Trajtimi i dore mjetet juridike popullore përbashkët


Trajtimi i përbashkët dore në shtëpi: receta popullore

Dore e përbashkët është një lidhje e rëndësishme për mbështetjen - sistemi i motor njeriut dhe është përdorur për të kryer funksionin motorike e dorës.

Nga një pikë anatomike të parë ajo është një nga elementet më komplekse që i nënshtrohen ngarkesë të vazhdueshme të energjisë.

Sëmundje dore përbashkët: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Dhimbje në dore përbashkët - një fenomen mjaft i popullarizuar, i cili sugjeron sëmundje të mundshme. Për të përcaktuar diagnozën e hershme dhe trajtim duhet të jetë apel në kohë të ortoped apo neurolog.

Klasifikimi i përbashkët sëmundjet dore në etiologji (shkakut) është si vijon:

 • Sëmundja marra gjatë ose pas lëndimit.
 • Sëmundje të shkaktuara nga ndryshimet degjenerative.
 • Sëmundjet inflamatore që janë në natyrë.

Në praktikën klinike, sëmundjet më të zakonshme dore përbashkët janë:

 • Bursit është shkaktuar nga pamja e tepërt fluide me përbërje të veçantë biologjik (ekskuzant) në qese kyçeve. Sëmundja është e shprehur në procesin inflamator me shoqërues dhimbje të forta. Arsyeja mund të jetë trauma, ngarkesa e rregullt fizik, përdhes, artrit, reaksione alergjike të lidhura sëmundjet infektive.
 • Hygroma në shumicën e rasteve nuk është një veprim i vazhdueshëm mekanik në rajonin e përbashkët dhe është shprehur në pamjen e një tumor beninje. Sëmundja nuk përbën rrezik për jetën, por jep një shqetësim në aspektin fizike dhe estetike.
 • Periarthritis shpesh ndikon në dore dhe është e shprehur në proceset inflamatore në rreze procesin shylovydnoho. Shkaku i sëmundjes në shumicën e rasteve është mykrotravmatyzatsyya përhershëm.
 • Tenosynovitis ndodh si inflamacionit akut ose kronik të membranës lidhor përreth tendons. Shkaqet e sëmundjes dy: marrjen bakteret piogjen dhe ngarkesën e tepërt. Simptomat e sëmundjes janë ënjtje dhe dhimbje të mprehtë gjatë lëvizjes.
 • Osteoarthritis shpesh shkaktohet nga karakteri post-traumatik dhe shkatërrimin gradual të shtresës kërc, e cila mund të çojë më tej në humbjen e mobilitetit të përbashkët.
 • Arthritis është një natyrë nxitëse e sëmundjes dhe ndodh për shkak të bursit, artritit, përdhes. Simptomat janë dhimbje, ënjtje, ngurtësi të përbashkët.
 • Zhvendosja - një sëmundje e shoqëruar me zhvendosjen e sipërfaqeve të kyçeve dore relative të përbashkët me njëri tjetrin. Veshin një përmbysje shpesh natyrën traumatike. Simptomet janë një dhimbje të mprehtë, kur lëviz, ënjtje, skuqje.

Trajtimi i dore mjete popullore të përbashkët, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i dore përbashkët: receta shtëpi dhe mjetet

Treat dore duke përdorur mjetet juridike të mundshme jo vetëm, por të nevojshme popullore. Megjithatë, këto metoda duhet të përdoret vetëm në trajtimin dhe nën mbikëqyrje mjekësore.

Trajtimi tendovaginitis dore përbashkët

Vaj me lule kumak

 • Merrni pjesë të barabarta lule të thata kumak dhe krem ​​baby, përzierje mirë.
 • Aplikoni vaj mbi lënduar zonë dhe fashë mbulesë, të lënë gjatë natës.

Infusion anti-inflamator

 • 1 tbsp. l. lule të thata e kamomil ose Wort Shën Gjonit, derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për 25-30 minuta.
 • Merrni 3 herë në ditë për 0.5 shekuj. brenda 2 javësh.

Trajtimi i osteoarthritis dore përbashkët

Shërimi pije nga artriti

 • Për të përgatitur të nevojshme për të marrë 1 tbsp. l. ulliri me cilësi të mirë të naftës, 0.5 ch. l. hudhër integruar dhe 1 tbsp. e ujë të vluar.
 • Mix mirë dhe të marrë 2 herë në ditë deri sa dhimbja do të kalojë.

Paketa e bollgur supë

 • 3. l. bollgur pour 2 gota ujë dhe vlim për 10 minuta.
 • Përzierje rezultuar e ngrohtë e një kompresë për të aplikuar një zonë të ndezur dhe të lënë për 1 orë.

Trajtimi i sprains dore përbashkët

Compress nga lëng i një limoni dhe hudhër

 • Mix në përmasa të barabarta hudhër dhe lëng limoni, thith leckë rezulton zgjidhje dhe të bashkangjisë në vend të lënduar.
 • Mbajeni për sa kohë që temperatura të bëhet e barabartë me ngjesh temperaturën e trupit.

Compress miell dhe kripë

 • Merrni proporcione të barabarta miell dhe kripë dhe gatuaj brumë të trasha, të cilat duhet të rrokulliset në shirita.
 • Tie strips lënduar vend të brumë, aplikoni një fashë në krye të leckë të leshtë dhe të lënë gjatë natës.

Trajtimi i osteoarthritis dore përbashkët

Alkooli tretësirë ​​e piper të nxehtë

 • Duhet të marrë 3-4 pods e piper i kuq (mund të përdoret si piper të freskët dhe të thatë), shtoni 0,5 litra. alkool i holluar (40 gradë) ose vodka.
 • Dërgo në një vend të ftohtë të errët për 10 ditë.
 • Fshij dore prekur.

Infuzion bimor për përdorim të brendshëm

 • Përbërja e mbledhjes: abuzosh root (2 pjesë), lule Linden (1 pjesë), fara kopër (1 pjesë), lule kamomil (1 pjesë), buds plepit (2 pjesë), lë hithër (2 pjesë), buds thupër (3 pjesë), gjethe nenexhik (1 pjesë).
 • Të gjithë përbërësit e nevojshme përzierje mirë dhe të marrë 2 tbsp. l. rezulton bimor, krijoj 1 litër. ujë të vluar, të lënë gjatë natës.
 • Lejoni të krijoj për 5 herë në ditë për 0.5 shekuj. për 2-3 muaj.

Trajtimi hygroma dore përbashkët

Compress e uthull dhe vezë

 • Mix 50 oz. uthull dhe 1 vezë.
 • Imponojnë një kompresë në hygrom.

Compress me gështenjë kali

 • 6 copë. gështenja bluaj në një mulli mishit ose blender.
 • Slurry rezulton vënë në hygrom, të mbuluar me garzë dhe të lënë për 2 orë.
 • Pas heqjes compress, zona e prekur duhet të vajos jod.

Trajtimi masakër dore përbashkët

Compress me pelin

 • Grimcuar dragua deri qetë.
 • Shtresa Tolstoi e masës rezulton të zbatohet në zonën e prekur dhe të aplikojnë një fashë.

Paketa e lëng qepë

 • Qepë hekura dhe shtrydh lëng.
 • Lëng të mirë qepë thith garzë dhe aplikuar për bruises.

Trajtimi dore periartrita përbashkët

Infuzion të bimëve

 • Merrni në proporcione të barabarta gjethe delli, karamele mente, kriklla kamomil.
 • Brew marrë infuzion dhe fshij zonën e prekur periarthritis lehtë.

Alkooli tretësirë ​​e Calendula

 • Merrni 50 gram. lule Calendula, pour 0,5 litra vodka dhe mbush për 15 ditë.
 • Mori tretësirë ​​të fshij zonën e prekur.

Trajtimi i inflamacion të përbashkët dore

Banja me vajra anti-inflamator thelbësore

 • Merrni ujë të ngrohtë dhe të shpërndajë në të disa pika të vajrave thelbësore që kanë efekt anti-inflamator, vaj Calendula, eukalipt, Hypericum, vaj Sandalwood.
 • Ulët dore tuaj në ujë dhe të mbajë për 10 - 15 minuta.

Alkooli tretësirë ​​e lë aloe

 • Për përgatitjen e infusions nevojshme në sasi të barabarta shtypur gjethet e aloe dhe vodka.
 • Komponentët përzierje mirë dhe të lënë për një javë në një vend të freskët, të errët.
 • Rezultuar tretësirë ​​të fshij në lëkurë rreth të përbashkët të dhimbshme.

Trajtimi i dore ënjtje të përbashkët

Bate zierje e comfrey medicinale

 • Merrni shfarosi Comfrey degës, derdh një litër ujë dhe vlim deri atëherë, deri sa të avullohet gjysma e ujit.
 • Ulët dore tuaj në infuzion të ngrohtë dhe të mbajë për 20 minuta.

Compress Spirtofuratsilinovyy

 • Alkool të holluar farmaci infuzion furatsillina në raport 1: 1.
 • Zgjidhja rezultuar fasha imponojë natën.

Trajtimi i dore bimëve të përbashkëta

 • Kamomil (2 pjesë), mjekësore tërfili bari (2 pjesë), fletë alte (1 pjesë) janë të përziera, shtoi ujë të ngrohtë për të formuar një slurry dhe aplikuar në të përbashkët të dhimbshme.

Shërben si një agjent të efektshme anti-inflamator dhe analgjezike.

Mbledhja bimor për trajtim dore përbashkët

 • Merrni në proporcione të barabarta e fruta dëllinje, buds thupër, bar, horsetail, lule Hypericum, gjethe, Kastrati.
 • Të gjitha komponentët e mbledhjes përzierje mirë.
 • Merrni 1 tbsp. lugë e bimor dhe pour 1 tbsp. e ujë të vluar.
 • Insistojnë 2 orë, të marrë 0.5 cent. tri herë në ditë para ushqimit.
 • Kursi i trajtimit është 1.5 muaj.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe mjetet juridike Neni këmbës Trajtimi popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të mbajtur lëvizjen e përbashkët dore ^

Për të ruajtur shëndetin dhe lëvizshmërinë e dore përbashkët, ju duhet të ndiqni këto udhëzime të thjeshta:

 • Shmangni tendosje të tepruar fizike në të përbashkët promenevozap'yasnyy.
 • Hani e drejtë dhe për të mbajtur aktiv.
 • Kryerja e ushtrimeve specifike duke punuar për të shmangur shfaqjen e sëmundjeve në punë dore.
 • Krijojnë kushte të favorshme fiziologjike për punë dhe kohë të lirë.
 • Mos pini duhan dhe mos abuzojnë alkool.