Trajtimi mjete popullore bërryl


Trajtimi statutin bërryl në shtëpi: receta popullore

Për shkak të faktit se dora e njeriut kryejnë shumë lëvizjet dhe funksionet e nevojshme në gjymtyrët e sipërme, dhe veçanërisht në nyje bërryl, kanë shumicën e barrës që kërcënon zhvillimin e sëmundjeve të rënda.

Sëmundjet bërryl: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Shkaqet kryesore të sëmundjeve të përbashkët bërryl janë:

 • Aktiviteti intensiv fizik;
 • aktivitetet që lidhen me heqjen e peshës;
 • lëndim, të tilla si duke rënë në bërryl;
 • hipotermi;
 • Proceset degjeneruese në ligaments dhe kërc;
 • Theksi i vazhdueshëm në bërryl gjatë operacionit.

Sëmundjet më të shpeshta të përbashkët bërryl janë:

 • Osteoarthritis (shkatërrimin e kërc në bërryl);
 • artrit (inflamacion të përbashkët);
 • epicondylitis (përçarje të marrëdhënies që duhet të lagështuar);
 • bursit (inflamacion i një qese synovial zhvillimit);
 • Masakra (dëmtim mbyllur indeve);
 • hematoma (blanë që rezultojnë nga këputje e enëve të gjakut);
 • zhvendosja (shkelje të integritetit të përbashkët);
 • nervore hequr në fytyrë.

Një shenjë tipike për të gjitha sëmundjet bërryl - dhimbjen e intensitetit të ndryshme. Ajo mund të jetë akute (artriti ose Stamboll), djegia (me goditjen inflamacion nervore), i përulur dhe i dhemb (pacientët me Arthrosis). Dhimbja ndodhin gjatë ngarkimit, sugjeron përbashkët epicondylitis, dhe mocionin - e Arthrosis.

Përveç kësaj, zhvillimi i sëmundjeve sugjeron kufizuar lëvizjen e bërryl, ënjtje, mpirje, kryqi dhe simptoma të tjera. Mungesa e trajtimit në kohë dhe kompetent të këtyre sëmundjeve mund të shkaktojë lëvizshmëri të përhershme të kufizuar dhe dhimbje të vazhdueshme të përbashkët. Kjo është arsyeja pse shfaqja e dyshimit të statutit bërryl sëmundje duhet menjëherë të kontaktoni një specialist.

Mjetet juridike popullore trajtim bërryl, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk bërryl: receta shtëpi dhe mjetet

Trajtimi i përbashkët bërryl në shtëpi është e mundur vetëm në rast të një kombinimi kompetent me të marrë ilaçe të përshkruara nga mjeku juaj.

Trajtimi i artritit të përbashkët bërryl

Për të përgatitur një ankim efektiv kundër artritit nevojë vetëm dy përbërës: qumësht i thartuar (50 ml) dhe eggshell (1/4 filxhan).

 • Vezë shell nevojë për disa të thatë, hiqni kasetë brenda dhe bluaj në një pluhur duke përdorur një mulli kafeje.
 • Përzierje qumësht dhe shell.
 • Rezulton slurry mënyrë të barabartë në një pecetë garzë dhe të bashkangjisë në bërryl.
 • Polietileni pin dhe do ta lidhë një shall të ngrohtë.
 • Mbani compress gjatë natës dhe në mëngjes lani lëkurën me mbetet përzierje me ujë të ngrohtë.
 • Është e rekomanduar për procedura çdo natë për 5 ditë. Pas pushimit 3 ditor, sigurisht duhet të përsëritet.

Trajtimi i osteoarthritis e përbashkët bërryl

Për të rritur qarkullimin dhe për të reduktuar dhimbje në pacientët me Arthrosis bërryl efektive ndihmon korrigjuar përgatitur nga mjalti (2 lugë) dhe uthull molle (2 lugë).

 • Komponentët për përzierje dhe mbush për dy orë.
 • Përdorimi për fërkim.
 • Për të kryer procedurën e përditshme në kohën e gjumit për 20 ditë. Pas fërkim bërryl duhet mbajtur ngrohtë deri në mëngjes.

Trajtimi epikondilita bërryl

Gjatë sëmundja akute për lehtësimin e dhimbjeve, ju mund të përdorni çaj të rregullt të gjelbër:

 • Një lugë çaji çaj të mirë, derdh një gotë me ujë të valë, dhe të ftohtë.
 • Hidh pije në molds për akull.
 • Cubes ngrirë për të aplikuar për bërryl e pacientit deri sa të shkrihet.
 • Kryejnë procedura duhet të jetë një herë në ditë për 3-4 ditë.

Pas heqjes ndezjen duhet të fillojë ngrohja deri në bërryl të përbashkët:

 • Për ngrohje një përzierje e vajit të ullirit (200 ml) dhe lë grimcuar gji (4 tbsp).
 • Mbush mjekim duhet të jetë në një shishe qelqi për një javë, pastaj të filtruar nëpërmjet napë.
 • Është e rekomanduar për të vënë vaj fasha çdo ditë për gjysmë ore.
 • Kursi i trajtimit - 2 javë.

Trajtimi vuaj bërryl nervore

 • Mix një lugë çaji crusts copëtuar portokalli dhe të njëjtën sasi e ca balsam, oe limon.
 • Përzierje derdh ujë të valë (250 ml) dhe insistojnë supë, të mbuluara për 10 minuta.
 • Profiltruvavshy pini me napë, shtoni një lugë çaji tretësirë ​​të sanëz, të cilat mund të blihen në farmaci.
 • Ne rekomandojmë brenda një muaji për të pirë 250 ml pini dy herë në ditë për një terapi hequr në fytyrë nervore. Ju mund të shtoni një pije pak mjaltë.

Trajtimi i bursit bërryl

Harrojeni për ekzistencën e bursit ndihmë supë efektive terapeutike.

 • Në proporcione të barabarta duhet të marrë lule kamomil, Wort Shën Gjonit, rrënjë rodhe dhe yarrow.
 • Lugë gjelle copëtuar Brew bimor 200 ml ujë të valë. Insistojnë 2 orë.
 • Merrni tri herë në ditë për një gjysmë gotë.

Pas 21 ditësh të përdorimit eliksir të përditshme dhe duke marrë ilaçe të përshkruara, largohet sëmundje.

Trajtimi blanë bërryl

 • Ne duhet të përgatisë mbledhjen bimor me trengjyrësh vjollcë dhe rrënjë rodhe (30 g), Veronica dhe rrënjët shtrat (20 g).
 • Të gjitha komponentët janë të para-bluaj.
 • Përzierje rezultuar derdh një litër vodka, insistojnë 3 ditë dhe filtruar përmes infuzionit garzë.
 • Në drogës duhet të lagësht garzë, e vënë atë në kravatë bërryl kapem film dhe të mbyllë një shall të ngrohtë. Të lënë gjatë natës.
 • Për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtje në thertore, duhet të kryhet 10 procedura.

Trajtimi i hematoma bërryl

 • Tre lugë lëvore limoni për përzierje me leh gëlqere (30 g) dhe pour përzierje 0.5 litra vodka.
 • Insistojnë rastirku 4 ditë në errësirë.
 • Për të vënë fasha në bërryl sëmurë në baza ditore gjatë natës.
 • Kursi i trajtimit - 21 ditë.

Trajtimi i inflamacion bërryl

Shkëlqyer anti-inflamator agjent - bazuar tretësirë ​​lëpjetë.

 • Për ta bërë këtë, ju duhet të plotësoni kuart para-copëtuar rrënjët e bimëve dhe derdh të papërpunuara 0, 5 litra vodka.
 • Mbush për 10 ditë, pastaj tendosje nëpërmjet një sitë.
 • Është e rekomanduar për të njomet përzierje në napë dhe të aplikojnë për vendet e prekura gjatë natës, polietileni të sigurt dhe të lidhë një shall të ngrohtë.
 • Vendos fasha mundësisht çdo mbrëmje për 10 ditë.

Trajtimi i dhimbjeve në bërryl

Hiq dhimbje në bërryl efektive ndihmon lëng të celandine.

 • Është e nevojshme që të njomet një disk pambuku në lëng dhe të aplikojnë atë në vendin e lënduar për 30 minuta.
 • Pastaj luledielli yndyrat e lëkurës ose vaj ulliri.
 • Kursi i trajtimit është 10 ditë.

Liroj simptomat e Sëmundjet e rrepkë zi lëng të freskët.

 • Ata kanë nevojë për të fshij bërryl në kohën e gjumit për 20 ditë.

Herbs trajtim bërryl

Bimët mjekësore që përdoren në çdo kohë për të ulur dhimbjen dhe tërheqjen inflamacion.

 • Ajo duhet të marrë në proporcione të barabarta ngjyra elderberry, rrënjë majdanoz, leh shelg dhe gjethet e acaroj, pres të gjithë përbërësit.
 • Në një gotë me ujë të ngrohtë për të derdh një lugë gjelle e përzierje barishte për të vlim për 5 minuta, pastaj të ftohtë dhe të filtruar pije nëpërmjet një sitë.
 • Është e rekomanduar për të marrë një gotë ilaçeve dy herë në ditë para mëngjes dhe darkë.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 2 muaj.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore hip.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të ruajtur shëndetin dhe lëvizshmërinë e bërryl ^

Për të përmirësuar lëvizshmërinë e bërryl dhe për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve inflamatore të përbashkët bërryl, të shoqëruara me dhimbje torturues dhe parehati, ju duhet të ndiqni rekomandimet e thjeshtë:

 • Hani e drejtë dhe për të shmangur shfaqjen e kilogramëve të panevojshme. Dietë duhet të jetë i pranishëm ushqime të pasura me vitamina dhe minerale.
 • Shmangur lëndimit për bërryl, dhe në rast të lëndimit të kontaktojë menjëherë një mjek.
 • Monitorojë nivelin e aktivitetit fizik. Nuk ka nevojë për të provoni, por edhe përjashtojnë krejtësisht tyre nuk është e nevojshme.
 • Aktivisht të angazhohen në sport dhe të çojë një jetë të ulur.
 • Është e këshillueshme që të konsultoheni rregullisht banja dhe sauna, dhe për të shmangur qëndrimin e zgjatur në të ftohtë.
 • Koha për trajtimin e sëmundjeve infektive dhe të ekzaminohet nga një mjek.