Trajtimi i mjeteve juridike popullore dysbiosis


Trajtimi i mjeteve juridike popullore dysbiosis ndihmon për të rivendosur microflora dobishme.

Në trajtimin e dysbiosis aplikuar me sukses jo vetëm metodat e terapisë drogës, por edhe mjetet juridike popullore, relevanca, efektiviteti dhe rëndësia nuk janë ulur me kalimin e kohës.

Shkaqet dhe simptomat e dysbiosis ^


Dysbiosis - një sëmundje që ndodh kur çekuilibër zorrëve microflora. Ky proces shoqërohet me rritjen aktive e mikroorganizmave patogjene, gradualisht zëvendësuar flora dobishme në zorrë.

Në microflora traktit ndihmon tretjen e ushqimit është subjekt i abuzimit dhe vaginës. Prandaj, dysbiosis zorrëve ndarë në dhe vaginale.

Flora e dobishme është e rëndësishme për trupin si ajo kryen tri funksione - mbrojtëse, dhe enzimatik Immunizuyuchu.

Mbizotëruese në përbërjen e patogjenëve microflora shkakton simptomet në vijim:

 • Çrregullim i rëndë dhe i zgjatur i stol (diarre);
 • Dhimbje barku, bloating;
 • Fryma e keqe është ndjerë nga goja;
 • Ushqime lactose djegëse dhe të skuqura;
 • Lodhje, dobësi;
 • Lloj vaginale - bardha - shkarkimit të verdhë nga erë të pakëndshme.

Shfaqja e dysbiosis shoqërohet nga faktorët e mëposhtëm:

 • Stresi të rëndë, depresioni;
 • Duke marrë antibiotikë;
 • Ulur imunitetin;
 • Infeksionet dhe sëmundjet kronike të zorrëve;
 • Dietë të rreptë;
 • Dështimi për të vëzhguar higjienës personale.

Trajtimi në shtëpi dysbiosis përbëhet nga teknikat e mëposhtme:

 • Përdorimi i pijeve të ndryshme, decoctions dhe infuzione, ndihmon në rivendosjen e florës normale të zorrëve;
 • Duke përdorur tampona shtëpi dhe douching me çekuilibër vaginale.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e shpejtë të dysbiosis - herbs, tinktura bimore alkoolike ose propolysnoe, mjaltë, Propolisi, hudhër dhe pijeve të fermentuara. Gjatë trajtimit në shtëpi të dysbiosis duhet të merrni kohë të lirë nga skuqur, me erëza, ushqime të yndyrshëm, alkoolit dhe ëmbëltore.

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i dysbiosis në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i dysbiosis duke përdorur receta popullore.

Trajtimi Folk i dysbiosis zorrëve përdor shumë e antimicrobial, anti-inflamator, astringent, laksativ ose fiksimin e pije, serums dhe decoctions.

Trajtimi i dysbiosis në të rriturit

Simptoma të shpeshta të manifestimit zorrëve të çekuilibër në të rriturit është një ënjtje e fortë, diarre zgjatur, dhimbje barku dhe dhimbje barku.

 • Për një reduktim i suksesshëm i siklet dysbiosis duhet të shkoni në dietë të butë dhe të butë që eliminon vështirë - për të tretet, ushqim të rëndë dhe hazoobrazuyuschuyu.
 • Për të eliminuar diarre e dëshirueshme që të përdorin decoctions e leh lisi, qershi, shegë Bergenia ose crusts.
 • Me ënjtje pije dehëse bukur do të ndihmojë kopër dhe kamomil supë lehtësimin inflamacion dhe spazma.

Gjatë shtatzënisë, dysbiosis zorrëve dhe shkeljet microflora vaginale është shumë e proces padëshirueshme që mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fëmijës. Prandaj, mama e ardhshme duhet menjëherë të fillojë trajtimi dysbiosis.

Megjithatë, duhet të mbahet mend se disa mjete popullore në trajtimin e dysbiosis mund të dëmtojë gratë shtatzëna. Kjo vlen veçanërisht për trajtimin e disa bimëve që janë të kundërindikuar për këtë periudhë.

Ndihmësit më të mira në trajtimin e dysbiosis dhe restaurimin e microflora dobishme për nënat e ardhshme bëhet mjaltë, kos ose kefir dhe ushqim shtesë butë.

Trajtimi i dysbiosis tek fëmijët

Dysbiosis zorrëve shpesh të përjetuara nga fëmijët nën tre vjet. Fëmijët gungë karakterizohet nga dhimbje në bark, pasi të hahet, oreks të dobët, stools lirshme, bloating rënda, nervozizëm dhe tearfulness.

Gji foshnjat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e dysbiosis, megjithatë, nënat duhet të monitorojë në mënyrë rigoroze dietën e tyre dhe higjienën personale.

Nëse fëmija është në shishe-ushqyer, atëherë opsioni më i mirë për trajtimin dhe parandalimin e dysbiosis do të jetë një përzierje e probiotics. Përveç kësaj, ju mund të pini pak ujë dhe foshnjës ukropnoy dobët supë kamomil.

Fëmijë të moshës tre vjet mund të përdorni zierje e dobët të bimëve, mjaltë dhe pije qumështit përmbajnë bifidobacteria dhe Lacto.

Trajtimi i dysbiosis në foshnjat

 • Art. l. qershi të thata derdh ujë të valë (150 ml) për 2 orë. Dhënia fëmijën tuaj me diarre pasi të hahet tri herë në sasi të vogla;
 • Lugë kamomil Hidh një litër ujë, vlim dhe le të qëndrojë për një orë. Supë mund të ëmbël me mjaltë, por nuk ka alergji për të.

Trajtimi i dysbiosis zorrëve

 • Gjashtë lugë fara kopër krijoj ujë të valë dhe të marrë 1,5 gota çdo dy orë për 50 ml;
 • Në një gotë kefir shtoni një karafil të hudhër çift, kaloi nëpër chesnodavku, trazim dhe pini me stomak bosh.

Trajtimi dysbacteriosis pas trajtimit me antibiotikë

 • Llokoçis një lugë çaji mjaltë në 200 ml shypshynovoyi ngrohtë supë dhe të marrë dy herë në ditë;
 • Nënë-dhe-njerka (pjesë) dhe Bloodroot (2 pjesë) pour 450 ml ujë të vluar dhe të vënë në ngrohjes mesme për 10 minuta. Lejo supë përditshme 120 ml tri herë;
 • Si një efekt antimicrobial është e dobishme për të marrë boronicë - lëng mjedër.

Trajtimi i vaginës dysbiosis në gratë

 • Duke vënë disa orë një jastëk garzë ngjyhet në një përzierje e vajit të ullirit me lëng e aloe apo detit buckthorn naftës;
 • Douching TEAS bimor: pjesë të barabarta të kamomil, i urtë dhe cinquefoil derdh një litër ujë të vluar për një orë; lugë çaji lisi leh vënë në një termos, derdh 300 ml ujë të vluar dhe mbush 03:00;

Trajtimi i bimëve dysbiosis

 • Mix në kamomil barabartë vëllimit, horsetail, Bloodroot, trëndafilit të egër dhe fruta butë, derdh një litër ujë të vluar për disa orë. Shtoni pak mjaltë dhe për të marrë para ngrënies për 100 ml;
 • Mix 2 pjesë të yarrow dhe Hypericum, një lugë çaji eukalipt dhe qershi, derdh 4 lugë. ujë të valë dhe mbush për 1,5 orë. Përdorni dy herë - në mëngjes dhe në mbrëmje.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore sinusit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të rivendosur një microflora shëndetshme në dysbacteriosis ^

Për të zvogëluar rrezikun e dysbiosis dhe mbrojtjen e microflora të dobishme në trup është e rekomanduar për të ndjekur masat e thjeshta parandaluese:

 • Mbani sistemin imunitar, duke marrë vitamina, fruta të freskëta dhe perime;
 • Limit antibiotikët ose përdorin ato në raste shumë të rralla;
 • Rregullisht monitoron higjienën e gojës, duar, gjoks dhe gjenitale;
 • Përfshijnë në dietën e pijeve që përmbajnë laktik bifidobacteria dhe lactobacilli.