjë rodhe dhe jargavan. Në një numër të shekujve. vendin e mbledhjes lugë në një gotë, shtoni ujë dhe vlim për një minutë. Pasi orë supë nastoyitsya, ajo duhet të marrë tri lugë çdo ditë tre herë. Përveç kësaj, supë mund të përdoret si larja e gjirit.

Inflamacioni i gjirit Nelaktatsionnyy, trajtim

 • Lidhu rrënjë jamball grimcuar (10 gr.) Dhe zhvishem mandarinë (50 oz.), Atëherë ata duhet të derdh tre gota ujë të vluar për një orë, pastaj të marrë gjatë ditës.
 • Badger yndyrë pak të ngrohtë dhe lyej nipples me një aureolë.

Inflamacioni i gjirit i lëngshëm, trajtim

 • Në një leckë të pastër për të aplikuar vaj të ngrohtë kamfor, aplikuar në gjoks dhe të mbajë për një orë.
 • Para se të shkojnë në shtrat për të bashkëngjitni për të gjirit pasqyrohen neto ose rodhe nënën fletë dhe njerka, para lagur me ujë të valë.

Trajtimi i kripës mastitë

 • Nxehtësia një gotë me ujë për 50 gradë, pastaj shtoni atë tbsp kripë dhe shpërndajë. Në pambuku zonën prerë leckë nën nipples, pastaj thith atë në zgjidhjen e kripë dhe të bashkangjisë në gji, duke e vendosur një film mbi fashë të lartë dhe të ngrohtë.
 • Salt compress të mbajë deri sa të fitilin poshtë.

Trajtimi i bimëve mastitë

 • Vendi në 1.5 litra ujë të vluar lugë urtë, dy lugë lë rrush pa fara, dy lugë Wort Shën Gjonit dhe tre lugë Kumak., Pastaj në mbledhjen në zjarr dhe vlim për 10 minuta.
 • Pasi supë nastoyitsya dy orë, ajo duhet të thahet dhe për të marrë një gotë para ushqimit tri herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitit.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar formimin e mastitë ^

Pas lindjes gratë, sidomos gji me gji duhet të jetë me kujdes dhe në mënyrë rigoroze të respektojë procedurat e mëposhtme parandaluese, të cilat mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e mastitë:

 • Në mënyrë strikte të respektojë higjienës personale para të ushqyerit dhe pas. Para se të ushqyer fëmijën tuaj, dhe pas të ushqyerit, të jetë i sigurt për të larë me një zgjidhje të dobët të gjinjve Permanganat kalium, bimor apo tjetër dezinfektues dhe zgjidhjeve antimicrobial;
 • Të jetë i sigurt për të shprehur qumësht që është lënë pas të ushqyerit;
 • Shmangni nipples plagosje, halos dhe kancerin e gjirit.
 • Për të parandaluar nipples plasaritur duhet të trajtojë vazelinë e tyre të përditshme kozmetike apo naftës rosehip.