Trajtimi i kyçin e këmbës mbi këmbët e mjeteve juridike popullore


Trajtim në shtëpi për këmbë kyçin e këmbës: receta popullore

Shfaqja e fryrë kockat në këmbë shumë të mendojnë vetëm një problem estetik, por në fakt ajo është një sëmundje serioze që kërkon trajtim kompetent.

Përveç kësaj, kon jep siklet kur duke ecur dhe komplikon zgjedhjen e këpucë të bukura, sepse gratë kanë për të blerë këpucë një çift të madhësive të mëdha.

Çfarë është një gjë e shëmtuar valgus e gishtin e madh: Simptomat, shkakton ^


Valgus shëmtuar e këmbë është një sëmundje shumë e zakonshme ortopedike, në të cilën nuk është një devijim i gishtit brenda, duke rezultuar në një përplasje karakteristike duket.

Shkaqet e fryrë kockat në këmbë mund të jenë të ndryshme. Së pari, gratë priren të kësaj sëmundjeje, si lidhje e tyre të dobët. Në gjysmën e meshkujve të njerëzimit deformim të tillë të ndodhë për shkak të lëndimit në këmbë. Shkaqe të tjera të sëmundjes përfshijnë:

 • Predispozicion gjenetik. Nëse ju përjetojnë këtë problem, atëherë ka shumë të ngjarë që të bëjë një prind.
 • Këmbët e sheshtë, forma kronike e bursit, artriti, etj
 • Sëmundjet e sistemit endokrin, osteoporozën.
 • Këpucë papërshtatshëm, i veshur me atë që është shpërndarja e gabuar ngarkesës në këmbë. Këpucë të ngushta mund të çojë në gjë e shëmtuar këmbë në fëmijë.
 • Ritmi i gabuar. Kodi një person shkon, duke vënë çorape gjerësisht, e gjithë pesha bie mbi gishtat e tij të mëdha. Si pasojë, kockat deformuar.
 • Shkelje e proceseve metabolike në trup.
 • Përdhes, dmth akumulimin e acidit urik.
 • Mungesa e vitaminave ka një ndikim negativ në joints.
 • Zgjatur stresit në këmbë, një dietë të paekuilibruar.
 • Mbipeshë.

Këmbës në këmbë nuk mund të jetë në një pikë. Rritja kone është shpejtësi të ndryshme dhe me intensitet. Në zhvillimin e sëmundjeve të tregojnë simptomat e mëposhtme:

 • siklet kur i veshur me ndonjë këpucë;
 • shfaqja e dhimbjeve në pjesën e përparme dhe mes të këmbës;
 • djegur dhe dhemb;
 • dhimbje në kyçin e këmbës;
 • paraqitja e drithërat, calluses dhe inflamim në vende të ngarkesës tepruar në këmbë;
 • Gishtat e deformimit të cilat janë molotoobraznymi;
 • paraqitja e gunga nga gishtin e vogël.

Rrezik valhusnoy deformim është se jo në kohë trajtimi i saj mund të shkaktojë komplikime osteokondroza zhvilluar, hernie intervertebral, scoliosis, osteoarthritis hip përbashkët, gju.

Në shenjat e para të tendosje valhusnoy duhet të referohen ortoped, i cili diagnostikuar sëmundja caktojë trajtimin kompetent.

Çfarë është një gjë e shëmtuar valgus e gishtin e madh: Simptomat, shkakton ^

Trajtimi për këmbë kyçin e këmbës në shtëpi: receta popullore

Eshtrat trajtimi i këmbëve në shtëpi mund të jetë efikas vetëm në fazat e hershme të sëmundjes. Fazat e avancuara kërkojnë kirurgji.

Trajtimi i kockave në jod thumb

Tretësirë ​​e jodit dhe luleradhiqe ngjyra sëmundje humbjen ndihmë dhe në masë të madhe të shpejtojë shërimin.

 • Për të përgatitur një mjet efektiv, ju keni nevojë për të mbledhur të freskëta apo të blera në një farmaci lule luleradhiqe thatë.
 • 100 g ngjyra duhet të derdh jod në mënyrë që ajo do të mbulojë materiale.
 • Insistojnë 4 ditë dhe vënë jod në kon neto, pas avull dhe gëlltit atë të thatë.
 • Brenda 14 ditëve nga data e procedurës duhet të përsëritet çdo ditë në kohën e gjumit.

Trajtimi i kockave në sapun thumb

Për të mposhtur sëmundjen, trajtimi mund të përdorni një sapun të thjeshtë. Ajo që është e errët, aq më mirë.

 • Nevoja për të avull këmbë në ujë të nxehtë të tretur në atë sapun.
 • Në 3 litra ujë duhet të marrë një gjysmë gotë me sapun, hekura.
 • Pas një dush 20 minuta këmbë është e rekomanduar për të bërë një masazh të thjeshtë. Thumb të shtypni në kyçin e këmbës.
 • Për të kryer procedurën për 3-4 javë.

Kone trajtimit në këmbët e tij Propolisi

Nëse këmba shëmtuar zhvillimi valhusnoy shkaktuar nga përdhes, lehtësimin dhimbje ndihmon Propolisi.

 • Ne kemi nevojë për të marrë një Propolisi pak dhe gatuaj në dorë.
 • Pastaj vihet në kon, fix fashë dhe suva.

Kone trajtimit në këmbët e patate të tij

 • Ilaç është përgatitur nga husks e patate.
 • Një pan vogël duhet të jetë e mbushur me 2/3 pastrimin patate, të mbushur me ujë deri në krye.
 • Vlim supë nevojë për 15 minuta, pastaj të ftohet pak.
 • Potions Hot duhet të derdh në një tas dhe të vënë atje këmbët për gjysmë ore.
 • Procedurë të përsëritur duhet të jetë çdo ditë për 10 ditë.

Trajtimi i kockave në vezë thumb

Në shtëpi, ju mund të gatuaj një krem ​​të mirë për trajtimin e nyjeve me vezë.

 • Vezë të freskët me predhë të bardhë duhet të vendosen në një gotë dhe plotëso atë deri në krye me uthull (70% zgjidhje).
 • Xhami e rekomanduar për të vënë në një vend të ftohtë të errët për dy javë. Gjatë kësaj kohe veza është shpërbërë plotësisht në acid.
 • Në qoftë se 14 ditë të kalojë, ju hedhin grimcat undissolved, shtoni një lugë gjelle sallo, roztopyvshy atë, dhe përzierje tërësisht.
 • Në pure duhet të përziej një lugë çaji me vaj terpentinë.
 • Kjo përzierje duhet të merret kockave çdo ditë të tjera, procedura e aplikimit rrjetin jodit alternuara.

Trajtimi i kockave në mjaltë thumb

 • Një sasi e vogël e mjaltit duhet të shkrihen në një banjë me ujë.
 • Në mënyrë të barabartë përhapur një lugë gjelle mjaltë në garzë dhe aplikuar në gunga.

Trajtim veçanërisht efektive mjekësor për gurë në këmbë në fillim.

Trajtimi i kockave në limon thumb

 • Shishkë Përmbajtja e jodit, lëng i një limoni dhe dy pllakat e aspirina duhet tërësisht. Tableta grimcuar mundësisht të shpërndahet më mirë.
 • Duhet të njomet një shtupë pambuku në përzierje dhe procesin e zonës së pacientit.
 • Në krye të këmbës duhet të përfundojë veshin polietileni dhe goditje leshi.
 • Duke duhet të bëhet 3 ditë në një rresht gjatë natës dhe për të mbajtur kompresë të gjithë natën, pastaj të bëjë pushim javor dhe të shpenzojnë dy kurse të terapisë.

Trajtimi i kockave në terpentinë thumb

 • Ajo duhet të marrë terpentinë farmaceutike dhe disa gjethe të mëdha të rodhe.
 • Është e nevojshme që të shpifjeve pjesën e jashtme të gjetheve terpentinë dhe të mbyllë ato këmbë. Letra e rekomanduar konsolidojë shall përfundojë polietileni leshi apo të lartë të veshin sock ngrohtë.
 • Procedura duhet të bëhet me kujdes në këmbë nuk është shumë overheated.
 • Duke duhet të bëhet çdo ditë para se të shkojnë në shtrat për tre muaj. Me një ndjenjë të fortë të përfundojë ngrohjes duhet të hiqen.

Trajtimi valhusnoy shëmtuar këmbë balta

Balta është në gjendje për të shpërndarë tumoreve, hiqni inflamacion dhe acarim. Ajo përdoret me sukses në mjekësinë popullore për luftimin e përplasem në këmbë.

 • Ju duhet të marrë ¼ filxhan balta e kuqe, kripë deti (1 lugë gjelle), terpentinë (5-7 pika), ujë (200 ml) të valë.
 • Të gjithë përbërësit duhet të jenë të përziera dhe të aplikojnë përzierje në vendin e kyçin e këmbës arsimit.
 • Hold compress inkurajuar për të përfunduar fuqizim i balta, pastaj pije me këmbë të ujit të ngrohtë.

Trajtimi i kockave në bimeve gishtit

 • Ju duhet të përzierje lugë ëmbëlsirë kamomil çel, karamele mente, Wort Shën Gjonit dhe horsetail, acaroj, gjethet e boronicë, buds thupër, farë liri dhe rrënjë mashtruese.
 • Pagesa bimor duhet të krijoj një litër ujë të nxehtë.
 • Insistojnë 2 orë dhe filtruar duke përdorur garzë ose sitë.
 • Merrni një gotë e ilaç tri herë në ditë për 20 ditë. Kjo përzierje do të ndihmojë në uljen e niveleve të urinës acid.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin në këmbë nxit mjete Trajtimi popullore.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur tendosje valhusnoy këmbë (kyçin e këmbës në këmbë) ^

Masa kryesore e parandalimit të eshtrave të këmbëve është zgjedhur këpucë të drejtë. Ne rekomandojmë të blej vetëm këpucë me cilësi të bërë prej lëkure apo kamoshi, vënë insoles saj ortopedike. Ju gjithashtu duhet të bëni masazh të rregullt këmbë, paraqitjen e çdo mundësi për të ecur zbathur.

Një mënyrë jetese i ulur ose, aktivitet që përfshin qëndrim më të gjatë në këmbët e tyre mund të jetë përplasem mbi gishtin e madh. Prandaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet ushtrimeve fizike, masazh dhe gjimnastikë. Parandalimi i kyçin e këmbës në këmbë të asaj që është për të normalizuar dietë.

Forcimi i marrëdhënieve këmbët mund të me kryerjen e disa ushtrime të thjeshta të përditshme:

 • Ulur drejtë në karrige e tij, këmbët nevojë për një ashensor të vogël off dysheme (rreth 20 cm) dhe disa minuta refuzojë çorape djathtas, majtas, mbrapa dhe me radhë, dhe pastaj rrotullohen ato në drejtime të ndryshme.
 • Ju duhet të ulen në dysheme dhe të hedhur objekte të vogla përreth. Thelbi i ushtrimit është që ne kemi nevojë për të ngritur këmbën për të provoni të gjitha gjërat.
 • Ulur drejtë në dysheme, ju duhet të marrë të mbajë të këpucë me majë. Kjo nuk do të bëj gju. Është e këshillueshme që të shkëput këmbë nga dyshemeja dhe të mbajë këtë pozicion 1-5 minuta.