Mjete Giardiasis Trajtimi popullore


Trajtojnë giardiasis në familje: receta popullore.

Cysts prekje Giardia shkakton sëmundje, e quajtur giardiasis.

Për efikasitetin e saj të lartë të trajtimit të përdoret jo vetëm barnave farmaceutike, por edhe mjete të zakonshme popullore që janë të aftë për të pa efekte anësore në organet e brendshme për të shpëtuar njerëzit nga parazitet.

Çfarë është Giardia dhe giardiasis: shkaqet, simptomat, llojet ^


Giardiasis - një sëmundje parazitare të shkaktuara nga gëlltitje të rrezikshme parazitëve të vetme-qelizor organizmit - Giardia.

Këto parazitë mikroskopike hyjnë në zorrë e vogël në formën e cysts, pastaj të fillojë të kthehet në trofozoyity që ndan me shpejtësi dhe plotësisht të mbushur Mukoza.

Mënyrat e transmetimit të cysts Giardia - duart e pista, të hahet ushqim i palarë apo ujë të kontaminuar, not në ujërat e pista.

Simptomet kryesore të giardiasis përfshijnë:

 • Dhimbje e madhe dhe stomak, lodhje, nervozizëm;
 • Vjellje, bloating;
 • Kapsllëk me diarre;
 • Mukusit në lëvizjen e zorrëve.

Giardiasis në njerëzit mund të ndodhë në format e mëposhtme - akute, kronike, mëlçisë, zorrëve, appendicular, latente dhe lyamblionositelstvo.

Trajtimi Folk giardiasis përbëhet nga teknika të thjeshta, efektive dhe të përballueshme që me sukses kombinon trajtim dhe dietë kryesore terapi. Për qëllime terapeutike, më të njohura janë mjete popullore për të trajtuar giardiasis:

 • Hudhër, rrikë, panxhar, fara kungulli;
 • Bile, bimët medicinale anthelmintic - celandine, hala, dragua, kopër, tansy, Burnet, etj;
 • Kalina, hirit mal;
 • Tar thupër.

Procedurat brenda trajtimin në shtëpi të giardiasis përbëhet nga përgatitjen e decoctions, tinctures dhe përzierjet e përbërësit natyral.

Trajtimi i giardiasis në të rriturit

Pastrimin e trupit të një të rrituri Giardia përbëhet nga tri faza:

 • Përdorni choleretic, antiallergic, droga enzimatike dhe dietë, ndikon në përhapjen e parazitëve;
 • Qëllimi protyhelmintnyh do të thotë;
 • Përdorimi i enzimeve, probiotics, vitamina dhe dietë protylyamblioznoyi pajtueshmërisë.

Trajtimi i mjeteve juridike giardiasis në shtëpi mund të jetë dy fazat e para, duke përdorur për këtë biliare dhe fondet protyparazytni.

Trajtimi i giardiasis tek fëmijët

Terapia giardiasis fëmijë si një i rritur, është përdorur gradualisht drogë recetë të caktuara. Në agjentët farmakologjike siç përshkruhet ilaç bimor për fëmijët me fizioterapi.

Trajtimi i ndërtimit të Giardia për fëmijët duhet të shoqërohet me dietë të veçantë të përbërë nga pirët me tepri dhe ushqimeve acid pasura në fibra. Sheqer, salcice dhe pasta të dëshirueshme për të përjashtuar periudhën e tërheqjes Lamblia.

Trajtimi i giardiasis në shtatzëni

Giardiasis shtatzënisë, si çdo sëmundje parazitare ndikon negativisht në gjendjen e nënës shtatzënë dhe fetusin. Produktet e jetës që e dallojnë Giardia, shumë toksike, kështu që shkatërrimi i tyre duhet të trajtohet menjëherë.

Gjatë shtatzënisë, zbulimin e mjekut parazitëve - sëmundje infektive emëron terapi të drogës pacientit, dietë dhe procedura të tjera të pranueshme. Përdorimin e mjeteve juridike popullore mundësisht pas konsultimeve me një specialist.

Trajtimi i giardiasis në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi Giardiasis: ilaçet tradicionale.

Trajtimi i giardiasis akute

 • Mblidhni buds, leh, gjethe Aspen, atëherë tbsp materiale të vendosur në një gotë me ujë të vluar, vlim për 15 minuta dhe për të marrë 2 tbsp tri herë në ditë.
 • 1: 1 djegëse karafil dhe vaj luledielli për të vënë në 10 ditë në xhami të errët, dhe pastaj për 14 ditë, të marrë 40 ml agjërimit.

Trajtimi i giardiasis kronike

 • Tre pika vaj esencial bergamot holluar në një tbsp mjaltë dhe për të marrë në një stomak bosh.
 • Litër ujë të vluar derdh tbsp Rrënjët luleradhiqe, të mbajë banjë me ujë për 15 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje supë. Në vëllimin rezulton shtoni ujë të zier në 200 ml dhe të marrë atë në 1/3 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i giardiasis zorrëve

 • Lidhu rrikë integruar dhe panxhar 1: 1, të mbushur ato me vaj luledielli, llokoçis dhe le të qëndrojë për tre orë.
 • Përzierje rezultuar është përdorur për 20 minuta para ngrënë një lugë.

Trajtimi i giardiasis mëlçisë

 • Vëllimi kashtë tërshërë prej qelqi derdh një litër ujë të vluar, të vënë në një banjë me ujë për dy orë, pa lënë vlim.
 • Pas ftohjes, supë tendosje dhe për të marrë 200 ml gjatë ditës.

Trajtimi giardiasis appendicular

 • Mix luleradhiqe, kamomil, celandine, kopër, mëndafshi misri dhe numrin tbsp derdh ujë të valë (200 ml) dhe vlim për 10 minuta.
 • Kjo supë medicinale duhet të marrë gjatë ditës.

Trajtimi i giardiasis rrikë

 • 300 gr. rrikë pres, derdh një litër vodka, hiqni dy javë në një vend të ftohtë të errët.
 • Dan tretësirë ​​duhet të marrë 10 gram. në mëngjes gjatë javës dhe pastaj të bëjë të njëjtën pushim.

Trajtimi i giardiasis hudhër

 • 250 gr. fshij hudhër, derdh një litër vodka dhe të insistojnë në një vend të errët për 10 ditë.
 • Pastaj infuzion dhe për të marrë për të ngrënë 20 gram.

Trajtimi i mjaltit giardiasis

 • Mblidhni gjatë lulëzuar gjethe delli, të kalojë atë nëpërmjet një mulli mishit, të kombinuar me mjaltë në pjesë të barabarta, atëherë të marrë tbsp para ngrënies tre herë gjatë ditës.
 • Kohëzgjatja e kursit - një muaj.

Trajtimi i giardiasis katranit

 • Holluar rreth 5-7 pika të katranit thupër në qumësht të ngrohtë dhe pini përzierje dy herë (në mëngjes, në mbrëmje) çdo ditë për 40 minuta para ushqimit.

Trajtimi i bimëve giardiasis

 • Tharë bari ose pelin tansy në sasi prej 30 gram. Hidh 500 ml të ngrohtë (jo të nxehtë) ujë për dy orë.
 • Infuzion tendosura duhet të merret brenda pesë ditëve nga 100 ml para ngrënies.


Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe opisthorchiasis artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur ljamblii infeksionit ^

Ushqimi për giardiasis synon të reduktojë ndjeshëm numrin e Giardia dhe lirimin e mëvonshme të trupit të tyre. Para së gjithash, janë të përjashtuara nga buns dietë, bukë të bardhë, pije e butë, salcice, sheqer dhe ushqime të ëmbël që kontribuojnë në riprodhimin e parazitëve.

Sa për mjedisin acid, ajo është shkatërruese për Giardia dhe për këtë arsye kanë hyrë në produktet e përditshme dietë të qumështit, fruta lagësht dhe manaferrat.

Pas dëbimit të mikroorganizmave të dëmshme për pacientin gjatë muajit gjithashtu e nevojshme për të vëzhguar një dietë të veçantë të përbërë nga pirët me tepri, produktet e qumështit, drithëra, mish ligët, fruta të freskëta dhe perime dhe supave të ulët-yndyrë. Gjatë kësaj periudhe, qëllimi i dietë është restaurimi i plotë i microflora zorrëve.

Për të parandaluar Giardia godet çdo njeri duhet të respektojë rregullat e mëposhtme parandaluese:

 • Mos hani të papërpunuara, ujë të patrajtuar apo nekyp'yachenu;
 • Rregullisht monitoruar pastërtinë e duarve;
 • Fells perime të kujdesshëm termike të përpunimit, manaferrat, fruta;
 • Mos gëlltitje ujë kur vendoset në ujë të hapur.